Officiëele Publicatie. Spaarbank. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT Gezien bet besluit van den heer Com missaris des Konings in de provincie Utrecht van den 18. Januari 1884, n°. 1 'Az. (Prov.-blad n°. 10). Brengen den belanghebbenden in her innering dat de bij verzoekschriften over teleggen attesten van geneeskun digen behooren te zijn voorzien van zegel, tenware zij mochten vallen in de uitzonderingen krachtens art. 27 A, n°. 10, 13 en 16 der wet van 3 October 1843 (Staatsblad n°. 47), art. 29 der wet van 29 Mei 1841 (Staatsblad no. 20), art. 1 der wet van 21 Mei 1873 (Staats blad no. 64), art. 79 der wet van 18 April 1874 (Staatsblad no. 66) en art. 10 der wet van 18 April 1874 (Staatsblad no. 67). Amersfoort, den 25. Januari 1884. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester, T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. De Secretaris, VV. L. SCHELTUS. Amersfoort, 26 Januari 1884. Donderdag avond had door het tooneel- gezelschap onder directie van den Heer A. van Lier eene opvoering plaats van Duval en zijne nichtjes." Het stuk was grappig en deed het publiek hartelijk lachen. Jammer intusschen dat de zaal niet beter bezet was. "Wederom is het getal Amersfoorters, die deel hebben genomen aan den Tien- daagschen Veldtocht, met éen vermin derd, door het sterven van - den Heer W. MORRE, lid van de Afd. Amersfoort van het Metalen Kruis. Zijn met eere volbrachten diensttijd in dejaren 1830 en 31, brengt onwillekeurig den roemvollen loopbaan van zijnen broeder GOOSE MORRE, waarvan wij hier een kort over zicht laten volgen, weer in herinnering. Deze den 24ste Mei 1805 te Amers foort geboren, gaf in 1830 gehoor aan den roepstem van Koning Willem I en werd als vrijwilliger ingedeeld bij de lste Cornp. 2de batt. 10a afdeeling infan terie, om op 14 Mei 1831, den Citadel te betrekken. Zijnen moedige verrichtin gen, gedurende het beleg, werd de kroon opgezet, door zijn waarlijk heldhaftige houding bij den aanval der Franschen op de Lunet St. Laurent den 14 Dec. 1832, waarbij hij zoo vele en zware won den bekwam dat zijn rechterarm er. lin kerhand geamputeerd moesten worden. Zijne buitengewone koelbloedigheid ge durende deze dubbele operatie, verwekte de grootste bewondering zoowel bij vriend als vijand, getuige onderstaand naam- versje gevoegd bij een geldelijk hulde blijk hem door zijne officieren geschonken. g ocht 't doel van dezen gift aan U, Morre! toonen O p welk een wijs uw lot, ons aller harten treft! td oemvol verwcerdet ge II, naast Batoos hel denzonen, {tJoemvol streedt gij voor 'tland! God zal U daarvoor loonen, H n elk oprecht Bataaf die slechts U rarnp beseft! Ook van andere zijden mocht hij blijken van sympathie ondervinden, zoo bjjv van H. K. H. de toenmalige Prinses van Oranje, die hem persoonlijk hare bewon dering heeft betuigd. Ten slotte zij nog als eene bizonderheid vermeld, dat Morre nauw verwand was aan den on- vergetelijken Van Si'Eijk. Wij stellen ons voor eene meer uit voerige levensbeschrijving van bovenge- noemden Goose Morre, als feuilleton in ons blad op te nemen. Het doet ons genoegen te kunnen ver melden, dat de oudste zoon, van den Heer W. Bothof, den ijverigen kastelein der binnen- en buitensocieteit alhier, aange steld is als kastelein van een der groote sociëteiten te Zutfen. 314de STAATS-LOTERIJ. VIERDE KLASSE. Trekking van 23 en 24 Januari. Ten kantore van den gekwalificeerden Collecteur te Amersfoort zijn aan de na volgende nummers te beurt gevallen Prijs van f1500. No. 6375. Prijzen va* f 05. 1529, 1563, 1579, 1682, 1722, 1784, 1822, 3752, 6376, 9730, 9768, 12027, 12112, 12132, 12146, 12164, 12183, 12-192. 12207, 12241, 12271, 12387, 12394, 12409, 12420, 12421, 16117, 16146, 16224, 16324. 16329, 16372, 16379, 16402. 