NIEUWE NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR AMERSFOORT, BAARN, BUNSCHOTEN, EEMNES, HAMERSVELD, HOEVELAKEN, HOOGLAND, LEUSDEN, SOEST, STOUTENBURG, VUURSCHE, SCHERPENZEEL EN WOUDENBERG, Aan Nederlands Industrieelen. Het lelot van RÖODEN BASMAN Feuilleton. No. 19. Woensdag 5 Maart 1884. Dertiende Jaargang Uitgever: A. M. Slothouwer, W. ROMBOUTS. ANEBSFOORTSCHE COURANT. Abannementsprijs voor Amersfoort per 3 maanden f 1, Franco door het geheele Rijk1,10. Afzonderlijke nummers3 Cent. Dit Blad verschijnt des Woensdags en des Zaterdags. te Amersfoort. Advertentiën van 16 regelsf 0,46. Iedere regel meer a 0,05. Voor het Buitenland0,07' Reclames per regel s 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte Advertentiën kunnen ingezon den worden tot uiterlijk '8 mor gens ÏO nur des Woensdags en Zaterdags. Eene viermaal geplaatste ad vertentie wordt slechts driemaal in rekening gebracht. Onderstaand, ook voor onze plaatselijke industrieelen, belangrijk artikel nemen wij gaarne op verzoek uit „de Amster dammer" over. Bij vele industrieelen begint zich meer en meer een zekere tegenzin te open baren om aan tentoonstellingen deel te nemen, en niet geheel ten onrechte gaan zij er slechts schoorvoetend toe over; de aanvankelijke ingenomenheid met tentoon stellingen is merkbaar verflauwd, omdat zij elkander te snel opvolgen en hierdoor herhalen zich te spoedig de kosten en lasten, die zij voor de inzenders na zich sleepende organisatie is in vele opzich ten niet zoodanig als noodig is om den lust tot deelneming op te wekken, maar geeft integendeel vaak aanleiding tot ge gronde klachtende teleurstellingen dooi de samenstelling en uitspraken der Jury's ondervonden zijn vaak maar al te ge rechtvaardigd, en vele andere oorzaken dragen ertoe bij, om den reeds bij den aanvang van de exposities opgewekten geest van ontevredenheid, na den afloop nog te doen toenemen. Maar ofschoon nu deze onvoldaanheid der exposanten zeer zeker tamelijk alge meen is, en schier telkens wederkeert, zoo blijven toch de tentoonstellingen elk ander onder verschillende vormen en be namingen, opvolgen en houden zij zich met afwisselend succes staande. Wel een bewijs, dat hun nut in algemeenen zin erkend wordt, dat de belangen der in- DOOR En zij? Hoe stond het met haar hartje? Och! eigenlijk zou zij daarop nog geen voldoend ant woord hebben kunnen geven. Zij mocht beide neven wel lijden, de een, om zijne beminnelijkheid de ander, om zijne oprechtede gelijkheid, maar voorkeur! bepaalde besliste, voorkeur neen- die had zij nog niet. Alleen vader hing zij met onuitsprekelijke teederheid aan en hem te moe ten verlaten zou haar het grootste kruis zijn geweest, zóo ging de eene dag voor --- de an dere na, eentoonig voorbij. Zonder dat er eenige verandering in hun zamenzijn te weeg werd gebracht. IV. Het kwaad dat ons de wereld biedt; Draagt vank het goede in 't verschiet; Want, bij een deeg'lijk, rein gemoed Maakt ook het einde alles goed. Nadat Bernard door den ouden Goswijn van den woedenden hond was bevrijd, vluchtte hij, in de meening dat hij Bastiaan dood had ge schoten, ijlings het bosch in en rustte niet eer voor dat hij mijlen ver weg was. Zijn vader, die hem den ganschen dag te vergeefs te huis ver wachtte, maakte zich dermate ongerust dat hij zich den anderen morgen dadelijk opmaakte om dustrie er baat bij vinden en hun invloed op vele toestanden niet weggecijferd kan worden. Het is dan cok dikwerf zeer bezwaarlijk voor vele industrieelen om zich te onthouden van deel te nemen aan een wedstrijd, die tegenwoordig als het ware burgerrecht verkregen heeft, en vooralsnog niet gemist kan worden in de maatschappelijke orde van zaken. Zij het ook niet altijd met volle instem ming en overtuiging, toch achten zij het om welke beweegiedenen dan ook, niet raadzaam wegteblijven, daar, waar an deren den strijd aanvaarden, en worden zij dikwerf door omstandigheden gedron gen zich te doen vertegenwoordigen op een terrein, dat zij eigenlijk liever wensch- ten te vermijden. Nu evenwel de Tentoonstellingen meer en meer het karakter aannemen van par ticuliere ondernemingen en speculaties, wordt het zeker ook wensehelijk en noo dig, dat de positie der inzenders de ver- eischte wijzigingen onderga, om niet aan mogelijke willekeur bloot te staanzij moeten niet alleen beschouwd worden als de noodzakelijke elementen om de zaak tot stand te brengen, maar wel degelijk als de hoofdpersonen, wier belangen zoo veel mogelijk moeten worden vereenzel vigd met