Baarn. Wij verwijzen belangstel lenden naai- achterstaande annonce; zijnde de aankondiging der tweede Openbare Vergadering der Baarnsche Rederijkers kamer „Bernard ter Haar", Bij de eerste maal, dat deze jeugdige Vereeniging voor liet publiek optrad, gaf zij blijken van degelijke opvatting en flinke studie en bewees de opvoering der stukken, dat deze jeugdige Vereeniging over niet te versmaden krachten beschikt. Een woord van aanbeveling aan donnateurs en lief hebbers is dan ook zeker niet noodig. Bunschoten. De hevige storm vloed van 23 op 24 Januari jl. heeft het water opnieuw tot 2.15 Meter boven A. P. doen rijzen, met het gevolg de Slaagsche dijk heeft overgeloopen, wijl de overloop ofschoon geruiinen tijd aanhield, ontlastte zich het water enkel in de polders onder Hoogland en Baarn gelegen, doch de hevige stormwind van jl. Zaterdag heeft hetzelve over den Haar en Bisschopsweg gedreven, en de landerijen onder deze gemeente doen onderloopen. Maarsbergen. De verdeeling der Maarsbergsche heide is thans beslist, daar alle gerechtigden hebben geteekend voor de verdeeling. Soest, 29 Januari. Dat men afgaande op geruchten een verkeerd oordeel velt omtrent de toestand van plaatsen die men niet kent, is begrijpelijk maar dat ingezetenen ook niet altijd op de hoogte zijn van de gebeurtenissen die in hunne woonplaats voorvallen, bewijst het be richt in de «Gooi en Eemlander" van 26 Januari jl. uit deze gemeente, waarin sub 18 Januari staat vermeld, dat de gemeente-politie met een agent is ver f 9460.— die te vervullen waren, te hebben voldaan. v Het bewijs van ontslag en het ge tuigschrift, in art. 13 der wet ver meld, zoo de persoon wien het geldt, bij de zeemacht, bij het leger hier te" lande of bij het krijgsvolk in 's rijks overzeesche bezittingen heeft gediend; d. Wat een minderjarige aangaat, een bewijs van toestemming van den vader, moeder of voogd. Om vrijwilliger bij de militie te zijn, moet men ongehuwd of kinderloos we duwnaar en ingezeten wezen, voorts licha melijk voor den dienst geschiktten minste 1,56 meter lang, op den 1. Januari van het jaar der optreding als vrijwilliger het 20ste jaar ingetreden en het 35ste jaar niet volbracht hebben, tot op het tijdstip der optreding aan zijne verplichtingen ien aanzien van de militie, voor zoover die te vervullen waren, voldaan en een goed zedelijk gedrag geleid hebben. Het bezit van die vereischten, met uit zondering van lichamelijke geschiktheid en van de gevorderde lengte, wordt be wezen door een, hierboven bij letter a bedoeld, getuigschrift van den Burge meester der woonplaats. Hij die voor de militie is ingeschreven, wordt slechts als vrijwilliger toegelaten voor de gemeente in welke hij ingeschre ven is tenzij hij geene verplichtingen ten aanzien van de militie meer te vervullen hebbe. Hij die bij de zeemacht, bij het leger hier te lande, of bij het krijgsvolk in 's rijks overzeesche bezittingen heeft ge diend, wordt niet als vrijwilliger bij de mditie toegelaten, tenzij hij bij het ver laten van den dienst, behalve een bewijs van ontslag van den bevelhebber onder wien hij laatstelijk heeft gediend, een getuigschrift hebbe ontvangen, inhoudende dat hij zich gedurende zijnen diensttijd goed heeft gedragen. Hij kan, heeft hij dit ontvangen, totdat zijn 40ste jaar vol bracht is, als vrijwilliger bij de militie worden toegelaten. De vrijwilligers strekken in mindering van het aandeel in de lichting te dragen door de gemeente, voor welke zij op treden. Amersfoort, den 1. Februari 1884. