Officiëele Publicatien. Hoogland. Als eene bizonderheid deelen wij mede, dat bij de landbouwer A. F. J. van 't Klooster alhier, bij drie schapen tien lammeren zijn gefokt en wel bij een schaap vier, bij de twee anderen elk drie. gewijd. Van het belangrijk debat kan niet met enkele woorden een over/.icht gege ven worden;' aan' de rechterzijde werd door onderscheiden sprekers betoogd, dat het nu duidelijk was gebleken dat neutraliteit op de volksschool een on mogelijkheid is, terwijl de liberalen met kracht tegen deze bewering, die zelfs door den heer Keuchenius in een soort van motie werd nedergelegd, opkwamen. De minderheid dei' commissie had als con clusie de verklaring voorgesteld, dat het bekende schorsingbesluit niet is gerecht vaardigd, en deze conclusie werd door de meerderheid der Kamer (38 tegen 27 stem men) aangenomen. De liberalen stemden allen vóór, uitgezonderd de heer Dijck- meester, die de woorden, door den on derwijzer Poppink gebezigt, afkeurde. Van de conservatieven stemde de heer Wintgens vóór, de heer Corver Hooft tegen. Op een interpellatie van den heer De Vos van Steenwijk over de longziekte in het spoelingdistrict antwoordde de Mi nister, dat de afmaking overeenkomstig het advies der veeartsen plaats heeft: Een geringe wijziging der militiewet werd aangenomen. Daarna ging, Vrijdag-avond, de Kamer: op recès. De BURGEMEESTER en WETHOU- van AMERSFOORT, Gezien art. 5 der wet van 28 Juni 1881, (Staatsblad no. Ü7); Brengen ter openbare kennis, dat een verzoekschrift om vergunning tot ver koop van sterken drank in het klein bij hen is ingekomen van E. J. Ilooijer, Wijk C, no. 68, en S. Wagenmakers, wijk C, no. 290. Amersfoort, den 7 April 1884. Burgemeester en Wethouders voornoemd Be Burgemeester T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK De Secretaris W L. SCHELTÜS. De BURGEMEESTER van AMERS FOORT doet te weten, dat de lijsten, aanwijzende de personen in deze ge meente bevoegd tot het kiezen van leden voor de Tweede Kamer der Staten-Ge- neraal, de Provinciale Staten en den Ge meenteraad, heden zijn gesloten en in afschiift aangeplakt aan de bergplaats bij het raadhuis, welke lijsten gedurende de veeitien dagen, te rekenen van heden alle werkdagen van 10 tot 1 uur, op de Secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage liggen. Amersfoort, den 7. April 1884. De Burgemeester voornoemd T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT Gelet op art. 264 der gemeentewet, gewijzigd bij de wet van 28 Juni 1881 (Staatsblad no, 102), Doen te weten, dat het oorspronkelijk Kohier der plaatseiijke directe belasting (Hoofdelijken Omslag) over het dienst jaar 1884, goedgekeurd door Gedepu teerde Staten van Utrecht, in afschrift gedurende vijf maanden op de Secretarie der gemeente voor eenieder ter lezing ligt. Amersfoort, den 7. April 1884. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Dc Burgemeester T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. De BURGEMEESTER van AMERS FOORT brengt ter kennis van de belang hebbenden. dat de blanco verzoekschriften tot het bekomen van jachtaclen, visch- acten, en kostelooze vergunningen om te visschen, benevens voor de registratie van eendenkooien en duiventillen, alle werkdagen van 's voormiddags 10 tot 1 uur des namiddags, ter Secretarie verkrijg baar zijn, en maakt hen opmerkzaam op het belang dat er voor hen in gelegen is de bedoelde verzoekschriften, behoor lijk ingevuld, vóór den 10 Mei aanstaande ter voormelde plaatse inteleveren, opdat men tijdig voorzien zij van eene acte of vergunning vóór het seizoen '1884/85. Amersfoort, 9 April 1884. De Burgemeester voornoemd T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. Personeele Belasting