Offlciëele Publicatie. Soest, 7 Maart. Het Hoenderpark in deze gemeente, vroeger bekend onder den naam van Halverhout en Co., het welk thans door eene maatschappij wordt gedreven, neemt steeds in uitgebreidheid toe, zoodat het talrijke koopers en be zoekers trekt en niet weinig bijdraagt tot welvaart dezer gemeente; de roem dezer inrigting zal niet weinig toenemen indien het bekend wordt dat de directie met enorme kosten en moeite is eigenaar we dréigëri weg të zinken, dan niet. Maar de begeerde -hervora ing zal geen plaats vinden, als elk liberaal volksver tegenwoordiger, die niet in het ontwerp zijn lievelingsdenkbeelden vindt opgeno men, zich om die reden er tegen ver klaart, en de overwinning in handen speelt van de fractiën ter rechterzijde, van wie we reeds weten, dat zij beslo ten zijn over het ontwerp »la mort sans phrase" uit te spreken, zij waren het al vóór zij iets wisten van den inhoud indien aan hun bijzondere eischen, die met het algemeen belang in strijd zijn, niet wordt voldaan. Dien toeleg te doen mislukken, is de dure plicht van eiken liberaal. De verschijning van het herzienings- ontwerp begroeten we als het eerste morgenkrieken van een nieuwen dag. Zal het zijn een dag van zonneschijn en vreugde, of van nevelen, ergernis en schande, o vrijzinnige Vertegenwoor digers des Nederlandschen Volks? De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT, Gezien de eerste zinsnede van art. 127 der militiewet en art. 71 van het konink lijk besluit d.d. 8 Mei 1862 (Staatsblad no. 46), Gelet op de aanschrijving van den heer Commissaris des Konings in de provincie Utrecht van den 8 December 1862, no. 1 N. M. en S. (Piov.-blad no. 157), Herinneren den geestelijken en bedie naren van den godsdienst bij de er kende kerkgenootschappen en den studenten in de godgeleerdheid hunne verplichting om. voor zooveel zij als dienstplichtig zijn aangewezen en tengevolge van het ge trokken nummer bij de militie ingelijfd moeten worden, of daarbij reeds ingelijfd zijn, de aanvraag om ontheffing van den werkelijken dienst tusschen den 20. Maart en den 1. April aanstaande intedienen bij den Burgemeester der gemeente bin nen welke zij voor de militie zijn in geschreven, onder overlegging van het desbetrekkelijk bewijsstuk. Amersfoort, den 5. Maart 1884. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, W. A. CROOCKEWIT. De Secretaris, Wetli. Lo. Br. W. L. SCHELTUS. Amersfoort, 8 Maart 1884. De termijn van aangifte van Vee, bij het uitvoerend Comité der Internationale Landbouwtentoonstelling >s verlengd tot 15 Juni 1884. in de godsdienstoefening der Remon- strantsche gemeente alhier op Zondag e.k., 9 Maart, zullen weder eenige liederen uit den bundel van den Ned. Protestan tenbond door het Dames-zangkoor wor den voorgedragen. Monseigneur H. Blom, Ridder der Orde van den Ned. Leeuw, geheim Kamerheer van Z. H. Paus Leo XIII, Kanunnik Deken en Pastoor, heeft zijn eervol ont slag verzocht en verkregen als deken van Amersfoort en pastoor der parochie van den II. Franciscus Xaverius. De heer H. Leinweber, kapitein kwar tiermeester der d.d. Schutterij te Amers foort, ontving van het corps Officieren bij gelegenheid zijner XXXVe dienstver vulling als officier tot aandenken een fraai zilveren inktkoker met inscriptie. Op de te Utrecht den 3e Maart ge houden paardenmarkt waren 1033 stuks aan de lijn. Weeldepaarden verkocht van f600 tot f 900; werkpaarden van f 100 tot 500; veulens van f 100 tot 300. Voor weeldepaarden bestond goede handel. Veel vreemde kooplieden aanwezig. De collecte voor de Maatschappij van Weldadigheid te Wageningen heeft op gebracht; f277,61, terwijl 12 nieuwe leden zijn toegetreden. geworden eener tot dusverre in geene dergelijke inrigting voorkomende vogel soort, namelijk een levend exemplaar der merkwaardige vogel Rock waarvan menigmaal in de verhalen der 1001 nacht sprake is; daar echter de veizorging en opkweeking dier vogel veel kosten en moeite met zich