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. De Secretaris W. L. SCHELTUS. De BURGEMEESTER van AMERS FOORT, Gelet op art. 7 der wet van den 4. Juli 1850 (Staatsblad no. 37), regelende het Kiesrecht, Noodigt de inwoners dezer gemeente uit om, zoo zij elders in de rijks directe belastingen over het loopende dienstjaar zijn aangeslagen, daarvan vóór den 15. Februari aanstaande te doen blijken door overlegging van de aanslagbiljetten ter Secretarie, waartoe hun alle werkdagen van "10 tot 1 uur de gelegenheid open staat. Amersfoort, den 1. Februari 1884. De Burgemeester voornoemd, T. A. J. VAN ASCII VAN WIJCK. POLITIE. Aan het bureau van Politie te Amers foort zijn als gevonden gedeponeerd: 1 Ondergedeelte van een gouden oor bel, '1 kurketrekker, 2 zilveren vinger hoeden, 1 Engelsch horloge, 1 koperen halsband, 1 lap zwart doek, 1 parapluie, 1 pakje kaneel, 1 tafelmes, 1 ring met sleutels, 1 gouden oorbelletje, 1 bril in een brillenhuisje, 1 Berlijn zilveren arm bandje, I gouden haarring, 1 zwarte vrouwenzak, 1 portemonnaie rr.et eenig gelei. De rechthebbenden kunr.en deze voor werpen opvragen van 's morgens 10 tot 12 ure, uitgezonderd Zon-en feestdagen. De Rijks- en Gemeente-Commissaris van Politie. H. F. W. DE BRUIJN. Amersfoort, 2 Februari 1884. Door de commissie van bijstand in het beheer en toezicht op de gemeente-reini ging alhier zijn voor de betrekking van directeur-opzicl.ter-boekhouder aan bur gemeester en wethouders aanbevolen de heeren 1. G. C. de Rooij en 2. P. J. M. van Stock, beiden geëmplooieerd aan den gemeente reinigingsdienst te Utrecht. Ten kantore van den ontvanger der Directe belastingen alhier, is gedurende de maanden November, December en Ja nuari, tot een bedrag van f 1750,82» aan oude koperen pasmunt ingewisseld. De uitstekende Nedcrlandsche redenaar Dr. SCHAEPMAN heeft zich bereid ver klaart op Donderdag den 28sten Februari des avonds te lialfacht eene redevoering in Amicitia te houden over Rembrand. II H. Jhr. Mr. T. A. J. Van Asch Van Wijck, M. Van Beek, Dr. J. Campert, Dr. Hafkenscheid. .1. C. Rolandus Ilage- doorn, A. M. Kollewijn, Nz. en P. De Wijs hebben zich tot eene commissie gevormd om voor de regeling te zorgen. De entree is bepaald op negen-en- negentig ets. voor een heer, en vijftig ets. voor eene dame. Aan de ingezetenen zal eene inteeke- ningslijst Worden aangeboden, terwijl zij. die verhinderd zijn terstond in toe teke nen of aan wie bij vergissing bedoelde lijst niet mocht worden aangeboden, toe gangskaarten zullen kunnen bekomen bij de boekhandelaren Berends, De Groot en Slothouwer zoon. Bij gelegenheid van het in Juni a. s, alhier te houden XXXVII. LANDHUIS- HOUDKUNDIG CONGRES zul'en wedstrij den. uitgeschreven voor het bestuur der in 1884 te Amsterdam te houden inter nationale landbouwtentoonstelling, plaats hebben. Die wedstrijden zullen worden gehou den met vier soorten van eggen, n. 1. voor zaadonderbrenging, vernietiging van onkruid, en met rijen-eggen en ketting eggen door het bestuur der int. nat. landb. tentoonst. is, voor eiken wedstrijd, een zilveren medaille als eerste en een bronzen medaille als tweede prijs dispo nibel gesteld. Terrein voor de te houden wedstrijden is, onder Leusden, welwillend beschik baar gesteld door Mr. W. H. de Beaufort, lid van de Eerste Kamer der Staten- Generaal. Eene commissie uit het congres-bestuur, vergezeld van mr. C. J. Sickesz, voorzitter van het uitvoerend commité voor de int. nat. landb. tentoonst., begaf zich heden naar Leusden, teneinde met den heer de Beaufort het terrein in oogenschouw te nemen, dat algemeen als zeer geschikt voor het beoogde doel werd geroemd. Na afloop hiervan had ten gemeente huize alhier eene vergaaering plaats, met het doel de voorwaarden voor de wed strijden nader vasttestellen. Naar wij vernemen, zal 18 Febr. a. s. in de Sociëteit „Vereeniging" alhier, eene uitvoering plaats hebben door het gezel schap van den Heer Pickaneser, voor de leden met hunne dames, gevolgd door bal. Vrijdag avond trad, als spreker in de Nutsvergadering op, de heer Maroniet- van Rotterdam, die het talrijk opgeko men publiek aangenaam bezig hield door op onderhoudende wijze zijn reis te ver tellen die hij het vorige jaar gemaakt had, naar den St. Golthard. Het jaarverslag «Volksonderwijs", van Woensdag 1.1., moet wegens gemis aan plaatsruimte tot een volgend nummer uitgesteld worden. Het Muider Slot loopt denkelijk groot gevaar, althans er is