Officiëele Publicatie. Baarn. Den 1. Juni zal bij de associatie Gassa te Amsterdam worden uitbetaald, met ƒ35.de coupon van 1883, "der negotiatie ten laste van den straatweg NaardenAmersfoort. Hoogland, 27 Mei. Het dorp is in feestdos gebuid, van af de kleinste woning wapperde de nationale driekleur versieid met bloemen en kransen; drie eerebogen welke opgericht waren, van toepasselijke inscripties voorzien, gaven aan bet dorp een recht feestelijk aanzien; het schoon weder droeg er toe bij orn dit te veiboogen. Soest 27 Mei Bij de op heden plaats gehad hebbende aanbesteding, door het Gemeentebestuur van Soest van het uitvoeren van eenige hérstellingen aan den Toren der gemeente, hebben zich vier inschr ijvers aangemeld als C. Koele- wijn te Baarn voor 2250. D. Ubbink te Soest voor 2190. B. A. Schadewijk te Hilversum voor ƒ1500.en H. van Schadewijk te Soest voor ƒ1380. aan welken laatste, zijnrle de laagste inschrij ver, het werk is toegewezen. te verklaren dat bovengenoemd artikel herziening vereisclit. Het wetsontwerp tot vaststelling van voorloopige maatiegelen tot behoud van vicarie-goederen verbiedt vervreemding of bezwaring der ten name eener vicarie staande onroerende goederen, inschrij vingen, effecten of inschulden aan toonder zonder toestemming des konings en an ders dan onder door Hem gestelde voor waarden. De discussiën over deze voor dracht werden Dinsdag 20 Mei begonnen en den volgenden dag niet ten einde gebracht, zoodat zij 1.1. Maandag weiden voortgezet. Het ontwerp werd aangeno men met 57 tegen 3 stemmen, na goed keuring van eenige amendementen van den heer Van der Loef, en verwerping van art 4 dat verlenging der verjaring voorstelde. De algemeene beraadslagingen over het ontwerp tot herziening der schoolwet begonnen Maandagmiddag met een rede voering van den heer Vermeulen die ver klaarde vódr het wetsvoorstel te zullen stemmen ofsc! oon daarmede niets was ontnomen aan de bezwaren zijner partij tegen de schoolwet. De hoeren Van der Oije en Vari Baer ver klaarden in de ver gadering van Dinsdag dat zij alleen om financierde redenen voor bezuinigingen in het onderwijs zouden stemmen De heer Rnëll achtte de bezuinigirigsberekeningen overdreven, en wilde het onderwijs niet benadeelerr ten behoeve der zuinigheid. Ook de heer Ruina bestreed het ont werp wegens de gevolgen die het zou hebben voor het onderwijs. De Minister van Binrieidandsehe Zaken betoogde dat enkel de finaneieële noodzakelijkheid deze voordracht in het leven had geroepen: zij laat de hoofdbeginselen der schoolwet onaangeroerd. Nadat nog de heeren Lohman en Schaepman het ontwerp had den verdedigd, wei d het algemeen debat gesloten. Vervolg BuitenlnmiNcli Overzicht. LATERE BERICHTEN. De *,Pall Mall Gazette" beweert dat het Britsch Kabinet besloten beeft. Frank rijks voorstellen omtrent Egypte aan te nemen, zijnde ontruiming van dat land binnen twee jaar en internationale controle over de financiën De BURGEMEESTER van AMERS FOORT, Gezien art. 8 der wet van den 2. Juni 1875 (Staatsblad no. 95), Brengen ter kennis van het publiek, dat door ben aan WILLEM WORFFEL en zijne rechtverkrijgenden vergunning is verleend om eetie loodgieterij, koper en blikslagerij optericliten in het per ceel, alhier gelegen aan de Slijkstraat. wi)k A, no. 77, kadaster Sectie E, no. 1782. Amersfoort den 26. Mei 1884. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester T. A. J. VAN ASCII VAN WIJCK. De Secretaris W. L. SCHELTl. S. Amersfoort, 28 Mei 1884. Het Zangkoor in de Remonsti antsche kerk zal zich met Pinksteren weder iloen hooren. Eergisteren had alhier de aanbesteding plaats, der levering van: 750 houten privaattonnen met 300 ijzeren deksels (in «li ie partijen, iedere van 250 tonnen niet lüO deksels.) Aannemers weiden. W. Hellenthal te Hasselt voor de le partij f597. Oebrs. Simons te B eda de 2e partij f655. G. .lansen te Zutplien de 3e partij f675. 