NIEUWE NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ERSFOORT, BAARN, BUNSCHOTEN, EEMNES, HAMERSVELD, HOEVELAKEN, HOOGLAND, LEUSDEN, SOEST, VUURSCHE, SCHERPENZEEL EN WOUDENBERG Militaire loopbaan en lotpvallen Feuilleton. No. 33. Woensdag 23 April» 1884. Dertiende Jaargang. Uitgever: A. M. Slothouwer, BuitenlandscR Overzicht. GOOSEMORRE. Abonnementsprijs voor Amersfoort per 3 maanden f 1, Franco door het geheele Rijks 1,10. Afzonderlijke nummers3 Cent. Dit Blad verschijnt des Woensdags en des Zaterdags. tk Amersfoort. Advertentiën van 16 regelsf 0,40. Iedere regel meer 0,05 Voor het Buitenlandi> 0,07 Reclames per regel 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte Adrertentlën kunnen ingezon den worden tot uiterlijk 's mor gens 10 uur des Woensdags en Zaterdags. Eene viermaal geplaatste ad vertentie wordt sleckts driemaal ia rekening gebracht. De berichten over en van Gordon ne men toe in aantal, maar niet in vroo- lijkheid. Kort geleden, en toen hij reeds wist dat de Engelsche Regeering volstrekt niet van plan is een expeditie uit te rusten om hem te bevrijden en de zaken te Khartoem te regelen, troostte hij zich nog met de gedachte dat, al was hij van alle kanten door Bedouïenen omgeven, de Mahdi er niet beter aan toe was; zijn laatste brieven zijn echter zeer somber gekleurd. In dato 4 April schreef hij aan een vriend, dat zoo God de Arabische stammen niet verstrooit, die hem omsin gelen, de Engelsche troepen het zeker niet kunnen doen, althans niet vóór Khartoem is geplunderd en uitgemoord: want den naam van den Mahdi is slechts een voorwendsel, plundering is het eenig doel. Vier dagen later stelde hij aan Sir Samuel Baker het avontuurlijk plan voor, eer, beroep te doen op de Engel sche en Amerikaansche kapitalisten om tweehonderdduizend pond sterling bijeen te brengen, ten einde daarvoor t.wee a drieduizend Turksche soldaten te werven, deze onder bevel van den gewezen sla venhandelaar Zobehr-pacha te stellen er, naar Berber te zenden: men zou dan de gemeenschap tusschen deze stad en Soe- akin openen, Khartoem ontzetten en de macht van den Mahdi vernietigen. Aan de Engelsche Regeering berichtte hij dat van onzen gewezen Stadgenoot den Vrijwilliger De jongeling, wien deze edele menschenliefde schooner in de oogen blonk dan een diadeem die het vorstelijk voorhoofd siert, staarde haar roerloos na. Volgaarne zeggen wij hier met onzen M. C. Van Hall: Wel ons, zoo we ook eens het spoor Volgen naar het gloriekoor Van oud-Hollands echte vrouwen Als we eens, waardig hare teeit, Met haar reinen zin bedeeld, De eigen braafheid doen aanschouwen! Reeds hebben wij het gezegd, dat de oplet tendheden onzer edelaardige kroonvorstin zich zelfs tot de geringste kleinigheden uitstrekten. De stalen vork waarvan wij zoo even spraken, slechts drie tanden hebbende, welke te ver van elkander stonden, werd dezelve, op haren last, tegen eene betere verwisseld doch de tanden, dezer nieuwe vork haar echter ook te stomp voorkomende, moesten nog eens worden aange scherpt. Al deze zoogenaamde kleinigheden hebben u, o edele voPstin! eene duurzame eerzuil gesticht in de harten der ongelukkiger,, die eenmaal het geluk hadden onder uwe moederlijke bescher ming te staan; en hiervoor brengen alle Neder landers, met ongeveinsde bewondering, u mede de gebrekkige gemeenschap met Cairo hem noodzaakt voortaan geheel naar persoonlijk inzicht en op eigen verant woordelijkheid te handelen. Noordwaarts van Khartoem, halverwege tusschen deze stad en Berber, ligt Sjendi, dat door de Bedouïenen nauw was inge sloten. Gebrek aan mondbehoeften nood zaakte de bezetting, zich op een paar stoombooten in te schepen en naar Ber ber te vluchten. Van de aankomst te dier plaatse werd niets vernomen, en thans is bericht dat één stoomboot met driehonderd man van liet garnizoen, op den Nijl is verong' lukt, terwijl de ge heele bemanning door de opstandelingen werd vermoord. Ook van Osman-Digma hoort men we der. Nu de Engelsche bezetting van Soe- akin door Egyptische soldaten is vervan gen^ hebben onderscheiden stammen zich bij hem aangesloten en beschikt hij over tienduizend man, met welke hij een aan val op genoemde havenplaats in den zin schijnt te hebben. De eigenlijke Egyptische zaken zien er niet veel rooskleuriger uit dan de Soe- dansche. De ministeriëele crisis te Cairo is wel bezworen doordat Nubar-pacha zal aanblijven op belofte van Clefford Lloyd dat hij zich voortaan uitsluitend zal bemoeien met het onder-secretariaat van bet departement van