Brieven uit de Hoofdstad. maar ook Alabama en Californië hebben zwaar geleden. Alleen in Georgië zijn 400 menschen gedood en 3000 buizen vernieldmen schat het geheele getal slachtoffers op drie a vier honderd, en het aantal verwoeste huizen op niet min der dan vijf duizend. Latere Berichten. Vermoedelijk door een helsch werk tuig, had Maandagnacht in het bagage locaal van het Victoria-station te Londen een ontploffing plaats, die het dak ver nielde, in den omtrek veel schade deed en waarbij twee personen werden ge kwetst. Te Berlijn is een bijzonder Russisch gezantschap, met grootvorst Michaël aan het hoofd, aangekomen, om den Duitschen Keizer op zijn aanstaanden verjaardag (22 Maart) de gelukwenschen van den Czaar over te brengen. De toestand te Soeakin is verre van bemoedigend. De negersoldaten weige ren te vechten, slenteren met hun ge weren door de straten en zouden mis schien bij een aanval van Osman Digna diens zijde kiezen. Admiraal Hewett durft zijn marine-soldaten niet heenzenden naar Trinkitat. De opstandelingen zullen den kelijk een krachtige poging doen om zich van Soeakin meester te maken. meerderheid van stemmen gekozen: de heeren H. Tolboom, voorzitter van het Over-zeldert; H. Ebbenhorst id. van Neer- Zeldert; A. Kuijer, heemraad van den Slaag; T. Brouwer id. van Eemland. ken of een brief copieeren, tevens hou den ze een waakzaam oog op hetgeen er op straat gebeurt en voor 't oogenblik is dat niet veel. De ,.tammen" leggen de zaak heel anders aan. Daarover een vol gende keer. Amersfoort, 27 Februari 1884. Zondag 2 Maart wordt de dienst in de Remonstrantsche kerk waargenomen door den heer P. H. HUGENHOLZ Jr., van Amsterdam. Gisteren is alhier de alleen wonende 75jarige A. VV. dood op zijn stoel ge vondenmisdadig opzet niet aanwezig. Door den Brig. Maj. tit. v. D. is alhier eene aanhaling gedaan van de in Novem ber 1883 ontvreemde goederen te Putten. Naar men verneemt, vergaderde gis teren het college van Burg. en Weth. alhier, met den provincialen Ingenieui van den "Waterstraat, nopens de vooi- stellen tot overdracht in verband met verbetering van den toestand der rivier de Eem. Ter opname in ondertrouw heeft zich een paar aangemeld, waarvan de manne lijke helft doofstom is. Mag men aan het gerucht geloof hech ten, dan zal tegen een niet ver verwij derd tijdstip het Christiaanspark in on derscheidene perceelen in publieke veiling •worden gebracht. 314de STAATS-LOTERIJ. "VIJFDE of LAATSTE KLASSE. (3e w e e kj. Trekking van 26 Februari. Ten kantore van den gekwalificeerden Collecteur te Amersfoort zijn aan de na volgende nummers te beurt gevallen Prijs van f200. No. 12013. Prtfs van 1100. No. 6311. Prijzen van f 70. 1528, 1578, 1607, 1799, 6314, 6361, 9770, 10486, 12121, 12321, 12365, 12370, 12384, 12466, 12485, 16199, 16220, 16239, 16355, 16359, 16384, 16401, 17171, 19850, 19975, 19986. Te zamen 28 prijzen. De navolgende nummers zijn mede uit getrokken zonder prijs. •1513, 1562, 1577, 1597, 1619, 1639, 1648, 1656, 1660, 1705, 1749, 1760, •1775, 1808, 1842, 1847, 1887, 1892, 5352, 9707, 9799, 12028, 12034, •12062, 12078, 12089, 12098, 12142, 12159, 12178, 42184, 12225, 12233, 12289, 12291, 12293, 12311, 12312, 12322, 12326, 12417, 12449, 16102, 16104, 16111, 16149, 16179, 16206, •16222, 16234, 16258, 16280, 16294, -16295, '16301, 16306, 16311, 16348, 16397, 16424, 16459, 17117, 17123, 17138, 17143' 17198, 19811, 19843, 19872, 19882, 19916, 19944, 19962, 19979, 19997. Amsterdam, den 26. Februari 1884 Terwijl ik dezen ga schrijven staat er mijn Hoogland, 25 Febr. In een verga dering van ingelanden der polders, de Slaag, Neer- en Overzeldert en Eemlan- den heden morgen in het hotel „den Ham" gehouden, ter verkiezing van het bestuur voor het gecombineerd stoom gemaal Neei-Zeldert, zijn met groote een Liernur-machine voor mijn deur en