1600 dubbele Hectoliters (tonnen; beste lange Fiiesehe turf voor de Gemeente, 330 dubb. H. L. voor het Bui gei-W eesliuis en 1300 duhlr. H. L. voor het Pieters-en Bloklandsgasthuis, alsmede 650 dubbele H. L. beste harde turf voor de Gemeente 290 dubb. II. L. voor het Weeshuis en 320 dubb. H. L. voor het Gasthuis. Gegund aan de heeren P. Schimmel tegen 27a8/inn cents per ton lange tuil voor de gemeente en 2(3""/,no cents pel- ton voor het wees- en gasthuis K. Lover tegen 65 cents per ton har de tuif voor de gemeente in .1. van de Brug tegen 60 cents per ion voor het wees- en gasthuis. De 49e algemeene vergadering der Nederl. Vereeniging tot afschaffing van sterken drank zal alhier' gehouden worden op Dinsdag en Woensdag 17 en 18 Juni e. k. Als Sprekers zullen optreden H. H. Dr. W. G. Bi ill, oud Hoogleeraar te Utrecht, J. J. Bosch te 's Gravenhage, Prof. J. Offerhaus Lz. te Leiden, Ds. Alb. van Toorenenher-gen te Groningen. Wij zijn uitgenoodigd namens een lid van het Hoofdbestuur mede te deelen, dat de otid-Hoogleeranr Dr. P. Halting, die als eerste spreker zon optreden, wegens ge zondheidsredenen daaiin verhindeid wordt en door een andere spreker zal worden vervangen. De heer W. J. Hubers van Assenraad, canrlidaat-arts, heeft te Utrecht met goed gevolg het arts-examen afgelegd. De oude weduwe V.. die door bet weg schuiven der scheidingsmuur harer wo ning van de fundeer ing en van bet daar na instorten van dezelve, wonden en kneu zingen bekwam, is in het ziekenhuis overleden. a. s. Maandag zal een aanvang gemaakt worden met het in gereedheid brongen van een nieuw adresboek voor- deze ge meente. Wij vei trouwen dat de deelne ming in deze uitgaat van dien aard moge zijn, dat de uitgever- zou kunnen besluiten geiegeld elk jaar een nieuwe druk ter perse te leggen. Lijst van brieven geadreseerd aan on bekenden. verzonden van bet postkantoor Amersfooit over- de 2e helft der maand April 1884. 1. L. I'hlippeau Amerfooit. 2. J. v. e. Hoek Amsterdam. 3. Ruis 's Hage. Hulpkantoor LEUSDEN. 4. J. v. Nes Amsterdam. Hulpkantoor SOESTERBERG. 5. J. C. Hendriks 's Hage. BRIEFKAARTEN. 1. Wed. Bruin Maassluis. Verzonden geweest naar: DUITSCHLAND. 1. Ascar Eperlirig Berlin. Deze verschillende versieringen waren aangebracht om ilerr booggeaebten Burge meester, Bar on Van Boetselaer met zijne jeugdige eclitgenoote feestelijk te kunnen ontvangen. Ten één ure des namiddags hadden zich aan liet begin van het dorp, ter boogie van den heer S. Hak, alwaar de eerste eereboog prijkte, een honderdtal jeugdige dorpelingen te paard ver- eenigd om het geachte paar tot eere- wacht te strekken; het was een schoon gezicht, die opgetuigde dieren onder een groote menigte inerrschen te zien vooi t- bewegen. Klokslag één verscheen het verwacht paar gezeten in een open lan dauer en gevolgd dooi een tweede open njtuig, waarin de Wethoudeis der ge meente gezeten waren die hunnen geaél - ten burgemeester en diens eclitgenoote op hun ir.tocht vergezelden. De muziek liet fanfaies hooien, velke de vr oolijkheid verhoogdenop het kom- mando van de commissaiissen van orde stelde de stoet zich in beweging en onder het spelen van verschillende inar- schen werd de lochi voortgezet naar het gemeentehuis. Voor dat men daar aan kwam weid het jeugdige echtpaar eetie verrassing bereid: het hoofd der school en zijn hulp stonden met de kinderen geleed om hen een welkom toe te zin gen; het maakte een aangenamer! indr uk die kleinen uit vollen borst te boeren z ngeii; duaina werd de