vergund, de bus- kruidfabriek te Muiden weder op te bou wen. De heer Pastoor Brouwers van Bo venkerk. altijd waakzaam voor de belan gen van onze vaderlandsche kunst en letteren zal eerlang in een allerprachtigst op perkament uitgevoerd smeekdicht den koning vragen, de uitvoering van dien bouw niet toe te staan, met het oog op de schade, die het slot onlangs bij de ontploffing leed en het gevaar waarin het na den opbouw der fabriek zou verkee- ren, Tevens zal op zijn initiatief eene algemeene adresbeweging op touw wor den gezet; we wekken ten sterkste op, daaraan deel te nemen en twijfelen niet, of alles wat kunst en letteren vereert, zal dat streven krachtig ondersteunen. Bij de firma J. W. van Leeniioff Sc Zoon te Rotterda7H is onder redactie van J. Heijermans in bewerking een Handels- Adresboek van geheel Nederland, dat geroepen is in een sedert lang gevoelde behoefte te voorzien ten einde de groote kosten aan het verzamelen der noodige gegevens verbonden, niet te zeer te doen drukken op de prijs van uitgave, wordt van iedere handeldrijvende firma, die wenscht in het Adresboek te worden op genomen, eene betaling van tien cents gevorderd terwijl niemand bezwaar zal hebben, zich op die voorwaarde te doen opnemen in het Adresboek, stelt d°ze betaling den uitgevers in staat een goed werk te leveren voor een geringe uit- gaafsprijs; daar een vertrouwbaar Adres boek, voor den handel zoowel in 't bin nen- als in het buitenland, van groot aanbelang is, wenschen wij deze uitgave het beste succes toe. -- Vrijdag j.l. 24 Februari werd de spreekbeurt op de Vergaderingder Maat schappij tot Nut van 't Algemeen, depar tement Baarn, vervult door den heer Dr. Jan ten Brink, van 's Hage. Spreker behandelde in degelijke taal de opkomst der Nederlandsehe Letterkunde, hoe door mannen als Van Maerlant, Bredero en meer anderen de fondamenten gelegd geworden zijn voor onze letterkunde. De voordracht werd gekruid door geestige zetten en op meesterlijke wijze werden citaten en aanhalingen uit sommige wer ken van onze schrijvers en schrijfsters voorgedragen. Een talrijk publiek volgde Spreker met zeer veel belangstelling. Bij het stormachtige weder in de vo rige week hebben onderscheidene Zuider zee visschers uit deze gemeente in nood verkeerd, en is nog al aanmerkelijke averij veroorzaakt, allen echter zijn be houden alhier teruggekeerd zoodat geen menschenlevens zijn te betreuren ot vis- schersvaartuigen verloren zijn gegaan. Met den bouw der Protestantsche kerk aldaar, is men thans zoover ge vorderd, dat het uitwendige bijna afge werkt is en aan het inwendige druk ge werkt wordt. Met 1 Juni e. k. moet het vooi' den dienst gereed zijn. Door de opening van de tram-lijn AmerongenStation Driebergen, en de staking van den dienst der diligence van Amerongen naar Maarsbergen, is het getal passagiers dat te Maarsbergen anders plaats neemt op den trein, de meeste dagen tot op de helft van dat getal, ge daald. Soest. De Bevolking dezer gemeente was op 31 December '1883. M. V. Tot. 1938 1807 3745 M. V. Tot. Tot. der geborenen 04 54 118 id. der pers. die zich in de gern. gevestigd hebben 92 118 210 156 172 328 Tot. der overledenen 25 24 49 id. der pers. die de gemeente verlaten hebben 125 '160 285 •150 184 334 Verschil in meer bij te voegen 6 af te trekken 12 0 Bevolking op 31 Decernbei 1883 1944 1795 3739. Aantal Huwelijken gesloten 22 Onder de geborenen kwamen voor M. V. Tot. Onechten 1 5 6 Tweelingen 4 4 als levenloos aangegeven 5 5 10 Onderdeoverledenen kwamen voor Ongehuwden 15 12 27 Gehuwden 6 4 10 in Weduwstaat 5 5 10 meerderd dit is onjuist, wel is een ge meente-veldwachter ontslagen wegens benoeming op een andere plaats; in welke vacature onlangs weder is voorzien, zoo dat het personeel niet is vermeerderd maar slechts aangevuld; het is te hopen dat de berichtgever der »Gooi en Eem lander" zich beter op de hoogte moge stellen der ware toestand alhier, opdat men zich elders geen scheeve voorstel lingen van onze gemeente moge maken. 