BUITENLAND. Terwijl wij dit sein ijver), is het nog niet beslist of bet nationale feest in Pa rijs den 14 Juli zal doorgaan; met het oog op de cholera heeft de Académie de. Médecine het ten sterkste ontraden. Wel zouden de Paiijzenaars geducht morren als zij het schitterende schouw spel der jaarlijksche revue in de Champs Elysées moesten missenwel zal de regeering vreezen van anti-patriotisme verdacht te worden, maar wat het zwaarste is moet het zwaarste wegen. Want de cholera neemt nog steeds toe, ten minste in arseille; hier kwamen Dondeidag 25 sterfgevallen voor. Vol gens de rapporten van Professor Koch maakt de epedeinie snelle vorderingen men heeft hier werkelijk met Aziatische cholera te doen, en wel van zoo hevigen aaid, dat het geheele vasteland bedreigd wordt. Zijn meening is, dat de ziekte alleen aangebracht wordt door de kleeding de onmiddellijke uitwasemingen en de uit werpselen van besmette personenProf. Billroth te Weenen is van oordeel, (lat de besmetting door den bacillus niet on middellijk, maar langzamerhand, na een incuhatietijdperk wordt voortgebracht, en de omstandigheden te Toulon schij nen daarop te wijzen. Merkwaardig is hetgeen door Prof. Koch in de vergadering der gezondheids commissie te Toulon over de cholera en de voorbehoedmiddelen gezegd werd; vooral de laatste moesten van algemeene bekendheid wezen. Volgens hein is de cholera aangebracht langsvochtigen weg, door besmette kleedenn of menschen. De bacillus leeft in liet water en her leeft niet na opdroging, zooals de pokken- bacillus doet; het watei is dus de voor naamste overbienger. De karavanen door de w oestijn brengen de cholera niet over, schepen wel. Noch door droge lucht, noch door droge aanraking wordt de bacillus dus overgebracht; alleen door uitwerp selen, kleederen en be.ldegoed, en dan alleen op personen wier ingewandsvlie zen aanleg om besmet te worden heb ben. Het is dus het beste de lijken ter stond te desinfecteeren en te begraven, het linnen te verbranden, de kameis gesloten en de patiënten afgezonderd te houden. Vruchten en dranken moeten met omzichtigheid en zoo weinig moge lijk gebruikt werden, wegens ogelijke aanraking met cholera-lijdersalcohol, mits niet met water verdund, is onscha delijk, voor zoover hij niet den aanleg tot besmetting vermeerdert. Laudanum is een uitmuntend vooi behoedmiddel, maar het kan niet te dikwijls herhaald worden, dat zindelijkheid, vooral op lichaam en kleederen, een eerste ver- eischle is. Dat de warmte de maatrege len tegen de ziekte niet in de hand werkt, spreekt van zelt. Ondanks «Ie te genspraak herhalen zich de geruchten, dat ook Parijs door de ziekte zou zijn aangetast; het geiucht van een geval met doodelijken afloop is, gelukkig voor Frankrijk en Zwitserland, gebleken on waar te zijn. Toch kan men niet te veel voorzorgsmaatregelen blijven hemen; zoo heeft de Hamhurgsche Senaat Cuxhaven aangewezen als de plek. waar de sclie pen uit de Middellandsche zee en vooral uit Toulon en Marseille komende, ondet opzicht zullen woiden gesteld. Op het oogenblik liggen reeds twee schepen in quarantaine voor anker. Ook in Egypte meende men sporen van cholera waar te nemente Boulah zou meer dan één geval zijn voorgeko men. Officieel wordt dit treurige bericht echter tegengesproken, en 't is te hopen dat de Regeeiing het bij het rechte einde heeft; het zou vreeselijk zijn als de moorddadige ziekte de ellende van het ongelukkige Nijlland nog kwam vermeer deren. Bij de Dinsdag in België gehouden Senaatsverkiezingen zijn de clericalen met een verpletterende meerderheid uit de bus gekomen. Op de meeste plaatsen is het kalm toegegaan, maar te Gent was het minder rustig, zoo zelfs dat de politie zeer strenge maatregelen heeft moeten nemen; het gelukte echter spoe dig de orde te herstellen en te handha ven. Naar men verzekert, zullen ook de gemeenteraden door het nieuwe ministerie worden ontbonden, en wel in Augustus. Het