NIEUWE NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR AMERSFOORT, BURN, BUNSCHOTEN, EEMNES, HAMERSVELD, HOEVELAKEN, HOOGLAND, LEUSDEN, SOEST, STOUTENBURG, VUURSGHE, SCHERPENZEEL EN WOUDENBERG De FATALIST Dertiende Jaargang. Uitgever: A. M. Slothouwer, Buiteniandsch Overzicht. F euilleton. Abonnementsprijs voor Amersfoort per 3 maanden f 1, Franco door het geheele Rijk1,10. Afzonderlijke nummers3 Cent. Dit Blad verschijnt des Woensdags en des Zaterdags. te Amersfoort. Advertentiën van 16 regels f 0,40. Iedere regel meer0,05. Voor het Buitenland0,07 Reclames per regel 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte Adverteutittn kunnen ingezon den worden tot uiterlijk 's mor gens 10 nur des Woensdags en Zaterdags. Eene viermaal geplaatste ad vertentie wordt slechts driemaal in rekening gebracht. Ondanks de ernstige waarschuwingen van professor Koch, in weerwil van de eenstemmige afkeuring der Parijsche ge neeskundigen, en ofschoon zelfs de Re geering de verantwoordelijkheid voor den maatregel niet aandurfde, heeft toch de Parijsche gemeenteraad het zoogenaamd «nationaal feest" van 14 Juli doen door gaan. Het is zeer te hopen, ook voor ge heel Europa, dat de heeren geen berouw zullen hebben van hun roekeloosheid. Het wordt bijna onmogelijk geacht dat de ziekte zich niet in de hoofdstad vertoont, daar meer dan eens uit het Zuiden ko mende reizigers zich met geweld aan de toepassing der ontsmettingsvoorschriften hebben onttrokken; en hoe gevaarlijk onder zulke omstandigheden opeenhoo- pingen van volk zijr., heeft de ervaring voldoende geleerd. De laatste berichten uit de aangetaste streken, zijn ongunstig: vooral te Mar seille neemt het getal slachtoffers der cholera zeer toe, terwijl ook te Toulon het cijfer der overledenen hooger is dan ooit te voren. Reeds werd in laatstge noemde plaats de tweede geestelijke zuster het offer van haar toewijding bij het ver plegen der zieken. Dr. Koch bevindt zich thans te Lyon, waar hij verwacht dat de cholera ook zal komen, en waar het be- DOOR IWAN TURGENJEFF. Niet alleen dat hij zeer weinig wist, hij las ook bijna niets; zijn lectuur bepaalde zich tot anecdoten en onbeduidende histories. Hij geloofde aan een voorgevoel, aan voorspel lingen, aan gelukkige en ongelukkige dagen, aan de vervolging of de bescherming van het noodlot, ja zelfs aan zekere „klimatische" jaren, waarvan hij wel eens had hooren spreken zonder dat het hem recht duidelijk was wat hiermee bedoeld werd. Een fatalist van zuiver ras mag niet laten merken dat hij aan zoo iets gelooft: hij moet veeleer anderen aan zoo iets doen gelooven Maar van deze zijde kende ik Tegleff alleen. Op zekeren dag ik herinner mij nog goed dat het 20 Juli was ging ik weer naar buiten, om zijn broeder te bezoeken. Ik vond hem echter niet thuis. Hij was acht dagen voor de een of andere dienstzaak ergens heen gezonden. Daar ik weinig lust had naar Petersburg terug te keeren, slenterde ik met het geweer in de moerassige streek rond, schoot een paar water snippen en bracht den avond in TeglefFs gezel schap door onder het afdak van een schuur, waar in hij, zooals hij het noemde, zijn zomerresidentie stuur goede maatregelen van voorzorg heeft genomen. In de Fransche Kamer werd een cre dit van een half millioen francs toege staan tot ondersteuning van de steden die door de cholera zijn aangetast. Voorts verwierp de kamer met een belangrijke meerderheid het voorstel der radicalen tot afkondiging eener amnestie voor ver oordeelde anarchisten. De Minister Wal deck Rousseau had het voorstel met kracht bestreden aan veroordeelden wegens roof, moord en brandstichting kon geen am nestie worden verleend, wel zou de Regeering haar recht van gratie zoo ruim mogelijk toepassen. De zaak van de kieswet-hervorming schijnt in het Britsch Parlement nog een onverwacht gunstige wending te zullen nemen. Vóór in het Hoogerhuis de be kende beslissing viel, had de heer Glad stone eene schikking aangeboden waarbij hij beloofde ten spoedigste het ontwerp tot verdeeling der kiesdistricten aanhan gig te maken, doch de lords hadden ge weigerd daarop in te gaan. Deze