NIEUWE NEWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR AMERSFOORT. BAARN, BUNSCHOTEN, EEUES, HAMERSVELE3, HOEVELAKEN, HOOSLAND, LEUSOEN, SOEST, VUUHSCHE, SCHERPENZEEL EN WOUDENBERG In het verre Westen. F euilleton. No. 43. Woensdag 28 Mei 1884. Dertiende Jaargang. Uitgever: A. M. Slothouwer, Buitenlandsch Overzicht. Staten-Generaal. COURANT. Abonnementsprijs voor Amersfoort per 3 maanden f 1, Franco door het geheele Rijk1,10. Afzonderlijke nummers3 Cent. Dit Blad verschijnt des Wocnsdugs en des Zaterdags. te Amersfoort. Alvertentiën van 16 regels 0,40. Iedere regel meer 0,05 Voor het Buitenland0,07 Reclames per regel 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte Advertentiën kunnen ingezon den worden tot uiterlijk 's mor geus ÏO uur des Woensdag» en Zaterdags. Eeue viermaal geplaatste ad vertentie wordt sleelits driemaal iii rekening gebracht. Nu in Frankrijk de vreugde over de beëindiging der Tongkin-zaak wat be koelt, begint men algemeen de prac.ische zijde van de quaestie wat nader te be kijken, en niet zonder schrik derikt men aan de millioenen. die deze „gloii e" ki st en nog kosten zalzoodat het niemand behoeft te verwonderen dat sommigen het bij rustiger ovei weging nog zoo kwaad niet zouden gevonden hebben, als men China een flinke vergoeding voor oorlogskosten had doen betalen. Er wordt uitgerekend dat zelfs in het gunstigste geval de voordeelen, uit de Tongkinsche veroveiingen voortvloeiende, onmogelijk de geldelijke en andere offers kunnen dekken die reeds gebracht zijn of nog noodig zullen blijken, vooial omdat in de eerste jaren althans een vrij sterk be zettingsleger niet gemist kan worden. Niettemin worden reeds plannen gevormd om van de bij het voorloopig tractaat verkregen rechten gebruik te maken behalve van de oprichting van een groote maatschappij voor den handel met Cochin- china en Tongkin, wordt gesproken van den aanleg van twee spooi weglijnen om het transito-vervoer naar en van de Clii- neesche grenzen gemakkelijk te maken. De voordracht der grondwetsherziening is door den Minister Jules Feiry hij de Kamer ingediend. In een enkel artikel zijn de bepal.ngen samengevat die naar »Daar ik meende dat het oprechte meisje mij ook genegen was, aarzelde ik niet hare hand te vragen. Hoewel zij een weinig verrast ei, verlegen was, gaf zij mij toch op haar vi oolijke zorgelooze manier liet jawoord, en nu begr ijp ik maar al te goed, dat zij zich in zichzelve vergiste, haar vriendschappelijke gezindheid voor liefde aanzag, en eerst dan tot een helder bewustzijn kwam, toen een noodlottig toeval dezen Mapelton op haar weg bracht. Ik mag dus geen steen op haar werpen, want Mapelton was niet alleen een opvallend schoon man. maar had in zijn manieren, zijne bewegingen en zijn gesprekken iets verleidelijks. Had Mai gai et toen den moed bezeten om openlijk uit te koinen voor den indruk, dien deze man op haamaakte, wie weet, of dan alles nog niet andei s afgeloopen ware. Men zou hem misschien opmerkzamer hebben gadegeslagen en eindelijk als een on waardige hebben ontmaskerd misschien was ook wel de algeineene bekendheid rnet de ver houding, waarin hij tot de gevierde schoonheid stond, de oorzaak geworden van zijn teiugkeer tot een eerlijken levenswandel. Het eerste heeft hij waarschijnlijk gevreesd, en tot het laatste zich te zwak gevoeld, en daarom was geheim houding hem zeer welkom. Ik twijfel er zelfs niet aan of hij heeft, oin zijn schandelijk plan