schijnt dat Gordon er even slecht moet afkomen als Hicks-pachaer loopt nu een gerucht dat hij door zijn eigen soldaten gedood is. De afvallige troepen zouden over de trouwgeblevenen hebben gezegevierd en zich aangesloten bij den Mahdi, wien het daardoor eindelijk zou gelukt zijn Khartoem te veroveren. Amersfoort, 12 Juli 1884. Zondag 13 Juli zal de godsdienstoefe ning in de Remonstrantsche kerk ge e d worden door den heer Ds. HUGEN- HOLTZ Jr, predikant te Amsterdam. De ovei gangsexamens gehouden aan het Gymnasium op 7 en 9 Juli he: ben ten gevolge gehad, dat van de V 'e naar de Vl'le klasse zijn bevordeid J. M. Croockewit met den Isteiq A. A. tlaussen, J. S. LangenW. T. Kij/lenbell im t den 2'len graad, Ruys en Uoltzscliue met herexamen wiskunde. Van de IV'ie naar de V<le klasse: F. H. Bos, J. B. Calleubach en P. Heimens Visser met den 1 sten. H. W'. Methorst, P. van Har derwijk, E. Vonk, T. H. Sandberg, P Kuijlman met den 2'len, E. J. H. Meyer, J. C. H. Prikken. M- Wolff met den :{den en S. Wartena met herexamen wis kunde. Van de IlI 'e naar de IV'le klasse: W. H. A. Elink Schuurman met den Isten, B. W. T. Sandberg, A. B. Dieven- bach met den 2Je», M. A. Harlog en J. H. Berends met den 3'en graad. Van de H'le naar de IIIl|e klasse: J. W. A. ImminkF. D. E. vvn Ossenbrugge, J. Hulshof en M. R. F. Bloemers met den 2'ien, F. Kennink, D. Pool en J. Bonk eveneens inet den 2<leu met beiisping over hun gedragvan Greuningen met herexamen Latijn, Mum met her examen wiskunde, Cramer met her examen Grieksch, één blijft zitten. Van de 1ste naar de II''e klasse: L. E. Visser en J. Bruggeman met den 1sten, F. Voort- man. A. Slheeman, D. J. F. Herman en G. Tommerup met den 2'en graad, de Vries herexamen Nederlandsch en wiskunde, Verloren van Themaat met herexamen Latijn Bonk herexamen Latijn en wiskunde, twee blijven zitten. Tot het admissieëxamen voorliet gym nasium te Amersfoort hadden zich 21 aspiranten aangemeld. Hiervan is 1 niet opgekomen, 1 heeft zich teruggetrokken, toegelaten zijn voor VI. W. Zijlstra en voor 1. M. v. d. Noorda en T. D. v. Os. 6 aspiranten is herexamen in enkele vak ken toegestaan. De herexamens en het admissieëxamen voor nieuwe aspii anten zijn vastgesteld op '1 Sept., des morgens te 9 ure, in het schoolgebouw. Opgave van naam, ouderdom en klasse, waarin toelating verlangd wordt, moet vóór 15 Augustus geschieden. Hoog ere Burgerschool. Cursus 1883/84. Uitslag van het overgangs-examen. Bevorderd van de le naar de 2e klasse: J. Maas, P. Uijt den Boogaard; J. C. Donker, L. Dorhout, J. D. Rolnndus Hagedoorn, H. van Klinkenberg, C. Sixma van Heemstra D. Cramer, G. van Italië, J. Th. Me/.ger, 11. Z. A. van de Roemer, H. Suringur; Voorwaardelijk G. de Bont, L. Botter, E. Ermeling, A. Valewink Niet bevorderd 5 leerlingen. Van de 2e naar de 3e klasse A. Schuur, Entingh. W. van Haselen, R. Maid.nan; J. den Hartog, J. P. Hendriks, F. van Laei, A. de Neeling. W. van Oordt, F. Sandberg eri J. Ankersinit; Voorwaardelijk: J. Menalda van Schou wenburg, B. R. Schimmel, J. Cramer. Van de 3e naar de 4e klasse: J. van Gelder, G. Irnmink, J. G. van Klinken berg; J. A. van Beek; H. Donker, G. J. van Eijbergen; Voorwaardelijk: E. van As, G. Bredeé, F. Wttewaal van Stoetweeen niet bevordeid: één leerling. Van de 4e naar de 5e klasse: H. F. J. de Bont, C. Graswiuckel, M. Lagerwey, R. Scherius; A. Pies, G. Valewink, A. van der Valk Voorwaardelijk L. Ermeling. M. Hool- booin. H. Morren, G. A. Rebel, W. de Heus niet bevorderd één leerling. De cursus 1884/85 wordt geopend Dins dag 2 September des voormiddags te 9 uren. De lier-examens en het 2e toelatings examen worden afgenomen op Zaterdag 30 Augustus en op Maandag 1 September a. s De heer W. Zwier, onze stadgenoot, heeft te Amsterdam examen afaelegd in het handteekenen waarvoor hem het diploma is uitgereikt. Door den Burgemeester dezer gemeente, Jhr. Mr. T. A. J. van Asch van Wijck, is aan bestuurdeis