NIEUAVE NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR T, BAARN, BUNSCHOTEN, EEMNES, HAMERSVELD, HOEVELAKEN, HOOGLAND, VUURSCHE, SCHERPENZEEL EN WOUDENBERG LEUSDEN, SOEST, In het verre Westen. Feuilleton. No. 53. Woensdag 2 Juli 1884. Dertiende Jaargang. Uitgever: A. M. Slothouwer, Buitenlandsch Overzicht. Staten-Generaal. Abonnementsprijs voor Amersfoort per 3 maanden f 1, Franco door het geheele Rijk1,10. Afzonderlijke nummers3 Cent. Dit Blad verschijnt des 'Woensdags en des Zaterdags. te Amersfoort. Aivertentiën van 16 regels f 0,40. Iedere regel meer 0,05 Voor het Buitenlandft i> 0,07 Reclames per regel 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte Advcrtcntitfii kunnen ingezon den worden tol uiterlijk 's mor gens 10 uur des Woensdags en Zaterdags. Eene viermaal geplaatste ad vertentie wordt slechts driemaal in rekening gebracht. Voor de kennis van Duitsehlands ont wikkelingsgeschiedenis zijn de mededee- lingen in de laatste zittingen van den Rijksdag gedaan, niet van belang ont bloot. Zij betroffen liet voorstel tot sub- sidieering van stoomvaartondernemingen die Duitschland in geregelde verbinding met Azië moeten brengen. Zoowel de leden van de vrijzinnige paitij als die van het centrum begroetten die aanvraag met weinig ingenomenheid, gelijk zij over het algemeen niet geneigd zijn de eenigszins in nevelen gehulde koloniale politiek des Rijkskanseliers te ondersteu nen. Nu heeft onlangs in de Commissie, door den Rijksdag met het onderzoek van het voorstel belast, Von Bismarck zich ongeveer in dezen zin uitgelaten. Het is Duitschland niet te doen om koloniën te stichten of te veroveren, doch waar zich op onbeheerd land Duitschrrs vestigen, hebben zij aanspraak op de bescherming des Rijks. Ik vrees niet, zei de Rijkskan selier, dat zeemogendheden hierbij de Duitsche vlag niet zullen eerbiedigen mocht het noodig zijn, dan zouden de vreemde schepen daartoe worden ge dwongen. Ingeval Frankrijk bijvoorbeeld op zee de Duitsche vlag aanlandde, zou deze daad beantwoord worden met een uitval uit Mefz. Door den heer Windt- Terwijl Webster haar met gespannen aandacht gadesloeg zag Karlotta peinzend voor zich neer. Plotseling sloeg zij den blik weder op. Edel was de uitdrukking van haar gelaat, toen zij een weinig verlegen zeide »lk hoorde eens een spreuk, die voor alle gevallen kon gelden. Zij maakte een diepen indruk op mij, als een gebed. Alleen liet slot heb ik onthouden; liet luidt: Den reiziger een gelukkige toekomst; den kranke spoedige gene zing, den stervende een zacht heengaan, een zachten slaap in liet graf en een zacht oordeel uit den mond van den eeuwigen rechter." Als een groet klonk haar vriendelijke stem door het vertrek. Mrs. Mapelton liet haar hoofd dieper zinken, om hare tranen te verbergen. Webster streek met de hand over zijn voorhoofd, als om een visioen te verdrijven, en zag geroerd in de onschuldige oogen, die de zijne zochten. Maar buiten Nauwelijks had het laatste woord weerklonken, daar sloeg de man beide handen voor het gelaat. Zijn breede gestalte trilde door het ingehouden snikken. Maar zich vermannende wierp hij een nieuwen blik door het venster, en zijn handen in dezelfde richting uitstrekkende, klonk het uit een overvol hart van zijne lippen «De Hemel zegene u, trouw, braafkind; zijn zegen blijve u vergezellen, u en uwe arme moeder. Haastig wendde hij zich af en dadelijk daarna was hij in de duisternis verdwenen. horst werd op uitstel van behandeling aangedrongen, daar de zaak nu zoo ge wichtig is geworden dat de nieuw te kiezen Rijksdag de beslissing moet uit spreken. In dien zin werd besloten. Niettemin kwam later Bismarck in de volle vergadering nog eens op de quaestie terug, wellicht om don onaangenamen indruk weg te nemen die door de ten opzichte van Frankrijk gebezigde woor den kan gemaakt zijn. Over de vesting Metz verklaarde de Rijkskanselier slechts te hebben gesproken naar aanleiding eener opmerking van den Afgevaardigde Bamberger. Vroeger, zei hij, was men geruimen tijd van meening dat een tweede oorlog met Frankrijk zou uitbreken de neiging daartoe was overal zichtbaar. Desniettegenstaande zult gij mij moeten toegeven, dat ik bet niet zoover heb la ten komen. Sedeit veertien jaren heeft Frankrijk, bij alle kabinetsvergaderingen, bet vertrouwen van Duitschland