16417, 16441, 17113, 17122, 17296, 19834, 19848, 19877, 19927, 19955, 19968, 19987. Te zamen 47 prijzen. De volgende trekkingen voor de vijfde of laatste klasse geschieden 47, 1215, 1922, 2629 Febr. en 1 Maart 1884. Dinsdag De gemeenteraad hield 1.1. eene zitting waarin het besluit der vorige, om de reiniging in eigen beheer te ne men, het eerste begin van uitvoering werd genomen. Het beheer van en het toezicht op dien dienst werd opgedragen aan B. en W. die daarin werden bijgestaan door eene Commissie, bestaande uit een der leden van het dag. bestuur als voorzitter en twee leden van den gemeenteraad. Als adviseerende leden zijn aan deze com missie toegevoegd twee leden buitenden raad. Volgens het ontwerp van B. en W. was onder het beter toezicht op den reini gingsdienst begrepen 1. bet doen reinigen van alle openbare secreten, urinoirs, riolen, het wegruimen, zoo noodig, van mesthoopen, en verder alles wat de openbare reinheid en, binnen de grenzen van den werkkring der com missie, de belangen van den publieken gezondheidsdienst of de reinheid der ge meente kan bevorderen 2. het doen ophalen van de asch, fae- caliën en vuilnis langs de huizen der ingezetenen; 3. de geleidelijke invoering van het tonnenstelsel; 4. het doen bereiden der compost, ier, enz. uit de opgezamelde asch, faecaliën en andere vuilnisstoffen en den verkoop daarvan 5. het doen ophalen en verkoopen van puin; Den heer Groeneboom ging de bepa ling omtrent de invoering van liet ton nenstelsel niet ver genoeg. Geleidelijke invoering wilde ook liij, maar met dien verstande, dat reeds dadelijk een termijn zou worden gesteld, waarop ui plaats van eene moreele pressieeene van niate- riëelen aard zou kunnen aangewend wor den, door het uitmonden van riolen in stadswateren en liet houden van beer putten te verbieden. Hij wilde aanvankelijk dien termijn op 1 Jan. 1886, later dien op 1 Jan. I8a8 stellen. Dat denkbeeld werd echter krachtig bestreden; alvorens tot dien ingrijpenden maatregel over ie gaan, wilde men afwachten hoe de zaak zal werken. Achtte de commissie voor de gemeente-reiniging later de zaak daar toe rijp, dan stond het hem altoos vrij, niet het voorstel daai toe bij den raad te komen, fit bleek het gevoelen van de meei derheid te zijn; het voorstel-Groene- boorn werd met 16 tegen 5 stemmen verworpen. Tot leden der commissie uit den raad weiden benoemd de hh. dr. R. Groene- böom en Jhr. A. D. J. Calkoen. Als ad viseerende ledenwerden gekezen de heeren D. van der Werf, opzichter bij den Waterstaat en J. E. baron van Har- denbroek van Lockhorst. Ten behoeve der verbetering van de Watersteeg, van den Lagenweg lot den Liendertschen weg, werd besloten tot kustelooze overneming van den grond door de gemeente, die daar binnen een jaar een behoorlijke kei bestrating zal aan leggen en zich belast met het onderhoud der bestrating en van de heul ouder den weg, dienende tot atvoer van het water uit de belendende slooten. De weg zal op eene breedte worden gebracht, dat twee hooiwagens er elkander kunnen pas- seerenom dat te verkrijgen, moeten 63 wilgebooinen worden weggenomen, waar voor den eigenaar een schadevergoeding is toegekend van /'175. Aan Burgemeester en Wethouders is toegestaan een crediet van f 325, voor het ineubeleeren van het locaal voor be smettelijke ziekte. Het bod door den heer G. 8. Klokke gedaan voor het locaal aan de Lange- straat van f 660, werd afgewezen door dien het te laag was. De koninklijke goedkeuring is ontvangen op het raadsbesluit, om voor 1884 het bedrag, dat door de gemeente geheven wordt als vuur-, haven en losgeld voor j het bevaren van de Eem, met 50 pet. te j verminderen. B. en W. zijn gemachtigd] om, zoolang geen voorstel tot vervolging j personen, die is gedaan, de verschuldigde gelden in ont vangst te nemen van de den gestelden termijn van óO dagen heb ben laten voorbijgaan, doch bereid zijn de betaling te doon. Aan B. en W. is om advies verzonden een verzoek van mej. G. Doesburg, waarbij zij vraagt, dat de straat tusschen den weg naar Beeke- stein en den Woudenbergschen straat weg, dien zij voor eenige jaren heeft aan gelegd, van gasverlichting moge worden voorzien, onder bereid verklaring om