XXXVIIste Landliuislioudkiindig Congres. AmersfoortWoensdag ochtend. Het is waarlijk geen gemakkelijke taak thans reeds in uwe Courant verslag te geven van hetgeen met betrekking tot het Congres tot nu toe plaats had. Uit den aard der zaak is het veld, waarop zich reeds nu de verslaggevers der bla den die buiten de stad verschijnen, kun nen bewegen veel ruimer, omdat wat voor die bladen als nieuws belangrijk kan zijn voor uwe lezers als bekend mag worden verondersteld en dus zijn grootste belang als dagbladlectuur mist en ware het nu maar dat het Conranter.lezend publiek, dat, waar hot de mededeeling van handelingen van gewone vergade ringen geldt, gewoonlijk in zijn eischen zeer bescheiden is die houding ook wilde toepassen op congresverslagen dan kon men met een beknopt relaas vol staan; maar dit is nu helaas niet het geval, men stelt voor congresverslagen grooter eischen en wil gaarne van alles op de hoogte gebracht zijn, en wat erger is, lange verslagen lezen, en daar hebt ge het bezwaar, want het is nog niet uitgemaakt wat moeilijker is: veel met weinig wooiden te zeggen ot wel het om gekeerde, doch ter zake: Nadat reeds sinds eenige dagen hier en daar in winkelkasten door de étalages was blijk gegeven dat Amersfoort weldra feest zou vieren, kondigde gisteren reeds yroeg in den ochtend de verschijning van de vlag op Amersfooi t's grooten To ren aan dat de dag was genaderd waarop de stad bereid was haar gasten te ontvan gen dit voorbeeld werd in den loop van den dag gevolgd door het meerendeel der ingezetenen, die daardoor blijk gaven dat de goede induik, dien het vroeger hier gehouden congres achteiliet, nog niet is verdwenen. Van verschillende richtingen brachten de treinen successievelijk reeds congres bezoekers aan, zoodat op den bij het programma vastgestelden tijd het con gres kon geopend worden. In de zaal welke straks voor de ver gaderingen der 2e Afdeeling zou worden aangewezen hadden zich de bezoekers verzameld toen hun te ruim zeven uur door den voorzitter van het Bestuur, Mr. W. Baron van Goltstein, werd ver zocht zich naar boven te begeven waai de waarnemend Burgemeester hen wilde ontvangen. In de eenvoudig, doch zeer net ver sierde Raadszaal werden het Bestuur en de Congresleden opgewacht en verwel komd door den heer IV. A. Croockewit Wethouder, waarnemend Burgemeester, die in een sierlijke toespraak verklaarde, dat Amersfoort er prijs op stelt het Con gres binnen hare wallen te ontvangen en dat het Gemeentebestuur met inge nomenheid de localen van het Raadhuis ten dienste der Vergaderingen beschik baar stelt en dit zelfs met vreugde zoude doen ware het niet dat die gelemperd werd door de omstandigheid dat het Congres tengevolge van het overlijden van den Eerevoorzitter Mr. Baron Sloet tot Oldhuis, die steeds zooveel voor het Landhuishoudkundig Congres had gedaan diens tegenwoordigheid zou moeten mis sen; nogtans vertrouwde Spr. dat de beraadslagingen vruchtbaar zouden zijn en de Nederl. Landbouw ten goede ko men en verwachtte dat alle leden daar toe zouden bijdragen, aangespoord dooi de beeltenis van gemelden Eerevoorzitter welke welwillend tijdens den duur van het Congres was afgestaan en aan den wand van de raadszaal was aangebracht. Door den Voorzitter Baron van Golt stein werd deze toespraak op hartelijke wijze beantwoord en dank gebracht aan het gemeentebestuur van Amersfoort dat op ondubbelzinnige wijze had getoond de aanwezigheid van het Congres te waar- deerenspr. verzocht vervolgens de aan wezigen zich in 2 afdeelingen te splitsen, welke daarna hun bureau zouden kunnen samenstellen, waaraan werd voldaan door benoeming voor de 1ste Afdeeling tot