NIEUWE NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR AMERSFOORT, 8AARN, BUNSCHOTEN, EEMNES, HAMERSVELD, HOEVELAKEN, HOOGLAND, LEUSDEN, SOEST, VUURSCHE, SCHEHPENZEEL EN WOUDENBERG Feuilleton. Militaire looptaan ea lotpiallen No. 89. Woensdag 9 April 1884. Dertiende Jaargang. Uitgever: A. M. Slothouwer, Buitenlandsch Overzicht. GOOSE MORRE. Staten-Generaal. AMERSFOORTSGHE COURANT. Abonnementsprijs voor Amersfoort per 3 maanden f 1, Franco door het geheele Rijk1,10. Afzonderlijke nummers3 Cent. Dit Blad verschijnt des Woensdags en des Zaterdags. te Amersfoort. Advertentiën van 16 regelsf 0,4#. Iedere regel meer 0,05 Voor het Buitenland0,07 Reclames per regel 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte Advertentiën kunnen ingezon den worden tot uiterlijk 's mor gens ÏO uur des Woensdags en Zaterdags. Eene viermaal geplaatste ad vertentie wordt slechts driemaal, in rekening gebracht. »'t Is nu de zeventiende avond," sprak de heer Gladstone Donderdagavond in de vergadering van het Lagerhuis, »dat het Huis met Egypte wordt geplaagd,toen de heer Nortcothe opstond, voorstelde een debat over Egypte te openen en maar alvast zijn critiek over de staat kunde der Regeering begon. »Als hoofd der Regeering protesteer ik tegen deze houding van de oppositie, die zonder voorbeeld is in de geschiedenis van het Parlement. Gaarne wil ik aannemen dat de heer Nortcothe niet alsdus handelt om kwaad te stichten maar dat hij kwaad sticht is zeker. Al dat vragen bindt de Regeering de handen, en zij heeft waar lijk moeielijkheden genoeg. Inderdaad het Kabinet zou misschien ook wel een fatsoenlijke «uittocht uit Egypte" willen, als men maar wist hoe. Gordon is van alle kanten te Khartoem ingesloten, alle wegen naar die stad zijn in de macht der opstandelingen. In geen geruimen tijd heeft mer, van hem ge hoord, 't laatste was een briefkaart aan een vriend waai in hij verklaart dat de bevolking van Soedan hem erg tegen valt en heel anders is dan toen hij gou verneur van dat land was. Als Gordon door de Bedouienen wordt ter dood ge bracht zal er in Eng' land een storm ontstaan die het liberale Kabinet omver van onzen gewezen Stadgenoot den Vrijwilliger Deze scherpziende krijgsman, in den vroegen morgen van den 14den bemerkende, dat de vijand de Munet ondermijnde, waagde zich op de borst wering, (ten einde de Franschen gade te slaan,) doch bekwam eene wonde door den arm en in de zijde, en werd hierdoor buiten gevecht ge steld. Morre zag dit schouwspel onder stilzwij gen, doch niet zonder een treurige gewaarwor ding aan. De eerste luitenant Boers nam nu het bevel op zich. Omstreeks vier ure in den morgenstond, sprong eene mijn, welker uit barsting meer schrik onder de bezetting dan nadeel aan de muren veroorzaakte. De onzen bleven zich intusschen moedig verweren, en ver dubbelden hun vuur, tot dat omtrent een half uur later, de werking eener tweede mijn, met 500 kilogrammen kruid gevuld, voor den vijand eene beklimbare bres in de muren opende, door welke het fort stormenderhand kon worden in genomen. De keurkompagniën van het 65ste linie-regement, drongen terstond het bolwerk binnen. Morre, op dit noodlottig oogenblik bij den houwitser op schildwacht staande, riep zijnen kameraden toeede Franschende Franschen 1" terwijl van alle kanten heten avanten avant van den vijand 2ich liet hooren. Indachtig aan zijn eenmaal genomen besluit, kwam het den blaast. Van Osman Digma is bericht dat hij met het overschot zijner volgelingen naar Kordofan is afgetrokken. Te Soea- kim zijn eenige stamhoofden hunne on derwerping komen aanbieden. Voor het overige loopt alles in Egypte in de pa pieren: de Egyptische Minister Nubar- pacha, van wien hooge verwachtingen werden gekoesterd ondanks zijn hoogen ouderdom, heeft zijn waardigheid neder- gelegd, omdat hij het niet met zijn Engel- sche heele of halve collega's kan vinden. Hij trok evenwel, op aandrang van den Khedive, zijn verzoek om ontslag weer in. Zaterdagmorgen om half twaalf had te Windsor de begrafenis plaats van den hertog van Albany. De lijkkist werd naar de St. George-kapel gedragen door soldaten van het Schotsche regiment waarvan de hertog kolonel wasde prins van Wales droeg het rouwkleed. In de kapel werd de stoet opgewacht door de Koningin, de princessen, het corps di plomatique, de ministers, de hooge gees telijkheid, enz. De Koningin der Neder landen bleef met haar moeder, de vorstin van