Officiëele Publicatien. De volgende openbare bijeenkomst overigens werd de tijd aan sectie-arbeid besteed, werd Donderdag gehouden en diende alleen tot regeling der werkzaam heden voor de volgende week. Een wets ontwerp tot wijziging van het Wetboek van Strafrecht was van den Minister van Justitie ontvangen. De heer Schaepman deelde mede dat hij zijn vroeger aange kondigde motie betreffende het getal universiteiten intrekt. In de zitting van Maandag herdacht de heer "Van Kerwijk het 35jarig Koningschap van Willem III. Spr. roemde 's Konings getrouwe uitvoering der Grondwet, zijn ijver in de bevorde ring der materiëele belangen, en het ver bond met België dat eerstdaags zal beze geld vvorden. Veel stof is er dus tot dank, ofschoon groote verliezen door het Oranje huis zijn geleden en de achteruitgang van onzen fïnantiëelen toestand betreurens waardig is. Moge bij de te nemen be sluiten het besef op den voorgrond staan van wat wij als Nederlanders tegenover het Vaderland verplicht zijn. De heer Heemskerk sloot zich namens de Regeering bij die hulde aan, en hoopte dat het symbool van Oranje immer de handhaving der vrijheid zou blijven. Het ontwerp tot wijziging der wet van den Raad van State werd aangenomen. De discussiën over de zaakBüchler, den leeraar bij het Midd. Onderw. die een berisping ontving wegens het aan den dag leggen van onkerkelijke gevoe lens in een courant-artikel, nam een aanvang. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT, Gelet op art. 18 der wet van 4 De cember 1872 (Staatsblad no. 134), Brengen ter algemeene kennis dat eiken Maandag, 's namiddags te één ure, voor eenieder de gelegenheid tot kostelooze inënting wordt gegeven in de daartoe bestemde localiteit, gelegen aan deBreede- straat, wijk F, no. 133. Amersfoort den 12. Mei 1884. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT, Gelet op art. 6 der wet van den 2. Juni 1875 (Staatsblad no. 95), Brengen ter kennis van het publiek, dat een door WILLEM WORFFEL ingediend verzoek, met bijlagen, om vergunning tot het op richten van eene loodgieterij, ko per- en blikslagerij in het perceel alhier gelegen aan de Slijkstraat, wijk A, no. 77, bij het kadaster bekend onder sectie E, no. 1782, op de Secretarie der gemeente ter visie ligt, en dat op Maandag, den 26. Mei aanstaande, des voormiddags te elf uren, gelegenheid ten raadhuize wordt gegeven om, ten overstaan van het gemeentebestuur of van een of meer zijner leden, bezwaren tegen het oprichten van de inrichting intebrengen. Amersfoort, den 12. Mei 1884. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester T. A. J. VAN ASCII VAN WIJCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. Schouw. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT, Gezien art. 22 van het reglement op het onderhoud en gebruik der wegen in de provincie Utrecht, d. d. 8 November 1853 (Provinciaalblad No. 102), alsmede art. 104 van het algemeen policie-regle- ment voor de gemeente Amersfoort; Doen te weten, dat de bij voormelde artikelen bedoelde voorjaars-schouw over de wegen, slooten en waterleidingen, aan hun toezicht of beheer onderworpen, zal gehouden worden op Dinsdag, den 27. Mei aanstaande en volgende dagen. Wordende bij deze de bepalingen van bovengemelde reglementen aan de belang hebbenden in herinnering gebracht. Amersfoort den 12. Mei 1884. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. De BURGEMEESTER van AMERS FOORT, Gezien artikel 41 der gemeentewet, Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad dezer gemeente zal verga deren op Donderdag, den 15. Mei aan staande, des namiddags te 12'/i ure. Amersfoort, den 12. Mei 1884. De Burgemeester voornoemd, T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. Amersfoort, 14 Mei 1884. Door onderofficieren en korporaals van de dienstdoende schutterij alhier is Zater dag jl. in tegenwoordigheid van officie ren op het terrein de Vlassakkers een wedstrijd gehouden in het schieten naar de schijf, met geweren klein-kaliber, op een afstand van 200 meters. Daartoe waren door den majoor-commandant, ter belooning van trouwe deelneming aan de th oriën, eenige prijzen uitgeloofd, behaald door: korporaal Vonk, le prijs, zilveren horloge; adj.-onderoff. Busquet, 2e prijs, rooktafel; serg. maj. Hoksber- gen, 3e prijs, veldkijker; serg. van Nieu- wenhuizen, 4e prijs, inktstel; korp. Hey- ligers, 5e prijs, reistasch; serg. Pieck, 6e prijs, bierglas, en fourier van Gelder, 7e prijs, veldflesch. De Kamer van Koophandel te Maastricht heeft den Minister van Waterstaat ver zocht, de exploitatie van de lijn Amers foort—Nijmegen op te dragen aan de Maatschappij tot exploitatie van Staats spoorwegen. De Haarlemsche kamer wenscht daarentegen deze te zien opge dragen aan de Hollandsche spoorweg maatschappij. Z. M. heeft op verzoek eervol ontslag verleend, aan den Heer R. van 't Kloos ter als heemraad van he twatersch. Eem- nes, prov. Utrecht. Wederom is er alhier een Cricket- Club opgericht onder de zinspreuk Kracht en VlugheidHet bestuur daar van is opgedragen aan de jongenheeren D. Ossenbruggen, D. H. Pompe en M. Wolft', respectievelijk President, Secre taris en Captain. Dit is thans de tweede die hier werkt, den jongenheeren afwisseling geeft en aangenaam samenzijn verschaft. Moge deze jeugdige club in bloei toenemen. VERGADERING van den RAAD der gemeente AMERSFOORT op Donderdag, den 15. Mei 1884, des namiddags ten 12lA ure. Punten van behandeling 1. Voorstel van Burgemeester en Wet houders, tot het aanschaffen van eene brandspuit. 2. Eindbeslissing over het plan der vernieuwing van straten. 3. Ontwerp-besluit tot het aangaan eener geldleening. 4. Reclame van den heer P. Methorst tegen zijnen aanslag in den hoofdelijken omslag, dienst 1884. 5. Rekest van W. Stork, inzake de herschatting zijner localiteit van het ver gunningsrecht tot verkoop van sterken drank in het klein. 6. Benoeming van een onderwijzer aan de openbare lagere scholen (school 2e soort). Yerkooping van vaste goederen. Zaterdag 10 Mei 1884 in het Koffiehuis y>Het Valkje." Notaris: de Heer A. H. DRIJFHOUT VAN HOOFF. 1. Een huis en erf in de Mooijer- straat520 2. Een huis en erf naast 't voor gaande perceel270 3. Een huis en erf in de Lieve Vr.-straat900 4. Een huis en erf op den Hof. 2010 5. Zes perceelen bouwterrein na bij de Wolversteeg, waarvan 1 verkocht voor460 en zijn de 5 andere opgeh. 4160 BINNENLAND. De Minister van Ooi log heeft omtrent de tenue der militairen, aan wie op grond der ministerieele aanschrijving van den 23n Augustus 1881 de vergunning tot het dragen van wapenen buiten dienst is ontzegd, bepaald, dat bedoelde man schappen, in de voorgeschreven tenue gekleed zullen zijn, met den koppel en drager, doch zonder sabel of bajonet en zonder schede, de manschappen der ca valerie en der rijdende artillerie echter met de sabeltasch. Hij beveelt den kom- mandeerenden officieren eene gestrenge naleving dezer bepalingen aan, in het belang der waardigheid van den mili tairen stand. De 35. gedenkdag der inhuldiging van koning Willem III, op jl. Maandag, wordt in het D. v. Z. H. herdacht met er op te wijzen, dat al zal het uiterlijk feest- vertoon ditmaal een bescheiden aanzien hebben in den boezem des volks toch niet minder sterk de snaar trilt der dankbaarheid jegens God, voor de on waardeerbare weldaad aan