blaast en dreunt om akelig van te wor den Er is denkelijk in de een of andere buis van het buizennet voor den afvoer van faecalièn, een verstopping ontstaan en daardoor ophooping van stof in een paar buizen en nu komt de stoom-zuig- machine en reinigt al zuigende de aan leggende buizen. Onze maatschappelijke toestanden worden langzamerhand zóó, dat we ook weieens een zuigmachine tot reiniging noodig hadden. Het wantrouwen neemt toe en ieder gelooft aan de bij bedoe lingen van den ander. Het raadslid Prins doet een voorstel om de Beurs kort bij 't Station te zetten en men mompelt „dat is om de Zaandammers pleizier te doen!" De raadsleden besluiten deri Voor burgwal te doen dempen en een ander zegt: „Dat is voor de Omnibus-maat schappij!" Berekening op berekeningEr is veel geld noodig, veel geld want er zijn dure pretjes en die wel de groote menigte bijwonen. De ondeugd wordt zoo gemakkelijk en zoo aantrekkelijk gemaakt, dat het waarlijk wondei-is. als er iemand vrij loopt. Tot beurstijd is Amsterdam nog al braaf, maar dan loopt het hollend den verkeerden weg op. In den loop van den namiddag hebben eenige jongelui reeds in de Kalverstraat eenige zeer ele gant gekleede dames ontmoet en met deze een enkel woord of een briefje ge wisseld. Misschien hebben ze daarna een likeurtje met hen gedronken en een taartje gegeten hopen we dat de borreltjes- wet daar geen eind aan maakt en heusch de „dames" zien er goed uit, ze zijn kostbaar gekleed, ze snateren aller aardigst en blijkbaar zijn ze onderling zoowel als met de heeren heel goed be- kend. Als de dames heengaan hebben dei heeren nog juist den tijd op hun socie- teit even te spelen, dat gaat niet zóó grof, dat men er duizenden verspeelt;! het blijft gewoonlijk bij honderden, ja soms bij tientjes. Dan eten Het jonge Amsterdam eet lang niet altijd thuis. Dahr zijn zooveel eetgelegenhederi en zooveel afspraken te maken, dat het geen won der is als menigeen buitenshuis eet. Daa ontbreekt dan de fiije wijn niet, hoewel toch in den regel één persoon niet meer verteert dan het weekloon van een paar werkmansgezinnen, maar er zijn uitzon deringen er zijn voorbeelden van jonge lui, die 's tiiddags drie maanden tweede- luitenants-tractement opaten of opdron ken. Als dat het geval is, eindigt de maaltijd zóó laat, dat ei- geen sprake is van verder uitgaan. De een zit te slapen, de de tweede hangt te slapen, de derde ligt te slapen op de canape, de vierde op den grond en zoo voort. Kan het nog eventjes, dan komen de rijtuigen en dan is een kijkje in den Parkschouwburg of in 't Ballet van het Paleis voor Volksvlijt een aardige ontspanning. Is dar. de eerste slaap overwonnen dan kan men rustig gastvrije zalen opzoeken waar de cham pagne stroomt en waar groote spiegels, talrijke blanke schouders en schitterende toiletten weerkaatsen, zich badende in een zee van licht. Wat mollige tapijten, die eiken voetstap smoren, wat weelde- lige canapés en causeuses. wat weldadige temperatuur! Daar koestert men zich en elkander, daar rollen eenige goudstukken, daar vliegen eenige bankbiljetten, daar wordt een ronde som stuk gemaakt, soms een brievenbestellers-pensioen, soms een veldwachters-tractement. Dat zijn de „wil den die lui zullen heel bedaard en niet buitengewoon laat, naar huis gaan en den volgenden dag redelijk laat opstaan om hun leegloopen of schijnbaar werken voorttezetten. Maar in den regel hebben ze wel wat te doen. Daar zijn kantoren of Bureaux met prachtige cilinder-bureaux in fijnen stijl met keurige gebeeldhouwde studeerstoelen en kostbare gasornamenten. Daar zijn commanditaire vennooten of aandeelhouders, die dat betalen en be halve de mannen met klein tractement, die hard werken de zaken weten na tuurlijk de geheime niet zijn er ook jongelui, die graag iets zijn willen en die nu komen om als ze er lust in hebben