47 Sollicitanten hebben zich aange meld voor de vacature van Hoofd der openbare school voor lager onderwijs in deze gemeente, welke betrekking met 1 Mei a. s. openvalt, terwijl aan den tegenwoordigeu titularis, die dit ambt reeds 45 jaar, zoowel tot groote tevre denheid van het Gemeentebestuur als tot dankbare blijde herinnering der vele door hem onderwezene leerlingen, met ijver, vlijt en nauwgezette plichtsbetrachting heeft waargenomen, met dien dag in gaande, op zijn verzoek een meest eervol ontslag is verleend. Het is te hopen dat iemand worde benoemd, die de voetsporen van zijn voor ganger waardig moge drukken, ofschoon de naam van het thans nog fungerend Hoofd den heer Egbert de Jong, nog lang op de lippen zal zweven van alle edeldenkeride ingezetenen maar nog veel meer een onuitwisbare indruk in hunne harten zal achterlaten de rust die ZEd. thans gaat nemen is hem van ganscher harte gegund; echter zoude men zijn ver blijf in deze gemeente niet willen zien opgeheven. Yerkooping van vaste goederen. Woensdag 30 Januari 1884. in „Amicitia" te Amersfoort. Notarisde Heer Mr. J. M. RICHELLE. 1. Een Winkelhuis met stal ling, tuin enz. a/d Kampstr. f 7660. 2. Een Huis met grond naast het vorige perceel- 1800. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Geboren: 23 Jan. Theodorus Hendrikus Mari, z. van Albertus Theodorus Hogenboom en Ca- tharina Maria Kraayvanger. 25. Arie, z. van Hennanus van Nus en Johanna Wijnen. Sieg- bert Lodewijk, z. van Samuel Harst van Gelder en Chrisje van Italhe. 26. Johanna Marga- retha Alijda, d. van Wessel van Daal en Mar- grietha Hendrika de Leij. Engelina, d. van Abraham Stegehuis en Johanna Christina Stok kers. Catharina, d. van Frederik Kuipers en Cornelia Anna Zwaan. Hendrik, z. van Cor nells van Daal en Grietje van Loer.en. 27. Jo hannes, z. van Frans Willem Meijer en Janna Jacoba van Someren. Jacoba, d. van Willem Riksen en Alijda Maria de Wilde. Alijda Wil- lemina, d. van Gerrit Gouw en Maria Waanders. 28. Cornelia, d. van Johannes Mulder en Alijda van Plateringen. Gerrit, z. van Gerrit Yeenendaal en Antonia van de Klashorst. Pieter, z. van Petrus Buis en Maria Snijders. Antonie, z. van Dirk de Vrije en Jannetje van Koot. 31. Wouter, z. van Aalbert van den Hoek en Gerritje Batavier. Ondertrouwd: 24 Jan. Antonie Wellerd en Willemina van Duist. 25. Petrus Boensma en Maria Kraaijkamp. Gehuwd: '29 Jan. Wilhelmus Johannes Fran- ciscus Bijlmer en Jacoba Bonsel. 30. Leendert Krijnen en Hendrika Maria de Gooijer. Overleden: 24 Jan. Hester Grootveld, 61 j., echtg. van Gerrit Jagtenberg. 25. Antje van den Berg, 90 j., wed. van Aart Jagtenberg. 26. Een levenl. aang. kind. m. gesl., van Aalt Reijers en Gerrigje Appeldoorn. 28. Wille- mijntje Voortman, 87 j., wed. van Elbartus Wig- genraad. Niesje van den Brink, 78 j. wed. van Jan Meezen. Gerrit Martens, 1 rn. Bunschoten. Bevallen 27 Jan. Catharina Maria Wien, vrouw van Siewert Nel, z. Overleden: 25 Jan. Dirk Koelewijn, '10 ra. Hoogland. Bevallen: 27 Jan. Jaantje Brouwer, vrouw van Jan van Dijk, d. 29. Johanna Leeuwenk imp, vrouw van Antonie Bitteriing, d. Ondertrouwd: Rut Voskuilen met Grietje Hiihorst. Antonie van den Hoven met Antje van 't Klooster. Gehuwd: 30 Jan. Steven Hak met Weijmpje van Westerlaak. Overleden 26 Jan. Teunis Veldhuizen 6 m. Soest. Geboren: 28 Jan. Johanna, d. van Willem Sukel en Jannetje van den Heuvel. Ondertrouwd: 25 Jan. Petrus Hilhorst en Jannetje van Hoefslot, beiden van Soest. Gehuwd: 26 Jan. Jacobus Verwoerden Elisa beth van Woudenberg, beiden van Soest. Overleden: 29 Jan. Johanna Sukel, 1 dag. Gerrit Veldhuizen, gehuwd met Antje Veldhuizen, 57 jaar. Woudenberg. Gehuwd: 25 Jan. Gerrit van Kooten, Wedr van Coi uelia Vrolijk, 36 j. en Maria Pull, 37 j. 26. Hendrik van de Built, 30 j. en Jannigje van vVijk, 30 j. Overleden: 29 Jan. Willemijntje van de We tering, geh. met Pieter van Ede, 64 j.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1884 | | pagina 2