NIEUWE NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR AMERSFOORT, 8AARN, BUNSCHOTEN, EEMNES, HAMERSVELD, HOEVELAKEN, HOOGLAND, LEUSDEN, SOEST, VUUHSCHE, SCHERPENZEEL EN WOUDENBERG In het verre Westen. Feuilleton. No. 40. Zaterdag 17 Mei 1884. Dertiende Jaargang. Uitgever: A. M. Slothouwer, Wat te doen. AMERSFOORTSGHE Abonnementsprijs voor Amersfoort per 3 maanden f 1, Franco door het geheele Rijk4,10. Afzonderlijke nummers3 Cent. Dit Blad verschijnt des Woensdags en des Zaterdags. te Amersfoort. Advertentiën van 16 regels 0,40. Iedere regel meer s 0,05 Voor het Buitenland0,07 Reclames per regel 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte Advertentiën knnnen ingezon den worden tot niterlijk 's mor gens 10 uur des Woensdags en Zaterdags. Eene viermaal geplaatste ad vertentie wordt sleclits driemaal in rekening gebracht. In ons voorlaatste artikel wijdden we eenige woorden aan den tegenwoordigen toestand van het landbouwbedrijf, en be hielden ons voor nader terug te komen op de vraag die we thans tot titel kiezen. Men zal van ons niet vergen dat we het middel aanwijzen hetwelk in betrek kelijk korten tijd alles weer in orde brengt, dat de période der magere jaren afsluit en die der vette weer doet aanbreken. Zulk een middel bestaat niet, en wie er mede voor den dag komt is eenvoudig een kwakzalver op staathuishoudkundig gebied. Er is, malaise. Dat uitheemsche woord, 't welk we onmogelijk kunnen vervangen door een Nederlandschen term die volmaakt hetzelfde uitdrukt, is niet slechts op den landbouw van toepassing, maar op de meeste andere takken van volkswelvaart. De handel klaagt en het toenemend aantal faillissementen bewijst dat er reden tot bezorgdheid is industri- ëele maatschappijen kunnen geen divi- denten uitkeeren, groote nijverheids-on dernemingen moeten den arbeid staken, stoomvaart ondernemingen hebben de tering door gebrek aan vracht, enz. Hoe komt dat alles? Niemand die deze vraag met juistheid kan beantwoorden. Dat de landbouw in deze algemeene dalende beweging deelt, kan geen verwondering baren. Goede oogstjaren kunnen veel herstel len, maar niet alles, omdat de prijzen der producten met de opbrengsten om gekeerd evenredig zijn of nagenoeg. Er zijn zelfs lieden die het vooruitzicht van Maar wat er ook mocht woelen en bruisen in zijn binnenste, zeker was het geen opwelling van berouw, die aan zijn blik die strakke uit drukking gaf. Webster wandelde langzaam op en neer. Met de armen op de borst en het hoofd in gedachten verzonken, scheen hij den gevangene vergeten te hebben. Er lag iets schrikwekkends in de ijskoude kalmte, die uit zijne houding sprak, terwijl hier toch leven en dood op het spel stond van iemand, die reeds eenige uren aan een boomtak gebengeld zou hebben, als hem niet om andere redenen nog een korten tijd het leven gelaten ware. In zijne gedachten werd hij door den wachter gestoord. »Zij komen!" riep deze door de deur. Webster zag op alsof hij uit een droom ont waakte. «Verberg u dan," antwoordde hij daarop, »ten minste zoolang tot zij hier binnen zijn. Zij moeten niets bemerken van onze voorzorgs maatregelen, zij zouden zich maar onnoodig ongerust maken." De man verdween. Webster wierp een achter- dochtigen blik op den gevangene, om zich te een ruim beschot niet eens zoo heel aan genaam vinden. Toen de maand Maart zich zoo gunstig voordeed, lazen we in een courant een landbouwbericht waarin de vrees werd uitgedrukt dat de appelen zoo overvloedig zouden zijn dat ze geen geld waard werden, en de veldgewassen mede door de ruime opbrengst onver koopbaar zouden blijken. Nu, April heeft den grond gelegd tot heel andere ver wachtingen, helaasIn elk geval is het waar, dat bij lage prijzen ook de land bouwer, de pachter, de arbeider minder geld tot levensonderhoud behoeven en de beide eersten minder uitgaven voor vee voeder hebben, en dat maakt op het jaarlijksch budjet, zoowel voor een groot gezin als voor een talrijken veestal, reeds een groot verschil. Ruime oogsten biijven onder alle omstandigheden zeer gewenscht, en de gedrukte toestand van den land bouw in Engeland werd juist toegeschreven aan het feit, dat eenige jaren achtereen de oogst misliep, waardoor, gelijk de staathuishoudkundigen zeggen, de natio nale rijkdom met vele millioenen ponden sterling verminderde. Sommigen zoeken heil in landverhuizing, om het verbroken evenwicht te herstellen. Wij gelooven