tocht voortge zet naar de woning des burgemeesters alwaar /.ij werden verwelkomd dom de gemeenteraadsleden en de notabelen van het dorp; na een oponthoud van een half uur begaf zich de sloet verdei door- het dorp naar de kerk, alwaar zij dooi den pastoor, den Zeer Eerw. Heer Pieck, met een kernachtige rede werden ont vangen en verwelkomd, waarna zij langs een anderen weg in de kom van het dorp terugkeerden'. De dag van heden zal voor den bur gemeester en zijne eclitgenoote zeker on vergetelijk zijn. Deze blijken van sympathie van alle doi pelingen mogen leiden tot eendrachtig samenwerken en tot verhooging van den bloei der gemeente. Scliarpenzeel, 27 Mei. Heden morgen ten vier ure, vonden de bewoners der, in de nabijheid, onder Woudenberg, gelegene bouwhoeve sBiinkkarup" bij hun ontwaken, hun erf in vlammen; zoodat zij nauwlijks den tijd hadden oni lijf en leven te bergen. Alle-; is uitgebrand, tot de hooibergen in cluis, en niets is behouden gebleven dan alleen hel vee, dat in de weide liep. En de oorzaak? Ja die zou, als de vox populi waarheid spreekt, nog het treurigste zijn van alles voor den ruim 70jarigen Voorthuizen, die, 3 jaar geleden eveneens dit erf door brand zag ver niehlwant hoewel toen de oorzaak aan lipt broeijen van hooi werd toege schreven, wijst bet algemeen gerucht thansmet vrij groote zekerheid, een zijner zonen (een jongen, d!e door zijn weei barstigen, onverschilligen aard, reeds veel reden tot verdriet en moeite gaf,) als den dader dezer gruweldaad aan; te meer daar hij thans als voortvluchtige wordt nagespoord. Daarbij trekt het nu tevens de aandacht dat deze brand juist op dezelfde wijze en op dezelfde plaats schijnt uitge barsten te zijn zoodat men niet weel wat van het vorige geval te denken. Men hoopt algemeen voor den ouden man, met wien ieder begaan is, dat het gerucht gelogenstraft moge wordenmaar zoo niet, dan ook tevens dat de snoodaard, die er zoo onverantwoordelijk allen aan wagen dorst, eene duchtige les niet ontloopen zal. Mensehenlevens zijn er gelukkig niet te betreuren. Alleen moet de oude man zich wat gebrand of bezeer d hebben, dat echter geen reden tol ongerustheid baart. Om 10 uur beden morgen was de spuit, on der loffelijk toezicht van den Burgemees ter, riog werkzaam om nu zij het in wendige niet heeft mogen behouden, toch bet uitwendige nog voor doorsmeu- len te behoeden. BINNENLAND. Naar de N. R. Ct. verneemt is van wege het Departement van Financiën een circulaire uitgegaan tot alle rijks ambtenaren met verzoek om opgave bin nen een bepaalden termijn van alle be trekkingen die zij tegelijker-tijd met hunne rijksbetrekking bekleeden, en houdende verbod om voortaan zonder uitdr ukkelijke toestemming van den Minister van Fi nanciën eenige betrekking waar te ne men. De drie veroordeelde Utrechtsche stu denten hebben zich bij ver zoekschrift ge wend tot den Minister van Justitie, met ie bede om de opgelegde celstraf te mo gen ondergaan in de pistole, (dit is ge vangenisstraf, met bet recht zich zelf, zoowel wat omgeving als voeding aan gaat, geheel op eigen kosten en als naar gewoonte te mogen inrichten.i De Minister beeft het verzoek gewei- jerd. Volgens bet U". W. kunnen de pre dikanten der NederlanilscRe Hei vormde Kerk worden verdeeld in 611 orthodoxen, 315 evangelischen en 359 moder nen. De 2e luit. C. J. A. De Bont, van het 6e reg. inf. heeft detacheering bij het leger in West-Indië aangevraagd. GEMENGDE BERICHTEN. Te Ouderkerk a,d IJsel mocht Zater dag jl. de Heer l'. C. Jongebreur Sr. den dag herdenken, waarop hij 5U jaren ge leden gekozen werd als lid van den Raad dier gemeente, welke betrekking hij se dert onafgebroken met lust en ijver heelt waargenomen. Van de leden