Officiëele Publicatien. Brieven uit de Hoofdstad' Buitenlandsch Overzicht. Staten-Generaal. De Engelsche bladen hebben lange ko lommen met bijzonderheden omtrent den veldslag van El-Teb, Zaterdag geleverd tuschen de Engelsche expeditie-troepen onder aanvoering van Generaal Graham en de Soedansche opstandelingen onder Osman Digna. Vrijdag was door Graham een parle mentair afgezonden die het opperhoofd der zwarten uitnoodigde zijn volk uiteen te doen gaan en wees op de vredelievende zending van Gordon. De boodschapper kwam terug maar zonder antwoord. Toen werd Zaterdagmorgen vroeg opgemar cheerd naar de verschanste en met vero verde Krupp-kanonnen bewapende positie bij de bron Feb. Graham's krijgsmacht bestond uit 3000 man infanterie, 750 cavaleristen, zes m trailleuses en 8 veld kanonnen. De vijandelijke macht wordt op 10.000 man geschat. Baker-pacha ver gezelde het Biitsche leger, en is in het gevecht vrij ernstig in het gelaat verwond. De strijd duurde vier uren, en de ver dediging was uiterst hardnekkig. Met ongeloofelijken moed hielden de Soeda- neezen stand tegenover de bedaard schie tende Britten, en toen langer verzet on mogelijk was, retireerden zij langzaam. Sommigen renden, zwaar gewond, op de Engelsche gelederen aan om stervend nog te tiachten met hun lans of zwaard een vijand te dooden. Na de bestorming vond men minstens 900 lijken in de verschan singen. Van Engelsche zijde bedraagt het verlies 28 man aan dooden, 142 gekwet sten en 2 vermisten. Toen de Soedansche strijders afgetrok ken waren, versterkten de Engelschen op hun beurt de stelling bij de bron, waar zij dien nacht bivouakkeerden. Den vol genden dag, Zondag, werd opgerukt naar Tokar. Te voren was een sommatie daar heen gezonden, en toen het Engelsche leger er verscheen gaf het garnizoen zich zonder slag of stoot over. Daarmede is het hoofddoel van de ex peditie waarschijnlijk bereikt. Aan Gra ham is last gegeven om zijn troepen z.. o spoedig mogelijk uit Tokar deels naar Egypte, deels naar Engeland terug te trekken. Intusschen heeft Osmar Digna zijn leger hereenigd, en kampeert hij op korten afstand van Soeakin, zoodat een tweede treffen wordt verwacht. Of verder Gordon er in zal slagen de kalmte in het voormalig Egyptisch Soe dan te doen wederkeeren, mag worden betwijfeld. In Khartoem zelf gaat het best, maar Zuidwaarts op heeft zijn invloed weinig te beduiden en vindt men zelfs zijn elkander snel opvolgende proclama tion erg gek. Een stoomboot ter verken ning den Witten Nijl opgevaren, keerde terug: de commandant Steward vond dat de houding der inlanders niet over-vrien- schappelijk was. Met een uitvoerige en door zijn geest verwanten zeer geprezen redevoering heeft de Engelsche premier in het La gerhuis het ontwerp tot uitbreiding van het kiesrecht aangeboden. Hervorming daarvan noemde hij een wensch der natie, en hij achtte het billijk dat aan het plat teland niet wordt onthouden wat de steden reeds bezitten. De quaestie der zetel-verdeeling zou later aan de orde woiden gesteld. Is deze voordracht wet geworden, dan stijgt in het Vereemgd Koninkrijk het aantal kiezeis van drie tot vijf millioen. Londen was dezer dagen niets op zijn gemak wegens het vinden, op onderschei den plaatsen, van valiezen met dynamiet- pakken en helsche machines. Zulke bui tenkansjes zijn dan ook niet opwekkend, al leert de ervaring dat het den lafhar- tigen dynamietniannen in den regel tegenloopt. De pakken zijn alle van Amerikaansche herkomst, en dit heeft de regeering genoopt op nieuw vriend schappelijke vertoogen te richten tot het gouvernement aan de overzijde des At- lantischen Oceaans, om er toch iets tegen te doen dat niet zoo maar voor elks oog dergelijke gemeene aanslagen worden voorbereid. In Frankrijk houdt een uitgebreide werkstaking van mijnwerkers te Anzin en Denain de aandacht bezig. Ongeregeld heden