niet aan de kracht van het redmiddel^ zij die heengaan zijn juist degenen die énergie genoeg bezitten om de ongunstige omstandigheden te bekam pen en te overwinnen, en, gingen de anderen, dan zouden zij het daarginds hard te verantwoorden hebben, hetgeen zelfs met velen het geval is die met de beste vooruitzichten naar de Nieuwe Wereld togen. Anderen recommandeeren invoerrech ten op landbouwproducten als het groote geneesmiddel. Op die manier zou men met een flinke dosis rattenkruit de koorts kunnen kwijtraken. Duurte van levens middelen en wat daar verder uit voort vloeit zou het eenige zijn wat er bij ge wonnen wordt. Men ziet het aan Duitsch- land, waar de toestand van den landbouw volstrekt niet beter is dan bij ons, waar overtuigen, dat zijn afgematheid niet gehuicheld was om de wachten te verschalken; daarna trad hij naar buiten. Dicht bij de hut ontmoette hij Charlotte's moeder. Zij steunde zwaar op Ha rold's arm, en deze leidde haar voorzichtig langs den weg, dien een der wachters en de koetsier door de natte struiken baanden. «Laten wij een oogenblik hier blijven staan", sprak hij tot haar, terwijl hij hare hand greep en onder zijn arm bracht; en toen Harold ach teraf gegaan was, ging hij op zachten, troosten- den toon voort: «Verzamel al uwen moed, want gij hebt dien noodig bij hetgeen gij zien zult. Zoekt kracht in het bewustzijn, dat gij dit offer brengt aan Charlotte." «God, God, wat zal ik te zien krijgen," zuchtte de oude vrouw, en Webster voelde hoe een he vig sidderen haar lichaam deed trillen. «Moed gevat," vermaande hij haar dringend, «vergeet niet voor welk doel wij hier zijn; tracht u goed te houden om daardoor zeker te zijn van den goeden uitslagmaar laten wij ons haasten. Hoe spoediger dat alles gedaan is, des te eerder zal er vrede in uw gemoed komen Ja, het moet gebeuren, denk aan Charlotte." Zij kwamen in den kring die door het licht, dat uit de openstaande deur viel, verlicht werd. Toen zij den ingang naderden, moest Webster de vrouw bijna dragen, zoo geheel hadden haar krachten haar begeven. Op het oogenblik echter dat zij den drempel betrad, vanwaar haar blik op Mapelton viel, die doodsbleek en met den bloedigen doek om het hoofd, als een toonbeeld de verarming van den landbouwenden stand een niet te miskennen feit is ge worden. Maar wat dan? Het kwaad moet van verschillende kanten worden aangepakt. Vooreerst behoort er gedacht te wor den aan bezuiniging. Of men wil of niet, én boer, èn boerin, èn werklieden, ze moeten hun levenseischen terugbrengen binnen de grenzen die ze vóór de jaren van vroeger ongekenden voorspoed niet overschreden. Er is maar één ding waarop niet mag bezuinigd worden door geen enkelen huis vader. Dat is op uitgaven voor onderwijs. De aanstaande landbouwer, 't zij patroon 't zij knecht, moet leeren waarnemen, leeren nadenken, leeren toepassen. Er zijn op geen enkel gebied in de laatste jaren grooter vorderingen gemaakt, en, zooals de bezoekers van het aanstaand Landbouw- congres zullen opmerken, in menig onderdeel van het vak is een schat van ervaringen verkregen, die ieder ten dienste staan. Maar wanneer het opko mend geslacht met onontwikkelde geest vermogens komt te staan voor de talrijke vraagstukken die zijn bedrijf opwerpt, hoe zal het dan mogelijk zijn den juisten weg te vinden tot een goede oplossing? En nu spreken we niet alleen van Jand- bouw-onderwijs in den engeren zin des woordshoewel wij een meer algemeene invoering, met zoodanige regeling dat het op weinig kostbare wijze kan verkregen worden, onontbeerlijk achten, moeten we tevens doen opmerken dat hij die een behoorlijk lager onderwijs heeft ontvangen daardoor in staat wordt gesteld om door eigen lectuur en onderzoek een aantal dingen te leeren die in zijn vak te pas komen. Elke eigenaar of gebruiker van land moet dat land nauwkeurig leeren kennen, om te weten op welke wijze hij er de meeste voordeelen van kan verkrijgen. Tevens moet hij acht geven op wat er van ontzetting onbeweegelijk naar de deur staarde, scheen nieuw leven haar verzwakt lichaam te doortintelen, en haar angst plaats te maken voor een onbegrensd gevoel van weedom en medelijden. Een lichte blos kleurde haar gelaat, dat eens schoon was geweest, maar nu door diepe rimpels ontsierd was. Gedurende eenige seconden aarzelde zij, als om zich te overtuigen dat de man aan hare voeten dezelfde was als hij, wiens beeld haar uit