Offlciëele Publicatie. Brieven uit de Hoofdstad. ADVERTENTIEN. Soestdljk. Op het koninklijk lustslot Soestdijk zijn in den laatsten tijd vele verbeteringen en verfraaiingen waar te nemen. Dezer dagen is men begonnen met het afbreken der oude stallen van wijlen Z. K. II. Prins Hendrik, 't Een en ander geeft aan veel handen werk. Scherpenzeel. Vrijdag 9 Februari gaf de Tooneelvereeniging »Ons Genoe gen", alhier, eene uitvoering, die in één woord als wel geslaagd mag genoemd worden. Zoowel de Dames als de Heeren waren vast in hunne rollen en speel den zeer natuurlijk, hoe moeilijk som mige rollen ook waren, ook het tooneel was smaakvol ingericht, zoodat den- geenen die er geweest zijn een genotvol len avond gehad hebben, hetgeen genoeg was op te merken aan de vj olijke stem ming die er heerschte. ondertrouwd: getrouwd: LATERE BERICHTEN. De heer Gordon is te Berber aange komen, en zet vandaar zijn tocht naar Khartoem voort vermoedelijk per stoom boot. Hij is vol moed op het welslagen zijner zending. In het Lagerhuis weigerde Gladstone vooralsnog mededeeling te doen van de plannen der Regeering ten opzichte van Soedan. De heer Bradlaugh verscheen in het Huis en legde onmiddelijk den eed af; daarop stelde Northcote voor te verkla ren dat hem de eedsaflegging niet mocht worden vergund. De Regeering bestreed deze motiezij werd echter met 280 tegen 167 stemmen aangenomen. Een tweede motie van Northcote, dat aan Bradlaugh wordt verboden het Huis te betreden tot dat hij zich zal hebben verbonden de beraadslagingen niet weder te storen, Werd aangenomen met 228 tegen '120 stemmen. De Weener correspondent van xDaily News<i bericht dat in den omtrek der hoofdstad weder een politie-agent ver moord is gevonden. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT, Gezien art. 8 der wet van den 2. Juni 1875 (Staatsblad No. 95), Brengen ter kennis van het publiek, dat door hen aan ALBERTUS NIEU- WENBURG en zijne rechtverkrijgenden vergunning is verleend om eene Spek slagerij opterichten in het perceel, al hier gelegen in de Vijverstraat, Wijk F. No. 423, bij het Kadaster bekend onder Sectie E, No. 3091. Ameisfoort, 11 Februari 1884. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. Amersfoort, 13 Februari 1884. Zondag 17 Februari wordt de gods-1 dienstoefening in de Remonstrantsche kerk geleid door den heer A. S. CAR- PENT1ER ALTING, predikant te Hoorn. In de gemeenteraadzitting van gister n is de heer G. C. de Rooi.i, boekhouder opzichter bij de gem.-rein. te Utrecht, benoemd tot Directeur der gemeente reiniging alhier. Onze stadgenoot, de Heer D. van der Werf, is bevorderd tot opzichter van den Waterstaat le kl. Naar wij met genoe gen vernemen, geeft dit in zijne stand plaats geene verandering, en zal ge noemde heer in deze stad gevestigd blijven. De Kamer van Koophandel alhier heeft in beginsel besloten, de vergaderingen voortaan in het openbaar te houden. Z. M. heeft benoemd tot 2e luitenant bij de dd. Schutterij alhier, den heer B. F. Castendijk, thans schutter. Jammer maar dat het niet meer bezet was, en dat den een soms om den ander te huis blijft, en zich daardoor een aan gename, gezellige avond ontzegt, destuk ken die gegeven zijn hebben tot titel De sleutel van den Secretaire en Geen rook zonder vuur, beiden komisch, maar vooral het eerste. 