NIEUWE NIÉUWS- MORT, BAARN, BUNSCHOTEN, EEMNES, HAMERSVELD, HOEVELAKEN, HOOGLAND, LEUSDEN, SOEST, EN ADVERTENTIEBLAD YOOR El VUURSCHE, SCHERPENZEEL EN WOUDENBERG, No. 9 Woensdag 30 Januari 1884. Dertiende Jaargang. Uitgever: A. M. Slothouwer, Buitenlandsch Overzicht. F euilleton. Het pluk van ROODEN BASTIAAN. W. ROMBOUTS. Staten-G-eneraal. AMEBSFOORTSCHE COURANT. Abonnementsprijs voor Amersfoort per 3 maanden f 1, Franco door het geheele Rijk1)10. Afzonderlijke nummers3 Cent. Dit Blad verschijnt des Woensdags en des Zaterdags. te Amersfoort. Advertentiën van 16 regelsf 0,40. Iedere regel meer 0,05. Voor het Buitenland0,07s Reclames per regel 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte Advertentiën kunnen ingezon den worden tot uiterlijk 's mor gens ÏO uur des Woensdags en Zaterdags. Eene viermaal geplaatste ad vertentie wordt slechts driemaal ia rekening gebracht. Op het eind der vorige week werd het stoffelijk overschot van den beroemden, te New-York overleden Rijksdag-afge vaardigde Lasker, uit de Nieuwe W ereld overgebracht. De aankomst te Bremer haven en het vervoer naar het spoor wegstation, geschiedden op de plechtigste wijze. Te Berlijn waar het lijk Zaterdag avond aankwam, werd het door een groot aantal Afgevaardigden, leden van den Gemeenteraad, vrienden en bloedverwan ten van den overledene in ontvangst ge nomen en naar de Synagoge begeleid, waar een indrukwekkende lijkdienst de ter-aarde-bestelling voorafgaat. Uit Londen wordt bericht dat de onder handelingen van de Transvaalsche gede legeerden met Lord Derby ten einde loopen. Het Transvaalsche tegenvoorstel aangaande de grensregeling is door de Britsche Regeering verworpen, doch zij geeft op eenige punten noord- en oost waarts van de door haar aangewezen grenslijn eenige ruimte. Deze concessie heeft geleid tot een laatste gesprek tus- schen den heer Du Toit en lord Derby, waarvan het resultaat als zeer gunstig wordt vermeld. Eerstgenoemde verklaarde namens de deputatie dat men bereid was de voorgestelde grenslijn aan te nemen, DOOR Nu was het raadsel meteen opgelost, waarom Wolf zich zoo onrustig had aangesteld en ook thans was hij, (even als Form alleenheerscher op zijn gebied), ook nog volstrekt niet met deze onverwachte huisgenoot ingenomen; hij keek het dier eerst nijdig aan als wilde hij het zoo dadelijk in zijn grooten bek opnemen, om het het huis weer uit te dragen doch toen hij be speurde dat het ook tot de teedere sexe behoorde, werd hij allengs galanter en sprong haar met vrolijken zacht geblaf te gemoet; zoodat Puckje, even schuchter als de meeste vrouwtjes vrees achtig, zóó veel mogelijk achter op haar zetel terug week, waarom Freerk, bevreesd dat zij eraf zou vallen, Wolf met een oorveeg ge lastte zich in zijn hoek neder te leggen, wat echter niet dan onder grommend protest, ge schiedde. Aardig was het echter later om te zien hoe het kleine beest zich rustig tusschen zijne grove pooten ter ruste vleidde, en ge heel in de lange haren van den kolossalen Wolfs hond wegdook," Geerte Mie maakte haar excuus voor Puck. zeggende dat zij zoo aan haar gehecht was, dat zij haar op goed geluk maar mede had ge bracht, in de hoop dat haar dit niet kwalijk zou worden genomen. Zij zelf maakte, ontdaan van haren ballast, in hare effen bruine, eenvoudige k'leedij, dadelijk zulk eenen aangenamen indruk, mits de Britsche regeering nog toegaf dat het grondgebied van Machaba bij de Republiek wordt gevoegd. Allerwaar schijnlijkst zal daartegen geen bezwaar gemaakt worden, evenmin als de quaestie der suzereiniteit en der geldelijke aange legenheden ernstige moeielijkheden zal medebrengen. Generaal Gordon heeft niet de reis naar Soedan ter zee vervolgd, maar is dadelijk naar Kaïro gegaan, waai- hij bij herha ling gesproken heeft met consul Baring en met den Khedive. Het blijkt nu dat het wel degelijk in zijn plan ligt geheel Soedan, met inbegrip van Khartoem te doen ontruimen. Tevens zal men trach ten er een geregelden staat van zaken te vestigen: de Khedive liet den emir Abd- el-Shakoor, dén zoon van den vroegeren Sultan van Darfoer, bij zich roepen, en bood aan hem weder in het bezit van zijn land te stellen, zonder dat hij eenige schatting aan Egypte zou behoeven te betalenalleen zou hij handelsvrijheid moeten toestaan en den slavenhandel onderdrukken. De emir nam dat aanbod aan en is reeds Zondagavond met Gordon naar Khartoem vertrokken. Ten einde het werk der ontruiming beter te doen slagen, heeft de Khedive