financiën, maar daarmede zijn de laatste niet op orde te brengen. Verschillende mogendheden dringen aan op uitbetaling van de scha deloosstelling aan hen die door het bom bardement en de plundering van Alexan- diïë schade hebben geleden, doch de Khedive beroept zich op de hulp der Mogendheden om den geldelijken toe stand van het land in orde te brengen. Consul Baring is naar Londen ontboden, om de Regeering mondeling inlichtingen den hartelijksten dank toe! Nooit zal onze gevoelige Morre het oogenblik vergeten, toen zijne vorstelijke weldoenster hem het laatste vaarwel toeriep. Onder menigvuldige blijken van de teederste bezorgdheid over zijn toekomstig lot. ondei hield zij zich eenigen tijd met onzen Morre, wiens beklemd hart hem schier niet toeliet zijnen kinderlijken dank, voor zoo vele goedheid en liefde, uit te stamelen. Wien roert niet tot in do ziel de laatste woorden, welke het pronkjuweel van Neêrlands edele vrou wenschaar haren verminkten beschermeling toe riep «Mijne groete aan uw' vader en uwe moe- «der; God zegene u, mijn kind!" Alvorens Morre naar het depót te Utrecht vertrok, werd hem daarenboven nog het volgende stuk afgegeven «Hare Keizerlijke Hoogheid, mevrouw de prinses van Oranjeverlangende zoo veel moge lijk het voordeel der krijgslieden, welke in het Willems-Hospitual verpleegd zijn geworden, te begunstigen, door hun de volle soldij, gedurende hun verblijf aldaar, te doen genieten, waar van zijlieden in het Rijks Hospitaal een gedeelte tot hun onderhoud moeten afstaan. En inge volge van dit voordeel hun toegekend, in aan merking nemende het bedrag dier gelden, welke aan Goose Morre, van de 1 komp. 2 batt. 10 afdeeliug infanterie, door zijn verblijf in hel hospitaal voormeld, van zijne oploopende soldij is competerende, en door de welwillendheid van Hare Keizerlijke Hoogheid te zijner beschikking is gesteld, zoo heeft Hoogstdezelve goedgevonden te bepalen, dat aan hem, G. Morre voormeld, de somma bedragende vijftien galden zeven en tachtig en een halve cent. zal worden uitbetaald den dag dat hij het Willems-Hospitaal zal ver laten, om naar zijne haardstede terug te keeren. «En verder in aanmerking ,nemende, dat hij zijn' rechterarm en linkerhand verloren hebbende te geven, en het schijnt dat er werkelijk plan bestaat om een internationale con ferentie te beleggen, die orde zal moe ten brengen in den finantiëelen warboel. Natuurlijk is de tegenwoordigheid van Baring daarbij onmisbaar. De gezondheids-commissie te Alexandrië heeft 24 uren guarantaine voorgeschreven voor de schepen die uit Bntsch-Indië komendeze tijd wordt tot een week verlengd, wanneer er sterfgevallen aan boord hebben plaats gehad, terwijl ook bij de vaart door bet Suez-kanaal ver scherpt toezicht is vastgesteld. Het een en ander geschiedde met het oog op de cholera-ge allen die zich te Calcutta, en in minder aantal te Bombay hebben voorgedaan. De sultan va:. Turkije bewijst thans gastvrijheid aan den Oostenrijkschen Kroonprins en zijn gemalin: de hooge gasten zijn te Konstantinopel met veel eer bewijzingen ontvangen. De verhouding tusschen de „drie keizer rijken" is tegenwoordig bijzonder vriend schappelijk en in de bladen is weer sprake van een samenkomst der drie monarchen. Een nieuwe Russische leening wordt door de Duitsche officieuse orgaan sterk aan geprezen, en ook voor een belangrijk deel te Bei lijn geplaatst. Het bericht! dat aartsbisschop Le- dochowski afstand heeft gedaan van zijn diocese l'osen-Gnesen is beurtelings be vestigd en tegengesproken. Men houdt het er voor, dat de Heilige Stoel inder daad dezen stap heeft uitgelokt, maar er eerst ter gelegener tijd kennisgeving van zal doen, ten einde die aftreding voor te stellen als een belangrijke concessie, aan Pruisen gedaan, die door andere stappen, dezerzijds moet worden opgewogen. Over het plan van den Rijkskanselier, om zijn werkzaamheden met betrekking op de Lunet St. Laurent, bij den aanval van de Citadel van Antwerpen door de Fraiische krijgsbenden, op den 14den December -1832, tl. K. H. voor hem eene kunsthand heeft doen vervaardigen en geschonken. Eu verder in aan merking nemende, het pensioen waarop lnj van den lande aanspraak heeft, bedragende le summa van een honderd zes en dertig gulden, en de vrijwillige giften welke aan hem door zijne land- genooten zijn geschonken, zoo heeft H. K. H. goedgevonden te bepalen, dat het ontbrekende aan zijne kleedingstukken aan hem zal worden gegeven, en tevens dit bewijs van goed gedrag, gedurende zijn verblijf in het