314de STAATS-LOTERIJ. VIJFDE of LAATSTE KLASSE. (2e weekj. Trekking van 12 Februari. Ten kantore van den gekwalificeerden Collecteurte Amersfoort zijn aan de na volgende nummers te beurt gevallen Prijs van f 1000. No. 17211. Prijs van f 400. No. 12221. Prijzen van flOO. No. 5380 en 17231. Prijzen van f 70. •1581, 1699, 1701, 1702, 1707, 1829, 3753, 6328, 6369, 10494 12026, 12486, 12496, 16122 16154, 16164, 16289, ■16291, 16396, 16400, 16404, 17124, 17126, '17199, 17236, 19921. Te zarnen 30 prijzen. De navolgende nummers zijn mede uitgetrokken zonder prijs: •1573, 1715, 1116, 1*725, 1759, 1789, 1794, 1825 1826, 1876, 1890, 1896, 3766, 5364' 5366, 6316, 6325, 6343, 9701, 9713, 9752, 9767,10484, 12060, 12086, 12090, 12105, 12166, 12229, 12245. 12363, 12448, 12459, 12487, 16107, 16168, 16169, 16184, 16231, 16252, 16263, 16320, 16409, 16412, 16443, 16473, 16474, 18475, 16491, 19S02, 19806, 19820, 19837, 19888, 19998. De volgende trekkingen geschieden 1315, 1922, 2629 Februari, en 1 Maart 1884. Lijst van brieven, geadresseerd aan onbekenden, verzonden van het postkan toor te Amersfoort over de le helft der maand Jan. 1884. 1. Van Laufag Amsterdam. 2. F. Manse Rotterdam. 3. C. de Bree Utrecht. 4. Mej. Jantje Tenven 5. Mej. Maria Forman 6. H. Hoollink Van het Hulpkantoor Soesterberg. 1. Wed. van Kempen Amsterdam. Verzonden geweest naar FRANKRIJK. 1. Zegers Veeckem, de Heer Bordeaux. Amsterdam, den 11 Febr. 1884. Toen Louise Michel hier voordrachten hield, beweerde zij o.a. dat de toestan den hier te lande van dien aard waren, dat hier allang eene omwenteling zou hebben plaats gehad, wanneer we niet te veel zoete jongens waren. Ik heb dat ook wel eens gedacht, maar ik heb on langs gemerkt, dat oproerinaken te Parijs toch ook geen dagelijksch werk is. Daar worden 5600 voddenrapers ineens zoo goed als broodeloos gemaakt en er volgt alleen een kalme demonstratie. Toen men de straatnegotie der Israëlieten hier in dertijd beperkte of belemmerde bleef het niet bij eene kalme demonstratie. Nu heeft zich hier voor ee jaar of wat het zelfde voorgedaan 'k Heb meermalen de nijvere en scherpziende Parijsche vodde- rapers met hun haakje en hun lichtje bewonderd en ik heb betreurd, dat te Amsterdam het vodderapersgilde zich niet meer uitbreidde, immers op de brij massa der buitensloten en op tal van vergaarplaatsen van vuil ziet men ijzeren potten, lappen kleed, mandeweik en glas, artikelen waarvan de handelswaarde niet groot is, maar waarmede nog al wat te verdienen is, als men ze maar voor het oprapen heeft. Onze oude sclnllen- ophalers, waarvan sommigen met paard en wagen, hebben indertijd mooie zaken gemaakt, totdat de stadsreiniging met hen gaat concurreeren en de politie-vei- ordening bepaalt, dat ze alleen voor dag en dauw schillen mogen verzamelen. Zie daar eene onteigening ten individueelen nadeele, die wc waar.ijk betreuren en die we allee:, aan concurrentie moeten toeschrijven. Nu is dat concurreeren van de gemeente langzamerhand wel wat be denkelijk geworden! Viees, dat de wa terleiding niet in aller behoefte zou voor zien, noopte ons stadsbestuur deze natte aangelegenheid ter tafel te brengen en inderdaad de debatten waren lang ge noeg. Men heeft waarlijk de gemeente lijke exploitatie een oogenblik gewild, maar is op den weg der concessie, met gratis levering van een deel en uitkee- ring voor een ander deel, teruggekeerd Nu staat het echter te vreezen, dat het vroeger zoo hevig bestreden Vechtwater, dat ook weer aangevoerd zal worden, goedkooper zal zijn en toch wel degelijk gedronken zal worden ook. Het eerste is noodzakelijk, het laatste hoogst bedenke lijk. Het zij hoe het wil, er is een begin met de zaak gemaakt en we moeten af wachten, hoe het verder loopt. Waar schijnlijk zullen we dat alleen met de grootste kalmte doen en mocht eindelijk ons drinkwater ook vervalscht worden, dan moeten we maar hopen, dat de we tenschap ons spoedig