brengt, is de directie in onderhandeling ten einde dit uiterst zeldzame exemplaar in eene diergaarde te plaatsen. BINNENLAND. In de Tweede Kamer is het wetsont werp tot ontmunting van 10.000.000 rijksdaalders ongewijzigd aangenomen. De vennootschap de Kleine Courant (Nieuws van den Dag) keert over 1888 weder 65 pet. dividend uit. Uit Zutfen wordt gemeld, dat de aldaar zich in arrest bevindende Ai ends bekend heeft met Schepop, die in Duitschland ge vangen zit. den moord onder Raalte ge pleegd te hebben. Ook Schepop moet On langs een dergelijke bekentenis hebben afgelegd. Te Zeist heeft men sinds een paar jaar den maatregel genomen om aan de lotelingen voor de nationale militie in een verwarmd lokaal, op den dag der loting, kosteloos broodjes en koffie te verstrekken, waai van natuurlijk door velen een gretig gebruik wordt ge maakt. Het misbruik van sterken drank, waar aan anders nogal door de lotelingen wordt toegegeven, moet in deze gemeente door dien maatregel zeer verminderd zijn. Een treurig ongeval had onder de ge meente Noordgouwe plaats. De vrouw van den tuinman v. H., op de buiten plaats »de^Haan'^, die eenige weken aan vlagen van waaffein had geleden, doch nu herstelde, ging met haar 22-jarigen zoon in het boscli wandelen. Wat daar is geschied, zal een geheim blijven; doch weldra kwam men tut de verschrikkelijke ontdekking, dat beiden verdronken waren in den vijver. Vermoedelijk heeft de vrouw in een vlaag van waanzin zich van het leven willen berooven en heeft de zoon getracht zijne moeder te redden. Een duel te Utrecht in de bekende zaak der speelschuld is, naar gezegd wordt, zonder bloedvergieten, afgeloopen. Dat duel wordt op de volgende verma kelijke wijze door den correspondent van de Amsterdammer beschreven: Neen waarlijk, Utrecht swycht niet Als 't zoo doorgaat, krijgt het stichte lijke Sticht zijn rust en kalmte nooit terug. Epidemisch woedt de ziekte der intieme en publieke schandaaltjes voort!,.. Nu stoort ze zich al niet meer aan de stedelijke limietpaalach, zelfs de heidebewoner is niet meer veilig! Kent gij het Huis ter Heide? Wie kent haar niet, die eenvoudige uitspan ning aan den Amersfoortschen straatweg, op drie kwartier afstand van Zeist. Toen de heer Van lttersuin nog student was, reed hij er 's zomers dikwijls heen, en het tegenwoordig geslacht, hoe ontaard ook in velerlei opzicht, houdt de traditie in eere en bezoekt 's zomers het Huis ter Heide eiken dag en 's winters min stens eenmaal in de week. De meisjes van de Zeister kostschool hadden er in vroeger dagen dikwijls een vroolijkan Zaterdag-middag en de leerlingen der jongenskostschool speelden football in de groote laan van Zandbergen. Ook komen Anisterdamsche families dikwerf de vacantie aan het Buis ter Heide of in de villa's, gezegd optrekjes van den omtrek, doorbrengen. Eindelijk is het kamp van Zeist niet ver af, zoodat men er de oollë slagen van het moor dend lood uit de eeiste hand heeft. Muur dit is met de jagersconcerten in den jachttijd ook de eenige verstoring van liefelyken vrede, de landelijke kalmte, die steeds aan het Huis ter Heide ge- heerscht heeft, tot op dezen dag. Of juister tot den dag van gisteren. Gisteren is de stille rust der heide op eens wreedelijk verstoord. Gisteren sloeg den vredelievenden heidebewoner, den mensch zoowel als »het haas" de schrik om het hart. Gisteren hebben men- schen als vijanden tegenover elkander gestaan, elkanders leven bedreigend. Gisteren zou er menschenbloed op de doode ericatjes gevloden zijn als de etiquette dit niet verboden had. Maar, zooals iedereen weet, de etiquette bij een duel gedoogt niet, dat er iemand getroffen wordt. AndersDe strengste etiquette is hier in acht genomen. Hoe kon 't niet zoo zijn, waar het de beëin diging gold van een incident uit onze groote, Utrechtsche zaak van eer. Alles is daarbij geweest tout a Vinstar de Paris. Gij weet, hoe kranig de hee- ren van Sic Semper het zaakje hebben opgeknapt hoe