hospitaal voormeld, aan hem zal worden uitgereikt. a's Hage den 14 Mei 1833. «De kamerheer in dienst bij H. K. H. mevrouw de prinses van Oranje, belast met het op pertoezicht van het Willems-Ilospitaal. «(Was geleekend) JAC. Baron Van NAGEL. «De secretaris van Hare Keizerlijke Hoogheid, thesaurier van het hospitaal. «(lVus geleekend) SCHULTZ." Woensdag, den 15den Mei 1833, was de aandoen lijke dag van Morre's vertrek. Van eenen op passer vergezeld, bereikte hij, ten vijf ure des namiddags, de stad Utrecht, alwaar lnj ook met vele liefdeblijken werd ontvangen. Men huis vestte hem gedurende veertien dagen, bij eenen gehuwden serjant, die de meeste zorg voor hem droeg, en zeide de onkosten, welke Morre's ver blijf hem had veroorzaakt, niet in rekening te willen brengen. Na verloop van dien tijd vertrok Morre, met behoud van traktement, naar zijne geboorte plaats, alwaar hem weder de roerendste too- neelen wachtten. Welk schouwspel bij de eerste ontmoeting zijner ouders en dieibaaiste betrek kingen! liet was hun als hadden zij eenen zoon en bloedverwant uit den doode terug bekomen tot Pruisen te beperken, hoort men niet veel meer spreken alleen schijnt thans in beginsel besloten te zijn, om daar weer een Raad van State in te stellen of liever, het nog onder dien naam aanwezig lichaam te reorganiseeren dooi' uitbrei ding van bevoegdheden, en den Kroonprins tot Voorzitter te benoemen. Deze zou daardoor vanzelf grooten invloed op den gang van zaken in Pruisen verkrijgen. De nationaal-liberale partij heeft in een vergadering onder leiding van den heer Miguel, burgemeester van Frankfort a d Main, adhaesie betuigd aan de sociale plannen van Bismarck. De Rijkskanselier begunstigd een aansluiting tusschen deze partij en de vrij-cons^rvatieven, die dan te zamen het hoofdelement in de meer derheid van den Rijksdag zouden moeten vormen. De werkstakingen in het Fransche Noorderdepartement zijn geëindigd, en bijna overal werd de arbeid hervat op de voorwaarden, door de mijn-maatschap pijen vastgesteld. Er is door de werklieden veel armoede geleden, en de opruiers, die tot het verzet aanspoorden, hebben niet weinig op hun geweten. De Tongkin-expeditie heeft, door de inneming van Hong-Hoa, haar doel be reikt. Generaal Négrier vestigt zijn hoofd kwartier te Hanoi, terwijl twee bataillons infanterie met de noodige artillerie voor goed de citadel van Hué, de hoofstad van Annam, zullen bezetten. De Chineesche officieren, die verzuimd hebben, Bac-ninh en Hong-Hoa te verdedigen, hebben een vriendelijke uitnoodiging ontvangen van de Keizerin om eventjes te Peking te ko men, onder bijvoeging dat zij de heeren een hoofd kleiner wil zien. en vooral op dezen stond, voelde Morre het gemis zijner armen, om hen allen aan zijn hart te klemmen I Weldra echter maakte deze eerste vervoering van vreugde bij zijne ouders plaats voor smai telijke gewaarwordingen. Doch hangen wij eenen sluijer voor dit treurig tafereel het welk wij daarenboven, door ons gevoel overmees terd, niet kunnen schetsen- Als met eenen tooverslag verspreidde zich door de stad het gerucht, dat Morre aangekomen was, en om stiijd werd hij door zijne medeburgers verwel komd, en met blijken van toegenegenheid als overhoopt. De weledelachtbare beer burgemees ter en vele andere aanzienlijke personen, reken den het zich tot een genoegen, Morre aan hun nen disch te zien, en met oplettendheden van allerlei aard te overladen. De terugkomst der Hollandsche krijgsgevan genen binnen Amersfoort, was voor onzen Morre weder een blijde dag. Tusschen de leden der regeering geplaatst, ging hij zijne krijgsbroeders, onder welke hij vele bijzondere kennissen had, tot buiten da stad te gemoet, ten einde hen te verwelkomen, en vervolgens het feest hunner heugelijke terugkeering mede te vieren. Weinige dagen later door eene zijner zusters, te Amsterdam woonachtig, uitgenoodigd, om haar en zijne verdere bloedverwanten eens te komen bezoeken, ijlde Morre, op vleugelen der broederliefde, naar Neêrlands hoofstad, en ont vangt ook daar, nog dagelijks, de uitslaandste blijken van medelijden en deelneming in zijn beklagelijk lot. Nadat Morre zijne naaste betrekkingen had gezien, toonde hij veel ongeduld, om het gedenk- teeken in de Nieuwe Kerk te Amsterdam, voor den onsterfelijken Van Speyk opgericht, voor de eerste in.ial ie mogen aanschouwen. M. t inge spannen aandacht stond lnj eenen geruim ii tijd voor hetzelve stil en riep eindelijk met een

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1884 | | pagina 1