begiftigt met eene soort kunst-water, waardoor we tegen hoogere prijzen althans weer wat anders te drinken krijgen. Voor heel wat men- schen is de beslissing inzake de water leiding erg jammer. Was het eene ge meentelijke exploitatie geworden, dan waren er eenige vette baantjes vacant gekomen want hoe schraal het water is, het kan toch vette betrekkingen ma ken, of zooals het Amsterdamsche spreek woord zegt: »alle akkevietjes zijn smerig behalve kaarsemaker en oliekooper, die zijn vettig." Indien echter eene nieuwe maatschappij had kunnen gevormd wor den naast de bestaande waterleiding, dan zou er een niet onaardig kapitaal te plaatsen zijn geweest en een uitstekend middel voor speculatie in aandeelen. Het is treurig, dat we 't moeten erkennen, maar inderdaad geldspeculatie is voor velen een noodzakelijk kwaad geworden. De handel toch is steeds meer gedrukt. Onze tabaksmarkt lijdt geducht onder de coucurrentie met Hamburg en Bremen en het is volstrekt niet vreemd, Bremer sigaren te vinden niet duurder en even goed als sigaren van binnenlandsche hui zen. Indien er geen middelen worden gevonden dit krachtig tegen te gaan zal onze eenmaal zoo prachtige tabaksmarkt steeds meer gaan kwijnen. Zij, die niet door macht van kapitaal nu en dan kun nen dwingen, werken, zoo al niet met verlies, toch zeker met verdriet. De kwestie der diflerentieele rechten heeft onze suikermarkt eveneens bedorven. Handelshuizen, die duizende krajangs suiker ontvingen, ontvangen nu niets men kan de suiker overal beter verkoo- pen dan te Amsterdam en rietsuiker komt steeds minder voor, we leven in de beetwortel-suiker-periode. Maar de groote firma's en fabrieken nemen af en nie mand waagt het, optevolgen. Een heeft ge....iiquideerd, eene andere is na den brand opgeheven en het belastingstelsel is doodend. De bekisting nciar de kleur is gruwelijk ontdoken, dank zij de we tenschap, die het middel aan de hand geeft, aan de suiker elke kleur te geven, die men verkiest. Dreigend vertoonde zich de wensch van den minister om eene aanstaande wet te doen voorafgaan van een besluit tot rectificatie der betaalde accjjnsen, maar uit zeer vertrouwbare bron kan ik U mededeelen, dat daarvan hoogst waarschijnlijk zal worden afgezien. Daargelaten of 't plan uitvoerbaar was, zou het zeker enkelen half ruïneeren! Het is en blijft de vraag, waarom de suiker anders belast is, als andere zaken. Het suikergehalte kan niet tot grondslag dienen getuige een zeer berucht pro ces zoolang niet onherroepelijk is vastgesteld welke titreermethode als vol strekt betrouwbaar moet beschouwd worden. Een eenvoudiger wijze van be lasten zou meer zekerheid geven en wat ze minder opbracht zou goedgemaakt worden door de afschaffing van onnoo- dige ambtenaren. Ook onze theemarktis niet vrij van bezwaren en in groote spanning wacht men de behandeling van de wet op de middelen af, omdat de thee daarbij zeer zeker in behandeling moet komen. Onze volgende raadszitting zal denkelijk de aanvraag om uitdeeling van warm eten op school, verwerpen. Ik heb U daarover vroeger reeds geschreven en blijf bij de meening dat men op dezelfde gronden ook kleedingstukken, versnape ringen en zeifs vrij kaartjes voor den schouw burg oi het paardenspel kan aan vragen. Het is een troost, te zien, dat in weerwil van allerlei spitsvondige rede neeringen, toch in den regel het gezond verstand de boventoon houdt en dat er genoeg verschil van meening in onzen homogenen raad is, om zij 't met een kleine meerderheid verkeerde din gen te voorkomen. Piccolo. GEMENGDE BERICHTEN. De A'. Rl. Ct. meldt: »In de afgeloo- pen week verliet de