die van het verbruikende publiek hebben zij aan de eene zijde plichten te vervullen en zich te onderwerpen aan de gestelde voorwaarden en bepalingen, aan den anderen kant hebben zij ook rechten, die niet voorbij gezien mogen worden en die behoorlijk gewaarborgd moeten zijn. Orn nu zooveel mogelijk rekening te houden met den tegenwoordigen toestand en de inzendingen op meer soliden grond slag te doen plaats hebben dan de gewone programma's aanbieden om gegronde klachten en teleurstellingen te vei mijden en met meer vertrouwen te kunnen expo- seeren, om onze nijverheid beter en juister hem te zoeken; wat hem echter dien eerster, dag niet gelukte om de eenvoudige reden dat Bernard het bosch verlaten en zich naar Broe ken begeven had, om van daar naar de hoofd stad te komen. Hij meende dat, wanneer hij nu maar dadelijk dienst nam, alle gevaar voor op sporing en ontdekking wel geweken zou zijn. De ontaarde zoon daciit volstrekt niet aan zijns vaders angst; maar was slechts op eigen lijfs behoud bedacht, zoodat het ook niet in hem op kwam, om naar huis te schrijven hoe en waar hij zich bevond. In dien nood snelde de oude Form, allen wrok vergetende, naar Gos- wijns hut om daar raad en hulp te zoeken. Ook daar bracht de tijding van Bernards verdwij nen groote ontsteltenis teweeg, en Goswijn die zeer goed begreep waar de schoen wrong, stelde voor allen te zamen op onderzoek uit te gaan, ten einde hem door het bericht dat Bastiaan leefde en buiten gevaar was, tot terugkeeren te be wegen Moeijelijk was die taak voorzeker, dit gevoelde de brave oude maar al te goed, om dat bij zijn tocht door de bosschen zeer goed ongezien kon hebben volbracht; terwijl de oude Form maar vol hield dat hij zich nog wel in het bosch verborgen zou hebben, of dat zij daarin gewis zijn lijk zouden vinden. Allereerst werd dus besloten de bosschen te doorzoeken; waarop Bastiaan heil van zijn bed toeriep„Va der! neem Wolff dan mede, die brengt u, nu hij met hem gevochten heeft, zeker op zijn spoor; maar dan moet gij eerst weer naar de plek waar gij den hond van hem hebt afgehaald." Die praktische wenk, werd met bijval begroet en Form stak den braven jongen de hand toe met de woorden: „Gij zijt toch een beste kerel! die zelfs voor uw moordenaar spreekt en hem geen kwaad wenscht, waarachtig zoo zijn er niet veel; geef my de hand jongen en laat ons vrienden zijn!' bekend te maken en meer naar waarde te doen beoordeelen, zoude liet wel de aandacht van onze exposanten verdienen, om meer zelfstandig handelend op te treden dan tot dus ver het geval was, en, door de handen ineen te slaan, eene krachtiger stelling intenemen dan op an dere wijze bereikbaar is. Te dien einde zouden de industrieelen zich meer moeten aansluiten om hunne bijzondere belangen tot een algemeen belang te doen worden, en eene Ver eeniging moeten vormen met het hoofd doel, te zorgen, dat op doelmatige wijze .oor de rechten van allen wordt ge waakt. Uit deze Vereeniging zoude een hoofdbestuur moeten worden gekozen ter behandeling van de dagelijksche zaken. Dit zou zich in onmiddellijke verbinding moeten stellen met de comité's, die later officieel zullen optreden, en zooveel als de vraagbaak en raadgever der exposanten moeten zijn. Wanneer noodig, zoude eene algemeene vergadering der belangheb benden kunnen worden gehouden ter be spreking en vaststelling van de te nemen hoofdmaatregelen. Door eene te bepalen contributie zoude eene kas dienen te worden gevormd ter bestrijding van de onvermijdelijke onkos ten: voor honorarium der jury-leden, die door de Vereeniging gekozen, aan de bevoegde autoriteiten ter benoeming zou den moeten worden voorgedragen, en van het défrayeeren van een lid van het hoofdbestuur, dat als gedelegeerde wordt belast met de uitvoering der besluiten en de zorg van de algemeene belangen der Vereeniging, zooals vervoer en plaat sing der goederen, contróle en toezicht op de onkosten en uitgaven enz. Eene zoodanige contributie zoude van te ge- ringen invloed zijn op de overige kosten van inzending, om niet ruimschoots ver goed te worden door het vooruitzicht dat Goed Form! luidde het zwakke antwoord, zeg hem dan maar dat ik het hem vergeef en dat hij dus daarom ook gerust terug kan komen." Nadat Oom Goswijn Geerte Mie, die al vast voor een goeden knapzak had gezorgd, vaarwel gekust en Bastiaan tot rust vermaand had, trok het drietal met Wolff, die door Freerk werd ge leid, inet stevigen marsch op weg. Naauwelijks herkende de trouwe schrandere hond de plek of een luid