vroegere dagen nog altijd levendig voor den geest stond; daarop ging zij dicht bij hem staan, en verwonderlijk kalm klonk haar zachte stern: „Charles, hoe moet ik u wedervinden. Gij hebt mij geroepen, en ik ben gekomen. Gij wilt al het leed dat gij mij berokkend hebt, weer goed maken, en in mijn hart is slechts plaats voor medelijden en vergiffenis. Maar toen gij zachtere gevoelens zijt begonnen te koesteren," ging zij op zwaarrnoedigen toon na een korte pauze voort, „waarom hebt gij dan gewacht tot u een onge luk overkwam en ik zie nu, hoe gij lijdt, al kan ik ook niet begrijpen, waardoor gij in zoo'n vreeselijken toestand gekomen zijt waarom hebt gij mij niet opgezocht. Waarom kwaamt gij niet eerder, om een plicht te vervullen, en een nieuw leven te beginnen, dat ons beiden tot gemeenschappelijken vrede had kunnen leiden?" Zoolang zij sprak staarde Mapelton haar aan, alsof hij zijn zinnen niet vertrouwde. Toen zij eindigde, zag hij met verwarden blik naar Web ster op. Het was duidelijk dat de klagende vrouw, zoo in-de wereld gebeurt, om waar het mogelijk is zich te richten naar hetgeen op het oogenblik het meest wordt gevraagd. Wie in de nabijheid van een stad of groot dorp woont, kon wellicht zich met meer voordeel toeleggen op de productie en den verkoop van melk en eieren, op de teelt van warmoeziersgroenten, dan op den ge wonen landbouw: en zelfs bij grooten afstand is dit mogelijk, als maar gezorgd wordt voor goede Communicatie-midde len, die tevens aan te wenden zijn voor mest-aanvoer. Menig landeigenaar, die zich verzette tegen den aanleg van een tramweg langs zijn hoeve, is zelf oorzaak dat hem de middelen ontbreken om op meer voordeelgevende wijze te gaan wer ken. Wie in staat is, flink weiland aan te leggen, zal in deze jaren waarschijnlijk baat vinden, bij den aanfok van vee van eerste kwaliteit: door de krachtige pogin gen van landbouwmaatschappijen en particulieren is het gehalte van ons vee in den laatsten tijd zeer verbeterd. Maar, dat kost tijd, moeite, overleg en na denken. Eindelijk komt het ons voor, dat de landbouw gebant zou zijn bij coöperatie. Ieder erkent bijv. de noodzakelijkheid van verbeterde werktuigen te bezigen, maar weinigen kunnen die aanschaffen, welnu, waarom slaat men de handen niet ineen om gezamenlijk te koopen wat niet elk voor zich kan bekostigen? Zaaima- chines, maaiwerktuigen och, men ge bruikt ze eenige dagen in het jaar, en dan kosten zij den overigen tijd onder houd en plaatsruimte. Kan men het niet zoo schikken, dat deze posten op de be grooting tot een lager bedrag zijn te brengen We erkennen, 't zijn alle kleine mid delen als men ze op zichzelf neemt. Maar het leven is nu eenmaal voor ieder onzer de som van een groot aantal kleinigheden. Stellig gelooven we, dat bij algemeene toepassing van 't geen wij aanraden, de toestand weldra eenige verbetering zal ondergaan. mocht zij al ooit van Badger gehoord hebben, niet vermoedde dat zij in Mapelton den driesten roover aanschouwde, die sedert een lange reeks van jaren, nu eens in Mexico, dan weer in Californië of in een der andere zuidelijke staten met een bende van zijns gelijken het land on veilig maakte, zonder dat het ooit gelukt was hem te vangen. Hij kon niet oegrijpen dat zijn aartsvijand, en dat was toch de man die voor hem stond, hierover het stilzwijgen zou bewaard hebben. Nog onbegrijpelijker kwam het hem voor, dat de diep geschokte vrouw voorgaf naar zijn roepstem geluisterd te hebben, terwijl hij zich toch bewust was slechts door dwang den voorslag van Webster ingewilligd te hebben, en hij zich zelfs niet gebonden achtte aan zijne belofte. Zijn verrassing was hierdoor zoo groot, dat hij geen woorden kon vinden om te ant woorden. Eerst nadat Webster de vraag, die op zijn gelaat te lezen stond, met een nauwe lijks merkbaren hoofdknik beantwoord had, wendde hij zich weder tot de vrouw. «Ja, ik heb u laten roepen," begon hij, maar hij moest zijn oogen neerslaan voor de op hem rustenden blik, «ik zou wel zelf gekomen zijn, maar ik wist niet hoe gij mij zoudt ontvangen, en nu is het misschien reeds te laat tot een algeheele verzoening. Gij ziet, hoe ik hier lig; ieder uur kan mijn laatste zijn. Ik wilde niet van deze wereld scheiden, zonder het aar. u gepleegde onrecht, voor zoo ver in mijn ver mogen is, te herstellen. Wordt vervolgd.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1884 | | pagina 1