aan Gordon den titel van gouverneur-generaal van Soedan gegeven, met onbeperkte volmacht. Uit Berbei wordt inmiddels bericht dat een der machtigste stammen onderwerping aanbiedt, belovende op zijn grondgebied den handelsweg voor karavanen vrij te zullen houden. Indien dat voorbeeld door meerdere stammen werd gevolgd, en het schijnt wel of de komst an Gordon daartoe leiden kan, dan zou de Soedansche zaak nog tamelijk goed terecht kunnen komen. Het overige Engelsche nieuws, want Egypte is ook half Engelsch of 't scheelt dat zij daar niet voor behoefde te vreezen, en dit kon ook niet anders, want men kon duidelijk aan Goswijn en de zijnen bemerken dat zij elke verwachting verre overtrof, en Bastiaan en Freerk, die nog niet veel schoone meisjes, van haar stand, gezien hadden, konden dan ook geen oog van haar afhouden, wat haar eerst blijkbaar wel wat verlegenheid haaide. Direct oogverblindend schoon was zij echter in geenen deele maar wat meer zegt, zij trok met volle recht aan als eene lieve verschijning. Middel matig van taille, met tijn gevormde en evenre dig afgeronde vormen, kon zij gerust de meest eischende kritiek trotseren; terwijl de heldere opslag harer bruine oogen, bij de lange blonde haarvlechten, met de zachte rooskleurige wan gen en fijn gevormde neus en kin, (waarin een allerliefst kuiltje, als het ware steelswijze ver scholen lag), om den prijs der bevalligheid don gen, waarbij de welgevormde mond met de ko ralen lipjes en hagelwitte tanden, de algemeene liefelijkheid van het geheel verhoogde. Toch kon men het haar aanzien, dat zij, zoo zij al mogt weten welk een gunstigen invloed zij allerwege uitoefende, zich daarop volstrekt niets liet voorstaan. Eenvoudig en waar was haar optreden, ongekunsteld en natuurlijk haar we zen. Zonder eenige koketterie of jacht op effcet: (zooals helaas zoovele schoonen dezer tijden, ongelukkig tot haar eigen nadeel en teleurstel voor anderen, aan kleeft) gaf zij zich, zooals zij was, een rond natuurkind, vrolijk en toch stil van aard, in één woord kinderlijk haastter wijl haar omgang, zooals wij later zien zullen, blijk gaf dat haar, van nature gezond verstand, op oordeelkundige wijze was verzorgd en ont wikkeld. Oom Goswijn kon dan ook niet nala ten in zich zelf, te smuuspelen „Welk een lief nichtje is dat, daar zal ik wel dubbele zorg voor dienen te dragen om de vrijers, die haar niet niet veelbepaalt zich tot berichten van tallooze ongelukken, door den orkaan van Zaterdag teweeggebrachtin vele jaren heeft het zoo verschrikkelijk niet gewaaid. In Wales heeft een niijngasont- ploffing in een steenkolenmijn veertien slachtoffers gemaakt. De meeste regeeringen van Europa zitten verlegen om aan geld te komen, een scherp contrast met die der Amerikaansche Unie, die met de over schotten op het budget bijna geen raad weet. Overal in Europa zijn belasting plannen aanhangig of wordt over wijzi gingen in het bestaande stelsel beraad slaagd. In den Pruisischen Landdag is een ontwerp in onderzoek, waarvan de hoofdstrekking is de personen, tot dusver in de derde en vierde klasse der klassen- belasting aangeslagen, vrijstelling te ver- leenen. Tegen deze bepaling is veel verzetreeds nu zijn in Pruisen onge veer zes millioen inwoners vrij van het betalen van directe belastingen, en men vindt dat getal ruim genoeg. De «Pro vincial Correspondenz" verklaart echter dat de Regeering deze verlichting als het hoofdbeginsel van haar voordracht be schouwt, en, tot welke concessiën overi gens ook bereid, op dit punt niet zal toegeven. In Rusland zit de Rijksraad te peinzen, over een belastingplan dat er weer echt Russisch uitziet. Den hoofdelijken omslag wil men daar vervangen door een ver hooging der Rijks-grondbelasting, maar als splinternieuw invoeren een hoofdgeld van 50 kopeken f 0,95), te betalen door 11e mannelijke ingezetenen van 18 tot 55 jaar, en door alle langer dan een jaar in Rusland verblijf houdende vreemde lingen van denzelfden leeftijd. Vrijgesteld zouden zijn de militairen, de geestelijken, vertegenwoordigers van buitenlandsche passen, van de deur te houden, daargelaten nog mijn eigen jongens, die nu al half door haar betooverd schijnen te zijn. Als zij inwen dig zoo goed en braaf, als uiterlijk lief, is; dan is zij waarachtig een juweeltje van het eerste water, dat nog heel wat opgeld in de wereld doen kan Wij laten den ouden man eenvoudig zijne illusieën stilletjes uitspinnen, en constateren alleen: dat zij de nagedachtenis haars