NIEUWE NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR AMERSFOORT, BAARN, BUNSCHOTEN, EEMNES, HAMERSVELD, HOEVELAKEN, HOOGLAND, LEOSDEN, SOEST, VUURSCHE, SCHERPENZEEL EN WOUDENBERG, Feuilleton. Eet plet van ROODEN BASTIAAN. No. 5 Woensdag 16 Januari 1884. Dertiende Jaargang. Uitgever: A. M. Slothouwer, Buitenlandsch Overzicht. W. ROMBOUTS. AMEBSFDORTSGHE COMM. Abonnementsprijs voor Amersfoort per 3 maanden f 1, Franco door het geheele Rijk1,10. Afzonderlijke nummers3 Cent. Dit Blad verschijnt des Woensdags en des Zaterdags. te Amersfoort. Advertentiën van 16 regelsf 0,40. Iedere regel meer 0,05. Voor het Buitenland0,075 Reclames per regel 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte Advertentiën kunnen ingezon den worden tot uiterlijk 's mor gens 10 uur des Woensdags en Zaterdags. Eene viermaal geplaatste ad vertentie wordt sleckts driemaal in rekening gebracht. De veel besproken stad Bacninb schijnt, althans volgens zeggen van het blad L'indépendant de Saigon, juist geen katje te zijn om zonder handschoenen aan te pakken. Het is een reusachtig versterkte plaats, waarheen de beste Krupp-kanon- nen uit de Chineesche arsenalen zijn ge bracht; de artillerieposten zijn omgeven met gepantserde borstweringen. Voor den eigenlijken vestingmuur liggen vier andere rijen wallen, bewaakt en bestreken door een aantal welbeschutte, van kazematten voorziene forten, die men alleen door be storming zal kunnen innemen. Het gar nizoen der stad bestaat uit 15,000 man welgeoefende en uitstekend gewapende meest Chineesche troepen, gecomman deerd door een Chineesch generaal, die onder zijn volk zóó goed de discipline weet te handhaven, dat de omtrek geheel vrij is van plundering. Het is dus zeer waarschijnlijk, dat Bacninh de plaats zal zijn waar de be slissing valt in dezen vreemdsoortigen oorlog, die door geen oorlogsverklaring of afbreking der diplomatieke betrekkin gen werd voorafgegaan, dat men hier het Tongkinsch Sebastopol |zal hebben. Admiraal Courbet zal zich wel tweemaal bedenken, alvorens tot den aanval over te gaan, te meer daar de Regeering ver standig genoeg is geweest hem in de be paling van den tijd geheel vrij te laten. Met zijn door den regen en gebrek aan voedsel geteisterd leger, dat in getalsterkte zeer ver beneden dat des vijands staat, is niets uit te richten. De bladen maken melding van nieuwe door Tseng ontwor pen schikkingsvoorstellen: denkelijk zal men echter tot de ervaring komen dat de tijd van onderhandelen vervlogen is, en alleen de wapenen de zaak tot een beslissing kunnen brengen. Te Canton wordt een aanval van de Franschen ge vreesd: de onderkoning heeft althans aan de consuls mededeeling gedaan van zijn voornemen om de verschillende invaarten tot de stad te versperren door middel van torpedo's een brug en andere ver dedigingsmiddelen. Te Hanoi had den 28. December, door de vonken eener smederij, een geweldige ontploffing plaats die twee batterijen Fransche artillerie deerlijk havende en een massa krijgs voorraad vernielde. Eenige Fransche sol daten en een tiental Annamieten verlo ren daarbij het leven. Uit Hongkong is nog geseind In den nacht van 1 op 2 Januari hebben de zee- roovers Nam-dinh aangetast. Verscheiden dooden en gekwetsten zijn gevallen en vele huizen van inwoners zijn verbrand. Den 4. Januari is Batang bij Hanoi aan gevallen; de vijand is in verwarring te ruggeslagen, een groot aantal dooden en gekwetsten medenemende. Bijna al de vluchtelingen uit Sonta'i keeren goed ge wapend terug. Het gerucht loopt dat een Chineesch leger uit de provincie Kwang- Si aanrukt om Bacninh te bezetten. Figaro weet weer te vertellen van een nieuwe grenslijn, over welke onderhan deld zou worden. Het veiligst is, er nog maar niet veel van te gelooven. De Egyptische ministerieèle crisis is op gelost met de optreding van den bejaar den Nubar-pacha aan het hoofd van een bepaald Engelschgezind Kabinet, en de eerste vruchten dier verandering zijn reeds zichtbaar. Vooreerst heeft de nieuwe Minister van Oorlog gerapporteerd over de ontruiming van Soedan, zooals men weet de maatregel door Engeland aan bevolen, maar waarvan Cherif-pacha de verantwoordelijkheid niet wilde aanvaar den, en geconstateerd dat in de Soe- dansche provinciën Dongolo en Gondo- koro 21,000 man met 84 stukken zijn. Om de te Kassala aanwezige munitie te vervoeren zou men 4000 kameelen noo- dig hebben. De tocht van Berber naar de zuidelijke grens van Egypte, dwars door de woestijn heen is