een deftige raad van eer uitspraak deed in de kwestie der eere schuld. Doch men heeft niet berust in deze uitspraak in eenig en hoogst ressort. De strijd is op een ander terrein overge bracht en met de pen voortgezet. Nu en dan werd de schriftelijke twist afgewis seld met mondelinge betoogen van diepe verachting. Maar eindelijk moest de sterke hand beslissen en vandaar, dat er, niet ver van het Huis ter Heide, twee maal geschoten is in de richting van 't haantje op den Domtoren Uit Echtfeld zal in het laatst dezer maand een huisgezin, bestaande uit man vrouw en 8 kinderen, naar Transvaal vertrekken, in gezelschap van nog 9 ge zinnen uit andere gemeenten. Wie president Kruger ziet, zou vermoe delijk niet denken, dat achter dit goed moedig gelaat zooveel scherpzinnigheid en gevatheid schuilt. Dr. H. F. Jonkman deelt daarvan aar dige staaltjes mede in de Amst. Sii Bartle Frere, gouverneur aan de Kaapkolonie enz. welbekend, liet Kruger tijdens zijn bezoek te Kaapstad roepen, maar deze komt nietvoor de derde maal wordt hij uitgenoodigd bij Frere te komen. Kruger laat hem daarop vragen, vvlke Sir Bartle frere hem wenscht te spreken. Hij, die verklaard heeft, te Kleinfontein in het district Pretoria, dat hij in den zelfden God gelooft en niet gekomen is om met geweld te werken, maar met rechtvaardigheid, of hij die volgens het Blauwboek heeft geschieven dat hij te weinig troepen en kanonnen had, daar hij anders de Boeren uit elkaar gejaagd zou hebben of het die Sir Bartle Frere was, die in een memorie aan Hare Majes teit veiklaard had. dat hij omtrent 5000 Boeren gevonden had, die zes weken op I etn gewacht hadeten, dat dezen behoor den tot.de voornaamste boeren van het land en dat hij hunne memorie opstuurde, om dat deze waard was door Hare Majesteit in ernstige overweging genomen te wor den, of die Sir Bartle Frere, die in een brief in het Blauwboek gezegd had, dat het maar een klein klompje oproermakers waren, die de menschen onstuimig maak ten en dat de meerderheid der bevolking tevreden was Is het noodig om te zeggen, dat »oom Paul!" geen onderhoud had met den Hoogen Commissaris Nog een staaltje. Nadat de vrede gesloten is, ontmoet oom Paul een Engelsch veldprediker met een paar officieren, welke hem geluk- wenschten met de teruggave van het land. Over het gevecht op den Majuba spre kende zei een der officieren, dat de am munitie van de Engelsche troepen ge heel verbruikt was; daarom hadden de Boeren het gewonnen. Kruger v ou niet onbeleefd zijn en zei: Dat zal wel zoo zijn, rnaar dat moet ik zeggen, dat Hare Majesteit de ge- trouwste troepen heeft, die op de wereld zijn; Hare Majesteit heeft zeker order gegeven, dat Hare Majesteits troepen een zeker aantal patronen moesten bewaren voor de Boerenwant zij hebben zich waai lijk liever laten doodschieten, dan die order van Hare Majesteit te overtre den daar wij de voor ons bestemde patronen nog in hun tasch hebben gevon den." GEMENGDE BERICHTEN. De Senaat van Jackson (Missouri) in de f ereen. Staten van Amerika heeft het wetsontwerp tot wet verheven, waar bij personen, die zich herhaaldelijk aan dronkenschap overgeven öf onder cura- teele gesteld, óf in een ki ankzinnigenge- sticht geplaatst kunnen worden al naar optie van den rechter vooi wien de patient gebracht wordt. Een moord, die weder aan den „drank duivel" te wijten is, werd te Rombach, in den Elzas, gepleegd. Daar was een boer met zijn broeder aan het drinken. De flesch was reeds een paar keeren ge ledigd en toen zij weer gevuld zou wor den, kwam de zoon van den boer, die zag dat beide drinkers meer dan genoeg hadden, daai tegen op en belette het. Zijn oom werd daaiover zoo woedend, dat hij den knaap met een groot mes dood stak. Een krankzinnige, die zich aan de waakzaamheid van zijne verzorgers had weten te onttrekken, bracht Zaterdag middag een der straten van Parijs in rep en roer. Hij had twee groote ruiten van een tabakswinkel met zijn vuisten ingeslagen en