vaders, die zij innig lief had gehad en diep betreurde, volle eer aandeed hetgeen hij om zijne onaf- gebrokene zorg voor haar welzijn en zijne ver standige leiding, rechtmatig verdiende. Hij haJ haar immer met innige gehechtheid, onder zijn eigen opzicht gehouden en haar in huis door ervaren onderwijzeressen doen onderichten in alle nuttige zaken, die eene vrouw in haar ver der leven tepas kunnen komen. Dansen en schaatsenrijden had zij, als te vermoeijend, ge vaarlijk en nutteloos, niet mogen leerenmaar voor alles wat haar geest en gemoed beseha ven kon had hij geene uitgaven tegoed geacht. Zoo deed dus Geerte Mie, niettegenstaande haar min fraaijen naam, ook hier hare intrede, in de nieuwe woning, zooals overal, met volko men succes, omdat zij zoo iets over zich had van het „ik en weet niet wat en evenwel nogthans" van den ouden Cats, (die in derge lijke zaken doorkneed was;) dat haar werkelijk voor menig mannenhart onweerstaanbaar moest maken hoewel zijdaar zelfcchter nog nimmer over gedacht of gedroomd had. Nu wij de hoofdper sonen zoo wat kennen, gaan wij met de loop van onze schets voort geachte lezers! en laten Bastiaan tot de omgevallen kar terugkeeren om die, met vereende hulp, weder in normalen staat terug te brengen wat, door zijn krachti- gen bijstand, ook spoedig gelukte. Daar er niets gebroken was, was zij spoedig weder reisvaar- mogendheden en tot arbeid onbekwame pesronen. Het vierdaagsch debat, door de Eerste Kamer gevoerd over de Staatsbegroo- ting, was in meer dan één opzicht be langrijk. Uit den aard dar zaak kunnen we slechts hij enkele punten stilstaan. De financiëele politiek der Regeering werd door onderscheiden leden onbevre digend genoemd. Het Ministerie, zoo be toogden de heeren Van Rogen, Eransen van de Putte, De Sitter, Visser van Ha- zerswoude, Van Akerlaken, Van Swin- deren, Van Naamen, en Van Lijnden, opgetreden met de belofte het evenwicht op de begrooting te herstellen, was eerst tot besparing overgegaan na het voor- loopig verslag der Tweede Kamerdeze had bij de door de Regeering geschrapte twee millioen er nog drie gevoegd, en de Regeering was volgzaam met elke toevallige meerderheid meegegaan. In de plannen, door de Regeering geopenbaard, is geen leidende gedachte, en in plaats van al het mogelijke te doen om de tij delijke voorziening in den nood der schat kist tot uitvoering te brengen, had zij opnieuw haar toevlucht moeten nemen tot het dekken van het tekort doormid del van vlottende schuld. Het wisselvallige in het koloniaal be heer werd vooral door den heer Van de Putte sterk gegispt. Dezelfde Minister, die voor korten tijd zich homogeen had verklaard met Van Bloemen Waanders, heeft nu de benoeming van Van Rees tot Gouverneur-generaal gecontrasig neerd, en hoe groot de ingenomenheid ook mocht zijn met die benoeming, dat neemt niets weg van het feit dat hier dig waarop hij den voerman die zich wat ver tild had en over pijn in de lenden klaagde, aanried naar Göttingen terug te keeren, orn, na een rustigen slaap, den notaris den volgen den morgen weder te komen afhalen daar deze gezegd had dan weder te moeten vertrekken. Met den koffer, die de noodigste zaken dei- logé bevatte, beladen, te huiskomende, vond hij allen aan den avonddisch, gezellig en vrolijk koutende, bijeen, waarbij de notaris niet weinig uitweidde over de goede hoedanigheden, het nobel verstand en het warme hart van den over ledene, waardoor Geerte Mie telkens de oogen vol schoten. i>Ja, zeide Goswijn in antwoord op zulk eene lofrede., mijn broeder heeft het goed gemaakt in de wereld en het veel verder gebracht dan ik. Als jongen toonde hij reeds meer verstand en overleg en in de rekenkunst was hij, voor zijne jaren, al vroeg een eersten meester, en deze kennis heeft zeker wei de stevigste grondslagen gelegd voor zijne welvaart en tegenwoordige fortuin. „Och oom, zei Geerte mie hierop, zóó rijk was Vader niethij had ordentelijk het zijne en wij behoefden ons niet te bekrimpen maar meer ook niet".... ',Uola! jonge juffer!" viel de heer Kastok in, dat weet ik beter dan gij hoor! maar ik zal niet uit de school klappen, weineenmaar dat wil ik U, ter uwer geruststelling, toch wel vast zeggen, dat gij geen der knapste en beste man nen den zak behoeft te geven in de meening dat gij arm en hunner niet waardig zoudt zijn. Dit wil ik U, in uw eigen belang, als uw bes ten vriend alleen maar raden Wordt vervolgd.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1884 | | pagina 1