Waldeck-Pyrmont, en haar zuster, de weduwe des hertogs, op het kasteel over welks plein de begrafenisstoet trok. Het weer was zeer ongunstig, het regen de aanhoudend. Omtrent de parlementaire werkzaam heden kan nog gemeld worden, dat Maandagavond de tweede lezing werd verwacht van de KieswetDinsdag zou het ontwerp tot hervorming van het Londensch gemeentebestuur worden in gediend. Te Dublin is een complot ontdekt, ten doel hebbende de gevangenis, waar de tot dwangarbeid veroordeelde fenians zijn opgesloten, door dynamiet in de lucht te doen springen. De gevangenbewaar ders zou men trachten om te koopen, heldhaftigen jongeling niet in den zin, zijn be houd in de vlucht te zoeken, maar ging hij voort om zijn geweer te laden. Hiermede bezig, ont ving onze onverschrokken held eenen bajonet steek in de linkerzijde, en eenen tweeden in den bil. Morre nu op den grond gezeten, en door eenen Franschen tamboer op het hoofd getrom meld zijnde, viel in onmacht. Onderscheiden voorbijkomende Franschen, brachten hem nog bajonetsteken toe of schoten hun geweer op hem af. Ruim anderhalf uur bleef de aan zijne ge lofte getrouw gebleven jongeling voorover als dood liggen. Eenigzins tot bewustzijn gekomen, en zich overal zwaar gewond voelende, verlangde Morre, in deze eerste opwelling van moedeloos heid, naar den dood. Intuscchen poogde hij zich om te keeren. Deze beweging werd opgemerkt door een' Fransch'officier, die, met zijnen degen op hem wijzende, aan eenen soldaat beval hem te vervoeren. Nu spande de ongelukkige Morre al zijne nog overgebleven krachten in, en kwam, op den arm van zijnen geleider leunende, over de bres, door de gedempte gracht, in de loop graven. Hier ontdeed men hem van zijne wa pens; doch onze jeugdige deerlijk verminkte held, door aanhoudend bloedverlies geheel uit geput, kon geenen voetstap verder gaan. Twee soldaten namen hem nu bij de armen en beeneti, om hem door de loopgraen voort te dragen, ten einde voor de kogels der Citadel beveiligd te zijn doch zulks onlijdelijke pijnen veroorza kende, droegen zij Morre, hem in den rug on dersteunende, en zittende op hunne handen, naar het dorp Berchemalwaar men, na ver loop van vijf kwartier uurs, gelukkig aankwam. In de kerk gekomen, zag Morre zich dadelijk omringd door Fransche officieren van gezondheid, die hem het eerste verband legden. Eenige oogenblikken later vervoerde men hem naar een huis in het gemelde dorp, als het geld daartoe was uit Amerika gezon den. Deze ontdekking heeft ten gevolge, dat bedoelde gevangenen naar Engeland worden getransporteerd. De mijnarbeiders-werkstaking, die ge- ruimen tijd in het Fransche Noorder departement is volgehouden, en, na een grooten omvang te hebben verkregen, haar einde scheen genaderd te zijn omdat een aantal werklieden, door den nood gedrongen, den arbeid wilden hervatten, heeft juist door het laatste een meer dreigend karakter aangenomen, doordien de lieden, die de gréve wilden voortzetten, het werken met geweld beletten. De ingangen der mijnen te Anzin werden door hen bezet, zoodat niemand er in kon afdalen en er onstond een hevig gevecht, waarin de gendarmerie verplicht was zich te mengen, zoodat er eenige personen gekwetst zijn geraakt. De heethoofdige»! onder de werklieden, beschuldigen de militairen dat zij zonder noodzaak hun revolvers afvuurden. Senaat en Kamer zijn het niet met elkander eens over de wijze van stem ming bij verkiezing van leden van den Paiijschen gemeenteraad. De Kamer heeft beslist dat de stad zou verdeeld worden in vier groote kiesdistricten, terwijl de Senaat de oude verdeeling in arrondisse menten wenscht te handhaven. Het opgeknapte Italiaansche ministerie heeft met de Kamer kennis gemaakt. Tot Voorzitter der Kamer werd benoemd de Regeeringscandidaat, de heer Bian- cheri. De Minister Mancini verklaarde dat het Kabinet trouw blijft aan het programma, waarmede het aan Italië vrede en veiligheid hoopt te verschaften onder waarborg van de waardigheid des lands. Italië's plaats in de triple alliantie is in niets verschillend van die van Duitschland en Oostenrijk en de toena- hospitaal ingericht, en onderzocht nauwkeurig zijne wonden, wordende hem te dien einde al de kleederen van het ligchaam gesneden. Wel dra gaf men Morre te kennen, dat zijne linker hand moest afgezet worden, en legde hem op eene matras, om hem naar een ander vertrek te brengen, Hier werd hem een glas wijn aan geboden, een doek over het aangezicht