onmogelijk men zou die' dus over den Nijl moeten ondernemen, waartoe '13000 vaartuigen en 3 maanden noodig zijn. Reeds zijn bevelen gezonden orn met de ontruiming van Khartoem te beginnen. Niet minder Engelsch zijn de eerste handelingen van den Minister van Binnenlandsche Zaken deze zal op voorstel van zijn ondersecre taris, een Engelschman, Clillórd Lloyd de gemeentelijke inrichting en den gezond heidsdienst te Alexandrië belangrijk wij zigen. Een later bericht meldt dat de kanon nen vernageld zullen worden, en dat men de munitie in den Nijl zal werpen. Zoo weten de houders van Egyptische fondsen waar hun geld blijft. De Transvaalsche gedelegeerden heb ben nog niet geantwoord op de laatste grensvoorstellen van lord Derby, en het is moeielijk te voorzien of de beide par tijen het spoedig eens zullen zijn. Intus- schen heeft Vrijdag ter hunner eere een feestmaal plaats gehad te Brighton, waai de heer Hall, lid van den Londenschen gemeenteraad, hun een toost wijdde. President Krïiger antwoordde in hetNe- derlandsch, later vertaalde de heer Du Toit zijn woorden in het Engelsch. Hij zeide o. a. iat hij veel hoopte van de toekomst, want zoodra de goede be- DOOR Is het een goed kind dan kan zij ons zeker het leven veraangenamen, en al spoedig moeder eenigszins, vervangen, want, hoe;het dan ook is, eigen gaat toch altijd voor vreemden, en de zaken worden beter behartigd omdat er gemeen schappelijke belangen in het spel komen. Maar!... daar valt me iets in. Waar moeten wij haar ber gen? Waar zal zij slapen nu het achtervertrek tot schuur is ingericht?" „Ja, da's waar ook," peinst Bastiaan, „dat is het grootste bezwaar nog van allen doch wat dunkt u vaderals ik eens naar Göttingen liep en den timmerman haalde Misschien zou de achterkamer, met weinig kosten, weer in orde kunnen worden gebracht en als we dan een losse schuur achter het huis lieten zetten, om dat wij bergplaats voor het hout moeten hebben dan waren we er in eens uit en met den nieu- r wen schuur, in plaats van het bouwvallige ding dat verleden jaar is weggebroken, ook nog veel beter af." „Zekerdat denkbeeld keur ik goed Bastiaan zegt de oude, reeds wat opgeruimder „maar dan dadelijk hoor! want 8 dagen zijn zóó om en wij moeten natuurlijk klaar zijn als zij komt, of zal ik schrijven dat ze 8 dagen langer weg blijft. „Neen, dat zal niet noodig zijn, luide he' antwoord als wij de werklieden maar flink hel pen, dan tooveren wij dat zaakje bijtijds wel in orde," en meteen trok hij zijn jas aan, zette zijn ruige muts op, floot Wolf en toog op staande voet op weg. De beide anderen bleven nog in den mane schijn bij elkander zitten, nu eens sprekende over het plotselinge sterfgeval dan weer over Geerte-Mie, zich allerlei voorstellingen makende hoe zij er toch wel uit zou zien en wat slag van meisje zij wezen zou. Freerk dachteen heele dame mooi gekleed eo véél te trotsch om bij hen gelukkig te kun nen zijn zij had immers geld, en geld maakt trotsch, zij zou naar meening, beter in des huisvesterswoning passen, daar was het ook al zoo wat op zijn stads, en kon Bernard, met zijne fatterige en hoofsche manieren haar veel beter geleiden en behagen, dan Bastiaan of hij." De oude echter was van oordeel dat, als zij maar éénigszins naar haren vader aarde, zij een ingetogen, eenvoudig meisje moest wezen die het levensgeluk niet zocht in hoogheid, pracht of rijkdom, rnaar veeleer in den stillen huisse- lijken kring, en lang nog hadden zij over dat punt kunnen voortredeneren wanneer hun ne aandacht niet ware afgeleid door het bel- lengerinkel eener slede, die in aantocht was. Nu eerst bemerkten zij, dat zij zóó 3 ureu bij elkander hadden gezeten, uur en tijd verge tende en zagen nu, verwonderd en nieuwsgie rig onder het geboomte door, den landweg op, van waar het geluid zich hooren deed, en die hoewel eene bocht dit wel eenigszins belemmer de, toch nog voor een vrij grootdeel voor hen zichtbaar was. Spoedig zagen zij dan ook eene slede in vollen vaart hunne woning naderen en eer zij tijd hadden te bedenken wie hen nog zóó laat kon komen bezoeken herkenden zij, tot hunne niet geringe verbazing, in de beide reizigers reeds Bastiaan en den bouwmeester, die zij niet voor den volgenden morgen hadden verwacht. „Wel jongen riep Goswijn Ben je daar al terug, en dat nog wel met onzen goeden heer Sïbold bij u? dat noem ik vlug hoor maarzoo was het niet gemeend, als ge u nu maar niet te veel hebt vermoeid Als wij niet zoo lang geschemerd hadden, hadt ge ons