geblaf bewees dat hij de bedoeling begreep. Dadelijk ging hij. met den neus langs den grond en den staart aanhoudend in bewe ging, de mannen vooruit, die werk hadden om zijn snellen gang te volgen. Weldra kwamen zij op een dicht begroeide plek, midden in het bosch onder hoog opgaande boomen gelegen, of een luid gejank en luidruchtig gesnuffel van het dier overtuigde de zoekenden dat de ver miste hier had uitgerust, wat ook weldra over tuigend waarheid bleek, daar Goswijn een ton teldoos opraapte, die Form dadelijk voor die van zijn zoon herkende. Na korte oogenblikkeo rust ging de tocht weer vooruit, totdat de hond hen, buiten het bosch, den weg naar Broeken opvoerde en altijd maar in rechte lijn voort holde. Bernard die, zooals wij gezien hebben, zich daar bevond met het doel naar de hoofdstad te trekken, verliet juist op dit oogenblik de wo ning, waar hij zijn intrek genomen had. Hoewel niet geheel geldeloos, begreep hij toch zeer goed dat zijn beurs niet genoeg voorzien was om hem ver de wereld in te brengeu en ge voelde hij berouw dat hij niet eerst tot zijn vader gegaan was, die hem niet verlegen zou hebben gelaten. „Stom," mompelde hy „ver vloekt stom wat nu begonnen Verder trekken en gebrek lijden of-- hier blijven en schrijven? De oude moet afdokken en dan kunnen ze daar allemaal stikken voor mijn part. Wacht ik zal voor de inzenders den weg werd ge opend tot het verkrijgen van deskundige, onafhankelijke en ijverige jury-leden en behoorlijk toezicht op huune goederen en onkosten. Wanneer eene Vereeniging als de bo ven bedoelde, waarin alle takken van onze nijverheid beliooren vertegen wooidigd zijn, met ernst hare taak begrijpt en, wars van kleingeestige beschouwingen en persoonlijke opvattingen, haar hoofd doel als eene Nationale zaak beschouwt, dan zal zij genoegzame zedelijke kracht bezitten om op de medewerking en den steun van onze Hooge Regeering te mogen vertrouwen. Met overtuiging worden deze denkbeel den aan onze vaderlandsche industrieelen in overweging gegeven, en mochten zij bij hen genoegzamen ingang vinden om de uitvoering ervan mogelijk te maken, dan moet bepaald bij tijds op handelen worden aangedrongen immers tijdig ge noeg om de vereenigde pogingen nuttig te doen zijn bij de aanstaande groote tentoonstelling te Antwerpen. Een jaar tijd tot voorbereiding der deelname is voor velen niet te lang en spoedig voorbij. Komt de bedoelde vereeniging wellicht te laat tot stand, dan zal zij noodwendig onder veel minder gunstige voorwaarden werkzaam moeten zijn, dan wanneer zij zich reeds van den aanvang af rnet de zaak kan bezig houden. Reeds werden door verscheiden nijver heidsmannen van beteekenis blijken van instemming met deze gronddenkbeelden gegeven. Mochten meerderen, wat wij verwach ten, hunne adhaesie aan dit plan willen hechten, zij worden beleefd verzocht hun naamkaartje optezenden aan den onder- geteckende. J. A. N. SciIAGEN VAN LEEUWEN. Amsterdam. Karei maar schrijven, dat hij bij den oude gaat en met de duiten hier komt. Drommels neen, dat niet, dan zag ik er niets van. -- Dus... nog een paar dagen hier blijven, en van middag dadelijk schrijven. - Neen, ook niet! dat is ook mis, want de brief kon verkeerd komen en als de oude Goswijn het wist, was ik spoedig in den val. Maar voor den dr! Wat dan?... Van nacht terug gaan en geld halen, dan kan ik toch overmorgen nog een heel eind weg ko men naar Berlijn? Ik wil onder de roodbroeken, daar helpt niet aan, wat vader ook spookt. Ik verd...m het nu eer.maal om in de kast te ra ken, daar heb ik een broer aan dood; ik houd van de vrijheid. Dus weer naar rnijn logies en van nacht op marsch, dat is het liedje dat ik van daag eens zal zingen!" en omkeerende sloeg hij den afgekomen weg weder in; maar naauwelijks was hij tien passen den hoek om of hij bleef, met open mond, doodsbleek en verbijsterd staan, daar, hij den optocht van de drie zoekers bemerkte die, met Wolf, aan het hoofd, recht op hem afkwam. Ware zijn vader alleen geweest dan zou hij verheugd zijn voort- getreden; rnaar nu hij Wolff, Goswijn en Freerk ook bemerkte, sloeg hem de schrik om het hart, en snel beraden als hij altijd geweest was, zag hij naar een uitweg om. Zijn eerste werk was den hoek weer om te vlieden; doch hij was reeds gezien en herkend, want hij hoorde zijn vader uit alle macht roepen„Bernard! wacht toch mijn jongen! u zal geen leed geschieden, wij komen u halen, wacht toch!" Wordt vervolgd.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1884 | | pagina 1