doortezetten, Margaret in haar stilzwijgen ge sterkt; en welk meisje zou niet bei eid zijn zich naar de wenscheu en voorstellen van den ge liefde te schikken. Maar ik herhaal het, had het oordeel der Regeering wijziging be hoeven: de formuleering der nieuwe ar tikelen wordt aan het Congres overge laten. De radicalen zijn met deze be scheiden herziening niet tevreden, en toen Ferry in zijn rede verklaarde dat men de revolu'ionaire leeringen thans ter zijde moest stellen, en hij consta teerde, dat het her/.ienii gswerk in han den was genomen door bezadigde lieden, gaf de Uit rste Linkerzijde luide teeke nen ,an afkeuring. Met de conferentie over Egypte schijnt het nog niet eig te vlotten, oischoon be weerd wordt dat zij reeds den 2Uen Juni kan bijeenkomen, weet men niet op welke gronden die verwachting rust. Ook over de Gordonexpeditie loopen onderschei den geruchten, die evenwel doen zien dat het plan minstens in ernstige overweging is. Te Cairo woidt voorgesteld, de Britsche en Egyptische troepen aan land te zetten te Soeakin en dan over Berber op te rukken naar Khartoem, terwijl tegelijker tijd een drietal kleine Engelsche stoom schepen op den Nijl zouden moeten varen om den vijand af te leiden, lie benoeming van Sir Garnet Wolseh-y als hoofd van de expeditie schijnt vrij zeker te zijn. Eei. bewijs dat bet in Engeland niet ontbreekt aan kranige lui om iets groots tot stand te helpen brengen, weid dezer dagen geleverd. Er is plan, om door middel van een kanaal de stad Manchester met de zee (bij Liveipool) in verbinding te brengen. De Commissie uit het Hooger- iiuis, belast met het onderzoek van dat plan, verklaarde zich er voor, mits de ondernemers vooraf een kapitaal vai 5 millioen pond sterling beschikbaar zou den stellen, als waarborg voor de uitvoe ring. Pas was dit besluit te Manchester bekend, of aan de beurs werd de inschrij ving geopend, en binnen drie uren was zij mij in vertrouwen de waarheid bekend, in I plaats van door haar veranderd gedrag twijfel in mij te doen ontstaan, ik zou teruggetrehen zijn. al was li -took verbrijzeld en inet ge.broken hart. Maar voor ik een helder begrip had van het noodlot lat inij boven het hoofd hing, barstte liet eensklaps als een donderslag boven mij los. vMargaret was namelijk op /ekereu dag vei- dwenei', en tegelijk met haar Mapelton. Over Je reden van haai- onbezonnen handeling kon geen twijfel bestaan, want op ,1e tafel lag een brief aan hare oudeis, waarin het heette: »Doet geen onderzoek naar inij. het zou te vergeefs zijn. Ik Volg mijn gelukster, ik kan niet anders. Treuit niet om mij, want ik trek liiijn geluk tegemoet." «Deze gebeurtenis had op ons allen een ver pletterende uitwerking. Maar waartoe nu nog mijn toenmalige!) gemoedstoestand te beseliuj- ven? Maar welwil ik u verzekeren, dat ik na het verlies van mijne geliefde eerst ten volle ge voelde, hoe ik met alle draden mijns leven1'on verbreekbaar aan haar Vei bonden was. Deze grenzeiilooze liefde was het ook, die inj bij al inijo latei e handelingen tot richtsnoer strekte, en ook nu nog mijn gedrag tegenover den laag- haitigen verrader bepaalt. Mijn eerste gevoel tegen hem was een ontembare haat en een onlesehbare dorst naar wraak, maar na-iat ik er lang en kalm over nagedacht had, week dit vooi diepen rouw. Immers mijn wraak zou de arme veiblii.de Margaret nog/.waai der getroffen hebben dan haren verleider, en met welk recht uad ik haar kunnen vervolgen, haar, die eeue verbintenis