Brieven uit de Hoofdstad. In de vergadering met Dames, de laatste in dit saisoen, van het Departement Amers foort, der Maatschappij tot Nut van 't Al gemeen, op Donderdag, den 21n Februari 1884, des avonds te 8 ure, zal als spre ker optreden de Heer L. H. A. Lamie, van Utrecht. De aangekondigde parade kon gisteren wegens het ongunstige weder niet door gaan. Des Konings verjaardag werd op de gebruikelijke wijze gevierd, door het bespelen van het carillon; van de open bare en vele particuliere gebouwen wap perden de nationale vlag. Volgens een bij de Regeering ingekomen bericht zijn mede van de Nederlandsehe inzenders op de tentoonstelling van bui- tenlandsche nijverheid te Boston be kroond, onze stadgenooten de heeren Garjeanne Co. Gisteren morgen ten 8 ure had de Huzaar A. van het ordonnancen escadron het ongeluk, door het breken van een sport der ladder, die hem naar de hooi zolder moest voeren, naar beneden te storten waardoor hij zoodanig de rechter voet kwetste dat er weinig hoop op het behoud van dit lichaamsdeel bestaat. In den nacht van 16 op 17 Fsbr. jl., omstreeks 1 ure was bij den heer S., aan den Kampeibinnenpoort een begin van schoorsteenbrand aanwezig. Spoedig werd deze door den eigenaar van het pand gebluscht. 314de STAATS-LOTERIJ. VIJFDE of LAATSTE KLASSE. (3e week). Trekking ran 19 Februari. Ten kantore van den gekwalificeerden Collecteur te Amersfoort zijn aan de na volgende nummers te beurt gevallen Prijs van f 50000. No. 16235. Prijs van f200. No. 1746. Prijzen van f 70. 1644, 1646, 1687, 1778, 1863. 9789, 12101, 12141, 12163, 12174, 12230, 16256, 16275 16377. 17156, 19836. Te zamen 18 prijzen. De navolgende nummers zijn mede uit getrokken zonder prijs. 1506, 1601, 1613, 1635, 1638, 1662, 1680, 1742, 1763, 1846, 1866, 1867, 3763, 6307. 6335, 6341, 8887, 9704, 9749. 9765, 9786, 12007. 12012, 12031, 12061, 12197, 12254, 12281, 12306, 12309, 12375. 12426, 12457, 16110, 16120, 16127, 16134, 16209, 16214, 16302, 16307, 16350, 16392, 16407, 16429, 17102, 17114, 17119. 17155 17175, 17183, 17191, 19813, 19819, 19840, 19854, 19970, 19983 en 19988. Amsterdam, den 19 Febr. 1884. Er doet een verhaal de ronde van een man, die er zijn werk van maakte, niets kwaads vermoedende menschen, die aan de wallekant stonden, in 't water te gooien, ze er dan uittehalen en> den dank en de belooning des geredden en de premie van de Maatschappij tot red ding van Drenkelingen te ontvangen. Zulke menschen zijn er meer. Ze laten de luiaandeelen koopen in Amerikaansche of andere spoorwegleeningen, zelfs voor de spoorweg naar de maan, en wanneer blijkt gelijk zij zelf moesten weten schreeuwen zij luider dan iemand, dat er handen uit de mouw moeten gestoken worden, om de ongelukkige aandeelhou ders te beschermen en er wordt een Comité gevormd, dat heel ernstig over weegt in hoeverre het waar is, dat daar waar niets is, de Keizer zijn recht ver liest. Daar hebben we van de week aan gedacht toen er eene vergadering was van de gelukkige bezitters van Ontarios, die men nog bij massa's gekocht heeft voor 30 en 35% en die nu zoo ongeveer 10% waard zijn. Men zou moeten aan nemen, dat de menschen eindelijk wijzer werden, maar het tegendeel is waar, men wordt meer en meer aan de dwaasheid gewend en bij een beursspel, tienmaal doller dan de Tulpenhandel, waarvan de dwaasheid zelfs aan schoolkinderen wor It bespottelijk gemaakt, redeneeren de man nen van liet vak als gold het eene zeer ernstige, degelijke en welovei wogen zaak. Deze week gaf Eigen Haard eene af beelding van een toestel oin zeepbellen met rook te blazen. Waarlijk dat is onze effectenhandel voor een groot gedeelte. Eerst blies men bellen en nu men dat belachelijk vindt, houdt men niet op, maar, men blaast bellen met rook. Gescholden op Zaansche speculatie in olie, maar geprezen