Officiëele Publicatie. ADVERTENTIËN. WILLEM VAN LEER. vooral het voorstel-Rutgers betreffende het Merwede-kana»], de machtiging tot ontmunting van zilvergeld, en het wets ontwerp aangaande den suiker accijns (heffing vari bijslag tot aanvulling van het tekort in de opbrengst.) In de laatste zitting beantwoordde de Minister van Buitenlandsche Zaken een interpellatie van den heer Muller over het Congo-tractaat. Spreker deed het groote belang van onzen handel aan de Congo uitkomen, en betoogde dat het tractaat, tusschen Portugal en Engeland gesloten, met onze rechten geen rekening houdt. De Minister was dit geheel met den heer Muller eens, deelde mede dat hij zoowel te Londen als te Lissabon zijn bezwaren tegen het tractaat had doen uiteenzetten, maar kon er weinig meer van zeggen omdat de onderhande lingen nog voortduren. Aanstaanden Dinsdag, 6 Mei, komt de Tweede Kamer weer aan de beurt. Vervolg Bnitenlandsch Overzicht. De internationale tentoonstelling te Turijn is Zondag geopend in tegenwoor digheid van den Koning van Italië, de Koninklijke familie en de gezanten. Prins Amadeus hield daarbij een redevoering, waarin hij zeide dat Italië, na den afloop der worsteling om zijn zelfstandig be staan, met dezelfde geestdrift den stiijd aanvaardde op staathuishoudkundig gebied. Alleen door vreedzamen arbeid, sprak later de Minister van Landbouw wil Italië zegevieren. Op het terrein is een kolossale ballon captif door het inslaan van den bliksem vernield, op het oogenblik dat een twaalftal personen gereed stonden er in te gaan. Niemand bekwam eenig letsel. LATERE BERICHTEN. De Commissie voor den socialistenwet heeft, ondanks den tegenstand van den Minister von Puttkamer, het vooi stel van "Windthorst aangenomen, strekkende om het artikel te schrappen dat aari de Re geering veroorlooft vergadering van so cialisten vooraf te verbieden. Dat is het begin van het einde van den tegenwoor- digen Duitschen Rijksdag. DE BURGEMEESTER van AMERS FOORT, Overwegende dat met aanvang van den lo Mei a. s. uitvoering zal worden gege ven aan het besluit van den Raad dezer gemeente, oin de gemeente-reiniging in eigen beheer te nemen dat, tot bereiking van het daarmede beoogd doel, de medewerking der inge zetenen noodzakelijk is; dat het wenschelijk is de ingezetenen te herinneren aan de bepalingen van het algemeen politie-reglement dezer ge meente, voor zoover deze op de reiniging betrekking hebben. Roept de medewerking der ingezetenen in en herinm rt aan de navolgende bepa lingen van het algemeen politie-regle ment: Artikel 55. Alle gebruikers of beheer ders van gebouwen of erven, of, wanneer deze niet gebruikt worden, de eigenaars daarvan, zullen de straat met de stoepen en goten vóór, achter en ter zijde van die gebouwen of erven behoorlijk schoon houden, te weten: op de grachten en plaatsen waar slechts ééne rij huizen staat, ter geheele-, in straten en stegen, ter halve breedte van de straat, en aan markten, pleinen of biuggen, ter breedte van ten minste vier Nederlandsche ellen. Zij zullen deze, minstens eenmaal 's weeks, doen reinigen, op het tijdstip ter hunner keuze, mits zorgende, dat dezelve des Zaterdag-namiddags, gedurende de maan den October tot en met Maart te 4 uren, en gedurende de vorige maanden te 6 uren, behoorlijk rein zijn. Art. 58. De goten zullen opwaarts geveegd worden tegen den loop van het water in; de modder moet voor elk ge bouw worden uitgeschept en op het mid den der straat gelegd. Art. 64, Ie al. Niemand zal onrein heden, steenen of scherven op de straat of in de grachten werpen, noch dezelve, op welke wijze ook,' verontreinigen. Art. 66. Het ledigen van sekreten, mest- of gierputten en bakken en derge- lijken, zal