NIEUWE NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR AMERSFOORT, BUN, BUNSCHOTEN, EEMNES, HAMERSVELD, HOEVELAKEN, HOOGLAND, LEUSDEN, SOEST, STOUTENBURG, VUURSCHE, SCHERPENZEEL EN WOUDENBERG In het verre Westen. Feuilleton. No. 49. Woensdag 18 Juni 1884. Dertiende Jaargang. Uitgever: A. M. Slothouwer, Buiteniandsch Overzicht. Staten-Generaal. COURANT. Abonnementsprijs voor Amersfoort per 3 maanden f 1, Franco door het geheele Rijk1,10. Afzonderlijke nummers3 Cent. Dit Blad verschijnt des Woensdags en des Zaterdags. te Amersfoort. Advertentiën van 16 regelsf 0,40. Iedere regel meer0,05j Voor het Buitenland0,07 Reclames per regel 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte Allen die zich met 1 Juli op deze Cou- ww rant abbouneereii ontvangen de nog vóór dien tijd verschijnende nummers GRATIS. De zaak der Egyptische conferentie schijnt nu werkelijk een belangrijke schrede tot haar regeling genaderd te zijn. Tus- schen Frankrijk en Engeland is eenstem migheid verkregen op de volgende hoofd punten: De Engelsche troepen blijven in Egypte tot 1 Januari '1888, tenzij de Engelsche Regeering het noodig en nut tig mocht achten ze vroeger te doen ver trekken. Indien Engeland verlenging van hun verblijf na die tijd wenschelijk oor deelt, dan mag dat geschieden, indien één der Mogendheden daarmede instemt. De Voorzitter der Commissie voorde schuld delging (amortisatie-kas), zal een Engelsch- man zijn, en hij zal een beslissende stem uit brengen. Overige punten, zooals de lee ning van acht millioen pond stelling, de verlaging der rente, enz., worden aan de uitspraak der Conferentie zelve onder worpen. Over deze verschillende bepa lingen wordt nu met de Mogendheden van gedachten gewisseld, en men ver wacht er wel spoedig mee klaar te zul len zijn. Het nieuws uit Soedan is nog verre van opwekkend. Het bericht dat Berber door den Mahdi, na een langdurige en kloeke verdediging, is ingenomen, en dat de Egyptische bezetting, alsmede het Europeesch deel der bevolking, op wei nig na is vermoord, heeft zich bevestigd. Thans rukt de Mahdi op naar Dongola. «Handel zooals gij goedvindt, en wees ver vloekt," zeide hij tandenknarsend, »ik laat mij echter door niemand dwingen om iets te doen wat ik niet doen wil." »Op mijn roepen traden inijn vier helpers binnen. Ik gaf hun een teeken, waarop zij een lasso uiteen,olden, over den balk wierpen en aan het eene einde een strik maakten. Er werd daarbij geen woord gesproken. Zelfs met geen blik verwaardigde men den ellendeling, die nog slechts alszeene zaak beschouwd werd. Maar juist deze orrverschilllige, ijzige kalmte verhoogde het gruwelijke van een dergelijk uiteinde. Zijn woeste tiots, de verachting van den dood die hij anders aan den dag legde wanneer zijn leven van zijn lichaamskracht en behendigheid afhing, verdwenen bij den aanblik van de koelbloedige voorbereidselen ter uitvoering van het vonnis. Ik hield hem scherp in het ooginwendig sidderde ik bij de gedachte dat mijn hoop nog slechts gedurende enkele ademhalingen kon duren. Hij daarentegen streed tot op het laatste oogenblik met zich zeiven om zich goed te hou den. Misschien klemde hij zich nog vast aan de hoop, dat ik toch r.ogopmijn woorden terug zou komen. Eerst toen men de hand op hem legde kromp hij van afgrijzen ineen. »Ik neem uw voorwaarden aan," zeide hij op stelligen toon, en toen hij bemerkte dat ik aan de mannen een teeken gaf om hern loste laten, voegde hij er een weinig vrijer bij: «doch niet Nu heeft men wel last gegeven, de vlucht van het garnizoen dier plaats zooveel mogelijk te bevorderen, maar het is nog niet zeker of de gelegenheid daartoe openblijft. Indien de Mahdi ook deze stad in zijn bezit heeft, zou hij zonder veel moeite zelfs Ka'iro kunnen overvallen. Op den Nijl varen Engelsche kanonneerboo- ten rond om de bevolking wat gerust te stellen. De Fransche Kamer is nog altijd bezig aan de legerwet: verschillende amende menten zijn oorzaak dat men niet zoo spoedig vordert als met het oog op de eerlang te behandelen grondwetsherzie ning wordt gewenscht. Eén dier amen dementen, van den Afgevaardigde Lares- san, had de strekking de dienstplichtigen aan het eind van het eerste dienstjaar aan een examen te onderwerpenwas de uitslag bevredigend, dan zou deze de vrijstelling van den overigen diensttijd ten gevolge hebben. Een middel dus, om den driejarigen diensttijd, waarbij alle Fransche Regeeringen wel gezworen schijnen