vei brak, waarvan zij geen geluk Voor zichzelven, en dus ook niet voor mij verwachtte." «Mijn achterdocht tegen het karakter van Mapelton nam intusschen steeds toe. hoe langer ik hem gadesloeg iu ziju omgang met Ma. garet j de som volteekend. Voor het overige is in Engeland ook niet alles rooskleurig, en heeft menige tak van nijverheid inzon derheid de ijzer-industrie, het hard te verantwoorden. De groote ijzergieterij aBrithaniiia Company" te Middlesborough heeft haar werkplaatsen moeten sluiten waai door omstreeks duizend arbeiders broodeloos werden. Den lOen Juni wordt de Duitscho R.jksdag geopend: daags te voren wensrhi <le Keizer den eersten steen te leggen vooi het nieuwe Rijksdags-gebouw, om i vervolgens naar Eins te vertrekken. De I Keizer is thans geheel hersteld. Zeer onverwacht is den Duitschen Bondsraad een ontwerp tut heffing van leen beur§belasting aangeboden; het I e- drag van dat recht is voorgesteld op 0,2 per mille van alle omzettingen in buitenlamlsche papieren. Op ontduiking zijn strenge strafbepalingen gezet: liet een en ander maakt in de financieële wereld juist niet den prettigsten indruk. Een Zaterdag nabij Saatwirikel in de open lucht op de heide gehouden verne dering van sociaal-ilemocraten, omstreeks diieduizend in getal was spoedig afge loopen: de gendarmerie kwam aanzetten en dreef de vergadering uiteen. Dertien personen die zich dat niet goedschiks I wilde laten welgevallen, werden ingere kend. Zondag hebben in België de verkiezingen plaats gehad voor de piovinciale Verte genwoordiging. Zij geschiedden het eerst liberalen uit den zadel gelicht, in Ant werpen niet minder dan 26. Vooral in de stad Ant\ erpen was tegen den avond, toen de uitslag bekend was veel bewe ging. Uit New-York dat in den laatsten tijd weer belangrijke gevallen van faillissement opleverde, wordt gemeld dat de heer Fisk president der »Marine-Bank", gear- lesteerd is onder beschuldiging van be drit-gelijke handelingen in zijn beheer. Een bevel tot inhechtenisneming werd ook uitgevaardigd tegen d-n heer Eno, vroeger president der «Second National- Bank", om dezelfde reden. Een ander gewezen president, die van de Spaarbank van den Staat Erie, is na eenigen tijd «ver dwenen" te zijn geweest, op eigen gele genheid teruggekomen en heeft zich in hechtenis begeven: hij bekent, honderd duizend dollars, aan genoemden Staat behoorende, met Speculatiën te hebben verloren. volgens het nieuwe stelsel, met mede werkingdus van dekiezersdie hun bevoegd heid oiitleenen aan afgelegde examens een systeem waai van de liberalen zich veel goeds beloofden. De uitslag was echter een leelijke streep door hun rekening: globaal giiiionieii zijn de Katholieken sterk vooi uitgegaan. In Brabant zijn 7 en met andere menschen. Van het begin af bail ik in zijn blik iels gevonden, dat tnij met wanti ouwen vervulde, terwijl zijn buitengewone vriendelijkheid jegens mij, waarvoor geen enkele reden bestou.l, mij b -paald tegen hein innam. Nadat ik echter liet bewijs bad gekregen, dat bij ui deiizelfdeii tijd zwanger bad gegaan van liet verraderlijke plan, veranderde mijn tegenzin iu afschuw en verachting. Ik vroeg inij/.elveu af, wat Mugaet te wa :h.ten stond van een man, die zoo behendig was iu het huichelen, en zoo gewetenloos langs strafbaren weg datgene zocht te bereiken, dat hem niet ontzegd zou zijn als Inj op eeilijke wijze zij ie zaak bepleit bad maar hij had alle reden te vreezen dat er onderzoek gedaan zou worden