de Amsterdamsche speculatie in Amerikanen Hoever dat gaan kan, heeft de laatste tijd geleerd. Aan kaartspel en beursspel verloren een half dozijn menschen van een halve ton tot twee ton toe! Een er van gaat opuit- noodiging van zijn familie een ander we relddeel opzoeken, maar gaf vooraf in (Restaurant) Riche een afscheidsmaal, dat met eenige bankjes van honderd be taald werd. Men ziet, dat Amsterdam hoe langer hoe meer de manieren van eene wereldstad gaat aannemen. Een deel der zoo gemakkelijk verkregen gel den zal door den gelukkigen winner in zijne hoedanigheid van begunstigden min naar eener schoone, coquette en aanzien lijke dame worden omgezet in cadeaux of worden gebruikt tot allerlei dwaze uitgaven. Het voordeel is, dat het geld in circulatie blijft, want al zoekt de een een graf in het water en de andere een middel van bestaan over het water, de winners laten hun geld behoorlijk luch ten. Het oude rijmpje: Wacht u voor deez' drie dingen wel Den wijn, de vrouwen en het spel is hier langzamerhand vergeten en zie daar de bodem ontgonnen voor allerlei romantische en avontuurlijke voorvallen. Een betrekkelijk arme vrouw liet dezer dagen haar zes kinderen achter en ver huisde naar de woning van haar min naar, waar zij onder een echt Am- sterdamsch standje door de politie werd gevonden. Er is wel geen twijfel aan, of de invoering van het wetboek van Strafrecht zal bij de zedebescher- mende strekking, die het vertoont de concubiuoye en aanverwante clandestiae lieihebbenjen hier op onrustbarende wijze doen toenemen en dat te meer, nu de naweeën der tentoonstelling zich doen gevoelen en onder zekere inenschenklasse alle kwalen van alle landen zijn achter gebleven. Nog altijd zoeken we naar een plekje voor onze Beurs! Pas heeft men na ein- delooze discussie een plan gereed of men besluit van voren af aan te beginnen. Dit alles heeft zeker zijne vermakelijke zijde, al is er ook iets treurigs aan eene achtbare vergadering, die ieder oogenbhk op hare eigen besluiten terugkomt. De zaak heeft overigens ook hare nuttige zijde. Sinds jaar en dag is het gewoonte, dat de belangrijkste zaken met gesloten deu ren, in comité generaal worden afgehan deld en dewijl het publiek nu eenmaal aan de openbare welsprekendheid gewend is, is het wenschehjk eens een onder werp te hebben, waarover deze en gene zich eens warm kan maken, zonder dat het onderwerp gevaarlijke zaken ter sprake brengt. Gelukkig is het overigens, dat de Beurs nog niet staat, anders was er wel alweer een voorstel om die te verbouwen. Dat althans is hier aan de orde van den dag en o.a. een kostbaar politiebureau is pas een jaar geheel klaar en nu is het te klein, en moet er nog een heel stuk bij gebouwd worden. Overigens is het met die Beurs toch nog niet in orde Ter bestrijding der groote kosten van de nieuwe beurs werd de beursbelasting ingevoerd. Deze moest dienen om een deel der rente te dekken van het benoo- digde kapitaal. Thans wordt die belasting als nieuwe baten door de kas der ge meente in ontvangst genomen. Of men er nu nog twee millioen meer aan zal wagen om de Beurs tegenover het zoo genaamde Paleis te bouwen, is niet ze- kei, maar wel een beetje waarschijnlijk is het wel. Waarlijk we mogen ons verbazen, dat sociaal-democraten en anarchisten niet meer het hoofd opstaken, als ze zien, hoe de stad met millioenen speelt, hoe er tonnen bij tonnen worden verdobbeld en hoe de groote menigte zich zoo moet aftobben om een stuk brood te verdie nen. Ze moeten van die geldverkwisting gehoord hebben, waarvan het bal in den Parkschouwburg zoo griezelige bewijzen gaf. Het was een onbeschrijfelijke geld- wasscherij, waarbij de champagne over den grond stroomde en het duurste niet te duur was. Dat onze goede hoofdstad nog niet zoo Fiansch is, als velen wel meenen, bewees