NIEUWE - EN ADVERTENTIEBLAD VOOK VUURSCHE, SCHERPENZEEL EN WOUDENBERG. Nissa. Onflerwijzer ra YoltaMsr. F euilleton. Zaterdag 29 Maart 1884. Dertiende Jaargang Uitgever: A. M. Slothouwer, No. 26. Abonnementsprijs voor Amersfoort per 3 maanden f 1, Franco door het geheele Rijk1,10. Afzonderlijke nummers3 Cent. Dit Blad verschijnt des Woensdags en des Zaterdags. te Amersfoort. Advertentiën van '16 regelsf 0,46. Iedere regel meer 0,05 Voor het Buitenland0,07 Reclames per regel 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte Advertentiën kunnen ingezon den worden tot uiterlijk 's mor gens 10 unr des Woensdags en Zaterdags. Eene viermaal geplaatste ad vertentie wordt sleclits driemaal iu rekening gebraekt. De zaak van den sociaal-democratischen gymnasiaal-docent dr. H. C. Muller te Amsterdam heeft eenige opspraak in den lande verwekt. Gelijk onze lezers zich herinneren zullen, werd die heer door het collegie van curatoren van het gym nasium der hoofdstad geplaatst voor het dilemma: Of niet weer optreden als woordvoerder in vergaderingen der so ciaal-democraten, óf uit zijn betrekking als leeraar ontslag vragen. De heer Mul ler heeft, onder protest, het eerste ge kozen. In de eerste plaats moeten wij het bejammeren, dat deze geschiedenis pu bliek domein is geworden. Hoezeer ook gestemd voor openbaarheid, gelooven we toch dat de algemeene belangen volstrekt niet geschaad zouden zijn, indien de be sprekingen binnen de vergaderkamer van heeren Curatoren waren gebleven. Voor beide partijen zou dat stellig te verkie zen zijn geweest. Ook meenen we, dat in weerwil van zijn protest, de heldenrol hier niet gespeeld is geworden door dr. Muller. Geenszins duiden we het hem ten kwade, dat hij zijn leeraarsplaats er niet aan gegeven heefteen man van zijn bekwaamheden kan oneindig veel UIT HET FRANSCH. o Toen deed zich een licht gedruisch in het aangrenzende vertrek hoorenals de bliksem zoo snel sprong zij van mij weg, en stond daar, rillend over alle hare leden haar halve over gave, hare omhelzingen en haar vrees, hadden elkaar zoo snel opgevolgd dat ik den tijd niet had gehad mij van de indrukken rekenschap te geven. Altijd met dezelfde lieve vlugge beweging liep zij naar de wand en daar nam zij zonder aarzelen een klein scherp dolkmes, hetwelk zij ten halve in haar mouw verborg. Zij wendde zich naar mij, en maakte een veelbeteekend gebaar, zeg gende, «wacht Daarna verdween zij achter het dikke gordijn hetwelk de vertrekken van elkander scheide. Een zekere ongerustheid beving mij Ik her innerde mij de waarschuwingen van denSertip; ik was misschien een weinig te onvoorzichtig geweest. Opeens begon opnieuw het gedruisch in het aangrenzende vertrek, het waren twistende stem men, daarna een kleine worsteling, eindelijk was alles weer stil. Toen werd de voorhang opeens weder opgelicht, en Nissa verscheen, zij was zeer bleek, zoo bleek zelfs dat het rood harer wangen bijna ineensmolt met de kleur der pa relen van haar halssnoer. Zij leunde half tegen den muur en stond daar als een standbeeld tegen den gelen achtergrond van het behangsel. Zij glimlachte altijd en liet meer nut stichten met jongelui op het steile pad der wetenschap dan de massa op de kronkelwegen eener onmogelijke maatschappelijke hervorming voor te lichten. Maar onze bedenking tegen zijn handelingen spruit juist voort uit laatst bedoeld streven. Wercl het toch met goeden uitslag bekroond, wij zullen voor een oogeriblik deze onderstelling, hoe ongerijmd ook, wagen! dan zou het zeer de vraag zijn of de burger Muller dezelfde vrijheid van spreken zou blijven genieten, die hij thans als zijn recht eischt, en waarvan het nu heet, dat de pressie van het gezag hem beroofd heeft. Revolutiemannen zijn in den regel het tegenovergestelde van verdraagzaam wie in de schoone dagen van 1871 in het ongelukkige Parijs durfde uitspreken dat de inrichting der hooggeroemde commune geen ideaal van staats- en maatschappe lijk beleid vertegenwoordigde, liep veel kans op iets ergers te worden onthaald dan den heer Muller wedervoer: en als iemand in het buitenland, bij