eens rond te kijken en als er iemand bij is een figuur te maken door bevelen te geven. Ze houden toezicht op hen, die een postzegel op een blief plak- Te Utrecht hebben zich thans meer dere tappers aangesloten, om een ver- eenigirig Vergunning" te stichten. GEMENGDE BERICHTEN. Krapotkine's toestand verslimmert. Ziju digestie is slecht en hij gevoelt zich zeer zwak, zoodat hij een groot deel van den dag het bed houdt. Krapotkine is nog altijd in de gevangenis van Clairvaux. Zaterdagnacht werd in de Boijman- straat te Rotterdam, een man gevonden, BINNENLAND. Z. M. de Koning bracht gisteren een bezoek aan II. Ds. landgoed Soestdijk. Voortaan kan voor de verschillende postpakketten, gelijktijdig aan denzelfden geadresseerde door denzelfden afzender badende in zijn bloed. De ongelukkige gezonden, met één adreskaart worden j had in den hals, onder het linkerkaak- volstaan. Men zorge echter achter het] been, een belangrijke gapende wond, woord hierbijhet aantal en de verschil- blijkbaar met een mes of ander scherp lende soorten der pakketten te omschrij- j werktuig toegebracht, en waaruit het ven. Van pakketten met aangegeven bloed voortdurend vloeide. Hoewel de waarde of verrekenpakketten wordt deverwonde nog ademde en spoedig naar gezamenlijke waarde in één som op de het stedelijk ziekenhuis gebracht werd, adreskaart ingevuld, doch op de pakketten gat hij, daar gekomen, na eenige oogen voor elk pakket afzonderlijk vermeld. Port blikken den geest. i en recht worden echter voor elk pakket Het bleek Jacob Hansen te zijn, oud j afzonderlijk berekend en door frankeer- 20 jaar, van Sandnes in Noorwegen, en zegels op de adreskaart vermeld. matroos aan boord van het Noorsch barkschip Sj'ódronningen, tijdelijk in de Te Utrecht zal voor de Transvalers petroleumhaven, te Rotterdam, liggende. een gouden gedenkpenning met de wapens Met 10 zijner landgenooten had hij, van Nederland en Transvaal geslagen omstreeks een uur te voren, de Zand- worden. straat verlaten, doch werd aan de Korte Hoogstraat in een kleine schermutseling Een vindingrijk hoofd te Amsterdam, gewikkeld, waarop, vreemd genoeg,geen heeft het vooistel gedaan, om de aldaar zijner landgenooten de aandacht vestigde, aanhangige beurskwestie volgenderwijs Dezen gingen dan ook verder, zoodat Jacob Hansen alleen met zijn tegenstan der achterbleef, die, naar men vermoedt, geen vreemdeling is, doch Rotterdammer en een jongmensch. Op 12 meter afstand van de plaats waar de verslagene, werd gevonden, vond men op den stoep van een winkel, aan de Korte Hoogstraat en daar nabij, op straat, vrij veel bloed, zoodat men ver moedt, dat op die hoogte de moordaan slag is gepleegd. De justitie doet een streng onderzoek naar den dader. Een vreemd voorval had gisterenmor gen in de rue Saint-Blaise te Belleville plaats. Een kruidenier, verwonderd zijnde dat zijne twee knechts die met zijn vader op eene kamer sliepen, niet te voorschijn kwamen, begaf zich naar hen toe en vond het drietal buiten kennis op hun bed liggen. Een geneesheer die onmiddellijk geroepen werd, slaagde er in hen weder bij te brengen, waarna zij naar een Zieken huis werden overgebracht. De politie heeft een onderzoek inge steld, daar men niet weet aan welke oor zaak dit toe te schrijven. De notaris C. Donker te Benningbroek gemeente Sybokarspel, ontving in het begin van 1883 een naamloozen brief waarin hij met moord of vergiftiging werd bedreigd, indien hij geen f 1200 ter leen verstrekte. „Wilt u niet dus stond er te le zen dan zal het kru>t u verwoesten, het vergif uw afstammeling ter dood brengen. Het geld moet in klein bank papier en heel netjes ingepakt zijn en u ten allen tijde bij u hebben. Het zal binnen den tijd van 1 jaar gehaald worden, hetzij bij een verkoop. De haler zal komen om de nieuwe wetboeken en gij geeft hem dan het geld." De