eene kleine scène op 't Dal. Een heer veroorlooft zich vrijhe den tegenover eene dame. Haar gelei der een Franschman - vermaant hem »Laissez-inoi tratiquille!" maar wordt niet begrepen en nu hij eindelijk zegt «Monsieur, vous voyez bien que eette dame est chaperonnée par moibarst de woede los en roept de aanvaller »Wat chapperonné, wil je me nou nog uitschelden?" en de omstanders hadden heel wat werk, om de beide balgasten van elkaar te houden. Piccolo. Vervolg BUITENLANDSCH OVERZICHT. De kommandant van Tokar deed met 200 man een welgeslaagden uitval, waarbij hij een aantal stuks vee en kameelen buit inaakte. De belegeraars (aanhangers van den mahdï) leden veel verlies aan dooden en gekwetsten. De opstandelingen zijn dicht bij Soea- king. Daar kwamen ook reeds Engelsche troepen aan. De Fransche Kamer beraadslaagde over een ontwerp tot oprichting van scholen voor regimeritskinderen. Verworpen werd een amendement van Bisschop Treppel, om bij die inrichtingen aalmoezeniers te plaatsen. BINNENLAND. Onze Koning en Koningin zullen, naar een der Belgische bladen meldt, niet eer der dan in de eerste dagen van Mei naar Brussel gaan en dan tevens Antwerpen bezoeken. Het verblijf van H.H. M.M. duurt slechts 4 dagen, waarna de Koning en Koningin, over Frankrijk, naar Spanje zullen gaan. H. K. H. Prinses Sophie der Neder landen, Groothertogin van Saksen-Wei- niar-Eisenach, heeft f 500 geschonken aan de Maatschappij van Weldadigheid. Door de Departementen van Justitie, Oorlog en Marine, is, in onderling over leg, besloten, het transporteeren van mili taire veroordeelden van de kazerne of de schepen naar de gevangenissen zoo min mogelijk op Zondag te doen plaats vinden, om den dienst van de gevangenisbeambten niet noodeloos te verzwaren. Te Stad-Deutichem kreeg een soldaat uit Arnhem, die te veel gedronken had, twist inet een bejaarden man. Hij trok zijn sabel en bracht er den ouden man eenige houwen mede toe. Deze werd zoo danig gekwetst, dat hij thans in levens gevaar verkeert. Het is nu volgens den Amsterdamsehen briefschrijver in de Pr. Gr. Ct. bekend geworden, dat er nog een door Jaantje Struik benadeelde bestaat, iemand te Arnhem, die zij er voor /'l80,UUU (zegge: honderd-en-tachtig duizend gulden; in heeft laten luopeti, maar die, om buiten het proces te blijven en het geld toch verloren achtende, er maar een schen king van maakte, toen het onderzoek begon. De Banier deelt mede dat in de Groote kerk te 's-Hage, onder het gehoor van ds. Van der Flier, een bankbiljet van f 10U0 is ontvangen voor de «scho len inet den Bijbel". Te Apeldoorn zal eene tweede school met den bijbel worden opgericht. Reeds is eene som van J 35UD bijeengebracht terwijl voor den bouw nog belangrijke geldelijke bijdragen zijn toegezegd. GEMENGDE BERICHTEN. Te Buinen, in Drente, moest dezer da gen de smid, zoon en kostwinner eener weduwe, loten voor de nationale militie. Hij ti ok een dienstplichtig nominer en zou dienst hebben moeten nemen, indien de Buiner ingezetenen, begaan met het lot der weduwe en ingenomen met hun bekwamen smid, niet tusschenbeide waren gekomen. Er gaat nu eene iuteekenlijst lond, om zoo de gelden voor een nutn- merverwisselaar te krijgen en de uitslag is niet twijfelachtig. Te Zwollekerspel had Vrijdag het vol gende ongeval plaats. Toen de weduwe G. Ester en haar 19jarige zoon van Zwolle per wagen inet paard huiswaarts zouden keeren, geraakte liet paard op den Gastl.uisdijk op hol. De wagen kwam tegen een boom terecht en beide perso nen vielen onder het paard en het voer tuig. Bewusteloos werden zij opgenomen. De moeder is, wonder genoeg vrij wel Deisteld. doch de zoon verkeert in hoogst bedenkelijken toestand. Een persoon die aangenomen had den inboedel van een gezin aan het groene- wegje in Den Haag te verhuizen, ver leende zijne diensten op zeer vreemde wijze. Na het goed geladen te hebben op een wagen, bracht hij het naar eene kamer en haalde er toen een uitdrager bij, aan wien hij alles verkocht. Met het geld, er voor ontvangen ging hij aan den haal. De P. N.