riep nu met zijne bebloede handen de voorbijgangers tot zich met den uitroep»Hier moet men zijn, dit zijn nu de sigaren die door den Koning van Frankrijk gegeven worden." Onder- tusschen wierp hij de sigaren en tabak, die hij machtig kon worden, met volle handen naar de toeschouwers, die te ver- geefsch trachten hem dit te beletten. Zelfs toen de winkelier en zijn bediende hem beet hadden, sloeg hij nog een derde ruit in. Door de hulp der politie slaagde men er eindelijk in den ongelukkige tot bedaren te brengen en hem naar een ziekenhuis te transpo'teeren, waar zijne wonden werden verbonden. Een geval van slaapziekte doet zich op dit oogenblik in een zeer ernstigen graad voor bij een meisje van 20 jaren, wo nende in het dorp Thenelles in Frankrijk. De ongelukkige bevindt zich nu reeds sedert negen maanden in een completen staat van verdooving. Welke moeite de dokter van het plaatsje gedurende al dien tijd heeft aangewend, de toestand blijft dezelfde. Haar oogen blijven gesloten en er zijn geen de minste teekenen van ge voeligheid te bespeuren. De ademhaling evenals de kloppingen van het hart zijn geregeld, doch langzaam. Het gelaai is niet erg vermagerd, daarentegen is dit met het overige gedeelte van het lichaam wel het geval. De tanden zijn sterk op elkander gedrukt en wanneer men het ooglid opligt, dan is niet anders dan het wit te zien. Het is onmogelijk haar door den mond te voeden, dit geschiedt dan ook alleen door inspuitingen van bouillon. Het „zwaard der gerechtigheid" dat in de zaal van het „centraal crimineel ge rechtshof" te Londen boven de plaats van den Lord Mayor hing, is dezer dagen plotseling een zwaard van Damocles ge bleken en gedurende een zitting gevallen. Het kwam neer op het hoofd van den alderman De Keyser, die op de plaats van den burgervader zat. De alderman kwam echter met een lichte schram vrij, In Amerika heeft zekere Barber zich van een maagkwaal genezen door dage lijks een portie zand te eten. 't Remedie schijnt ons erger dan de kwaalintus- schen onze duinen kunnen metter tijd dan een waar herstellingsoord voor zulke lijders zijn. Aan zand althans is daar geen gebiek; 't zal tenminste lang duren voor al de maaglijders der wereld onze duinen opgegeten hebben. Eenige boosdoeners, men vermoedt vijf in getal, hebben Zaterdagnacht de kerk te Joinville, op eenige kilometers afstand van Parijs, eerst bestolen en daarna in brand gestoken. Om vijf uur brak de brand uit en om 9 uur was men hem meester. Van de sacristij is niets dan de vier muren overgebleven. Waarschijnlijk in verband met de ar restaties te Weenen en te Pesth, werd eergisteren in laatstgenoemde stad de geheime politieagent Tost in een geheime bijeenkomst van anarchisten herkend en aangegrepen en nadat hem de oogen wa ren uitgestoken, stervende achtergelaten. Toen de politie verscheen hadden de moordenaars zich reeds uit de voeten gemaakt. In de omstreken van Maijenne (Frank rijk) houdt zich een wilddief, Chavellier genaamd, op, die 5 maanden geleden een moord zou hebben gepleegd, zonder dat hij gevat is geworden. Thans trot seert hij de openbare macht en nogal ridderlijk, misschien om zijn naam niet geheel te verloochenen. Hij loopt door veld en bosch met geladen geweer, jaagt en vischt, eet en drinkt met de landlie den en veldwachters en is een alom ge vreesd persoon geworden. Men vertelt o. a. van hem dat hij openlijk tot een veldwachter zeide: hoor eens, je bent bang dat ik je zal neerleggen, maar wees gerust en doe je werk, als je maar zorg draagt je niet in mijn zaken komt mengen. In een daar verschijnend blad had de redacteur hem aangeraden zich gevangen te geven, dan zou er gezorgd worden dat hij, ua den onderganen straftijd, een betrekking kreeg. Chevalier las dat ar tikel op het plein van het plaatsje Bou- rynouvel, stak het blad in zijn zak en trok den neus op voor zulk een kinder achtig voorstel.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1884 | | pagina 2