en Patentrecht. Df. BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT, Gezien het besluit van den heer Com missaris des Konings in de provincie Utrecht van den 3 Maart 1884. No. 3 Az. (Provinciaalblad No. 23), houdende bepa ling van den tijd en de wijze der be schrijving voor de personeele belasting en het patentrecht over het dienstjaar 1884/85; Brengen ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente, dat de uitreiking der beschrijvingsbiljetten voor de personele belasting en der gewone patentdeclara- toren een aanvang zal nemen op Maan dag, den 5 Mei e. k. en de weder-inza- meling der ingevulde verklaringen op Donderdag den 15. dier maand; terwijl de patentdeclaratoren voor slijters, tap pers, kroeg- en koffiehuishouders afzon derlijk, zoodra mogelijk na den ingang ven het dienstjaar, aan hunne huizen bezorgd en binnen drie dagen na de be zorging teruggehaald worden. Wordende wijders den ingezetenen herinnerd a. Dat het hun vrijstaat zich betrek kelijk de drie eerste grondslagen te gedragen aan den aanslag van het vorig jaar, immers zoover in geen dier grondslagen eenige verandering is voorgevallen, en zonderdat zulks zal kun nen verhinderen het gelasten van eene herziening volgens art. 32 der wet van 29 Maart 1833 (Staatsblad No. 4). Dat echter eenieder ten ernstigste aange maand wordt, om door een nauwkeurige en juiste opgave van de huurwaarde, van het getal deuien, vensters en haardste den, n itsgaders van dienst- en werk bo den en paarden, en de klasse waai toe zij werkelijk behooren, de kosten en be boetingen te voorkomen, waaraan men zich anderszins zal blootstellen. b. Dat eenieder gehouden is de vragen in de biljetten vermeld, onverwijld stellig, duidelijk en zonder eenige voorbehouding te beantwoorden; zullende diensvolgens geene latere reclamatiën, gevolg van dub belzinnige antwoorden, in aanmerking komen en zelfs zoodanige beantwoording als niet gedaan kunnen aangemerkt worden. Indien de biljetten niet op het tijdstip der ophaling aanwezig of niet behoorlijk ingevuld zijn, vervallen de ingezetenen in de verplichting om dezeiuzelve ten kantore te brengen, bij gebreke waarvan zij zich blootstellen aan de boete van achtmaal het bedrag der belasting bij art. 35 4 der wet vastgesteld. c. Dat niemand zich op verzuim in de uitreiking of terughaling van het biljet kan beroepen, daar diegene, welke in zoodanig mogelijk, doch hoogst onwaar schijnlijk geval mocht verkeeren, verplicht is zijne opgave vóór of op den 31. Mei 1884, ten kantore van den Ontvanger intedienen, bij wien de beschrijvingsbil jetten, ter invulling, kosteloos verkrijgbaar zijn. d. Dat, ingeval de bewoners van het huis niet kunnen schrijven, de Ontvanger of zijn gemachtigde, des gevraagd de invulling zal doen in des bewoners naam, zonder daarvoor eenige betaling te kun nen eischen, met vermelding van de re den waaromzullende zoodanige aangif ten dóór den ontvanger of zijn gemach tigde in tegenwoordigheid van een derden persoon, met en benevens dezen worden geteekend, na voorafgaande voorlezing. e. Dat van de terughaling der biljetten aan de ingezetenen een behoorlijk bewijs zal worden gelaten. f. Dat de bij de wet van 9 April 1869 (Staatsblad No. 59) onder anderen de navolgende bepalingen zijn gemaakt: »Wegens vrouwelijke dienstboden die, op den 1. Mei des jaais waarover de belasting loopt, ouder dan 18 en jonger dan 21 jaren zijn, bedraagt de belasting 5 (voor iedere diensbode) zonder toe passing van het opklimmend tarief. »Geene belasting is verschuldigd voor de éénige vrouwelijke bediende, overigens naar de 1ste, 3de of 4de -klasse belast baar, in dienst van den belastingschul dige, welke geene andere bedienden houdt en vier of meer eigen