ons is de bev. eging pas aan 't opkomen, in een bijeenkomst van sociaal-democraten, of anarch, (en den moed heeft een meening te verkondigen in strijd met die der aan voerders, dan behoeft hij gewoonlijk de klappen iet te koopenWij gaan stil zwijgend de omstandigheid voorbij, dat dr. Muller in den door hem gedroomden socialistischen staat een veel mindere positie zou innemen dan die zijn tegen woordige betrekking hem oplevertover wegingen van die soort zullen wel geen invloed uitoefenen op de denkwijze van een man met zóó diepgevestigde over tuiging. Voor het overige moeten wij erkennen, het geval is uiterst moeielijk. Vrij heid van het woord is een zoo kostelijk tegelijk hare tanden zien, puntig als van een jonge wolvin, zij deed eenige schreden vooruit in de kamer. Het mes en hare handen waren rood. «Groote God, wat is er gebeurd «Niets," zeide zij, en wierp het mes in een hoek met de meeste kalmte. «Het was mijn echtgenoot, hij zou ons gedood hebben; ik gaf de voorkeur hem voor te zijn; Kom help mij het lichaam in het water werpen." Ik bleef haar onbeweeglijk met schrik aanstaren. Toen zag zij mij ook aan; maar hare oogen drukten de grootste minachting uit en met een toon in haar stem welken ik nooit vergeten zal, zeide zij «wat zijn die Franschen zenuwachtig," Zij trok de schouders op en riep eene vrouwe lijke bediende, aan wie zij bevel gaf het venster te openen. Toen alsof zij het eenvoudigste ding ter wereld deden, vatten zij beiden het lichaam op, en wierpen het in het water, hetwelk bet verzwolg. Ik beken dat ik door een ongehoorde vrees werd aangegrepen, en zonder mij lang te beden ken vluchtte ik als een bezetene. Op welke wijze of hoe ik weg gekomen ben weet ik niet; bin nen tien minuten bevond ik mij weer in de stad, welke ik dravende door ging, als iemand die door een leger van booze geesten achtervolgd wordt. Ten mijnent aangekomen, sloot ik de deur van mijne kamer op dubbel slot, Nissa en alle de Houris van het Oosten vervloekende. Welk een nachtik kon den slaap niet vatten vóór den morgenstond, en dan nog, welk een slaap; toen ik ontwaakte stond de zon reeds hoog aan het uitspansel, breede stralen drongen door mijne vensters in mijn kamer, 'k voelde mij als het ware vernietigd naar lichaam en geest, wat zou er gebeuren? Een mensch ver dwijnt niet zoo zonder dat het gerecht er zich mede bemoeit. voorrecht in den Nederlandscben Staat, dat elke werkelijke of schijnbare kren king ons met bezorgdheid vervult. Ook den ambtenaar van den Staat of van de Gemeente moet die vrijheid gewaarborgd blijven. Een collega te Arnhem van den heer Muller noemde onlangs de handel wijze der curatoren despotisme, ofschoon hij hun «formeel recht" erkende, evenals, zeide hij, ik dat heb wanneer 'k mijn oppasser wegjaag, die niet op zijn hoofd verkiest te staan." In 't voorbijgaan - het beeld is minder gelukkig gekozen het zou juister zijn, als er gezegd was: «Die steeds op zijn hoofd gaat staan," want het zijn immers de sociaal-de mocraten, die de gewone orde der din gen willen omkeeren? Er is nog iets, waaraan de heer Mul ler niet schijnt gedacht te hebben. Zoo vaak wij bet genot smaakten, zijn geest verwant den beer Domela Nieuwenhuis te hooren spieken, moesten wij steeds vernemen dat de bemiddelden uit de openbare klassen in zeer ruime mate worden bedeeldhet hooger onder wijs kost zooveel per leerling voor eiken student wordt door zijn ouders of voog den slechts zóóveel betaald derhalve legt de Staat er zóóveel bij. Maar de heeren Domela Nieuwenhuis en Muller hebben beiden van die bedeeling gepro fiteerd: de laatste blijft, niettegenstaande zijn «partij" dat zoogenaamd onrecht steeds luid laat klinken, werkzaam aan een inrichting waar dat bedeelings-sys- teem in ruime mate wordt toegepast: zou het nu, ter wille van hun beginsel, niet betamelijk mogen heeten dat zij den Staat of de gemeente het bedrag der niet persoonlijk door hen gevraagde «on dersteuning" teruggaven en dat de heer Mulder alle soort van medeplichtig- Nissa had zich zelve niet eens verborgen, de vrouwelijke bediende had alles