genoten. Onze betrekkingen met Frankrijk zijn zoo vertrouwelijk en vriendschappelijk als met elke andere mogendheid. Er heersebt volle vertrouwen op wederzijd- sche eerlijkheid. Het doet mij genoegen, hiervan bij deze gelegenheid te kunnen getuigen. De Rijksdag is Zaterdag gesloten, na dat een interpellatie over de cholera te Toulon door den staats-secretaris Böt- ticher was beantwoord met de verzeke ring dat volgens rapport van den gezant te Parijs, de Fransche Regeering alle mogelijke gezondheidsmaatregelen heeft genomen. Heel gerust is men anders in Frank rijk niet, en over de vraag of toch niet werkelijk de ziektegevallen Aziatische cholera zijn aangebracht door een schip Toen Webster een oogenblik later afscheid nam en de deur uitging, keek hij scherp om zich heen. De straat lag daar als uitgestorven in storm, regen en duisternis. Webster sloeg zijn mantel dichter om zich heen en begaf zich op weg naar huis. Den volgenden dag werd hem door een Chinees een met potlood beschreven blaadje papier overhandigd. De enkele regels, die het bevatte, luidden als volgt »lk ga heen oin nimmer weder te keeren ik heb een hemel aanschouwd, en de aarde schijnt mij nu dubbel vijandig. Op de plaats, waar wij elkaar het laatst zagen, wacht u een boodschap." Een naam stond er niet onder, maar Webster begreep wie de geheimzinnige woorden geschreven had. Een uur later verliet hij, vergezeld van Ilarold en den dokter, te paard de stad. Toen zij de eenzame hut in het woud bereikt hadden, hon den zij hunne paarden aan een boom vast. Rij het binnentreden viel hun eerste blik op Mapelton. Rustig en kalm, alsof hij sliep, lag hij naast den kouden haard. De rechtervuist hield nog het pistool omklemd, waarmee hij zich door het hart had geschoten. Met ontzetting staarde Harold op den doode. «Een andere boodschap verwachtte ik niet te vinden," sprak Webster met de ijzige kalmte, die hem kenschetste. «Deze laatste handeling maakt veel goed. Waarlijk, er schoot niets anders voor hem over, als er ten minste nog een hart in zijne borst klopte." Naderbij gekomen, bemerkte hij een hoopje zwarte asch, door het verbranden van papier gevormd. Voor zijn dood had Mapelton alles ver nietigd, wat eenige aanwijzing over zijn per soonlijkheid had kunnen geven. Voor de hut, waarin hij den dood had gevon den, werd hij in de aarde begraven. De paal, niet troepen uit Tongkin, zijn de geleer den het niet eens. Te Toulon neemt het aantal slachtoffers toe, en ook te Marseille hebben zich reeds een paar gevallen voorgedaan. Sommigen schrijven de ziekte toe aan den slechten hygiënischen toe stand van Toulon, vooral wat betreft den afvoer van faecaliën: anderen aan het onmatig gebruik van afgevallen onrijpe abrikozen. Al wat Toulon verlaat, per sonen zoowel als goederen, wordt zorg vuldig gedesinfecteerd. Eigenaardig viel Zaterdag de eerste vergadering te Londen van de Egyptische Conferentie samen met het jaarlijksch feestmaal van de Cobden-club. Lord Carlington, een der leden van laatstge noemd genootschap, wees dan ook op het feit, dat het door Cobden gehuldigde stelsel van internationale scheidsgerichten wortel begint te schieten, getuige de poging, die door Cobden met de grootste zelfvoldoening begroet zou zijn geworden, om met Frankrijk tot een schikking be treffende Egypte te geraken, een rege ling, die ten doel heeft dee endracht onder de groote Mogendheden te bewaren, en Egypte, het eigendom van den Sultan en dat in den tegenwoordigen tijd den ver keersweg vormt tusschen het Oosten en het Westen onder de vreedzame voogdij van de Europeesehe Mogendheden te stellen, zoodra dit land niet meer door Engelsche troepen bezet zal zijn. Stippen we nog aan dat Zaterdag, toen lord Granville de eerste vergadering der Londensche Conferentie opende, alle vertegenwoordigers aanwezig waren, ver gezeld van hun financiëele raadgevers, en dat dadelijk de ontworpen regeling der geldmiddelen hun werd overhandigd. Naar aanleiding van den aanval, door dien men op zijn graf oprichtte, droeg den naam Badger. Weken waren er verloopen, en Harold zat op zekeren avond weder in zijn bescheiden bureau, toen Webster hem kwam zeggen dat hij wegens dringende zaken genoodzaakt was naar het oosten te vertrekken. Daarom droeg hij hem op, over het welzijn van Mrs. Mapelton en haar dochter te waken en haar, als