hebben er niet bij plaats gehad, be halve dat de open bare macht somtijds moest tusschenbeiden komen om hen die den arbeid wilden voortzetten te beschermen: weldra werd echter de grève algemeen. In de Kamer zijn verschillende pogingen gedaan om de Regeering in de zaak te moeien, maar deze zou er natuurlijk gaarne buiten blijven. De te groote macht der mijn-compagnieën om de voorwaar den van den arbeid naar willekeur te regelen en te veranderen wordt door sommige leden der uiterste linkerzijde als de oorzaak van het kwaad aange merkt. Met geringe meerderheid besloot Za terdag de Kamer, de uitvoering der Wet die het geven van onderwijs uitsluitend aan niei-geestelijken opdraagt, niet lan ger uit te stellen. De Regeering had een andere beslissing gewenscbt. Omtrent de verrichtingen in Tongkin wordt gemeld dat de Franschen zich verplaatsen in de richting van Bacninh, en dus de aanval op die plaats eerlang verwacht kan worden. Zeven waar schijnlijk versterkte bedehuizen of pagodes werden door hen bezet. De Noorweegsche premier Selmer is door het Rijksgericht veroordeeld wegens «inbreuk op de rechten der Volksverte genwoordiging." Aanleiding daartoe was het feit dat tot driemaal toe het Stor thing een besluit nam dat telkens door den koning werd afgewezen. Nu bepaalt de grondwet wel dat een driemaal her haalde beslissing buiten het bereik van het koninklijk veto valt, maar het gold hier juist een onderwerp dat wijzi ging der Grondwet medebracht, namelijk de vraag of leden der Regeering in de vergadering der Volksvertegenwoordiging zitting hebben en tot verantwoording ge roepen kunnen worden, en Grondwet tige bepalingen. aldus adviseerde Selmer den koning, kunnen niet dan met goedvinden der Kroon worden herzien. Latere berichten. De Weener politie heeft een dynamiet- man gearresteerd, Kammeren geheeten. De man is deserteur en tevens verdacht van moord op een politie-agent. Vervol gens deed de politie met goed gevolg huiszoeking op eenige plaatsen in den omtrek van Weenen; zij vond belang rijke hoeveelheden dynamiet en nitro glycerine. Een aantal inhechtenisnemingen waren van deze ontdekking het gevolg. In het Hoogerhuis werd met toejuiching de mededeeling van lord Granville ont vangen dat het gerucht, als zou bevel gegeven zijn tot onmiddellijke ontruiming van het kustland aan de Roode Zee dooi de Engelsche troepen, volkomen onge grond is. Het wetsontwerp tot ontmunting en verkoop van 25 millioen aan zilver werd in ae Tweede-Kamerzitting van Vrijdag bestreden door de heeren Gratama Schim- melpenninck. Van Houten, Van der Heijden en Keuchenius, maar vond krachtige ver- dedigeis in de heeren Gildemeester en Mees. Eerstgenoemde spreker deed uit komen dat aanneming van het ontwerp wenschelijk is in het belang van den handel, daar vastheid van muntwaarde er door bevorderd zal worden, en niet minder in dat van hen die vaste inkom sten hebben en dus door den tegenwoor dige]! toestand zeer worden benadeeld. Het wetsontwerp gelast den verkoop niet op een gegeven oogenblik, doch machtigt de Regeering daartoe, naar een door haar te bepalen bedrag, maar de 25 millioen niet overschrijdende, ingeval zij de gelegenheid gunstig acht. Op art. 1. werd door den heer Gilde meester een amendemeut voorgesteld om te bepalen dat de Minister alvorens tot den maatregel over te gaan, het advies zal inwinnen van den Raad van State, en daarvan mededeeling doen aan de Wetgevende Macht. In de zitting van Dinsdag werd het amendement-Gildemeester aangenomen, daarna het eenig ar tik el waaruit deze muntwet bestaat goedgekeurd met 44 tegen 26 stemmen. Vervolgens werd aan genomen met 51 tegen 23 stemmen,het voorstel om het kapitaal in muntbiljetten met 5 millioen te vermeerderen, met uitsluiting evenwel van de voorgestelde muntbiljetten van 5 gnlden. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT, Gezien de aanschrijving van den heer Commissaiis des Konings in de provincie Utrecht, d.d. 20 Febiuari 1884, No. 1 Az. (Provinciaalblad No 17) en art. 228 der gemeentewet Brengen ter kennis van de ingezetenen, dat ingevolge de wet van 8 November 1815 (Staatsblad No. 51), alle vorderin gen ten laste van het Rijk over het jaar 1883. vóór den 1. Juli e. k. moeten wor den ingediend bij de autoi iteiten door wie de bevelen tot het doen van leve- rantiën zijn gegeven en dat de belang hebbenden, die hiertoe van de tusschen- komst des gemeentebestuurs wenschen gebruik te maken, hunne declaratiën vóór den 30. Juni aanstaande ter Secretarie behooren inteleverenterwijl voorts in herinnering wordt gebracht, dat de vor deringen over 1883, ten laste van deze Gemeente, vóór laatstgemeld tijdstip ter Secretarie moeten zijn ingediend. Amersfoort, den 3. Maart 1884. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester, T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT, Gezien art. 5 der Wet van 28. Juni 1881, (Staatsblad no. 97); Brengen ter openbare kennis, dat de verzoekschriften om vergunning tot ver koop van sterken drank in het klein bij hen zijn ingekomen van J. H. Schipper, B, no. 87; H. van Valkenlioef, C, no. 65 en J. A. Manné, E, no. 88. Amersfoort, den 3. Maart 1884. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, W. A. CROOCKEWIT. De Secretaris, Weth. L. B. W. L. SCHELTUS. POLITIE. Aan het bureau van politie te Amers foort zijn als gevonden gedeponeerd: 1 koperen halsband, 1 lap zwart doek, 1 parapluie, 1 pakje kaneel. 1 tafelmes; 1 gouden oorbelletje, 1 bril in een bril- lenhuisje. 1 Berlijn zilveren armbandje, 1 gouden haarring, 1 paar dames fil d'ecosse-handschoenen, 1 lorgnet; 1 Ring met sleutels en 1 poitemonnaie met eenig geld. De rechthebbenden kunnen deze voor werpen opvragen van 's morgens 10 tot 12 uur, uitgezonderd zon- en feestdagen. De Commissaris van Politie, H. F. W. DE BRUIJN. Amersfoort, 5 Maart 1884. Onze stadgenoot de heer M. van Beek is door Ged. Staten der Prov. Utrecht benoemd tot Voorzitter van het water schap ,,de gecombineerde Stoombemaling van de Zelderdsche Wetering" in de ge meenten Hoogland en Baarn. Eenige studenten boden j. 1. Zondag onzen hooggeachten stadgenoot Prof. P. Harting, een fraai borstbeeld van Charles Darwin aan, ter herinnering aan het vóór 30 jaren door genoemden Pro fessor opgerichte studenten-gezelschap ,,Natura dux nobis et auspex. Het is thans buiten twijfel, dat Maan dag den lOn dezer de Transvaal-Depu tatie onze stad met een bezoek zal ver eeren. Des namiddags tegen half twee zal zij per Oosterspoor van Amsterdam hier aankomen. Velen onze lezers zullen, met ons aan het station tegenwoordig zijn, als d'e kloeke mannen hier ontvangen worden. Wij moeten mede juichen bij de aan komst van die helden uit de Tiansvaal, onze stamverwanten, onze broeders. Laten wij toonen het op prijs te stellen dat die vrijheidlievende mannen onze stad bezoeken, door op dien dag de na tionale driekleur te doen wapperen van onze woningen, zoo men wil, met een strook groen, door de Transvaal als kleur der hoop aan onze vlag toegevoegd. De Commissie zal op bepaalden tijd aan het station zijn, om de Deputatie met eere te ontvangen. Van daar zullen zij zich begeven naar het stadhuis om daarna een bezoek af te leggen bij onzen waardigen stadgenoot Prof. P. Harting, die de eerste was zijn sympathie te be tuigen en hen met woord en daad te helpen toen de Tiansvalers met leeuwen moed om hunne vrijheid vochten tegen het Engelsche leger. l es namiddags wordt hen ten stad- huize een diné aangeboden waaraan een veertigtal personen zullen deelnemen, de zaal is te klein voor meer. Zijn wij goed ingelicht dan zal des namiddags een rijtoertje worden gemaakt door de stad om de schoone gebouwen, te bezichtigen. Of de Deputatie alhier langer dan Maan dag zal vertoeven is ons onbekend, in iedergevul roepen wij hen een hartelijk Welkom toe. De heer Jac. De Jong, de talentvolle fluitist, is benoemd tot riddei van de Eikekroon. 