van het Gemeentebe stuur ontving hij een *toel en een gou den bril met doos, voorzien van een in scriptie, terwijl de ingezetenen, door het uitsteken van de vlaggen, blijk gaven van hunne ingenomenheid met het voor recht dat den waardigen grusaard mocht ten deel vallen. De Zweedsche telegraaf-directeur der Rijksspoor wegen, J. Stork, heeft eene uit vinding gedaan, die van groot nut bij de spoorwegen belooft te zijn. Hij heeft n. 1. een apparaat gemaakt, waarmee men aan een station op een wijzerplaat kan afle zen, waai een in gang zijnde trein zich op weg bevindt en met welke snelheid hij zich beweegt. Het apparaat zelf, dat, wat de constructie aangaat, bet gemak kelijkst bij een schredenteller te verge lijken is. wordt aan den onderkant van de rail of een drempel vastgemaakt en staat door een telegraafdraad in verbin ding met de op het station aanwezige wijzerplaat. Door de stooten, die de wie len op de rails doen, wordteen electrie- ke stroom door hot apparaat, den tele graafdraad en de wijzer plaat op het sta tion, wier wijzer in beweging komt. ge sloten. Men heeft met het apparaat proe ven genomen, die volkomen geslaagd zijn. Zelfs heeft men het getal der wagens, die op een zeker gedeelte der lijn pas seerden, kunnen tellen. e Beetsterzwaag trouwde de vorige week een moeder tegelijk met haren zoon, terwijl zij in 1876 tegelijk met een harer dochters gehuwd was. Op den Hemelvaartsdag zijn door de policie te Sclieveningen ta* van proces- senverbaal opgemaakt tegen erschillende personen wegens beschadiging van het plantsoen in de Scheveningsche boschjes. Vooral op de Meiboomen had men het voorzien. Te Zwollerkerspel kwam Vrijdagoch tend een kar met een paard, de spoor baan passeerende, in aanraking met een sneltrein. Het paard werd gedood, de kar verbrijzeld, doch de voerman bekwam geen letsel. Te Osterath, een plaatsje bij Crefeld, is door een schoorsteenbrand een huis, inet al hetgeen er zich in en om bevond, tot den grond toe afgebrand. Zes kinde ren van 2 tot 13 jaren oud, vonden hun dood in de vlammen. Namens den burgemeester van Appin- gedam zijn door de policie op verschil lende plaatsen papieren aangeplakt, waar bij gewaarschuwd wordt tegen en ver boden wordt het kaart- en hazardspel, zoowel op de stiaat als in de koffiehuizen. Op de Baltimore- en Ohio-spoorv eg heeft den 12en dezer een botsing tus- schen twee treinen plaats gehad. In een der treinen bevonden zich 50 werklieden, van welke 20 gedood en verscheidene gewond werden. De trein geraakte in brand, zoodat de lijken door het vuur werden verteerd. Naar aanleiding van geruchten omtrent mishandeling heeft de justitie een onder zoek ingesteld naar de oorzaak van den dood van een inwoner der Belgische ge meente Tihange. Het is toen gebleken, dat zoo er al geen sprake kan zijn van mishandeling, des te meer van gebrek aan behandeling. Nadat de overledene ziek was geworden, had zijne vrouw hem zonder geneeskundige hulp en zonder eenige verzorging aan zijn lot overgela ten. Men vond den ongelukkige na zijn dood dan ook letter lijk half verteerd door ongedieide en onreinheid. De vrouw werd in hechtenis genomen. Te Gent heeft men bij het uitgraven van een arm van den Schelde, waarover een brug gelegd moet worden, een in zeer goeden staat verkeerenden Spaan- schen dolk gevonden. Waarschijnlijk is dit wapen gedragen dooi' een dei'perso nen, die in 1611 in de rivier zijn ver dronken, toeii op deze plek een brug is ingestort. De trein, welke Woensdagavond van Hoorn vertrok, had den postzak vergeten en stoomde daarom, na 10 minuten rij- dens ter ug ou de brieven te halen. Alle begin is moeielrjk?

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1884 | | pagina 2