de gelegenheid zich daartoe aanbood, trouw met raad en daad bij te staan. Ook gaf hij hem over geldelijke middelen te beschikken, waarvan hij in geval van ziekte voor het kleine gezin gebruik kon maken. «Gij zijt nog jong," zeide hij, met een van die doordringende blikken, waarvoor eens Mapelton inééiigekrompeu was, «bijna te jong voor zulk een groote verantwoordelijkheid. Maar aan den anderen kant kent gij de geschiedenis van mijne beschermelingen, en daardoor zijt gij alleen in staat mijne plaats bij haar te vervan gen. En daar gij deel hebt genomen aan de gebeurtenissen van dien onvergetelijken nacht, geniet gij het vertrouwen van Mrs. Mapelton, dat zij aan een ander niet zoo licht zou schen ken. Het zou zelfs gevaarlijk zijn een vreemde, al was het dan ook maar in zekere mate, inzicht in het gebeurde te geven. Er rust dus een zware verantwoordelijkheid op uwe schouders. Ik verlaat mij intusschen op uwe eer, op uw plichtgevoel," en zijn blik nam bijna een vijan dige uitdrukking aan, «Mrs. Mapelton is voor u de zwaarbeproefde, die door een wreed lot on barmhartig werd vervolgd Mrs Karlotta daar entegen zal voor u slechts de dochter van den roover en moordenaar Badger zijn." Harold kon een beweging van drift niet onder drukken. Een heftig antwoord zweefde reeds op zijne lippen, maar hij bedwong zich. Hij had immers de grootste achting voor het Chinecsche troepen in Tongkin op het Fransche garnizoen voor Lang-Son ge daan, is aan den Franschen gezant Pa- tenótre last gegeven zich naar Peking te hegeven om voldoening te eischen, terwijl alle terugzendingen van troepen onmiddellijk zijn gestaakt. Uit Soedan hoort men weinig. Volgens gerucht in de wereld gebracht door een Bedouiën die vroeger luitenant van den ongelukkigen Hicks-pacha was, zou de mahdi een aanval hebben gedaan op Khartoem, maar met groot verlies zijn afgeslagen. De Noorweegsche liberalen zijn in de wolken nu de Koning, na langen strijd, eindelijk den heer Sverdrup, den leider der oppositie, een welgeslaagde kabinets formatie heeft gedaan. De radicale bladen willen dat de werklieden de vlaggen zullen uithangen en den Koning een sere nade met fakkellicht brengen. Na langdurige beraadslagingen ver wierp de Tweede Kamer in de zitting van Donderdag 26 Juli art. 1 van het ontwerp tot heffing eener klassenbelasting, met 47 tegen 35 stemmen. De regeering vroeg toen schorsing van het debat. In de zitting van Vrijdag werd aange nomen, met 36 tegen 35 stemmen, de voorgestelde verhooging voor het depar tement van Marine, na verwerping van een post van ƒ75.000 voor den bouw van een kap op de marinewerf te Amsterdam. De toegestane gelden betreffen den bouw van een zeilkorvet ter opleiding van onder officieren. Aangenomen werd de onteigeningswet karakter van den man, die bij het vervolgen van den misdadiger zijn eigen belang niet geteld had en ir.et onbuigzame strengheid te werk was gegaan, maar ook daar, waar het gold anderen te helpen, geen moeite gespaard had. Met eerbied, maar ook met een vastberadenheid, die hij scherp liet uitkomen, antwoorde hij dus: «Ik zal nooit vergeten, dat Karlotta de dochter van den moordenaar Badger is, en dat heiligt haar en hare moeder dubbel in mijne oogen." Webster bewoog geen spier in zijn gelaat, maar zijn blik was strak op Harold gevestigd, die hem rustig verdroeg. Eindelijk gaf Webster hem de hand. «Daarmede ben ik tevreden," sprak hij met diepen ernst«gij zult het echter niet vreemd vinden dat ik na al mijn treurige levenservaringen niet vlug ben met mijn vertrouwen. Maar kom nu mede, dan zal ik u in uwe nieuwe hoedanig heid aan de Mapeltons voorstellen. Wij kunnen daar dan tevens den avond verder doorbrengen. Voor ik van hier ga wil ik zien of de kennis making tot wederzijdsch genoegen is." Vier dagen later vertrok Webster. Daarmede scheen de betrekking, waarin hij tot Mrs. Mapel ton en hare dochter stond, afgebroken te zijn. Want er verliep maand op maand, zonder dat er eenig bericht van hem kwam. Maand op maand, gedurende welken tijd Harold zijn plichten trouw waarnam, en als steeds welkome gast het huisje in de voorstad in- en uitging. Een bijzonderen zegen scheen hem ten deel te vallen, want zijn praktijk breidde zich van dag tot dag uit. Wordt vervolgd

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1884 | | pagina 1