-B. Ct. spreekt het bericht tegen, dat te Vucht een man getracht heeft zijne vrouw door ophanging van het leven te berooven. Een jongmensch, George Adams ge naamd, uit Wolverhampton heeft een zeer gevaarlijken tocht per spoor van Liver pool tot Crewe gemaakt. Toen de Schot- sche couriertrein in laatstgenoemde plaats aankwam, ontdekte men onderaan een waggon den jongen man. Hij had een touw dubbel van de eene as naar de andeie gespannen, zoodat hij zich op deze wijze had vast gebonden. De vaart van den trein was echter zoo snel, dat de jonge man zich aan de ketting moest vastklemmen en hij geheel uitgeput was, toen de conducteurs hem uit zijne ge vaarlijke positie bevrijdden. Hij werd te Crewe voor den rechter gebracht, daar hij zonder plaatsbiljet van den trein ge bruik had gemaakt, doch hij werd vrij gelaten omdat de rechter meende, dat hij met den doorgestanen angst voldoend» was gestraft. Is het zeldzaam om dezen tijd van 'tjaar koeien in de weide te zien, nog grooter zeldzaamheid is het, nu al gras te maaien. Dat wonder werd in den winter van 1884 verricht door J. Bosma, te Oos- terwolde, en wel op den 13n Februari 1.1. In een klein stadje in Griekenland is men op het oogenblik geheel zonder ge meentebestuur, omdat de „Edelachtbare heeren" opgepakt en weggevoerd zijn dooi een troep roovers terwijl niemand weet waar heen. Maandag jl. had een der debitanten in de Staatsloterij te 's-Hage nog twee geheele loten in de 5e klasse. Alle moeite, om de twee geheele loten (een bedrag van f 145) in de residentie aan de man te brengen, was vruchteloos, zoodat hij ze verkocht aan iemand te Rotterdam, voor f 115. Op een dezer loten viel Dins dag, een uur na den verkoop, de priis'van f 100.000. Er woont in het Russische dorp Iwa- nowka, district Petrowske, zoo verhaalt de Ssar Dwewnik, een vrouw die 131 jaren oud is. Haar oogen zijn nog zeer sterk, haar geheugen onverzwakt en zij heeft nog al hare tanden. Zij kan niet, als verscheidene andere bijzonder oude menschen een voorbeeld van matigheid heeten; want zij was een groote lief hebster van brandewijn en liet het drin ken pas twee jaren geleden. Zij heeft 20 kinderen gehad, waarvan nog slechts twee kleinzoons, van 70 en 80 jaren, in leven zijn. Een gevoelige les ontving onlangs een jongmensch van deftigen huize van een bewoner van de Heerengracht te Amster dam. Laatstgenoemde kwam onverwacht, ter wijl de boden meenden, dat hij met zijn echtgenoote in de comedie was, te huis. In den salon komende, verraste hij het linnenineisje van mevrouw op de kanapee in de armen van een jongen heer. Groote onsteltenis was daarvan na tuurlijk het gevolg! In een oogwenk was het linnenmeisje, met een kleur als een paradijsappel, gevloden, en de verschrikte minnaar wilde juist haar voorbeeld vol gen, toen de heer des huizes hem terug hield. Alsof er niets gebeurd was verzocht deze het jongmensch nog niet te vertrek ken en een glas wijn met hem te drin ken. Aan mevrouw, die inmiddels binnen was gekomen, werd de betrapte minnaar voorgesteld, als meneer D., verloofde van Kaatje, ,.die hier een uurtje was k o m e n vrijen," Mevrouw, eene dame, van wie het heet, dat zij bij de hand is, begreep haar echtgenoot dadelijk en bleef vol komen in haar rol. „Komaan dat is aardig", heette het, „en nu blijft u 'n glas wijn drinken en 'n boterham etendat treft uitstekend En mevrouw schelde. „Laat Kaatje wijn brengen en het avondeten klaar zetten", gelaste zij de andere dienstbode, die ook al met ee*

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1884 | | pagina 2