Voorzitter en Vice-Voorzitter de Heeren Cremer en Prof. Maijer, tot 1ste Secre taris de Heer Reinders (de 2de Secre taris wordt heden gekozen) en voor de 2de Afdeeling tot Voorzitter en Vice- Voorzitter de Heeren Fontein de Jong en Van Gorkom en tot Secretarissen de Heeren Neeb en Doorman. De feestelijkheden wei den geopend met eene muziekuitvoering door het 1ste Re giment Hussaren en gazilluminatie op het terras van de Sociëteit Amicitia. Beide zijn uitstekend gelukt. WoensdagochtendHalf twaalf. Zoo even werd de eerste algemeerie vergadering gehouden, nadat die was ge opend door den voorzitter Baron Van Goltstein met eene keurige redevoering waarin Spr. op uitvoerige wijze hulde bracht aan den verdiensten van wijlen Baron Sloet tot Oldhuis op elk gebied waarop deze zich bewoog, maar in hoofd zaak voor hetgeen door hem ter bevor dering van landbouw en ten behoeve der landhuishoudkundige congressen werd verricht. Spr. bracht in herinnering hoe door Sloet reeds in de vergaderingen van het Congres in 1846 geijverd was voor de regeling der tienden, waarvan het gevolg was, dat nadat hem gebleken was dat van regeeringswege voorloopig niets te verwachten was Sloet zeiven het initiatief nam en een wets voorstel tot conversie der tienden in grondrenten in de Kamers aanhangig maakte langen tijd duurde het eer het ontwerp in openbare behandeling werd genomen, en nadat Sloet tengevolge van beschouwingen in de verslagen daar over uitgebracht het ontwerp zoodanig had gewijzigd dat ook afkoopbaarstelling der tienden daarin werd opgenomen, werd het ontwerp nadat dit door de Tweede Kamer was aangenomen ten slotte door de Eerste Kamer derStaten- Generaal verworpen; Spr. aarzelt echter niet te verklaren dat aan Sloet de eer toekomt veel te hebben bijgedragen tot het in stand komen der wet tot afkoop baarstelling der tienden die eindelijk in 1872 werd aangenomen. Ook iu andere opzichten vooral met betrekking tot het bevaarmaken van het Zwolsche diep, wijdde Sloet zijn krachten aan het alge meen belang. Tijd en bestek gedoogt niet om thans meer uitvoerig den inhoud van deze merkwaardige redevoering weer te geven, wij hopen spoedig in staat gesteld te zijn haar in haar geheel onzen lezers aan te bieden. Mededeeling wordt gedaan van eene reeks ingekomen stukken die deels voor kennisgeving worden aangenomen, deels ter griffie gedeponeerd en voor het overige naar de Afdeelingen worden verzonden. Aan de orde wordt gesteld het uit brengen van verslag door Commissiën die bij vroegere congressen het onder zoek van eene of andere aangelegenheid werd opgedragen. Niemand het woord verzoekende wordt overgegaan tot het volgendepunt van de agenda, nl. het voor stellen van de plaats waar het volgend Congreszal worden gehouden. De Voorzitter deelt mede dat bij het Bestuur van geen enkele gemeente aan zoek is ontvangen, doch stelt voor, daar naar hij vermeent de provincie Zuid- Holland aan de beurt is, de stad Gouda voor het volgende Congres aan te wijzen. Dit voorstel wordt ondersteund dooi den Heer Cremer en aangenomen, nadat door den Heer Hartog is medegedeeld dat ook Gorinchem wellicht geneigd zoude zijn het Congres te ontvangen, in dien zin, dat het Bestuur Gouda vragen zal met machtiging om zoonoodig daarna stappen bij andere steden te doen. Door den Heer v. Hasselt wordt voor gesteld, aan de regeering het leedwezen van het Congres te betuigen, dat geen der ministers bij de beraadslagingen tegenwoordig heeft kunnen zijn. De Voorzitter ontl aadt dit voorstel om dat het hem bekend is dat de ministers, en speciaal die voor Binnenl. Zaken,zeer gaarne zouden verschenen zijn; bij de hoogst belangrijke