weige ring was door Gladstone in een bijeen komst zijner partijgenooten medegedeeld, en sommige leden van het Hoogerhuis vonden dat minder aangenaammaar het gevolg is dan toch, dat lord Wenyss voorstelt de discussie over de kieswet te hei openen; bij aanneming zal dan aan de koningin een adres worden gezonden, waarin gevraagd wordt het Parlement in October zijn zittingen te doen hervatten om alsdan te beraadslagen over het ont werp der kiesdistricten. Het Ministerie heeft beloofd dit adres bij H. M. te on dersteunen. Ten einde zoo spoedig mogelijk de tegenwoordige Parlementszitting te kun- had opgeslagen. Wij praatten over alle mogelijke dingen, dronken daarbij zeer veel thee, rookten onze pijp en onderhielden ons nu eens met den waard, die van Finsche afkomst was, dan eens met een marketenter, die met sinaasappels en citroenen rondliep een aangenaam, praatziek man, die behalve andere talenten ook de kunst verstond op de citer te spelen verder vertelde hij ons van een ongelukkige liefde, die hij in zijn jonge jaren voor de dochter van een gerechtsbode gekoesterd had. Ouder geworden, had echter deze Don Juan met ziju rooden hemd geen on gelukkige hartstochten meer gekend. Voor de deur breidde zich een ruime vlakte uit, die langzaam afliep. Hier en daar zag men in een lager gedeelte van het terrein een wa tertje glinsteren, en in de verte werd de hori zon gevormd door kleine boschpartijen. Langzamerhand werd het nacht. Wij waren alleen. Tegelijk met de duisternis kwam er een vochtige damp opzetten, die meer en meer toenam en eindelijk de aarde in een dichten nevel hulde. Aan den hemel verrees de maan: haar stralen drongen door den nevel en kleurden dien als met een gouden weerschijn. Alles had een eigenaardig aanzien gekregen en scheen van plaats veranderd te zijn; het verre scheen nabij, wat nabij was scheen ver, het groote scheen klein, het kleine groot en daarbij deden alle voorwerpen zich helder en tevens onbestemd voor. Wij voelden ons als in een tooverwereld ver plaatst, in het rijk van een witten nevel, van het diepste stilzwijgen, van een lichten, droome- rigen slaap en hoe geheimzinnig, met welk een zilverachtig licht fonkelden de sterren door den dichten, witten nevel! Wij spraken beiden geen woord. Deze phantastische nacht nen sluiten, heeft de Regeering twee be langrijke wetsontwerpen ingetrokken dat tot regeling van het Londenseh ge meentebestuur en de bepalingen ter be vordering van landaankoop door Iersche pachters. Wie de resultaten der Londensche conferentie over Egypte wil zien, dient nog eenigen tijd geduld te hebben. De financiëele adviseurs komen wel dikwijls bij elkander maar zij schieten weinig op. Het groote struikelblok is de door En geland voorgestelde vermindel ing van de rente der Egyptische schuld, waarvan Frankrijk de noodzakelijkheid blijft ont kennen. Uit Soedan komen slechts enkele be richten, en dan juist geen mooie. Het vermoeden dat de moedir van Dongola, ondanks zijn mededeelingen over door hem behaalde overwinningen, den ver rader speelde, bevestigt zichnaar ge meld wordt heeft hij zichzelf tot Emir uitgeroepen en is hij door den mahdi in die hoedanigheid erkendthans nood zaakt hij alle Christenen over wie hij wat te zeggen heeft tot den godsdienst van Mohammed over te gaan. Van Osman Digma wordt gezegd dat hij zich mees ter heeft gemaakt van een havenplaats aan de Roode Zee, zuidwaarts van Soeakin. De Spaansche Minister Pidal, een vol bloed clericaal, heeft onlangs in de Cor tes een redevoering gehouden die zeer de aandacht trekt en reeds aanleiding gaf tot een vraag om opheldering van de zijde der Italiaansche Regeering. Niet slechts liet hij zich zeer ongunstig uit over den gewezen koning van Spanje Amedeo, broeder van den koning van Italië, maar hij gaf zelfs onomwonden oefende een sterken invloed op ons uit: ook wij geraakten in een phantastische stemming. VI. Tegleff verbrak het eerst het stilzwijgen, en met zijn eigenaardige stotterende, sidderende stem sprak hij van voorgevoelens en van geest verschijningen. Juist in zulk een nacht, vertelde hij, had een vriend van hem, een student, die