314de STAATS-LOTERIJ. VIJFDE of LAATSTE KLASSE. (4e week). Laatste trekking van '1 Maart. Ten kantore van den gekwalificeerden Collecteur te Amersfoort is te beurt ge vallen Prys van f 70 aan No. 4777. De navolgende nummers zijn mede uit getrokken zonder prijs. 1503, 1555, 9728, 9783, 12155, 12339, 12344, 16368 en 17130. Verkooping van Vaste Goederen. Zaterdagavond i Maart i884 in „Amicitia." Notaris: de heer A. H. DRIJFHOUT VAN HOOFF. Twee Heerenhuizen, onder één dak, met groote tuinen aan den Utrechtschen Straatweg opgehouden. Amsterdam, den 3 Maart '84. De beloofde beschrijving der „tammen" moet heden wachten ter wille van eene treuriger menschenklasse, het is die der „ongelukkigen." Wie oorzaak, noch drijfveer, noch aanleiding (weet Wat d'arme misdadige struikelen deed Mag roekloos zijn vonnis niet geven! Eene allertreurigste zaak diende de vo rige week voor het Gerechtshof alhier, 't was een soort roman, gelijk die alleen in groote steden zoo volledig wordt af gespeeld. De beklaagde is een teer Duitsch vrouwtje van 26 jaar, die bekent den aanklager al minnekoozende in een ver dacht huis 6.25 te hebben ontfutseld. De aanklager ontziet zich niet, terwille van dat geld, de walgelijke geschiedenis aan te hooren en ten deele zelf te ver tellen. Wat heeft die, in tranen badende vrouw, die er zoo zacht en zoo goedig uitziet, tot dien jammerstaat gebracht? In April zal het een jaar worden, dat zij zich te Berlijn in den echt verbond. Droomen van geluk hebben ook haar voorgezweefd, maar zij zijn niet verwe zenlijkt. Pas gehuwd moest haar man in het gasthuis opgenomen worden. Ean samenloop van omstandigheden bracht de broodelooze vrouw op den slechten weg en toen de man hersteld was meende hij in de afdwalingen zijner vrouw eene broodwinning voor zichzelven te vinden. Hij luierde, hij leefde van de schande zijner vrouw. Nog meer hij sleepte haar met zich naar Londen, dewijl hij meende, dat de »zaak" daar beter zou bloeien. Zij ontvluchtte hem en kwam te Rotterdam, vast besloten in Duitsch- land hulp en steun te zoeken. Maar te Rotterdam ontbrak haar het geld en zij keerde tot haar oude leven terug. Met moeite zocht zij werk en vond het, tot haar man van zijne toelage verstoken, overkwam en haar met zware mishande lingen terugdreef naar den poel van on gerechtigheden, waarin zij gedompeld was geweest. Eindelijk ontvluchte zij Rotter dam en zette zich te Amsterdam als naaister neer, maar de booze geest uit Londen, dien zij lief had gehad schreef haar steeds dringender brieven en weer begon haar oude leven. Toen rijpte haar plan! Met een greep zou zij de vrijheid koopen. Had zij reisgeld dan zou zij Duitschland bereiken en haar man zoo wel als haar schandelijk leven ontvluch ten. Helaas, wat zij. gelijk ze ter terecht zitting verklaarde »in wanhoop" had gedaan, gaf haar twee maanden preven tieve gevangenis en eene veroordeeling tot 45 dagen cel, het allerminste, waartoe het hof haar kon veroordeelen. Zij heeft gratie gevraagd en er is geen twijfel aan, of ze zal die krijgen. Laat onze brave mensrheii uitmaken of ze misdadig of diep ongelukkig is. Aangaande stadsnieuws zij gemeld, dat de liberale candidaat vooi den gemeen teraad met eene kleine meerderheid ver kozen iswij hadden gedacht, dat de conservatieven candidaat gekozen zou zijn. 't Is nu uitgemaakt, dat Dr. Metzger vertrekt niet om de gasbuis (in welke zaak hij ongelijk heeft), ook niet om den hoofdelijken omslag maar omdat de koop- mans-aristocratie van Amsterdam hem niet in hunne huizen ontvangt. Koningen hebben hem hulde bewezen, de groote koopman zal wél de conversatie van eenq

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1884 | | pagina 2