of aangehuwde kinderen, kindskinderen of pupillen bij zich heeft inwonen, die op den 1. Mei des jaars waarover de belasting loopt, jonger dan 21 jaar zijn." »Die na den 15. Mei een perceel in gebruik neemt, is voor dit perceel de be lasting naar de vier eerste grondslagen voor den tijd des dienstjaars die nog over is, verschuldigd." »Aan den belastingschuldige die in den loop des dienstjaars een perceel ver laat, zonder daarin eenige roerende goe deren of iemand in zijnen dienst achter- telaten wordt ontheffing verleend van zijnen aanslag haarde vier eerste grond slagen voor den tijd des dienstjaars die nog over is, indien daarvan door hem binnen den tijd van eene maand, vol gende op die waarin hij het perceel ver liet, tegen bewijs schriftelijke aangifte is gedaan ten kantore des Ontvangers, op een aldaar kosteloos verkrijgbaar billet." »De ontheffing wordt ook verleend over het driemaandelijksch tijdvak waarin het perceel wordt verlaten, indien de be lastingschuldige daarna, doch in den loop van datzelfde tijdvak, een ander perceel, waarvoor hij belastingplichtig is, in ge bruik neemt." »Bij overlijden van den belastingplich tige treden zijne erfgenamen in dezelfde rechten en verplichtingen." g. Dat zij die in de bezorging der verklaringen of aangiften voor, het pa tentrecht mochten zijn voorbijgezien, zich daarop niet kunnen beroepen, maar de verklaringen, verkrijgbaar bij den rijks ontvanger in persoon of door een gevol machtigde moeten indienen." h. Dat alle schippers en eigenaars van vaartuigen, de gedelegeerden van de tweede klasse der Staats-loterij en de kramers, welke het patent bij den aan vang van het dienstjaar in hun bezit moeten hebben, gehouden zijn daartoe de noodige aanvrage te doen; wordende dezen verzocht hun patent over het vorig jaar en de schippers om tevens hunnen meetbrief medetebrengen. En wordt wijders den belanghebbenden herinnerd, dat volgens de wet alle vaar tuigen en schepen, welke hun op den eersten Mei aanstaande toebehooren, moe ten worden aangegeven, al is het dat daarvan geen gebruik mocht zijn of wor den gemaakt. i. Dat zij die een bezwaarschrift indie nen, ingevolge ait. 1 der wet van den 4. April 1870 (Staatsblad No. 60.) ver plicht zijn tot de overlegging van een duplicaat-aanslagbiljet, tegen betaling van vijf cents bij den Ontvanger verkrijg baar. Wordende al verder kenbaar gemaakt, dat, naar aanleiding van art. 29 2 dei- wet op de personeele belasting van 29 Maart 1833 (Staatsblad No. 4), tot te- genschatters voor de gemeente Amersfoort zijn benoemd JOHANNES BERNARDUS FRANCISCUS LENSING, en DIRK VERBEEK, timmerlieden, alhier wonende. En opdat niemand hiervan eenige on- wetenheid voorwende, zal deze worden gedrukt en aangeplakt op de daarvoor gebruikelijke plaatsen. Amersfoort, den 7. April 1884. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, T. J. A. VAN ASCH VAN WIJCK, De Secretaris, W. L. SCHELTUS. 315de STAATS-LOTERIJ. EERSTE KLASSE. Trekking van 7 en S April. Ten kantore van den gekwalificeerden Collecteur te Amersfoort, zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen Prijs Tan f ÏOOO. No. 14621. Prijs van f 400. No. 14425. Prijzen van f20. 1711, 1717, 1723, 1759, 1794, 1799, 2606, 2608, 2612, 2615. 2620, 2632, 2642, 2675, 3101, 3103, 3192, 3211, 3227, 3242, 3246, 3344. 3380, 3381, 3412, 3414, 3429, 3454, 3468, 6203, 6238, 6281, 6312, 6339, 6363, 6376. 6407, 6434, 6473, 6513, 6524. 