naar zijn ver leden. »Het was dus niet om mij te wrekpn, maai alleen om over Margaret te waken en als haai wreker opietreden, voor het geval inijn achter docht blijken zou gerechtvaardigd te wezen, dal ik besloot zijn verblijf uit tevoi selien. Maar al de pogingen van haar ouders en vrienden, zoo wel als van inij, om een spoor van haar te ont dekken, bleven vruchteloos. Slechts eens kwam er een brief van haar. Hij droeg lietpustnieik St. Leuts, maar was blijkbaar van een andere plaats met de ee ie of andere gelegenheid daar-1 heen verzonden. Zij schreef daarin inet weinige, hartelijke woorden, dat zij gelukkig getrouwd was en de stellige hoop koesterde, als alles goed ging binnen kort bare ouders weer te zien en Iiuii vei giffciiis te vragen vooi hetgeen zij ge daan had. Dat waren de eerste, maar ook de laatste berichten. Jaar op jaar verliep er sedert dien brief, en als ik ook al niet geheel ophield nasporinge.i te doen, zoo deed ik het eindelijk tncli nog slechts machinaal. Het scheen mij een Owaasheid toe te zoeken naar iemand, wieu er zooveel aan gelegen moest ziju zich ver De Tweede Kamer heeft geen uitspraak gedaan in de zaak van den heer Mnoren, telegiaafdirecteur te Kaïnpen, indertijd dooi- den Minister van Waterstaat aange maand om voor dagbladen of tijdschriften niet te schrijven dan over letterkundige onderwerpen. De Commissie in wier han den de inlichtingen van den Minister op het verzoekschrift van dien heer was ge steld, stelde twee couclusiën voordie van de meerderheid keurde de tusschenkomst validen Ministeraf. dieder minderheid acht te de verbodsbepaling van art. 2 van het telegraaf-reglernent door den heer Mooren overtreden. Beide couclusiën werden ver worpen de Kamer vereenigde zich met een voorstel van den heer Hoffmans, om borgen te houden. Ten stotte betreurde ik de geliefde mijner jeugd nog slechts als een afge storvene. »Ja, er gingen jaren voorbij. Mijn lichaam verloor zijn energie niet, inaar mijn gemoeds toestand werd van dien aard, dat ik geen opwek kend gezelschap mee.- was voor vrienden en kennissen, en eindelijk geheel op mijzelven stond. Aan den eeneu kant was dit het g volg van een aangeboren neiging, aan den anderen kant was het nuj pijnlijk te moede op eeue plaats, waar ieder mij en mijn verleden, en dus ook de oorzaak van inijne somberheid kende. Ik besloot dei halve de wereld iu te gaan, en inij als vreemdeling onder vreemden een nieuwen werkkring te zoeken. En dit leverde des temmder bezwaar op, daar ik niemand meer bezat, name lijk na den dood van Margaret's ouders, aan wieu ik, al was het dan ook maar door een band van sijmpalhie, verbonden was. Ik koos dan Califoiuië tot mijn doel. Hier, waar de hetero gene elementen, bijeengestroomd uit alle oorden .Ier wereld, onophoudelijk met elkander in botsing waren en nog ziju, hoopte ik te leven onder omstandigheden, die mij geen tij I lieten voor sombere overpeinzingen. Zoodra ik dit besluit genomen had bracht ik het ook ten uitvoei, en het is nu twee jaar geleden dat ik te San Francisco kwam. Daar ik genoeg midde len had om onafhankelijk te kunnen leven, dacht ik dat ik niet beter kon doen dan mij eeist op de hoogte stellen van de toestanden hier. In alle richtingen dooi kruiste ik den jon gen slaat, zonder te vei moeden dat ik vaak genoeg in de buurt kwam van haar, naar wie ik zoovele jaren vergeefs had gezocht. Wordt vervolgd.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1884 | | pagina 1