Nederland bewezen, door 's Konings leven te spa ren voor zijn huis en voor zijn volk. Ook nu is het volk doordrongen van dankbaarheid aan zijn Koning, die nog weder tien jaren lang gestand deed zijn vorstelijk woord van de vrijheden en de rechten van al zijne onderdanen te zul len beschermen en hun welvaart te zul len bevorderen. Ook nu wordt het volk gedreven door het verlangen, om 's Ko nings zorgen te beloonen met gehecht heid aan de orde, met gehoorzaamheid aan de wet, met onverflauwde liefde voor den Koning en zijn huis, Ook nu, meer dan ooit, verheugt zich heel het land over het nog steeds krachtig gestel en de goede gezondheid van onzen be minden Koning. »Aan den jubeltoon over de genoten voorrechten in het verleden gevoelt het Nederlandsche volk behoefte, de vernieuwde betuiging te paren van die verknochtheid en trouw, waaruit de band is geweven, welke heden nog even als ooit te voren den Koning vereenigt met het volk. En tot den troon van den Koning der koningen stijgt uit het volk eenparig de bede op: Spaar lang, o Heer! den Koning en het koninklijk gezin Leve de Koning! Lang leve koning Wil lem de Derde 1" Het Rott. Nieuwsbl. schrijft: »Wiedie lange reeks van jaren terug denkt, ver heugt zich ongetwijfeld in den geleide lijken en steeds vreedzamen gang van zaken hier te lande, en dankt dit met ons voor alles aan den streng constitu- tioneelen zin des Konings. Maar naast die verdienste, de hoogste, die eeii koning hebben kan, staat zyne belangstelling voor alles wat 's volks welzijn kon be vorderen. De verdiensten van onzen vorst staan boven onzen lof; hem siert de kroon der jaren, die op een welbesteed leven terugzien en de voldoening, die hem het hart met trots moge vervullen, dat al zijne regeeringsdaden steeds als een opengeslagen boek voor het volk la gen en door dat volk ten allen tijde zijn gewaardeerd. »Ons volk is geen volk, dat aan op ruiende taal het oor leent: te midden van ons leeft elke vorst veilig. Maar Willem III is ook geen vorst, naar wien eene misdadige hand zich zou uitstrek ken, omdat hij zich nooit boven, maar steeds te midden van zijn volk heeft ge steld. Die gelukkige vereeniging van een orde- en vredelievend volk en een recht vaardig onbaatzuchtig koning is 't ge heim der gelukkige regeering, die nu reeds 35 jaren heeft geduurd. De Willem Barents zal op Zaterdag 31 dezer den zevenden tocht naar de Noordelijke IJszee aanvaarden. B. en W. van Amsterdam hebben wijselijk afwijzend beschikt op het ver zoek van Rietschoten en Houwens, be treffende het oprichten van een fabriek van dynamiet en andere ontplofbare stof fen in den Noorder Ypolder. GEMENGDE BERICHTEN. Tegen den correspondent van een te Groningen verschijnend blaadje is door het schoolhoofd van Marum een vervol ging ingesteld, wegens het opnemen van een bericht, waarin gezegd wordt, dat bedoeld hoofd zich onder schooltijd en in de school in »kennelijken staat" vertoond heeft. In de vogelkooi van een bewoner van Loosdrecht is door twee kanarievogels (poppen), met elkanders hulp, een nest gebouwd tuschen een bessenstruikje, dicht bij den grond. Gezamenlijk hebben de vogels in dat nestje zeven eitjes ge legd, waarop zij zich bij beurten te broe den zetten. In de Waal, dicht bij Zalt-Bommel, heeft men een zalmpje gevangen dat 31 kilo's woog. Aan de achterste buikvin zat een geldstuk vast gehecht, dagteekenende uit de eerste Fransche Republiek, doch waarvan het jaartal onleesbaar was. Op den IJssel, bij Wilsum, is door een visscher een steur gevangen van ruim 150 pd. en 3'A meter lang. De handel in Amerika is tegenwoordig zeer gedrukt. Men is er zelfs toe moeten overgaan op verscheidene fabrieken