gemeenteontvanger te Woerden zijne gemeente, voorgevende elders iets te moeten verrichten. Hij liet echter des avonds op zich wachten, en toen van zijn wegblijven aan den burgemeester kennis werd gegeven, legde deze onmiddelijk beslag op de boeken en kas van den ontvanger. Een paar dagen later ontving de burgemeester een brief, inhoudende het bericht, dat de ontvan ger zich te Keulen bevond. Men schrijft het gebeurde hieraan toe, dat de ont vanger niet wel bij het hoofd is. De kas is, naar men zegt, in orde." De voerman Gradus van Kesteren, te Nijmegen, oud 52 jaren, die gister mid dag omstreeks 12 ure met een kar en paard over den Graafschen weg reed, viel van zijne kar en geraakte onder een wiel, dat hem over den rug ging. Wei nige oogenblikken daarna was hij een lijk. De ongelukkige laat eene weduwe met drie jeugdige kinderen in armoedige omstandigheden achter. Te St. Jacobi-parochie vierde Zaterdag de heer D. A. Wassenaar en zijne echt- genoote hun zeventigjarig huwelijk. De beide oudjes zijn nog flink en noh in het bezit van het vijftal kinderen uit hun echt geboren, die allen op hunne beurt reeds kleinkinderen bezitten. Nabij Vaals is een kippedief gearres- teerd op aanwijzing van.... een haan. Het dier, dat met andere gevangen kippen door den dief in een zak werd vervoerd, begon eensklaps uit alle macht te kraaien., wat tot een onderzoek en vervolgens tot aanhouding van den drager leidde. - Een velocipedist heeft Zaterdagmorgen een kindje te IJselmonde overieden. Het werd vrij ernstig gekwetst. De eerste inrichting in ons land voor de verpleging van kinderen, lijdende aan vallende ziekte, zal met 1 Mei te Haar lem geopend worden wanneer althans de duizende guldens, die nu nog ontbreken, door liefdadige landgenooten bijeenge bracht zullen worden. In het buitenland bestaan reeds sinds lang verpleeghuizen voor zulke jeugdige lijders, die meestal in den huiselijken kring niet het toezicht en de behandeling kunnen vinden, welke zij behoeven. Nergens is voorzeker het Zwinglifeest waardiger gevierd dan in de kleine Zwit- sersche gemeente St. Daar wonen een R. Kath. geestelijke en een evangelisch predikant tegenover elkander; zij waren lang geleden schoolmakkers; na eenige jaren van scheiding werden zij beiden in hun geboorteplaats beroepen tot hun ambt en de oude vriendschap werd hernieuwd. Op nieuwjaarsdag was de predikant ern stig ongesteld en 't was onmogelijk een plaatsvervanger voor hem te vinden. Zijn vriend, de pastoor bood zich toen aan en droeg 's morgens in zijn kerk eerst de mis op, om een uur later op de plaats van zijn kranken vriend voor de prote stanten te prediken: „Kinderen, hebt el kander lief." Een persoon, die getracht heeft uit de etalage van den wisselagent Brand te Munchen geldswaardig papier te ont vreemden, en een schot op een der kler ken van het kantoor heeft gelost, is ge arresteerd. Hij is een jongmensch Lot- tenberger, van Bohenstrass, die zonder betrekking was. Hij heeft zijn schuld reeds volledig bekend en verklaarde geen mede plichtigen te hebben. Hij zeide door den onlangs gepleegden moordaanslag bij den bankier Eifert te Weenen op dit denk beeld gekomen te zijn. Door het revol verschot is niemand gekwetst en de ge stolen 6000 mark werden nog bij hem gevonden. M. J. Baron VAN BOETZELAER en A. A. ROODENBURG. Dordrecht 8 Februari 1884. T. J. BOKS en L. H. DIJKERMAN, die, mede namens wederzijdsche betrek kingen, hunnen hartelijken dank betui gen voor de vele bewijzen van belang stelling, bij hun huwelijk ondervonden. Amerongen, 10 Februari 1884.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1884 | | pagina 2