van liefdadige instel lingen alhier gelden ter hand gesteld om de verpleegden bij gelegenheid van de voltrekking van zijn huwelijk feestelijk te onthalen. Het navolgende werd ons ter hand gesteld, waarvoor wij gaarne een plaatsje in onze kolommen afstaafk, als zijnde de ontboezeming van een der oudjes. Werd door de mildheid van onzen ge- achten Burgemeester, feest gevierd in de verschillende liefdadige instellingen hier ter stede, op den dag waarop zijn Ed.Achtbo. huwelijk werd voltrokken, zeker niet het minst, in het Herv. Diaconie oude Mann. en Vróuwenhuis. Door de noede zorg van Heeren Regenten, was bun een uitmuntende maaltijd bereid, waarop als dessert de sappige kersen niet ontbraken. Vreugde was op der oudjes gelaat te lezen, niet het minst, toen des avonds, de tafel andermaal sier lijk was aangericht, en met een glas wijn, de gezondheid van onzen geachten Buigervader werd gedronken, zeker wa len hunne wenschen, tot heil van Hem en Zijne Echtgenoote geuit, welgemeend, en zal deze dag, nog lang na dezen, een aangename herinnering voor de ouden van dagen zijn. Ter eere van onzen Burgemeester Weid dezen dag hier feest gevierd En al prijkt geen plant, geen bloem noch heester De vlag heeft toch het huis gesieid. Schonk Hij een rijke milde gave Om d'oude lui eens goed te laven. Daar werd een feestmaal aangericht Er weidt een glaasje wijn gedronken Op 't heil van't huwelijkspaar geklonken Door de bewoners van 't gtsticht. Een danklied klonk er door de zalen Ter eer van 't Hoofd der Burgerij Die hen zoo vriendlijk wild' onthalen. Wat was men vrolijk, gul en blij. Verhoore God, de wensch en beden Der oude lien, geuit op lieden, Dan rust Gods zegen op 't verbond Door 't Hoofd van Amersfoort gesloten, Dan wordt in d'echt geluk genoten Tot aan Zijn laatste levenstond. A., 10 Juli '84. X. Een voorbeeld dat navolging verdient werd Dinsdagmiddag door een moeder te Amsterdam gegeven. Haar man was met het zoontje, een jongetje van 7 jaar uit wandelen geweest en had in een winkel in de Toiensteeg een doos met zeep gekocht. Toen hij daarmede 't huis kwam, liet het zoontje aan zijne moeder een dito doos zien, welke hij, terwijl zijn vadei den inkoop deed, ongemerkt had weggenomen. De moeder lang niet gesticht over die euveldaad, ging met het kind en de doos naar den winkel toe liet heul het gesto- lene aan de eigenares teruggeven, en onthaalde hem toen op een geduchte kastijding, lot groote tevredenheid van de omstandeis. Dat was een flinke manier om den jongen het onderscheid tusschen »niijn" en »dijn" te leeren, en hij zal dan ook zeker de les niet vergeten. Een dei gelijk geval geschiedde gisteren alhier; een meisje ongeveer drie jaar oud, van den kleinen burgerstand, had, terwijl de moeder op de Langestruat stond te praten, ongemerkt een poppen- wagentje van een uitstalling mede ge nomen en huppelde daarmede vroolijk naar hare moeder, deze, zulks ziende, nam het kind en wagentje bracht het op de plaats waar het gestaan had en diende het kind met de vlakke hand eene be risping toe. Soest, 8 Juli. Deze gemeente, die zich mag verheugen zelden belangrijke schade door onweder berokkend te zien, werd jongstleden Zaterdag geweldig ge troffen (vooral in de buurtschap de Birk) dooi' vreeselijke slagregens en hagelbuien de zoo schoon te veld staande oogst was in een oogenblik totaal verwoest en red deloos verloien, zoodat die buuitschapin korten tijd van een weelderig landschap in een woestenij was herschapen. BINNENLAND. Het programma is verschenen der be- giafenis van wijlen den Prins van Oianje, op Donderdag 17 Juli,'s morgens 9 uren. De slippen van het lijkkleed bij het verlaten van het paleis zullen gedragen worden door jhr. Hooft, kolonel Hojel, majoor Beijerman en kapitein Grovestins, de eerstgenoemde en laatstgenoemde ad judanten des Rollings, de beide anderen adjudanten van den overleden Prins. De lijkstoet is geregeld naar dezelfde volgorde als van den vorigen Kroonprins. 