op geen anderen tijd mogen plaats hebben, dan van des avonds elf tot des morgens vier uren, en onder toe zicht der politie. De vuilnis, daaruit komende, zal, binnen denzelfden tijd, in dichte en overdekte wagens of schuiten buiten de stad moe ten gebracht worden. Behalve voor het ledigen van sekreten, kan door den Commissaris van politie eene afwijking van deze bepalingen wor den toegestaan. Van het ledigen van sekreetputten zal, 24 uren vóór den aanvang, aan de naaste buren worden kennisgegeven. Art. 67. Niemand zal eenig vee slachten op de straten, nog bloed en ingewand van dieren, vuilnis van pensen, grom van visch, krengen of dergelijken, door de goten langs de straten vegen of laten afvloeien. Art. 122. Het is verboden op onafge sloten erven, binnen een afstand van vier ellen van de wegen, netten, huiden, leder, linnen-, of katoenen stoffen, hoopen bie zen, riet, vlas, hennep of mest in de open lucht te plaatsen. Art. 137. Zonder schriftelijke vergun ning van Burgemeester en Wethouders, zal niemand op de grachten of hoofd riolen eenige particuliere riolen afleiden, noch de bestaande verbreeden. Art. 243. Ingeval die terreinen door hunne lage ligging aanleiding geven dat daarop het water, de modder of andere vuilnis bij elkander loopt en blijft staan, zal de eigenaar verplicht zijn, op aan schrijving van Burgemeester en Wethou ders die optehoogen in voege zooals daar bij zal worden opgegeven en binnen den tijd daarin vermeld. Art. 245. Het is verboden binnen de kom der gemeente mesthoopen te hebben, zonder schriftelijke toe.-.temming van Bur gemeester en Wethouders. Art. 246. Binnen de kom der gemeente zullen alle sekreten, putten, riolen en goten, die door hunne slechte of ondoel matige inrichting, alle verzamelingen van bloed, afval, vuilnis of andere stoffen, die door hare uitwasemingenalle poelen of andere plaatsen alwaar slijk, of andere vochten te zamen loopen en blijven staan, die door hunne stank en uitdampingen, kunnen geacht worden nadeelig voor de gezondheid der bewo ners of hinderlijk voor de naburen te zijn, op bevel van den Commissaris van politie, binnen den tijd daarbij aangeduid, moeten opgeruimd, in orde gebracht en verbeterd worden, desnoods met verhoo ging van het terrein, en zulks door den- gene aan wien dit bevel gedaan is, hetzij de bewoner, hetzij de eigenaar van het perceel. Zij, die zich hierdoor bezwaard achten, kunnen hun bezwaar indienen bij Burge meester en Wethouders, die daarover naar bevinding zullen beslissen. Art. 288. Niemand zal binnen de kom der gemeente varkens, geiten of bokken mogen houden op erven, in huizen, andere gebouwen of kelders, dan met toestem ming van Burgemeester en Wethouders. Gedaan te Amersfoort den 29 April 1884. De Burgemeester voornoemd T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT, maken bekend, dat, te beginnen met den 1. Mei e. k., de gemeente-reiniging in eigen beheer zal geschieden. De Directeur der gemeente-reiniging is alle Werkdagen, des voormiddags van 11 tot 12 en van 3 tot 4 uur des namiddags, ten Raadhuize te spreken over alles wat op den reinigings-dienst betrekking heeft. Amersfoort, 29 April 1884. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Be Burgemeester T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. Amersfoort 30 April 1884. Bij besluit van Z.Exc. den Commissaris des lvonings in de provincie Utrecht van den 24." April 1.1. zijn tot rijks schatters voor de personeele belasting over het dienstjaar 1884/85 benoemd de heeren J. van Bottenburg, C. J. Jacobs, J. A. Hoksbergen en G. Prins, allen wonende te Amersfoort. Houders van konden worden bij deze herinnerd aan de hun bij een nieuwe plaatselijke verordening opgelegde ver plichting om het onlangs te hunnen huize bezorgd biljet met inkt nauwkeurig inte- vullen en vóór den 7. Mei aanstaande ten kantore van den gemeente-ontvanger inteleveren. Bij inlevering moet de verschuldigde belasting worden betaald, welke 3 be draagt voor eiken hond, doch f 1.50 voor een hond uitsluitend gehouden ten dienste van den landbonw of eenig be drijf van nijverheid, of ter bewaking van gebouwen of erven. Bij de betaling wordt aan de belasting schuldigen voor eiken hond een kentee- ken uitgereikt, dat de honden, zoolang zij zich op den openbaren weg bevinden, en de diensthonden voortdurend moeten dragen, behoorlijk zichtbaer aan een hals band bevestigd. Op dat kenteeken (een rood- of geel koperen penning) is het dienstjaar en een doorloopend nummer vermeld een maat regel, die tot verzekering van het toezicht op de belasting is ingevoerd. Door de anti-revolutionnaire kiesver- eeniging „Nederland en Oranje" is in district Zutfen voor de aanstaande ver kiezing van een lid der Provinciale Sta ten tot Candidaat gesteld mr. A. baron Mackay, die deze Candidatuur heeft aan genomen. Iieusdeii, Onzen geachte predikant Ds. J. Th. de Visser, hoopt a. s. Zondag namiddag te 3 ure zijn afscheidsrede van deze gemeente te houden en de 11 Mei, zijn intrede te Almeloo te doen, na, door de Hoogleeraai Valeton, bevestigd te zijn. BINNENLAND. Het Ned.-Fransch handelsverdrag zal eerst bij het Fransche Parlement inge diend worden, nadat het door de Nederlandsche Kamer is aangenomen. Donderdag werd te Utrecht in het »Te huis voor Militairen" de 10de alge- meene vergadering van het Nederlandsche Militairenbond gehouden. De Voorzitter herdacht met een enkel woord de groote uitbreiding van het bond gedurende zijn tienjarig tijdperk van be staan, waarvoor God ootmoedigen dank toekwam. De zamenspreking over de werkzaamheden en vruchten van verschil lende »Te huizen" in ons land, getuigde van groote belangstelling. Menige goede vrucht werd medegedeeld, in het bijzon der van het »Te huis en logement" te Harderwijk. Zaterdag werd te Tiel de 51. jaarlijk- sche vergadering gehouden van de Ne derlandsche Maatschappij van Brandverze kering, gevestigd aldaar. Uit het uit voerig en belangrijk verslag, door den directeur mr. M. Tydeman, uitgebracht, is de gunstige toestand der maatschappij gebleken. Was de schaderekening over het afgeloopen jaar minder geweest, uit de premierekening bleek dat de deelne ming steeds toeneemt. Het reservekapitaal is belangrijk vermeerderd en een divi dend van 35 pet. wordt aan de aandeel houders uitgekeerd. Het presedium werd waargenomen door mr. S. Rink, die als commissaris der maatschappij is herkozen. Op het Zendingsfeest, dat door het bestuur der hulpzending-vereeniging op Hemelvaartsdag, 22 Mei. e. k., in het Engelsche werk bij Zwolle zal gehouden worden, zullen, voor zoover bekend is, als sprekers optreden ds. J. Vermeer Az., baron van Doorn van Westcapelle, G. Zimmer, zendeling van BorneoG. van Asselt, zendeling van Sumatra A. van Os, zendeling onder Israël. GEMENGDE BERICHTEN. Een koopman te Amsterdam kocht de zer dagen een antieke waaier en dito bedsprei, voor de som van f 115. Spoe dig daarna verkocht hij beide voorwer pen aan een zijner handelsvrienden, met een winstje van f 1365 (zegge dertien honderd vijf en zestig gulden.) Een vrouwtje uit Kampen, welke uit het gemeentehuis aldaar een parapluie stal, behoorende aan een der beambten, is daarvoor door de rechtbank te Zwolle gestraft met 183 dagen cel. Zekere K. te Breda, bij de bewoners van die stad in een niet al te best blaadje staande, verzocht zijn huisbaas even met hern in zijne woning te gaan teneinde een en ander te