NIEUWE fflEÜWS- AMERSFOORT. BAARN, BUNSCHOTEN, EEMNES, HAMERSVELD, HOEVELAKEN, HOOGLAND, LEUSDEN, SOEST, EN ADYEETENTIEBLAD YOOR LI VUURSCHE, SCHERPENZEEL EN WOUDENBERG, Het plek van ROODEN BAST1AAN Offloiëele Publicatiën. Feuilleton. No. 11. Woensdag 6 Februari 1884. Dertiende Jaargang. Uitgever: A. M. Slothouwer, Buitenlandsch Overzicht. W. ROMBOUTS. Abennementsprijs voor Amersfoort per 3 maanden f i, Franco door het geheele Rijk1,10. Afzonderlijke nummers3 Cent. Dit Blad verschijnt des H'ocnsifflsrs en des Zaterdags. te Amersfoort. Advertentiën van '16 regelsf 0,40. Iedere regel meer 0,05. Voor het Buitenland0,07s Reclames per regel o 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte Adverteutiën kunnen ingezon den worden tot uiterlijk 's mor gens 10 uur des Woensdags en Zaterdags. Eene viermaal geplaatste ad vertentie wordt sleclits driemaal in rekening gebraclit. Dinsdag, 5 Februari, opening van de gewone zitting van het Britsch Parlement. Daar de Koningin ongesteld is, woont zij de plechtigheid niet bij. De nieuwsgierig heid van het publiek naar hetgeen de openingsrede zal bevattenwordt ge woonlijk reeds een paar dagen te voren bevredigd, en ook ditmaal ging het zoo: althans de bladen behelsden als hoofd inhoud de verklaring dat de ontruiming i van Egypte zal geschieden zoodra de toe- j stand des lands haar mogelijk maakt, en dat met de Regeering van de Transvaal-1 republiek onderhandelingen worden ge voerd die, naar men hoopt en verwacht, tot duurzame overeenstemming zullen voeren. Omtrent de binnenlandsche aan gelegenheden worden mededeelingen te gemoet gezien over uitbreiding van kies recht, betere verdeeling der parlements zetels, bij ons zou dat heeten herzie ning van de kiestabel, en regeling van het Londensch gemeentebestuur. Is er dus weinig verrassends in de ope ningsrede, met des te meer belangstel ling wordt er afgewacht wat de heeren van de oppositie hebben in te brengen en wat de Regeering daarop zal ant woorden. Dat het aan vragen niet za, ontbreken, vooral over Soedan, staat vast Ontegenzeggelijk is de Noord-Afrikaan- sche politiek, om van de Zuid-Afrikaansche niet te spreken, de meest kwetsbare plek in het Kabinet-Gladstone. Ware Engeland van den beginne krachtig opgetreden, de zaken in Soedan zouden thans niet zoo goed als onherstelbaar verloren zijn. De dappere Gordon rijdt per kameel de woestijn in, met zich dragende een belangrijke geldsom waarmede bij zijn oud prestige bij de hoofden der Arabische stammen zal steunen. Den zoogenaamden nieuwen Sultan van Darfoer heeft hij onderweg teruggezonden: 'tjongmensch zat gewoonlijk majestueus dronken op zijn kemel te slingeren. Ook was hij niet de echte zoon van den vroegeren Emir, doch een basterd, er schijnt per abuis een vergissing plaats gehad te hebben in den vorm van een persoonsverwisseling. Of Gordon, de man van weinig spreken en kloek handelen, er nog in slagen zal ontzet aan te brengen voor de meest bedreigde Egyptische garnizoenen, een aanval pp het versterkt kamp bij Soeakim werd afgeslagen, wordt betwijfeld. Dat van Sinkat althans is bezweken: door den hongei tot een uitval gedwongen, na zelfs honden,voor den Mohammedaan iets gruwelijks! verslonden te hebben, is het door de volgers van den mahdi tot den laatsten man over den kling gejaagd. Baker-pacha heeft zijn hoofdkwartier te Trinkikat en richt van daar tot de bevolking proclamatiën waarin hij pardon belooft aan al wie zich onderwerpt. Op zijn Egyptische troepen vertrouwt hij niet veel: beter verwachting koestert hij van de onder zijn bevelen staande negers. Deze zwarte krijgsmacht is weer ver-, sterkt door de komst van 600 man, gewa pend met Remmington-geweren. Over de grensregeling van de Trans- DOOR Wij zullen, om het minste gerucht te maken, die achterdeur ook maar ingaan en bevinden ons dadelijk op eene zoogenaamde geut, of wasch- plaats, waar allerlei tobben, emmers, doeken en verder gerief van die bestemming getuigen. Daardoor komt men in de keuken, die tevens als woon- en slaapvertrek dienst doet en dus het grootste vertrek is van het geheele huis; waarom dan ook meest al het huisraad daarin bijeen is geplaatst. Behalve eene groote, ouder- wetsch uitgesnedene linnenkast zien wij daar een kleiner bruin geverfd kastjeeen groote groengeverfde klaptafel een kleinere vierkante dito, de groote ouderwetsche leunstoel, met hoogen slaaprug, van Goswijn, negen eenvou dige matte stoelen en twee banken langs de bruingeverfde zijwanden, waarin, aan de eene zijde, twee ruime bedsteden (de slaapplaatsen van Goswijn en de jongens) en