onderwerpen op Staat kundig gebied, die thans voorbereiding eischen, is er der regeering echter geen verwijt van te maken dat zij thans af wezig is. De heer v. Hasselt zegt dat de regee ring zich dan toch had kunnen doen vertegenwoordigen zooals op de letter kundige Congressen plaats heeft. De Voorz. antwoordt dat daar steeds öf de minister óf een vertegenwoordiger wordt uitgenoodigd. De heer v. Hasselt trekt zijn vooistel in. De heer Cremer zou wenschen dat ook bij de Landhuishoudkundige Con gressen steeds een vertegenwoordiger- der regeering zou woruen uitgenoodigd. De Voorz. ontraadt ook dit voorstel waardoor de zelfstandigheid van het Con gres zoude gevaar loopen daar waar het Congres aanraking met de regeering noodig acht heeft het steeds door adres sen den weg daartoe gezocht, buitendien zijn bij herhaling verschillende ministers uit eigen beweging tegenwoordig ge weest. Spr. wordt in zijn ge\oelen on dersteund door een lid die in de voorge stelde bepaling eene aanleiding ziet tot het opzettelijk afwezig blijven van de ministers, als deze de gelegenheid heb ben zich te doen vertegenwoordigen. De heer Cremer neemt daarop zijn voorstel terug. De Voorzitter van de 2de Afdeeling deelt mede dat de oorzaak dat deze af deeling heden niet vergaderde geen op zet was en hoopt morgen met lust de taak te aanvaarden en ten einde te brengen. Voor heden niets meer op de agenda zijnde sluit de Voorz. de 1ste algem. Vergadering. Lijst der deelnemers aan de Harddra verij met Paarden van zessen klaar onder den man te houden buiten de Kamppoort op lieden 23 Juli 1884. P. Ellerbroek te Hoorn, Hengst (Schim mel) genaamd Tabor, bereden door C. Broers; W. H. J. Brom te Utrecht, Merrie (Bruin) gnd. Snijboon, bereden door A. Bos; A. C. van den Akker te Hazerswoude, Ruin (Donker bruin) gnd. Willem II, bereden door A. C. van den Akker; C. M. Oppelaar te Koudekerk, Merrie (Bruin) gnd. Victoria, bereden door den Eigenaar en A. de Graaf te Bussem, Ruin (Zwart) gnd. Prins, bereden door den Eigenaar. Uitslag van den Wedstrijd le prijs f300 liet paard Snij boon van den Heer BromSe prijs f150, liet paard Prins van den Heer de Graaf. Heden morgen ten 12 ure had de plechtige begrafenis plaats van den Iloog- Eerw. Heer Monseigneur H. Blom; on- middelijk achter de lijkkoets volgden de misdienaars van de kerk Soli Deo Gloria allen voorzien van een lelietak, daarop volgden de koorzangers van dezelfde pa rochie, vervolgens de leden der Vereeni- ging Vincentius a Paulotwaalf rijtuigen, waaronder van de aanzienlijkste in deze gemeente, voornamelijk bezet met geeste lijken welke onder zijn leiding zijn werk zaam geweest; met de schoolkinderen van de R. K. Burgerschool, door Z.H.Ew. gesticht, onder de leiding van het hoofd dier school, den heer Krekelenberg besloot den plechtigen stoet. Onder het zingen van de Miserere dooi de Zangeis van de kerk van den H. Franciscus Xaterius. werd het lijk, door- eene groote priesterschaar geleid, graf waarts gebracht, en de beaarding ge schiedde daarna onder de kerkzang De Profundis. Zondag 27 Juli wordt de godsdienst oefening in de Remonstrantsclie keik ge leid door Dr. B. TIDEMAN, predikant te Haarlem. IOnder het afdrukken vernemen wij dat de algemeen l eminde en om zijn edel kaïakter hooggeachte man, in den volsten zin de ware broe der, de Hooggeleerde heer C. Kar stens, Professer in het Oud R. K. Se- menarie alhier is overleden. Is het voor het Semenarie een bijna onherstelbaar verlies, voor de gemeente Amersfoort is het een gevoeligen slag den edelen weldoe ner moeten missen. GEMENGDE BERICHTEN. Te Randersehn in Hannover had een schoolmeester 13 jongens opgesloten en vergeten