Olficiëele Publicatie. Brieven uit de Hoofdstad. De BURGEMEESTER der ge meente AMERSFOORT. üerinnert den ingezetenen, dat bij Koninklijk besluit van 15 October 1883 (Stbl. no. 143) is be paald dat de koperen pasmunt, geslagen krachtens de wetten van 38 September 1816 (Stbl. no. 50) en 26 November 1847 (Stbl. no. 60) op 31 December 1883 buiten omloop wordt gesteld en dat die muntsoort róór 1 Februari 1884 aan de kantoren de Betaalmees ters en van de Ontvangers en Commies-Ontvangers der directe belastingen, invoerrechten en ac cijnzen kan ingewisseld worden. Wordende de ingezetenen ge wezen op het geldelijk nadeel waaraan zij zich bloot stellen door de OUDE CENTEN en HAL VE CENTEN niet uiterlijk vóór 1 FEBBUARI e. k. in te wisselen. Amersfoort, den 15. Januari 1884. De Burgemeester voornoemd, T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. Amersfoort, 16 Januari 1884. Zondag 20 Jan. zal in de Rem. kerk om half elf optreden Ds. Böhringer uit Amsterdam. Naar men verneemt wordt eerstdaags eene belangrijke promosie bij het wapen der Cavalerie verwacht, meer bepaald in hoogere rangen. Tot ons leedwezen vermelden wij dat van den heer Justus van Maurik be richt is ingekomen dat hij door onge steldheid verhinderd is in de Nutsverga- dering op te tredenwij koesteren de hoop dat hij in de volgende maand her steld mag zijn en alsdan zijne belofte zal kunnen vervullen. Tot agent van Politie 2e klasse te Amersfoort is aangesteld Johan Frede- rik Kreissel, thans nachtwacht. Voor Directeur der Reinigings-dienst in de gemeente Amersfoort hebben zich naar men ons verhaalt, een honderdtal sollicitanten aangemeld. Wij vestigen de aandacht onzer lezers op achterstaande advertentie betreffende de Fröbelschool. Morgen en overmorgen den 17e en 18c dezer, tusschen 13 uur zal er ge legenheid zijn om aangifte te doen van kinderen welke die inrichting zullen be zoeken. Wij vertrouwen dat de belangstelling in deze nuttige inrichting groot zal zijn, ^en velen ouders hunnen jeugdigen kinde ren zullen toevertrouwen aan de bekwame leiding der onderwijzeres. Het matig gestelde schoolgeld zal zeker weinigen afschrikken. Naar wij uit goede bron vernemen, bestaat het voornemen tot eene, zoowel voor onze provincie, als voor onze stad, belangrijke concessieaanvrage tot het aanleggen van stoomtramwegen De eene lijn zou beginnen in de ge meente Laren aan het Oostelijke uiteinde der Gooische stoomtram vervolgens oost waarts gaan naar Eemnes-Buiten daarna zuidwaarts naar Eemnes-Binnen tot aan de gemeentegrens dier gemeente en de gemeente Baarn om daarna Oostwaarts over de Eembrug op den Bisschopsweg te komen en zoo vervolgens langs de ge meente Bunschoten naar Nijkerk te gaan om daar aan te sluiten aan het station van den Centraal-spoorweg en het uit einde van de lijn WageningenEde LunterenBarneveldNijkerk.De tweede lijn zou zijn aanvangspunt te Spaken burg vinden, vervolgens door Bunschoten gaan om daarna de eerste lijn te kruisen of gedeeltelijk te volgen en te vervolgen door Zeldert en den Ham en langs een gedeelte van de spoorbaan Amersfoort Zutfen het station Amersfoort te be reiken. Van hieruit zou de baan worden voortgezet langs Oud-Leusden, door de Leusdensche heide naar Maarn, Doorn, Neer Langbroek, Cothen en Wijk bij Duurstede om daarna aan de overzijde der rivier langs Ravenswaaij, Buren en Buurmalsen naar Geldermalsen te gaan en daar te eindigen aan het station van den Staatsspoorweg. Het groote belang der genoemde lijnen valt duidelijk in het oog, daar zij ver scheidene middelen van vervoer en eenige welvarende plaatsen met elkander ver binden en geheele streken, die tot heden tamelijk geisoleerd waren van flinke com municatiemiddelen voorzien. Amersfoort wordt daardoor verbonden met den Gooischen stoomtramweg te Laren, met den Oosterstoomtramweg (UtrechtArnhem) te Doorn en vindt te Maarn eene aansluiting met den Ned. Rijnspoorweg en dus een kor teren weg naar Arnhem, terwijl de gemakkelijke communicatiemiddelen ongetwijfeld den handel vooral op Marktdag met de om liggende plaatsen zullen veilevendigen. Spakenburg en Bunschoten vinden hier door een snel middel tot vervoer der visch (waarmede zij nu bij de visschers- plaats Huizen, dat 2 stoomtramwegen bezit, zeer ten achter zijn) en kunnen aan het station Amersfoort naar alle richtingen verzenden. Nijkerk vond een kortere verbinding met het Gooi en eene aansluiting te meer voor, den reeds genoemden stoom tram. De gemeenten Langbosch, Cothen en Wijk bij Duurstede worden uit hun geisoleerden toestand opgeheven, aan gesloten aan den Ooster-stoomtram, aan den Rijnspoorweg en den Staats spoorweg en krijgen dus een gemak kelijk middel van vervoer voor de vele vruchten, terwijl wordt het veer te Wijk bij Duurstede door een stoombootje bediend, (hetgeen o. i. een noodzakelijk uitvloeisel is) voor het Zuid-oostelijk ge deelte der provincie Utrecht eene korte re verbinding met Noord-Brabant, Go- richem, Dordrecht, Tiel en vele kleinere plaatsen is verkregen. Alle voordeelerj dezer verbindingen op te sommen is ons niet mogelijk daar zij veelal eerst tijdens het gebruik in het oog vallen. Wij hopen evenwel, dat de noodige medewerking van particuliere autoritei ten en van allen, die iets kunnen bij dragen tot het tof stand brengen dezer lijnen, zal verkregen worden. Baarn. Naar wij met genoegen ver nemen zal het. aangekondigde kinderfeest voor de kinderen der Openbare School alhier plaats hebben op Vrijdagavond as. in het Amalia-Hotel. W are weldadigheid. De Staatscourant heeft dezer dagen aangekondigd, dat in Februari een col lecte door ganscli Nederland zal worden gehouden ten bate van de Maatschappij van Weldadigheid. De Maatschappij is voor vele Nederlanders nog een onbe kende. Zij behoorde het niet te wezen, want deze stichting van den edelen ge neraal Van den Bosch, wier voor naamste kolonie den naam draagt van Prins F r e d e r i k die jaren lang den steun mocht ondervinden van het Oranje stamhuis, werd door den betreurden Gremer te recht met dichterlijken gloed aan alle menschenvrienden warm aanbe volen, want zij is een instelling die in waarheid armoede voorkomt, gansche huisgezinnen van den hongerdood en ellende redt en de leden er van voedt, leert, opvoedt en tot brave burgers, knappe werklui en landbouwers opleidt. Maai de Maatschappij gaat achteruit, haar be staan wordt bedreigd door de verminde ring van haar ledental. 20,060 Neder landers steunden haar bij de oprichting in 1818. En nu, na 65 jaar, terwijl de bevolking wellicht met 5(J pCt. is toege nomen en de vruchten die de onderne ming voor de maatschappij heeft opge leverd voor 't grijpen zijn, thans zijn er nauwelijks 5U0U personen die de luttele som van 1.60 per jaar bijdragen. N Waaraan het te wijten is'? Omdat, zooals in een vergadering der Haagsche afdeeling gisterenavond, de heer jhr. mr. J. K. W. Quarles Van Lllbrd, die 38 jaren lang tot de Maatschappij in betrekking stond en haar reeds eenmaal voor toialen ondergang bewaarde, en de heer Salo mon, de bekende beschermer, niet enkel van dieren, maar ook van hulpbehoevende menschen, opmerkte, omdat de vrien den der Maatschappij uitsterven en de jongeren de kolonie l'Tederiksoord en haar zuster-koloniën van de Maatschappij ver warren met debedelaarsgestichlen,waar mede zij sedert 1S5S niets meer te ma ken hebben. Ommerschans en Veenhuizen zijn de Kijksgestichteii waar bedelaars wegens bedelarij worden gestraft, Fre- denksoord en de andere koloniën dei Maatschappij van Weldadigheid zijn par- ticijiere gestichten ter voorkoming van bedelarij, waar de armen, die m de groote steden verkwijnen en vergaan, tol nieuw leven gewekt worden, waav zij leeren arbeiden, waar hun godsdienst ieder naar het kerkgenootschap waartoe hij behoort zedelijkheid en orde geleerd worden, waar de kolonisten eerst als arbeiders worden onderwezen om ze daar na in de gelegenheid te stellen door eigen kracht hun huisgezin te onderhouden. Die «vrijboeren" leven en sterven op de plaats: zij Kwamen er als verstootelingen der maatschappij, zij gaan heen na een welvolbracht leven, na een rustigen ouden dag te hebben genoten, na hun kinderen te hebben zien opgroeien tot brave men schen, die in of buiten de koloniën als bekwame arbeiders der maatschappij tot sieraad verstrekken. Waarom thans een algemeeene inza meling