gezien en een handje geholpen. Ik 1 ik zoude in die zaak be trokken worden en aan de enkele gedachte in zulk een misdaad betrokken te zijn, voelde ik mijne haren ten berge rijzen van afschuw Alles gaan bekennen aan den Franschen am bassadeur? Ongelukkig was hij juist met verlof afwezig, en de eerste secretaris der legatie was nog te jong om bij hem mijn toevlu .lit te nemen in alle geval zou mijn toekomst daardoor ver nietigd worden. Zij was waarlijk schoon, de opdracht van het ministerie van schoone Kunsten. Ik bleef den ganschen dag in een hevigen angst doorbrengen, en durfde niet uitgaan. De avond brak aan zonder dat ik nog eemg besluit hoegenaamd genomen had, en altijd nog geen tijding van Nissa! Had men haar gevangenge nomen? Wat was er van haar geworden? Ik ging vroeg ter ruste, maar zonder te slapen. De tweede dag brak eindelijk aan, ik kon het niet langer uithouden. Ik besloot mijn vriend den Sertip tegaan bezoeken, de voorkeur gevende aan alles, boven die anstige onzekerheid, waarin ik verkeerde. Ik was er zeker van dat Mehemed- Aga nooit voor zijn ontbijt uitging. Ik kwam tegen den middag aan zijn paleis, men zeide mij dat hij als naar gewoonte in zijn kabinet was; ik liet mij aanmelden en ging binnen. Half uitgestrekt op de Sopha liggende, rookte hij vreedzaam zijn chibougue. «Ha! zijt gij het," vroeg hij toen hij mij ont waarde; hoe gaat het." «Zeer wel, dank u." «Apropos," hernam hij, «weet gij het nieuws?' «Het nieu het nieuws neen, Ik ik weet niets." «Gij herinnert u toch Astoulla, dien rijken koopman uit de oude voorstad heid aan de bestendiging van dat «on recht" voor het vervolg afwees? Zij die prijs stellen op het behoud van «vrijheid van spreken," moeten zorgvul dig waken dat zij de grens niet over schrijden waar het misbruik begint. De sociaal-democratische woordvoerders pre diken revolutie, en niemand kan het euvel duiden dat ik de opleiding mijner jongens niet voor het geringste deel zelfs wensch toevertrouwd te zien aan een man, die zich aan de verspreiding dezer verderfelijke begrippen medeplichtig maakt. Ik zou steeds in angst verkeeren dat hij in een onbewaakt oogenblik de klasse voor een vergadering van jeugdige burgers aanzag, en zijn leerlingen de hersens op hol bracht met zijn collecti- vistische ideën. Wanneer nu de ouders der Amsterdamsche gymnasiasten die zelfde beduchtheid koesterden, zou dat dan niet hoogst nadeelig werken op den bloei der instelling, waarvoor heeren Curatoren geroepen zijn te waken, ook, zoo noodig, door preventieve maatregelen? De verantwoordelijkheid van ieder die onderwijs geeft is zóó groot, dat zij den heer Muller wel tot eenig nadenken had moeten brengen. Dan zou hij mogelijk begrepen hebben dat het niet aangaat, te willen arbeiden aan de opleiding der jeugd tot nuttige leden der maatschappij, en tegelijk leidsman te zijn van een partij, die liever morgen dan overmor gen diezelfde maatschappij omver zou werpen. Nu heeft hij twee heeren wil len dienen, wier belangen lijnrecht tegen over elkander staan. «Of ik mij herin «Welja, de echtgenoot van Nissa, waarvan ik u gesproken heb." Het bloed steeg mij naar het hoofd en ik voelde dat ik rood werd tot aan de wortels mijner haren. «liet was gedaan, de misdaad was bekend en ik durfde niet denken aan het einde van het avontuur. Ik stamelde een»Ja," bijna onverstaanbaar. «De arme drommel,'' vervolgde de Sertip, „is plotseling verdwenen." Het was alsof mij de keel toegeknepen werd, toch slaagde ik erin te antwoorden «Hoe! hij is hij is verdwenen?" «Bah 't is zeer zeer wonderlijk ja, zeer wonderlijk." Eu de Sertip zag mij scherp in het gelaat. Ik kon het niet langer uithouden, ik stond op het punt alles te bekennen. De Sertip zeide: «hij moest op reis naar Teheran en zoo opeens is hij verdwenen; men heeft geen tijding rneer van hem gehad." Voor de tweede maal keek de Sertip mij recht in het gelaat, er ontstond een oogenblik stilte. Toen blies hij een lange rookwolk uit, en voeg de er met groote kalmte bij „Allah is groot." SLOT.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1884 | | pagina 1