de bestrating met de nu aanwezige petro- leum-lantaarnpalen aan de gemeeme af te staan. Te Voorthuizen had Woensdag jl. eene vergadering plaats van stemgerechtigden in de Maalschap van Voorthuizen, onder voorzitterschap van den veldgraaf den heer W. Wilbrink. In eene vorige vergadering was eene commissie benoemd, ten einde voorbe reidende maatregelen tot verdeeling van de gronden, aan de maalschap behoo- rende te beramen. Thans was aan de orde het hernieuwen van het mandaat der commissie. Eene minderheid van ongeveer 30 stemgerechtigden, die dc verdeeling niet wenschten, had rar. A. A. de Vries, ad vocaat te Amersfoort, als haren gemach tigde naar de vergadering afgevaardigd. Genoemde heer trachtte te betoogen, dat men op den verkeerden weg was om tot de verdeeling der Maalgronden te geraken, daar het onmogelijk zou zijn, die verdeeling in der minne te doen plaats hebben, zoolang er eene minderheid bestaat, die tegen elke verdeeling gekant is. Hij deed het voorstel, dat de vergadering zou beslissen, dat er bij het bestaan van dergelijke minderheid geen motief aan wezig was om het mandaat der commissie te hernieuwen. Het bestuur weigerde dit voorstel aan het oordeel der vergadering te onder werpen, waarop mr. de Vries na een ge daan protest met ongeveer veertig stem gerechtigden de vergadering verliet. Het voorstel van het bestuur werd daarna door de zestig overgebleven stem gerechtigden aangenomen. STORMBERICHTEN. De Storm, die sedert Dinsdagavond tot Donderdag onafgebroken woei, heeft hier en daar nog al ongelukken en schede te weeg gebracht. Onderscheidene schoor- steenen en daken zijn er slecht afgeko men. Ten bewijze dat de wiritstooten soms zeer hevig waren, kan dienen dat een goederenwagen van de Maatschappij «Amsterdamsch goederenvervoer« niet paard en al in het water woei. Voerman en paard werden er uitgehaald. In het spoorwegverkeer ontstond slechts nu en dan een vertraging van eenige minuten. Alleen de laatste Kijnspoortrein kwam gisteren avond te iaat te Amster dam aan. Ook van elders bericht men van schade, door den strormwind veroorzaakt. Te Hasselt staat een gedeelte van de stad onder water. Er zijn huizen op de gracht die tot aan de vensterbanken on der water staan. Overal zijn kistdammen geplaatst. Het water is nu dalende, waar schijnlijk tengevolge van doorbraak van den dijk. Velschillende berichten van schade, door den storm teweeggebracht, werden nog door ons ontvangen Te Rotterdam was de buitenstad, on- dergeloopen, trots de belangrijke verhoo ging die de kaden in de laatste jaren hebben ondergaan. Des nachts woei een luchtkoker van het postkantoor af en kwam terecht op de lantaarn boven de wachtkamer van het publiek. De ballons der gaslichten en de lantaarn werden gedeeltelijk ver brijzeld. Te Kralingen woei een aantal pannen van de daken en werden enkele boomen ontworteld. Het water in de Maas had een aanmerkelijke hoogte bereikt en was des namiddags te half een reeds boven noodpeil gestegen. Te Scheveningen zijn nog 4 schuiten in zee ter visscherij, Men is naar deze zeer nieuwsgierig. Van de Katwijker vloot zijn er nog 8 in zee. Eene schuit was Maandag te Lowestoft haring ladende; men is zonder bericht of zij gisteren in zee is gezeild. De Noordsche bark Noach geraakte verleden nacht te Hansweerd tegen den oever. Na vertoon der noodvlag, heeft de John Buil hem bevrijd en naar Ant werpen geseept. De schroefboot Stad Gent heeft er tegen den sluismuur deri steven ontzet en twee platen ingediukt. De schade is boven water. Te Vlissingen is door den lievigen wind het tijdens de jongste December-stormen op de Spijkerplaat gestrande schip S. B. Weldon, dat men nog meende te kunnen afbrengen, gebroken, zoodat alle kans om het te behouden verloren is. Twee wa kers, die er zich op bevonden, hebben in eene giek het schip verlaten en zijn met behulp der provinciale boot van Ter- neuzen te Vlissingen aangekomen. Te Delftshaven trad de Maas op ver scheidene plaatsen buiten haie oevers