6563, 6566, 6569, 6592, 9667, 9673, 9674, 10552, 10593, 10620, 10631, 14302, 14326, 14389, 14424, 14441, 14467, 14512, 14549, 14566, 14575, 14597, 14606, 14623, 14685, 14704, 14716, 14730, 14757, 14781, 14797, 16060, 16061, 16077, 16081, 16135, 16144,. ■16146, 16172. Te zamen 82 prijzen. BINNENLAND. Met leedwezen vermelden wij den dood- van een ijverig en bekwaam lid der Tweede Kamer, de heer jhr. mr. C. J. C. H. van Nispen tot Sevenaer. Hij genoot niet alleen in den kring zijner Katholieke geestverwanten, maar ook daar buiten hooge achting. Door den Koning is de jaarlijksche gratie verleend aan gevangenen in het tuchthuis te Leeuwarden' 4 hebben ge- heele kwijtschelding van het nog onver vulde gedeelte hunner straf bekomen, 2 zes weken en nog drie militairen, drie maanden afslag ieder. Het 21e Christelijk Nationaal Zendings- feest zal op Woensdag 18 Juni gehouden worden op Boekenrode bij Haarlem, toe- behoorende aan den heer J. F. Van Len- nep en mevrouw Messchert van Vollen hoven. Voor de Tesselsche veehouders blijft de toestand nog steeds gedrukt. Gewoonlijk waren in dezen tijd van het jaar de meeste lammeren al in voorkoop verhan deld. De prijs was dan gemiddeld f12 a f 14 per stuk. Thans zijn nog slechts eenige partijtjes verhandeld, tegen f10 per stuk. Men berekent, dat bij dezen voortgang ongeveer f 60.000 minder voor de lam meren zal besomd worden, dan verleden jaar. Generaal Smit en de heer Du Toit zijn Woensdag naar Londen vertrokken en zullen Maandag terugkeeren. Amersfoort 9 April 1884. Ingevolge ingewonnen informatiën bij mijnen ambtgenoot te Leiden is »De Onderlinge Brandwaarborg-maatschappij voor roerende goederen onder directie van A. P. GROENEVELD, vroeger Kartens Sc Co., gevestigd te Leiden", zeer insolide. De Com. v. Politie te Amersfoort, H. F. W. DE BRUIJN. Bij gelegenheid van het in Juni alhier te houden XXXVIIe landhuishoudkundig congres, zullen de volgende feestelijkheden plaats hebben Dinsdag 24 Juniconcert in Amicitia; Woensdag 25 Juni 's morgens 10 uren opening van eene tentoonstellig van pluim gedierte, 's namiddags te 1 uur hard draverij van onder aen man gereden paarden; van 2 4 uren matinée musicale in Amicitia, 's avonds concert door het mu ziekcorps der Utrechtsche schutterij Donderdag 26 Juni tentoonstelling wedstrijd met eggen, 's middags 24 uren matinée musicale, en 's avonds concert, van het Westfaalsche Infanterie-regiment uit Munster; Vrijdag 27 Juni tentoon stelling, 's namiddags volksspelen in het artilleriepark; van 2—4 uren matinée musicale en te 8 uren concert door het muziekcorps van het 3e Regiment In fanterie te Bergen op Zoom. GEMENGDE BERICHTEN. Een persoon te Stadskanaal, zekere de Boer, had de vorige week zijne twee kleinkinderen begraven en dronk toen zóóveel jenever, dat men hem 's avonds reeds in zijne woning miste. Den volgende morgen vond men hem in een buurt, nabij zijne woning, dood over eind staan. Volgens de Prov. Gr. Ct. heeft Woens dag te De Leek het volgende ergeilijke feit plaats gehad. Een jonge man, de steun zijner moeder, werd door twee mannen uitgenoodigd een borrel met hen te gaan drinken. Een herberg binnenge gaan zijnde, werd de jongeling binnen een half uur op zeven maatjes jenever getracteerd, met het ongelukkige gevolg dat hij, thuis gekomen, binnen weinigé oogenblikken dood was. De justitie moet zich de zaak aangetrokken hebben. Te Wiesen, Kanton Grauwbunderland, is den 4e dezer eene Nederlandsche dame van een berg in de diepte gestort. De val werd door een boom gebroken. Zij bleef gedurende 8 uren in een hoogst gevaarlijke positie. Eindelijk werd haar hulpgeroep gehoord, nog bij tijds. Wat later, en zij zou waarschijnlijk jammerlijk zijn omgekomen. Dezer dagen overleed te Den Bosch, een oude vrouw, die, naar de Prov. N-Br. Ct. meldt, door niet minder dan zestien personen in een begrafenisfonds was ingeschreven. Het onzedelijk winstbejag springthier- bij duidelijk in 't oog.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1884 | | pagina 2