aan de andere zijde een diepe kast tot berging van eetwaren, kookgereedschap en aardewerk, verborgen zijn. Voorts zien wij eene breede ouderwetsche schouw, of schoorsteen, met sterk vooruitspringenden luifel, waarop eenige blauwgebloemde schotels tot sieraad prykenen waar onder een groot gat, in den leemen vloer, die overigens met platroode steenen belegd is, als stookgat dienst doet. Verder rondziende ontwaren wij, hier en daar, een paar primitieve bontgekleurde schilderijen in zwarte lijsten, blijkbaar reeds verkleurd en van zeer ouden datuin, zeegevechten en bosch gezichten voorstellende. Wijders, boven den schoorsteen, dat is: boven den luifel, tegen den muur: een rek, met drie tweeloops geweren, een paar kleine bijlen, een haksabel en een paar boomsnoeijers beladen terwijl een paar ruwe, uit boomschors gevlochten, matten het geheel voltooijen, dat er waarlijk niet huiselijk ot ge zellig uitziet. Ter linkerzijde van dat vertrek, leidt een uitstek in een kleinen gang, waarin zich een trap bevindt die naar de nieuw ge timmerde slaapvertrekken voert, welke wij thans fatsoenshalve niet mogen betreden. De voordeur die, hoewel vrij breed toch zeer laag is, uitkomende, komen wij, binnen de gezegde omheining, in een soort van hof of moestuin, die echter de blijken draagt dat er voor zijne belangen al heel weinig zorg wordt gedragen, want het onkruid en het lange gras groeijen er veel weelderiger en overvloediger dan groenten althans dit is zeker: dat de tuinman van vader Goswijn nog wel wat bij een Marlet of Gorten in de leer mag gaan. Het klaphek weer doorgaande kornen wij vlak tegenover den land weg en bevinden ons dus midden in het bosoh: dat, deels bergachtig deels vlak, deels dal- vormig, met reusachtig geboomte begroeid; een treffend ellect maakt voor den vreemdeling die deze streek voor het eerst bezoekt. Rechts aan den grooten heirweg, die naar het eigen lijke Hartzgebergte voert, en die weder, langs een vlakken, schoon aangelegden grindweg, op liet zoogenaamde kasteel of landhuis uitloopt, treft men, een kwartier gaans verder, midden in het bosch, een open plek op een grooten heuvel aan: in het rond met lanksboomen be plant, die, onder het geboomte door, ons tot ontroerens toe verrast met het gezicht van een heerlijk panorama, dat zich in het daaronder vaal-republiek schijnt de deputatie het met lord Derby eens te zijn geworden. Enkele punten zijn nog nader vast te stellende Transvaal wenscht slechts deel te nemen aan de afbakening van het grondgebied voor zoover geen wapen geweld daarbij noodig zal zijn, en de regeering der Republiek wil niet aan sprakelijk gesteld worden voor de onlus ten die mochten voortvloeien uit de ver deeling van het gebied der Kallerhoofden Massouw en Moshette. Aangenomen is het voorstel der gedelegeerden, om het toezicht over de grens op te dragen aan commissarissen, door Engeland en de Boeren gezamenlijk te benoemen. In de Fransche Kamer is het debat over den toestand der arbeidende klasse geëindigd met de aanneming eener motie, inhoudende: dat de Kamer, besloten heeft het hervormingswerk en het onderzoek van alle middelen tot verbetering van den toestand der arbeiders voort te zetten, overgaat tot de orde van den dag. Het voorstel-Clémenceau werd aange nomen met een meerderheid van slechts 5 stemmen. Daardoor is besloten, dat de Kamer zal benoemen een commissie van enquête, bestaande uit 44 leden, om een rapport te maken over den toestand van de aibeiders, de industrie en den land bouw in Frankrijk, en om voor te stellen al de middelen, welke zij noodig zal oor- deelen, ten einde den toestand te verbe teren de commissie zal in den kortst mogelijken tijd een eerste rapport inle veren over de industriëele crisis te Parijs. De Kamer verloor haar oudste lid, den 92 jarigen Gaulthier de Rumillij, die vele jaren achtereen bij de opening der zit ting presideerde. Hij was een krachtig en eerlijk republikein, die zelden de ge legenheid verzuimde om tot eendracht aan te sporen. gelegen Creuzerdal, plotseling aan het oog ver toont; terwijl een paar banken, uit boschhout vervaardigd, ons tot verpoozen uitnoodigen. Links af van dien heirweg, den kant naar Sachsa op, komt men aan de houtvesterswoning, die er veel nieuwmodische!', geriefelijker en netter uitziet dan Goswijns huis en waar de omgeving de blij ken draagt, dat minder inspannenden arbeid en rneer materieële welvaart gelegenheid hebben gegeven tot meerdere bearbeiding en betere verzorging. Eenzaam is echter ook die omge ving voorzeker en, hoe schoon zich de natuur, bij den