te hebben, te verkorten. De Minister van oorlog, generaal Campenon, verklaarde er zich zoo sterk tegen, dat hij liever ontslag zou nemen dan lot de uitvoering van zoodanig besluit mede te werken; weid dit stelsel aangenomen, dan zou hij niet weten waar geschikt kader van daan te halen, en, drie jaren te moeten dienen is waarlijk niet te erg. Na een langdurig en warin debat, waarbij den Minister onder anderen ver weten werd, dat hij meer uit partijbe rekening zijn meening handhaafde dan omdat zulks met de belangen des lands overeenkwam, een beschuldiging die hij nadrukkelijk van zich wierp, werd het amendement verworpen met 293 tegen 201 stemmen. Zaterdag was in den Duitschen Rijks- uit vrees, alleen om anderen een weldaad te bewijzen." «Zijn aanbod nam ik toen aan, maar ik ver meed verdere onderhandelingen. Nadat de mannen zich weder verwijderd hadden, waar schuwde ik hem nog slechts, met het oog op zijn naamsverandering, zich tegenover Margaret het een of ander te laten ontvallen ik legde hem de verplichtting op voorzichtig al zijn woorden te kiezen zij mocht niet het minste vermoeden krijgen, dat hij nog iets anders ge weest was als een ongelukkige, die door zijn eigen hartstochten in het verderf was gestort. «Met zijn belofte moest ik mij tevreden stel len, hoewel ik er niet al te veel waarde aan hechtte. Al vreesde ik nog altijd het ergste, zoo bezielde mij daarentegen ook weer de hoop, dat een laatste opwelling van menschelijkheid in zijne borst ontwaken zou bij het weerzien van de vrouw, die hij zoo schandelijk behandeld had. En ik heb mij niet bedrogen. De toover- rnacht eener edele vrouw, hoewel in hevige ontroering verkeerende, werkte krachtiger dan de vreeselijkste dreigingen hadden kunnen doen— gij hebt er u zelf van kunnen overtuigen. Gij hebt een verbond bezegeld, waarvan zelfs de engel van barmhartigheid jammerend het hoofd zou afgewend hebben. Eu toch moest het ge schieden, het kon niet anders. Evenals het mij gelukte Mas. Mapelton te overreden mij hierheen ti volgen, evenzoo hoop ik haar ook weer hier vandaan te brengen, zon der dat haar laatste krachten haar begeven. Met het geheim in zijn vollen omvang zijn nu alleen bekend gij, de dokter, die een der scherp zinnigste leden van het veiligheids-comité is, en ik. Mapelton reken ik niet meer mee. Het was noodig dat ik u mijn volle vertrouwen schonk. Ik kon u niet in het onzekere laten over dat gene, waarvoor wij uwe hulp verzocht hadden. dag in behandeling een ontwerp van de Regeering tot subsidieering gedurende een zeker aantal jaren, van post- en stoomvaart-ondernemingen naar Azië. Het voorstel werd bestreden door den nationaal-liberaal Bamberger, doch krach tig verdedigd door den algemeenen post meester Stephan en door Von Bismarck. De rijkskanselier zei, dat geen welspre kendheid bij machte is bij hem, die niet onmiddellijk van het nut dezer uitgave overtuigd is, die overtuiging te vestigen. Ieder heeft reeds zijn meening gevormd te overreden was stellig niemand, want cijfers konden niet bijgebracht worden om het onhoudbare van de eene of andere meening aan te toonen. De cijfers door den heer Bamberger gegeven konden niet in ernst deugdelijk wordeu aangemerkt. De bevordering van het Duitsche verkeer met de overzeesche landen, door het Regeeringsvoorstel beoogd, liet zich niet onder cijfers brengen. De Regeering rekende het zich evenwel tot plicht, den Rijksdag gelegenheid te geven tot die bevordering mede te wei ken, en achtte zich daarna van alle verantwoordelijk heid ontheven. De discussie eindigde met de verzending van het voorstel naar de begrootings-cominissie. Het «Berliner Tageblatt" bericht, dat een vermoedelijk beraamde aanslag te Wiesbaden op Keizer Wilhelm door de waakzaamheid der politie is verijdeld ge worden. Te EIberfeld namelijk werd een uit Amerika komende dame gearresteerd, die voor gemeld doel naar Wiesbaden wilde reizen, vergezeld van vier koffers, waarin ontplofbare stoffen waren ge borgen. Nog verscheiden dagen na de Belgische verkiezingen heerschte er te Brussel eeni- ge spanning, die zich ook in ruitcnbre- kerij heeft lucht gegeven, maar langza- Verder behoef ik wel niet van u te vorderen dat gij mij nog eens belooft wat gij dezen nacht gehoord en gezien hebt als een diep geheim te bewaren." «Mijn woord is mij heilig," antwoordde Harold met overtuiging, en aarzelend, alsof de vraag hem zwaar .viel, voegde hij er bij «Mapelton, die ongelukkige -- wat zijt gij van plan met hem te doen? Webster dacht een oogenblik na, en somber, als een vreeselijke bedreiging, klonk het «Mapelton zal vrij van hier gaan en reeds rnet het aanbreken van den dag. De moorde naar Badger daarentegen heeft reeds te lang geleefd; hij zal dit woud niet meer verlaten. Als een bliksemstraal uit een helderen hemel zal de dood op hem neervallen. Dit is de eenige verzachting, die hem ter wille van de arme vrouw in zijn straf ten deel valt." »Is het dan volsti ekt onmogelijk" -• wilde Harold, die een huivering niet kon onderdruk ken, zeggen, maar Webster viel hein ruw in de rede «Het veiligheids-comité heeft den moordenaar Badger veroordeeld, zijn uur is gekomen. Hij zal het geheim, dat als het bekend werd moeder en dochter nadeel zou doen, met zich in de aarde medenemen." Hij stond op, en ging zonder een antwoord af te wachten naar de hut. Harold volgde hem op de hielen. Voor zij bij de deur waren kwam de dokter hun te gemoet. hij duisterde Webster eenige woorden toe, waarop zij de hut omliepen en aan den kant van den schoorsteen gingen staan. Daar zochten zij eene plaats uit, waar een breede voeg tusschen de balken hun ver gunde een blik naar binnen te slaan, en hen tevens in staat stelde te hooien, wat er tusschen Margaret en Mapelton gesproken werd. merhand zijn de gemoederen toch tot bedaren gekomen. De katholieke geeste lijkheid in de hoofdstad heeft de voor zorg genomen, de groote processie van het H. Sacrament niet te doen plaats hebben, uit vrees voor rustverstoringen: alleen in de gemeenten rondom Brussel heeft men de gewone ommegangen ge houden. Het nieuwe Ministerie is aldus samengesteldMalou, President en Fi nanciën Beernaart, Landbouw en Nij verheidJacobs, Binnenlandsche Zaken; Woeste, Justitie; Moreau d'Andoy, Bui- tenlandsche ZakenPontus, Oorlog; Van den Peereboom, Spoorwegen, Posterijen en Telegrafen. Het departement van Openbaar Onderwijs is opgeheven en bij Binnenlandsche Zaken gevoegd. V.lgens sommige berichten is het clericale ka binet voornemens met gematigdheid op te treden zelfs zou het de wet op het Onder wijs onveranderd laten. Echter zal wel spoedig de offkieele betrekking met den H. Stoel worden hersteld. De algemeene beraadslagingen der Tweede Kamer over de Indische Begroo ting voor het jaar 1884 zijn aangevan gen Woensdag den Hen Juni. De voor naamste onderwerpen van bespreking warenSpoorweg-aanleg, door den heer De Bruyn Kops, die liever deze taak door particulieren zag voortgezet dan door den Staat, terwijl hij ook den ver koop der bestaande Staats-lijnen bepleitte, welke denkbeelden door den heer Gratama werden bestredendoor den heer W. van Dedem, de algemeene toestand van Indië, vooral wat betreft de gebrekkigen ge neeskundigen dienst, de voor den inlan der te drukkende directe belastingen, ge mis van zorg voor de koffiecultuur, op- V. Treffend was voor de drie luisteraars het ge zicht van het pas gehuwde echtpaar. Map6lton zat zoo, dat het volle licht van het vuur op zijn gelaat viel. Het was do idsbleekzijn half gesloten oogen schenen het gezichtsvermogen verloren te hebben, en bijna bewusteloos luis terde de ellendige roover naar zijn vi ouw. Mar garet lag geknield naast hem. Zij had den doek van zijn hoofd losgemaakt. Met het water uit een kom, die door den dokter versch gevuld was, verkoelde zij de open wond, die zooals zij vast geloofde, door uw val van het paard ver oorzaakt was. Zij ik bedeel Karlotta, moet zeer schoon geworden zijn." zeide Mapelton eindelijk na een lang, somber stilzwijgen. «Ja, uwe dochter is zeer schoon geworden," antwoordde Margaret, met een bijzonderen na druk op het woord uw, «maar hooger nog staan de eigenschappen van haar karakter. Zij is mijn; trots, mijn geluk, mijn troost. Het arme kind verdient wel mij zeiven laat ik nog geheel buiten rekening met opgerichten hoofde te gaan, en aan haar ouders met achting te mogen denken." Mapelton huiverdebijna onhoorbaar herhaalde hij: «Met achting!" «Ja, Ch- lies," haastte Margaret zich te zeg gen, «ik zeg uitdrukkelijk: met achting. Want al hadt gij tot nu toe niet de energie en wrik rnensch durft er zich op beroemen vrij van gebreken te zijn om aan de tegenspoeden des levens met goed gevolg het hoofd te bieden, zoo zult gij nu kracht putten uit het bewustzijn, dat vrouw en dochter u bijstaan in vreugde en leed. Worcff vervolgd.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1884 | | pagina 1