als goeverneur bij twee weezen was aangesteld en met hen ineen paviljoen in den tuin woonde, een vrouwengestalte gezien, die zich over hun legerstede had gebogen; en den volgenden morgen had hij deze gestalte herkend in een portret, dat hij voor dien tijd niet opgemerkt had in een portret, dat de moeder van die twee weezen voorstelde. Verder verhaalde Tegleff mij, dat zijn ouders weinige dagen voor hun dood steeds het ruischen van water hadden- meenen te hooren; dat zijn oom in den slag van Borodino daor een onbe duidende omstandigheid van den dood was gered: hij had zich enkel voorover gebukt om, een eenvoudigen kiezelsteen op te rapen in hetzelfde oogenbik was een kartets over zijn hoofd gevlogen en had den langen zwarten vederbos van zijn helm weggenomen. Tegleff beloofde zelfs mij dezen kiezelsteen, die zijn oom gered had en dien hij in een me daillon had laten zetten, te toonen. Daarna sprak hij mij van de roeping, die ieder mensch en hij in het bijzonder had, en hij voegde er bij, dat hij er tot nu toe steeds aan geloofd had, en dat, als hij er soms ooit eenigen twijfel aan ging koesteren, hij zich van dien twijfel zou weten te ontdoen, door het leven van zich af te schudden; want dan had het voor hem alle beteekenis verloren. »Gij denkt misschien," zeide hij, mij van ter te kennen dat bet herstel van 's Pausen wereldlijke macht hem wenschelijk voor komt. Op het laatst der vorige week verga derde te Chicago de democratische con ventie (afgevaardigden dezer partij uit alle staten der Noord-Amerikaansche Unie,) ter benoeming van candidaten bij de aanstaande presidentskeuze. De meer derheid was voor den heer Cleveland als president en Hendricks als vice-pre sident. De kansen zijn voor de democra ten gunstig, omdat de candidaatskeuze der republikeinen, die van den heer Blaine, geen onverdeelde instemming bij zijn partijgenooten vindt. LATERE BERICHTEN. Maandag is te Parijs het «nationale feest" gevierd. Het meest trok de dwaze vertooning de aandacht, die men de wa penschouwing der school-bataljons gelieft te noemen. Een troep knapen die daaraan hebben meegedaan, zagen 's middags Duitsche vlaggen voor 't Hotel Continental uitge stoken: zij eischten de intrekking. Toen een der vlaggen was weggenomen, ver scheurden zij de andere, wierpen eenige glazen stuk en werden met moeite door de politie verwijderd. 1405 veroordeelden hebben van den President gratie bekomen. In West-Cumberland (Ierland) hadden Zaterdag «ernstige vechtpartijen plaats tusschen Protestanten en Katholieken, waarbij vijftig personen zwaar zijn ge wond. zijde aanziende, «dat ik daartoe den moed niet zou hebben? Gij kent mij nog niet.... ik heb een ijzeren wil." Zeer fraai gezegd, dacht ik bij mij zeiven. Tegleff' verzonk in diep gepeins, hij zuchtte, legde zijn pijp neer, en verklaarde dat de dag van heden voor hem van bijzonder gewicht was. «Want heden is het de dag van den heiligen Elias mijn naamdag Dat is altijd een zware tijd voor mij." Ik antwoordde niets; ik beschouwde hem stilzwijgend, zooals hij daar voorover gebogen en verlegen voor mij zat, den droomerigen blik neergeslagen. «Heden" ging hij voort, «zeide een oude bedelaarster" Tegleff werd nooit door een bedelaar aangesproken of hij gaf hem een aalmoes «dat zij voor mijne ziel zou bidden; is dat niet vreemd?" Er zijn menschen, die voortdurend met zich- zelven bezig zijn 1 dacht ik. Maar ik moet er bij voegen, dat ik bij de laatste woorden op Tegleft's gelaat een ongewone uitdrukking van bezorgdheid en onrust had opgemerktdat was geen fatalistische zwaarmoedigheid; er moest inderdaad iets zijn dat herr. kwelde en drukte. En ook dezen keer was ik verbaasd over de neerslachtigheid, die over zijn trekken lag. Begon misschien reeds de twijfel in hem op te rijzen, waarvan hij zooeven gesproken had? Tegleff's kameraden hadden mij verteld, dat hij kort geleden zijn chef een plan had voorgelegd, waarin hij ik weet niet meer welke hervormingen in de artillerie voorstelde, en dat hij met een berisping teruggekregen had. Wordt vervolgd

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1884 | | pagina 1