uitgeschreven? Omdat aan de Maatschappij is ontvallen een menschen- vriend, de dusver onbekende weldoener die als N. N. in 18 jaren tijds f A 17,000 aan de Maatschappij schonk orn de hypo theek te helpen aflossen en in tekorten te voorzien. Eerst thans is op uitdrukke lijk verzoek der Maatschappij de sluier weggenomen. De edelmoedige tuas prin ses Marianne der Nederlanden Met on geveinsde ontroering verklaarde de heer tjuarles, dat het hem een vreugde was op deze wijze een krans te mogen leggen op de lijkbaar van eene prinses uit het Nederl. vorstengeslacht, die om haar wel doen veel geprezen was, maar niet ge prezen kon worden. Ten einde de leemte te kunnen aanvullen die haar overlijden in de kas der Maatschappij te weeg brengt, ten einde ten minste/'8UUU 'sjaarsvast niet verloren te doen zijn, daarvoor was het beroep noodig op de natie; daartoe zal de heer Salomon een pelgrimstocht doen door liet land en overal mededeeleri wat hij te Frederiksoord heeft gezien. Wij wenschen hem den besten uitslag toe bij zijn tocht. Trekken van het plat teland velen naar de groote steden, in dip steden is een schamele overbevolking, die, wanneer veie weidenkenden helpen, weder kan worden overgeplant naar bui ten, en den nog braak liggende bodem van ons land door ontginning vruchtbaar kan maken. Zulk een landverhuizing bin nenslands kon, goed geleid, de algemeene welvaart onzaglijk doen toenemen, en het ware zeer te betreuren indien de reeds zoolang bestaande Maatschappij van Weldadigheid, die hetzelfde beoogt en zich reeds in zoovele opzichten uitnemend van die taak heeft gekweten, te niet ging uit gemis aan steun bij de natie. Zij be hoort niet alleen in staat gesteld te wor den te blijven bestaan, maar tevens om haren werkkring uit te breiden, omdat haar streven is ware weldadigheid, die niet luiheid aanwakkert, maar tot arbeid en zelfstandigheid opwekt en daardoor dfe kracht des volks vei sterkt. klbl. AMSTERDAM, den i5. Jan. '84 Wie naar Amsterdam komt heeft ruim schoots gelegenheid zich te amuseeren. Daar is de Stads Schouwburg met Gravin Sarah naar la Comtesse Sarah vrij be werkt door Mendes da Costa, eenstuK dat inderdaad „pakt" al moeten we toestem men, dat het een bedrijf korter kon zijn en dat echtbreuk ook hier weder de voor naamste beweegkracht is. De taal is goed en 't spel ook en de meesten zullen liet met veel genoegen zien. Bij van Lier uit het Grand Theatre gaat niet veel succes Vorstin Andrea een boeiend stuk, dat invr. Frenkel gelegenheid geeft, zich weer in het gunstigste licht te vertoonen. Maar vooral mogen we de Duitsche opera aanbevelen, die in \an Lier's Schouwburg in de Plantage allerprachtigste uitvoerin gen geeft. Menige opera van grooten omvang heeft niet zooveel uitmuntende krachten als deze. Het zou jammer zijn, bij een bezoek aan de hoofdstad die opera te verzuimen. Voor 't oogenblik gaat de loover/luit, maar er is steeds afwisseling, ik dweep met deze opei a niet, anderen wél, ook goed, maar er is alle kans, dat ze nog vele andere opeia's zullen geven. Bij Drot in Frascati (Plantage; gaat De dochter van den Tamboer Majoor eene operettedie mij herhaaldelijk deed lachen en die ik aanraad aan allen, die aanleg voor leverziekte hebben of vrees om er aanleg voor te krijgen Het schijnt wel. dat het getal van die lui hier ter stede zeer groot is, althans het getal der- genen, die niet meer lachen of alleen als een boer, die kiespijn heeft (of een edelman onder dergelijke omstandigheden anders lacht weet ik. niet; en wel sedert Ie zaken zoo slecht staan. De huizenbou werij om te beginnen heeft menigeen lee- ujke trekken gespeeld en voor hypotheek schuld zijnde huizen bij dozijnen verkocht. De Twentsche Bank, die veel geld op huizen had is dan ook genoodzaakt geweest meer dun honderd perceelen te koopén, die bij den grooten toevoer niet genoeg konden opbrengen en thans door de huur gedurende de eerste twintig jaar de rente ruim schoots dekken, maar de vorming van den afzonderlijke afdeeling noodzakelijk maakten. De bouwwoede zal wel wat be koeld zijn en dat te eer, dewijl een nieuw terrein van exploitatie zal geopend wor den zoodra de verbinding van