's Konings koets wordt begeleid door de generaals, adjudanten, Verspijck en Van Bel. De stoet gaat van den Kneuteidijk langs de Plaats, de Hoogstraat, de Vee- nestraat, de Wagenstraat, de Iluijgens- stiaat naar den Rijswijkschen weg. Te Delft zal als gewoonlijk de hofpre diker ds. van Koetsveld eene lijkrede houden. Overigens is alles geheel geregeld als bij vorige gelegenheden. De namen van vreemde vorsten, die de plechtigheid zullen bijwonen, worden niet genoemd. De plechtige gedachtenisviering van den 300-jarigen sterfdag van Piins Wil lem van Oranje is te Delft aangevangen met eene godsdienstoefening in de Oude kerk. Ds. Drost, van Delft, ging daarbij voor. Hij wees in zijne redevoering op de be langrijke periode in Nederland's geschie denis, toen de Vader des Vaderlands door het moordend lood getroffen werd. De redenaar schetste den prins als een man, die zijne kracht zocht en vond in het geloof en in edele plichtsbetrachting, welke voor niets zwichtte. Ten twaalf ure ontving het gemeente bestuur de autoriteiten en genoodigden op het raadhuis, waar de burgemeester hen verwelkomde. De pers werd hierbij niet toegelaten. Daarna begaven de hoogwaardigheids bekleders zich naar de Nieuwe kerk, waar het koor keurig versierd was. Op het praalgraf waren kort te voren fraaie kransen nedergelegd, o.a. door de ver- eeniging, «Zelfstandig godsdienstig leven" te Amsterdam, de Weerbaarheid te Rot- teidam en het Delftsche studentencorps. De voorzitters der respectieve deputaties hielden bij 't neerleggen van de kransen toespraken. Even vóór twaalf uur begon de plech tigheid in de Nieuwe Kerk met het or gelconcert door de heer Nicolaidaarop volgde de uitvoering van het Reqiuem van Cheiubini, dat met gemengde koren en strijkmuziek, onder leiding van Boers, een diepen indruk op het talrijk audito rium teweeg bracht. Prof. De Vries ving hierna zijne rede aan. Aan 't einde van het eerste gedeelte der redevoering werd de prachtige zilve ren lauwerkrans uit naam van den over leden kroonprins door de orde der Vrij- metselai en op het praalgraf gelegd, waarna het orgel het Wilhelmus op gedempten toon deed hooren. De gedenkiede werd daarna vervolgd en besloten met orgel bespeling door den organist der Nieuwe kerk, waarmede de plechtigheid was af- geloopen. In het hoofdkiesdistrict Zevenbergen is gekozen de heer inr. Ph. R. C. baron van der Borch van Verwolde (anti-revo lutionair) met 910 stemmen. De heer mr. R. van de Werk (liberaal) verkreeg 629 stemmen. De orde der Vrijmetselaren heeft een manifest gericht tot het Nederlandsche volk, waarin zij vei klaart dat het haar een behoefte is op den lOden Juli den steifdag van den grooten Zwijger een warm woord tot dat volk te spreken. Na uiteengezet te hebben dat de orde alles doet wat bevorderlijk is tot het alge meene welzijn en tot vrijheid van denken, gaat men aldus voort. «Is het dan wonder dat de vrijmetse larij met diepen eei bied staart op het beeld van den Grooten Zwijger, den Vader des Vaderlands, de Vrijheidsheld bij uitnemendheid; dat ze terugblikt naar hem, die zijn eigen belang en rust niet achtte waar het geluk van het volk, dat hij lief had, op het spel stond, die goed en bloed veil bood voor de rechten en zijn leven gaf voor de vrijheden van het volk. Oranje, vol vertrouwen op de recht vaardigheid zijner zaak, vroom van zin en vast van moed, vijand van geloofs dwang, voorstander van ontwikkeling en persoonlijke vrijheid staat daai voor ons als een der idealen, die de Vrijmetselaar zich vormt." Met ernst en vertrouwen roepen zij ten slotte hunne medestanders op, om ieder in zijne i kring mede te werken om de beginselen van den Grooten Zwij ger steeds dieper wortel te doen schieten. Het manifest is onderteekend door P. J. G. van Diggelen (Gedeputeerd Groot meester Nationaal), en Kromhout (Groot- Secretaris).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1884 | | pagina 2