arbei ders te ontslaan. In deze omstandigheden hebben de pas aangekomen landverhui zers de grootste moeite werk te bekomen, en het is een ieder aan te raden te zorgen eene vaste betrekking te hebben voor men vertrekt, daar zij anders aan vrij wat erger armoede zijn blootgesteld dan in het vaderland. Er zijn in Maart om streeks 40,000 landverhuizers aangeko men en hiervan is het grootste gedeelte zonder werk. Alleen werklieden, die met landbouw bekend zijn, of rijk genoeg zijn land aan te schaffen, hebben een klein kansje hun maatschappelijken toestand een weinig te verbeteren. Te Philadelphia heeft onlangs een jon gen zijn zusje overgehaald om te leeren vliegen. Hij geleidde haar naar de tweede verdieping van het ouderlijke huis, bond haar aan eiken arm een kalkoenvlerk, benevens een uitgespannen regenscherm aan het lijf, bij wijze van valscherm, en beduidde haar om aldus toegerust het venster uit te springen. De uitslag was, dat het arme wicht een been brak en ettelijke zware kneuzingen opdeed. De jongen werd natuurlijk ter dege gestraft hetgeen hem niet belette vol te houden, dat de schuld aan het zusje lag, „dat" zeide hij, „in plaats van goed te vliegen, zich als een gansje gedragen had." Paula Minck, eene vrouw in den trant van de welbekende Louise Michel, heeft te Brussel een voordracht gehouden over de rechten van den mensch. 't Geen zij vertelde was hoogst vermakelijk en toen zij „gesproken" had, ontstond er een kloppartijtje onder 't gehoor, waarbij het warm toeging. Te Venloo is uit de Maas het lijkje opgevischt van een pasgeboren kind, dat geheel naakt was. 't Is schande zooveel kindermoorden als in ons land gepleegd worden Misschien zou het wenschelijk zijn, dat op hen, die aan zulk een moord schuldig worden bevonden, de strengste straf, bij de wet bepaald, vijf jaar tuchthuisstraf werd toegepast. Te Burgwoldniel heeft men bij het afbreken van een oud huis, onder een vloer, een emmer en een kruik, met gou den en zilveren munten gevuld, die een aardig kapitaaltje vertegenwoordigen, ge vonden. Woensdagavond deserteerden zeven soldaten die tijdelijk bij de klasse van discipline geplaatst waren. Donderdag middag bevonden zij zich met stokken en knuppels gewapend te Kapellen. Daar werden zij aangehouden door een rijks- en een gemeente-veldwachter. Aanvan kelijk schenen zij zich weinig om de dienaars der wet te bekommeren, doch toen de rijksveldwachter zijn revolver voor den dag haalde, kwam er een wei nig vrees in en lieten zij zich naar Schare geleiden, waar de burgemeester onmid- delijk naar Vlissingen telegrafeerde, van waar het verzoek kwam, de heeren in bewaring te houden. Onder bewaking van vier veldwachters werden de deser teurs in den namiddag naar Vlake ge bracht, waar met den trein een deta chement uit Vlissingen kwam om hun over te nemen en naar laatstgenoemde plaats terug te brengen. Zondagnamiddag, omstreeks halfzes, viel op een boven voorkamer van het perceel No. 17, in de Verwerstraat, te Amsterdam een aangestoken petroleum stel van de tafel. In een oogenblik tast ten de vlammen de omringende voorwer pen aan en een meisje, dat van de twee gezinnen, die er woonden, alleen te huis was, kon slechts met groote moeite het vertrek verlaten, waarna zij zich van de trap liet glijden en zoo, door zware rook wolken heen, op de straat terecht kwam. Uit Cairo wordt aan de Observer ge meld: Aan de Engelsche militaire auto riteiten is gelast maatregelen te nemen voor een expeditie tot ontzet van Khar toem, die, als zij niet onnoodig is gewor den, in October onder bevel van Wolseley zal verirekken.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1884 | | pagina 2