bespreken. Nauwelijks was deze in huis, of K. sloot de deur van de woning waarin zij zich bevonden, vloog als 't ware zijn huisbaas aan en trachtte hem te verworgen. Laatst genoemde schreeuwde om hulp, die ge lukkig spoedig kwam opdagen, daar an ders een moord zou gepleegd zijn. De woestaard werd spoedig in hechtenis ge nomen. Bij het tolhuis aan het Abcouder meer, gemeente Ouder-Amstel, is Zondag mor gen uit het water opgevischt het lijk van een persoon, vermoedelijk Duitscher, naar gissing 45 a 46 jaar oud, haar en baard donker blond, gekleed in paarsche sok ken, hooge bottines, gestreepte pantalon, blauw vest en grijze fantasiejas. Op het lijk zijn gevonden een mesje, waarin gegraveerd G. M., en een 10 phenning stuk, benevens een papier waarop vier plaatsen in Nederland te lezen stonden geen aanwijzing omtrent naam of adres werd ontdekt. Den vorigen avond heeft deze persoon in een logement te Abcoude kleine vertering gemaakt en met Duitsch geld betaalddaarna is hij den Amsterdamschen straatweg opge- loopen, waar hem het ongeval is overko men. Hoe de zaak zich heeft toegedra gen is onbekend; de lijkschouwing heeft geen geweld ontdekt, en de straatweg is daar zoo breed, dat men zonder op zet niet in het water kan loopen. Dezer dagen overleed de soliedste man der Amsterdamsche beurs, namelijk de schoenpoetser Jan Iserief. Gedurende om streeks 40 jaren heeft hij trouw en eer lijk het schoeisel zijner beurs-abonné's van het stof ontdaan, alvorens zij den Mammon-tempel binnentraden, en in dien tijd menigeen bij de poging om het an dere »stof' machtig te worden, zien val len, hopeloos zien vallen, tot zelf bene den zijn schoenenbak. Hij zelf bleef onder al die wisselvalligheden der fortuin, onder zonneschijn en onweersvlagen, dezelfde, weinig rijker, maar ook niet armer. Wie echter kon als hij met rechtmatige fier heid uitroepen: »Leelijke kwajongen (een concurrent-schoenpoetser)! wat doe je hier; ik sta hier reeds meer dan 40 jaren, en geen mensch, kijk, die dat van me zeggen kan!" En nu, Jan is niet meer, doch zijne »zaak" ging gelukkig niet met hem mede; Emanuel Peper zal ze voor eigen rekening voortzetten. »Langs den meer en meer gebruikelijken weg", als een man dus, die op de hoogte is van zijn tijd, verzocht hij den beursbezoekers in eene circulaire om de gunst, door Jan genoten, en beloofde eene prompte en nette bediening. Moge ook hij bestand wezen tegen de verleiding en zich, evenals Jan, houden aan zijn schoenenbak. V GETROUW» te Leeuwarden, den 24 April 1884: Mr. A. CROOCKEWIT, Subst.-Griffier bij de Arr.-Rechtbank te Heerenveen, en R. M. QUINTUS. Zij en hunne wederzijdsche Betrekkin gen bedanken voor de vele blijken van belangstelling bij hun huwelijk, zoowel van hier als van elders ontvangen. Voor de vele blijken van deelne ming, ondervonden bij het overlijden van onzen Geliefden Echtgenoot, Vader en Behuwdvader, den WelEd. Gestr. Heer G. STOMPENDISSEL, in leven Gepens. Milit. Apotheker van het O. I. Leger, betuigen wij bij deze hartelijken dank. Amersfoort, 30 April '84. Wed. S. C. STOMPENDISSEL geb. Albrecht. G. D. MINNAERT. M. C. E. MINNAERT geb. stompendissel. G. STOMPENDISSEL. Ondergeteekenden allen Militairen, die gedurende hun verblijf alhier van het Militaire Tehuis gebruik maakten, brengen bij dezen hun nen oprechten dank toe aan de Hooggeachte Bestuurderen van genoemde inrichting voor alles wat zij in dien tijd in dat Te Huis hebben genoten. Amersfoort, den 30 April 1884. J. NOOR. II. BEKKERING. Allen die iets van mij te vorderen hebben, gelieven mij vóór of op VRIJDAG 2 MEI e. k. hunne rekeningen te zenden. Zand, hoek Spui, D 395,

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1884 | | pagina 4