onder- teekening geschiedde met den naam van N. R. K., als voorzitter, V. v. o. H., als secretaris van een zoogenaamd geheim verbond. In November volgde een tweéde brief waarin den notaris werd aangekondigd, dat men nu het geld noodig had. en dat het Zondag 18 November tusschen 6 en 7 uur des avonds zou worden afgehaald door een persoon, die bij het hek voor zijn tuin zou zeggen „ik kom om de nieuwe wetboeken." Op dien tijd stond aldaar de koetsier van den notaris, terwijl een paar veld wachters en de notaris,, zelf op een. af stand verscholen waren Daar verscheen iemand, die nader bleek te zijn Jan Tim merman, oud 18 jaren, landbouwersknecht te Abbekerk. Terstond toen hij die woor den uitsprak en hem 't kwasi-pakje zou worden ter hand gesteld, werd hij gear resteerd. Hij gaf op de boodschap tegen betaling van fl voor een paar hem on bekende personen te hebben verricht en ontkende de schrijver der dreigbrieven te zijn. Twee deskundigen waren op het laatste punt echter van een andere mee ning. Ter zake van bedi eiging in naa - op te lossen. „Inrichten van het tegenwoordig ko ninklijk Paleis, tot Beurs, de bestaande Beurs aftebreken, en op de daardoor ont stane ïuiiné een nieuw koninklijk Paleis te bouwen." De enorme kosten, vooral in Amsterdam aan het onteigenen verbonden, zouden daardoor vermeden worden. De Tweede Kamer heeft de Staatsre kening over 1881 ontvangen. De inkom sten zijn daarin vastgesteld tot een be drag van /"I'll,304,716.31 en de uitgaven op een som van f 123,651,578.635, zoodat het dienstjaar 1881 een nadeelig slot aan wijst ten bedrage van f 12,346,862.32-'. Een 13-jarige jongen te Heenvlietwas in de afgeloopen week 's avonds van huis gegaan en niet meer teruggekomen. Men zette den volgenden morgen het onder zoek naar den knaap voori, ook in de omliggende gemeenten, toen men hem 's middags gezond en wel op het hooi in de schuur van zijn meester vond. Waarom hij zich daar schuil hield weet men niet. De heer Roland Holst Jr. is thans we gens eedsweigering door den Hoogen Raad veroordeeld tot 3 dagen celstraf en in de kosten. Te Leiden is een schuit uit de "Vliej verdwenen. Men vermoedt dat het vaar tuig met of zonder opvarenden ge stolen is Bij een niet-gevaccineerd knaapje van drie jaren te Nieuw-Beierland doet zich een geval van pokken voor. Zekere IC., te Alkmaar woonachtig, be gaf zich Woensdag naar Tessel om daar eergisteren in het huwelijksbootje te stap pen. Per spoor zond hij zijn trouwnak en hoed af. Aan Helder gekomen, ver nam hij tot zijn teleurstelling, dat zijn trouwpak een reis naar Rotterdam deed. De huwelijkscandidaat wist, niet beter te doen dan zijn pak te olgen, en zoo zat het bruidje vergeefs te wachten op haar aanstaanden gemaal. Donderdagavond, was er een groote opschudding in de grenadierskazerne te 'sHage. De kommandant der kazernewacht zag groote vonken vuur vliegen uit den schoorsteen van een der op de achter plaats der kazerne staande woningen, voor gehuwde onderofficieren en deed toen alarm blazen. Gelukkig bleek het, dat er slechts te hard gestookt was, zuo- dat alles tot gewone kalmte terugkeerde. Op plaatsen waar zoovele menschen bij elkander zijn, is een wein g te veel voor zichtigheid beter dan onoplettendheid. Men heeft onder de lotelingen voor de nationale militie, te Amsterdam, blaadjes verspreid, waarin de tegenstanders dei- militie, of wel van het stelsel der plaats vervanging hun denkbeelden tegen de militie ingang trachten te doen vindenlooze onderhandsche geschriften met bij jongelui van '19jarigen leeftijd. Een moord en vergiftiging, werd door den gemakkelijke overwinning, of moest het! advocaat genei aal Mr. Jolles een tucht- alleen maar dienen om „ontevredenheid" huisstraf van 5 jaren tegen hem geëischt. aan te kweeken? I

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1884 | | pagina 2