en werd de geheele Ruige Zandplaat over stroomd. Te Lemmer strandde nabij de haven een Enkhuizer vischbotter op de Steenen. De opvarenden zijn gered. Te Harlingen geraakte de Schevening- sche bom, dienende als lichtschip bij den spathoek, op drift en strandde op de steenglooiing. De reddingboot en sleep boot Magnet vertrokken ter redding van een tjalk, die seinde. BINNENLAND. Nabij Utrecht is gisteren in eene sloot aan den Blauwkapelsehenweg het lijk gevonden van J. van der Linden, een zeer oppassend werkman van de Utrecht- sche Gemeentereiniging. De oorzaak van dit ongeval is onbekend. Gisteren heeft de arr. - rechtbank te Utrecht uitsprake gedaan in zake den student B. betrokken bij het gebeurde te Baarn, en hem te dier zake veroor deeld tot een celstraf van acht dageu en in de kosten. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Gedoren! 17 Jan. Jacob Willem, z. van Jacob Wilhelm van Achterbergh en Gerritje Ipenburgl Carel Johannes Wilhelmus, z. van Caret Jo hannes Wilhelmus Valken en Frederika Saai- berg. 18 Jan. Helena Johanna, d. van Jo- sephus Authonius Itersche en Anna Catharina Belderbos, Grietje, d. van Hendrik Hendrik- sen en Catrina Elisabeth Meijer. 19 Jan. Elisabeth, d. van Jan Altena en Dirkje Raven horst. Agnes Francina Theresia, d. van Ca tharina Rosier. 20 Jan. Everarda, d. van Gerrit van Vonno en Jacoba Doesburg. Willem Jan, z. van Melis van Dijk en Fijtje van de Lange- meen. Hendrikus Johannes, z. van Evert Poort en Barta van Bekkum. Hendrika Anna Barbara, d. van Arnoldus Hubertus Douze en Jannetje Bakkenes. Nicolaas, z. van Jan van Keulen en Cornelia Sleeking. 21 Jan. Her- manus Johannes, z. van Johannes Toeter en Willemlna Ouwerkerk. 22 Jan. Gerrit, z. van Lubertus Brink en Hendrika Teunisje Jan sen. Maria Hendrika, d. van Willem Kuiper en Antonia Hendrika van Kalveen. 23 Jan. Hen drika, d. van Arie de Wijs en Johanna van Wageniiigen. Johannes, z. van Hendrik Rui tenberg en Rosina Christina van Veldhuizen. 24 Jan. Albertus, z. van Aalbert Achterkamp en Cornelia Renes. Ondertrouwd 22 Jan. Bernard Arnold van der Zoo de Jong en Maria Theresia Antonia Govers. 24. Antonius de Vries en Antonia van Vulpen. Dirk van der Vennen en Hanna Vonno. Jacobus Priem en Willemijntje Quint. Roelof van 't Hoenderdaal en Maria Catha rina Lambrechts. Cornelia Hoefsloot en Aartje Brandsen. - Bernardus Theodorus Goetjes en Geertruida Vial. Christiaan Pechtol en Jehauna Roeters. Gehuwd: 23 Jan. Garhardus Marinus Beuse- kamp en Geertje Engeltjes. Teus Schoonder- beek en Elisabeth Wijntjes. Antonie Blie- kendaal en Hendrika Toinmel. Overleden: 18 Jan. Elis Floor, 18 d. Aal- bertus Houtveen, 8 j. Arie den Ouden, 4 j. 22. Een levenl. aang. kind m. gesl. van Lu bertus Brink en Henkrika Teunisje Jansen. 23. Barta Gerritsen, 3 m. Wouter Morre, 75 j. echtg. van Steventje Gijsen. Bunschoten. Bevallen 22 Jan. Marritje van de Groep vrouw van Paulus Dijkhuizen, zoon. 19 Jan. Hendrika Koelewijn vrouw van Willem Koelewijn, dochter. Hoogland. Bevallen 23 Jan. Maria van Kasbergen, vrouw van Wouterus Wilhelmus Evers van een Zoon. Gehuwd: 23 jan. Jan Hak met Gerritje Hooft. Overleden: 23 Jan. Hendrik Poort oud 58j Echtg. van Maria Gevering. Soest. Geboren: 21 Januari Hendrik zoon van Hen- drica Vos. 23 Jan. Johanna dochter van Goo- sen Kok en van Hendrika van Soest 24 Jan. Johan Joachim Friederich Maria Joseph, zoon van Johannes Georgius Bootz, en van Antoinette Catharina Maria Schoppenhauer. Woudenberg. Geboren: 21 Jan. Frans, z. van Frans Koudijs en Willemijntje Boekhout 23 Jan. Pieter, z. van Jan de Lange en Cornelia lloogendoorn. Overleden 20 Jan. Gijsbert van de Hee gehd. met Teuntje van Egdoin, 60 j. 21 Jan. Maria Elizabeth Wakker, wed. van Frederik Christiaan Stuten. 85 j. Het bestuur zal zijne eerstvolgende zitting houden op MAANDAG 28 JAN. e. k. ten Raadliuize te Amersfoort, des na middags van 121 ure. A. J. BOS, Secretaris,

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1884 | | pagina 2