gelegd, en de linkerhand, welke door menigvuldige bajonetsteken bijkans geheel ontvleescht was, tot boven den pols afgezet, zonder dat de koel bloedige Morre eenig teeken van pijn gaf. Morre werd door den officier, die de afzetting verrichtte, wegens zijnen moed hoogelijk ge prezen, doch kreeg tevens het verschrikkelijk bericht, dat hij ook zijnen rechterarm, tot bij het ligchaam af, moest verliezen. Onder eene hevige gemoedsaandoening vroeg onze Morre «Is er dan geenn mogelijkheid om mijn' arm te behouden Innig met zijn lot begaan, gaf de menschlie- vende officier van gezondheid te kennen, dat zulks niet mogelijk was, doch dat hij hiermede nog wel een paar dagen kon wachten. Morre zijne vorige koelbloedigheid hernemende, zeide, dat hij liever oogenblikkelijk deze bewerking wilde ondergaan. Dit verzoek werd terstond ingewilligd; men gaf hem een tweede glas wijn, wierp hem andermail eenen doek over de oogeu, en binnen weinige oogenblikken had Morre ook zijnen sterk gespierden arm, welke zoo onver schrokken voor het Vaderland streed, opgeofferd, zonder zich het geringste blijk van smartgevoel te laten ontglippen. Deze zeldzame beradenheid en moed persten den Franschrnan de hoogste bewondering af, uitroepende «Mon Dieu, quel courage Op dit voorval zinspeelt ongetwijfeld een ar tikel, hetwelk men kort daarna in een Belgisch dagblad, de Emancipation van den 17den De- dering van Rusland kon slechts als een nieuwe waarborg des vredes worden be schouwd. Een verschrikkelijke zeeramp wordt van de Ameiikaansche kust gemeld. Het stoomschip „Daniël Steinmann" van Ant werpen naar New-York, is niet ver van de plaats zijner bestemming op een rots gestooten en gezonken. Het schip had 97 passagiers aan boord, meest landver huizers, (waaronder 20 menscheu uit Barendrecht en Ridderkerk,) de equipage bestond uit 38 man. Het getal geredden is zeer gering, behalve den kapitein zijn slechts acht personen den dood ontkomen. De meerderheid der Commissie uit de Tweede Kamer, in wier handen het adres der eigenaars van steenbakkerijen was gesteld, concludeerde den Minister van Waterstaat in overweging te geven, alleen dan het gebruik van buitenlandschen steen bij openbare werken toe te staan, als de aard dier werken of het belang der schatkist dit noodig maakten. Deze Con clusie werd in de zitting van Donderdag met 41 tegen 22 stemmen aangenomen. Op een interpellatie van den heer Van Gennep over het Congo-tractaat ant woordde de Minister van Buitenlandsche Zaken, dat de Regeering, een open oog hebbende voor de belangen van den han del, zich geenszins onthoudt, van bemoeiin gen in deze, doch staande de onderhan- handelingen geen mededeelingen kan doen. De heer Van Gennep dankte en nam met deze toezegging genoegen. De zaak-Poppink werd nu in behan deling genomenhet cverige van de zitting, benevens die van Vrijdag en Vrijdagavond waren er grootendeels aan cember las, en waarin zich de briefschijver dus uitdrukt »Ik ben de officieren van gezondheid gaan be- »zoeken. Zij spraken onder elkander met leven- udige toejuiching over den stoïcijnschen moed «van eenen gekwetsten Hollandschen soldaat, op «wien twee heelkundige operatiën moesten ge- «daan worden. Men begon met hem de eene «hand af te zetten hij gaf niet het minste ge- «luid van pijngevoel. Daar men voor hem be- «ducht was, wegens de tweede operatie, die be- «stond in hem een' ontwrichten schonder in het «lid te zetten, vroeg men hem of hij niet een «half uur wilde wachten dit weigerde hy, en «onderging onmiddellijk daarop deze tweede «operatie, zonder uiterlijk ook zelfs slechts het «geringste teeken van pijn te geven Morre nu naar de vorige kamer terug gebracht zijnde, bleef dien dag voor grievende overden kingen omtrent zijnen akeligen toestand en zijn toekomstig lot gespaard. Een verkwikkende, on gestoorde slaap, die tot den avond aanhield, goot balsem in zijne smartelijke wonden. Ont wakende dankte hij uit grond des harten den algoeden Vader van allt mensehen, voor het wonderbaar behoud zijns levens, en smeekte om verdere ondersteuning en hulp in zijn bitter lijden. Nog dienzelfden avond werd onze ongelukkige op eene draagbaar, met eene linnen kap, naar het hospitaal te Antwerpen vervoerd, onder ge leide van Fransche krijgslieden. Eene menigte nieuwsgierige Belgen vloeide te zamen om te vernemen wat er gaande was. Wordt vervolgd.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1884 | | pagina 1