de stad met de buurten buiten de voormalig# Haarlemmerpoort en Raampoort zal heb ben plaats gehad. Zeker zal het afbreken der gasfabrieken later voor een nog schoo ner exploitatie het veld ruim laten. In afwachting van een nieuw gemeen teraadslid in plaats van den heer Fock, die zijn ontslag vroeg wegens verande ring van woonplaats" hebben we al vast twee nieuwe leden in Mr. Kerdijk en den heer van Bosse. Als de wet het veroor loofde kon men hier de verkiezing eigen lijk wel afschaffen. Wie niet altijd thuis zit, weet vrij zeker een dag of wat vóór „Burgerpligt" de Candidatenlijst rond zendt, wie verkozen zal worden. Op het Leesmuseum wordt uitgemaakt, wie lid van den raad zal worden, enkelen, die niet op de hoogte zijn, dragen nog een paar candidaten aan, in Burgerpligt wor den de laatsten afgestemd en de eersten worden daar en bij de stembus gekozen. Dat dit zoo gemakkelijk gaat, bewijst alleen, dat er een onbeschrijfelijke lauw heid onder de kiezers heerscht. Het mee- rendeel van het beetje, dat stemmen mag, blijft weg en heeft den moed niet, zich te vereenigen en zelf candidaten testel len buiten de aandeelhouders in de groote öndernemingen orn. De verkiezing van Mr. Kerdijk geeft den sociaal-demokraten een beetje hoop, dat hem verzoek om warm eten aan de kinderen der minver mogende schoolkinderen zal worden toe gestaan. We zullen dan weldra als dit aangenomen wordt met evenveel recht een verzoek te gemoet mogen zien om kousen en schoenen, om kleeren, om bedden, dekens en matrassen en waarom ook niet om tabak en jenever voor den man en portwijn voor zieke vrouwen of kraamvrouwen. Nederland wordt dan een groot armhuis. Dat particulieren zich ver eenigen tot dat doel, is zeer schoon en prijzenswaardig, maar dat de gemeente in beginsel aanneemt, dat gezorgd moet worden voor de kinderen, buiten hunne natuurlijke verzorgers om vind ik beden kelijk. Hoe het komt dat deze niet voor hun kinderen kunnen zorgen, daarvan zwijgt het rekest om warm eten. De kroegen zouden er het antwoord op kun nen geven. Dat menigeen Maandag houdt en de andere dagen voor tien uur 's mor gens een half dozijn en meer borrels op heeft, is vrij algemeen bekend. Minder algemeen weet men, hoe de zaak met Hassoldt is afgeloopen. Bij de rijjool reed een rijtuig met studenten zijn winkelruit stuk en richtte groote schade aan. De maatschappij werd aangesproken, maar deze wees de verantwoordelijkheid af om dat de koetsier het rijtuig per dag huurt en dus aansprakelijk is. De koetsier had geen geld en Hassoldt kon dus ook geen geld krijgen. Mr. Kappeyne, die voor hem pleitte had zijn rekening ingediend met eene andere uit vroeger tijd, maar deze werden niet betaald en na allerlei drei gementen en vertooningen van Hassoldt, na bedreiging met executorialen verkoop, heelt Mr. Kappeyne eindelijk zijn eisch in getrokken en moet de onbetaalde post in zijn boek openblijven staan. De gebroken ruit-geschiedenis is zeer treurig voor Hassoldt afgeloopen, maar de wet is nu eenmaal niet anders en de diensten door Mr. Kappeyne bewezen hadden betaald moeten worden. Hoogstens kan men met eene bestaande orde van zaken den draak steken, als men die niet veranderen kan. Dat zullen de leden van St. Lucas ook doen. De wijze waarop jurys werken in zake kunstwedstrijden, schijnt niet in den smaak der kunstenaars tevallen en de heer van Eeden, bekend door zijn satyrisch^ blijspel Het Sonnet heeft nu een blijspel geschreven Frans Hals, dat door de leden van St. Lucas zal worden opgevoerd en waarin de draak wordt ge stoken met de achtbare heeren juryleden. De gemoederen zijn zeer verdeeld over de benoeming van Rudolf Staag tot hoog leeraar aan de Rijksakademie. Aan de eene zijde is inen ontevreden, dat er al weer een vreemde professor wordt bin- nengeloodsd, en onzen Nederlandschen kunstenaars een slag in het aangezicht wordt gegeven, terwijl de leerlingen hun professor niet kunnen verstaan. Aan den anderen kant wijst men er op, dat Stany's werk op de tentoonstelling het werk van alle Nederlandsche graveurs en etsers overtrof dank de opdrachten van ver-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1884 | | pagina 2