zeker te bed gevonden, doch met dat al, zijt gij hartelijk welkom heer Sïbold!" „Niet waar vaderlief, zegt Bastiaan nu, „dat is eene ongedachte verrassing, die gij echter niet alleen aan mij hebt te danken. Wel heb ik uwen raad gevolgd en er geen gras over laten groeien, rnaar onze vriend hier niet min der. Verbeeld u hij had juist de hitten op stal en naauwlijks had ik hem alles verteld, of in een oogwenk stonden zij voor de slede, pakte hij wat proviand mede, gaf mij een wenk orn naast hem plaats te nemen en voort ging het, zoo snel als de dieren maar draven konden. Nu blijft hij van nacht hier om morgen vroeg alles naauwkeurig op te nemen en dan kan het werk volk morgen middag reeds hier zijn, wat dunkt u, zouden wij op die wijze bijtijds klaar komen of niet „Ja, Oude heer zegt Sïbold hierop Zie je voel je 't is hier een bijzonder geval weet je en daar hooren, begrijp je ook bijzon dere maatregelen bij, want voor een jongejuifer voel je moet veel gedaan en veel gelaten wor den, mijn goede vader zei altijd jongen ont houdt het „dat paarden en vrouwen op tegen overgestelde plaatsen vermeden moeten worden als men prijs stelt op een lang en gelukkig leven, maar dat men, met dat al, voor beiden, waar het pas geeft, ook weer veel moet ove doelingen der Boeren bekend zouden zijn, zou het vertrouwen hersteld worden. Vrijdag zal de Hollandsche kolonie te Londen den heeren een banket geven, waarbij bet presidium wordt vervuld dooi den Nederlandschen gezant, graaf Bijlandt. In de Spaansche Cortes duurt het groote politiek debat voort: de heeren schijnen zich nogal eens een uitstapje op zijpaden te veroorloven. Dat het grond wetsherziening en kiesrechtuitbreiding huldigend advies der regeeringspartij ver worpen zal worden, is niet twijfelachtig. De stemming wordt Donderdag te gemoet gezien. Het Ilongaarsch Volkshuisver wierp op nieuw, met een meerderheid van slechts 9 stemmen, de wet tot toelating van hu welijken tusschen Christenen en Joden. Van weerszijden zijn alle krachten inge spannen: leden van den Oostenrijkschen adel, die als bezitters van Hongaarsche goederen of titels zittingsrecht konden doen gelden, heeft men geprest om mede te stemmen. Hoe naijverig de Hongaar sche heeren ook zijn op inmenging van Oostenrijkers in hun eigen huishouding, tegenover de zoogenaamd godsdienstige quaestiën stelt men de dierbaarste begin selen ter zijde. Vorst Bismarcks oudste zoon Herbert is aan de ambassade te Petersburg geplaatst, hetgeen als een vredelievend teeken wordt beschouwd. De Russische Keizerlijke familie bevindt zich te Petersburg ter viering van het Nieuwjaar. De Pruisische Landdag keurde het ontwerp tot verderen aankoop van spoor wegen door den staat goed. Een eenigszins uitgebreider kanalen- plan dan liet vroegere, dat door den Landdag is verworpen, werd door de Regcering beloofd. hebben, omdat zij de nuttigste elementen kun nen zijn voor een aangenaam leven en zie je daarom, dacht ik: zal ik onzen vriend Bastiaan maar niet in de kluivert laten zitten, begrijp je en hem toonen dat Sïbold, als het moet, ook weet hoe het hoort." ,,'t Is best goede man heryat Goswijn, gij zijt mij hartelijk welkom, zooals ik reeds zeide, als gij 't maar voor lief wilt nemen, zooals wij liet u geven kunnen. Maar waar blijf ik met de hitten" „Ik ben geen stalling rijk „O, da's minder zie je, zegt Sïbold, zij moeten zich ook rnaar schikken vat je? geef mij rnaar een paar touwen dan bindt ik hen onder de boo- ïnen vast, scheurtgras en mos ligt er genoeg zij zullen dus van den honger niet sterven, als ge mij nu eerst maar aan een paar emmers frisch water wilt helpen, voetje? „Dat zal ik," zegt Freerk en hij bracht als echte dierenvriend die hij was, de dieren spoedig een teug die hen zeker even lekker smaakte als ons de beste, leuve Cliquot of mille fleurs. Daarop werden een paar grasrijke plekken opgezocht en de dieren stevig vastgebonden, zoodat zij ruimte genoeg behielden om te grazen en er geen gevaar voor hun bestond, daar wilde dieren, in de buurt van vader Goswijn, toen nog onbe kende grootheden waren. Na een eenvoudig doch hartig avondmaal bestaande in brood, bo ter, reevleesch, eijeren inet een teug krachtig bier begaf men zich al spoedig ter ruste en sliep den slaap des rechtvaardigen, tot Bastiaan, die altijd gewoon was, met het eerste morgen krieken op te staan, zich nu ook al spoedig vertoonde en de overigen wekte. (Wordl vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1884 | | pagina 1