eersten aanblik, ook aan ons voordoet; op den duur worden wij aan alles gewoon en treft ons het nieuwe niet meer. Daarom was Goswijn, zeker niet ten onregte, innerlijk zoo bezorgd geweest óver de aanstaande komst zij ner nicht, omdat hij vreesde dat zij zich in die eenzame eentoonigheid, op den duur, ongeluk kig zou gaan gevoelen, daar zij, als vrouw jmeer aan huis gebonden, de atleiding missen moest die de arbeid in de bosschen hem en zijne zoons nog verschafte. De tijd zal leerea in hoe verre die zorg gegrond werd bevonden. Naauwelijks was den anderen morgen de dage raad aangebroken of het gezin was alweder spoe dig bijeen om te vroegstukken (ontbijten) terwijl de heer Kastok zich, in afwachting van het rijtuig, ook weldra voor de terugreis gereed maakte. Hij gaf Goswijn, omtrent Geerte Mie, nog eenige goede wenken en betuigde zijne in genomenheid over de kennismaking met hem en de zijnen, verzekerende dat Geerte Mie, zooals hij haar had leeren kennen, zich zeer goed in hare nieuwe omstandigheden zou weten te schik ken zoodat bij hen met een hartelijken groet en welgemeenden handdruk, („geen kneepje koket en pedant, geen pink van een man van genie" zooals de Genestet zegt,) maar ..een druk waar zijn hart in tintende" verliet; een drukke cot- De bekende minister van Napoleon III, Roulier, is overleden. Bij den tegenwoor- digen staat der Bonapartistische partij was zijn invloed, ééns zoo groot dat hij als een hoofdpersoon in de geschiedenis van ons werelddeel kon beschouwd wor den, nauw merkbaar meer. Prins Jéróme Bonaparte schijnt echter niet te wanho pen aan de toekomst van het Bonapar- tismebij een ontvangst vt.n gedelegeerden uit zijn partijgenooten moet hij verklaard hebben dat het oogenblik gekomen is om een aanhoudende beweging in het leven te roepen. Den 17en Februari zou, in een der Parijsche paardenspellen, iets Clowns-achtigs schijnt er altijd bij te moeten zijn, een groote bijeenkomst worden gehouden. Naar men zegt zullen de Keizer van Oostenrijk en de Koning van Italië ge lijktijdig naar Berlijn komen, en welden 22en Maart a. s., bij gelegenheid van den jaardag des Duitschen Keizers. Te Weenen is, wegens den anarchis- tischen moord op een politieman en de bij die gelegenheid ontdekte samenspan ningen, de kleine staat van beleg afge kondigd. Het recht van vergaderingen is beperkt, op de pers wordt toezicht ge houden, terwijl de vreemdelingen aan scherper Controle zijn onderworpen. Eén drukkerij werd reeds gesloten, en er had den onderscheiden arrestaties plaats. De BURGEMEESTER va* AMERS FOORT, Ge'et op art. 15 der wet van 26 Mei 1870 ("Staatsblad No 82), betrekkelijk de grondbelasting. Brengt ter kennis van de belangheb benden, dat eene opgave der uitkomsten respondentia en allen bijstand belovende, die hij zou kunnen verleenen, Alleen gebleven begreep Goswijn terecht dat hij nu allereerst de onderlinge verhouding diende te regelen en, het woord tot Geerte Mie rich tende, zeide hij, op zijn bedaarden, goedmoe- digen toon: „Hoor eens lieve kind zoo zal ik u voortaan maar noemen, wij moeien nu eerst eens een woordje samen spreken. Gij zijt hier zoo vreemd in gevallen, of liever omvallende aangekomen, en weet niets van onze huishouding en leefwijze af, dat ik het goed acht u eenigzins op de hoogte van uwen toestand te brengen. Hoe aan genaam rnij uwe verschijning is en hoe verheugd ik mij, bij onze nadere kennismaking, gevoel: toch drukt mij de zorg dat gij u hier geducht zult vervelen en daarom spoedig terug wenschen, wat gij hebt moeten verlaten en wat wij U, met den besten wil, niet geven kunnen. Ons huis en de omgeving is van dien aard dat wij niet veel afwisseling of bezoeken hebben te wachten en ons geluk en genoegen grootendeels in ons gezin en innige onderlinge genegenheid moeten vinden; en, hoewel wij mannen daar nu reeds lang aan gewend zijn, besef ik zeer goed dat dit voor een jong meisje volstrekt niet voldoende zal wezen. Daarom wilde ik u voorstellenvooralsnog niets voor de toekomst te bepalen en het er eenvoudig voor te houden dat ge hier slechts tijdelijk, op de proef, zijt, om te kunnen vertrekken wanneer gij dat goed vindt. Voor het overige geef ik u volle vrijheid het huisbestuur op u te nemen, op den voet. zooals het bestaatbehoudens ver beteringen, die een vrouwenoog en eene vrou wenhand alleen kunnen aanbrengen, en waar aan wij ons gaarne zullen onderwerpen; terwijl Ik de jongens op het hart druk u als eene zuster tv waarderen en te behandelen. Woidl ver oigd.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1884 | | pagina 1