ze vrij te laten, toen hij met zijne vrouw naar een naburig plaatsje ging. De ongeruste ouders ontdekten des avonds te 9 uren het verblijf hunner kinderen, die zij toen door middel van ladders wisten te bevrijden. De eigenaars eener fabriek te Stutt gart, de hoofdplaats van Wurtemberg, hebben besloten aan hunne 2500 werk lieden, om het veelvuldig gebruik van water tegen te gaan, dagelijks een liter koffie per hoofd te doen uitreiken. De nieuwe leening is gegund aan een consortium, bestaande uit de Nederland- sclie Handelsmaatschappij, de Amster- damsche bank en de Banque de Paris et des Pays-bas ad 100 s,/,uo pet., met bij betaling der rente ad 4 pet. van -1 Augustus tot den stortingsdag. De uitgevers van het Maandblad tegen de Kwakzalverij, hebben zich in appél begeven tegen het vonnis van de arron- dissements-rechtbank te Maastricht, waar bij zij zijn veroordeeld tot betaling eener geldboete van f 3000, in zake dr. Oidt- man, die door dit blad wegens den ver koop van een purgatief goed voor alle ziekten, als kwakzalver werd gesigna leerd. Een wedstrijd in het hardloopen werd onlangs te Atlanta in de Yereenigde Staten gehouden door vier jonge dames uit den deftigen stand. In de zaal, gevuld met tallooze prachtig getoiletteerde schoonen en niet minder talrijke dandies, was in het midden een cirkelvormig renperk aangelegd, dat men 25 maal moest doorloopen om een mijl af te leggen. Op het bepaalde tijdstip traden de vier mededingsters, misses Landed, Hutchins, Freeman en Hammond, ietwat bedeesd de zaal binnen, te midden der toejuichin gen van meer dan duizend aanwezigen. Zij waren gedecolleteerd en hadden ont- bloote armen, terwijl haar japon, waar over een sluier van witte tarlatan afhing, ter wille der vrijheid van beweging slechts tot aan de knieën reikte, zoodat de ge kleurde kousen met fantastische figuren volkomen tot haar recht kwamen, even als de lage schoentjes, die met roode rosetten waren versierd. Evenals jockeys zich gewoonlijk door verschillend gekleurde hoofddeksels onderscheiden, waren de vier mededingende dames kenbaar aan de kleur van haar ceintuur, rood, blauw, groen en geel. Terstond begonnen de weddenschappen onder de spelers van professie en daar het ook niet aan book makers ontbrak, hoorden de vier aan zienlijke jonge dames hare namen uit roepen, evenals die van harddravers bij wedrennen: «Wie neemt Freeman? Koopt Hutchins!" enz. Miss Hammond, een jonge dame van vrij groote lengte, wekte reeds terstond de bewondering van alle toeschouwers door hare schoone vormen. Het kostte haar niet veel moeite hare drie mede dingsters voor te komen, maar nadat zij een mijl en zeven toeren had afgelegd viel zij bewusteloos neder. Haar »entrai- neur" snelde op haar toe, deed haar een teug whiskey drinken, wreef haar de slapen met een natte spons en duwde haar weer naar de renbaan, maar zij kon het verlorene niet meer inhalen. Intusschen nam de opgewondenheid der toeschouwers met elke minuut toe, zoodat de muziek door de aanhoudende kreten van aanmoediging letterlijk over- heerscht werd. De mededingsters, door al dat gejuich aangespoord, deden onbe grijpelijke, maar tevens alles behalve bevallige pogingen om elkander voor te komen. Toen de twee uren waren ver streken, waren de vier vrouwelijke kampioenen letterlijk uitgeput. De uitsh g van den wedstrijd was: miss Landell 10 mijlen en 12 toeren Freeman 10 en 7, Hutchins 10 en 4, Hammond 9 en 8. De daarop volgende nacht bracht kalmte in de opgewonden gemoederen en reeds den volgenden dag toonde de bevolking van Atlanta haar ergernis over het walglijk tooneel, waarvan men den vorigen avond getuige was geweest. De algemeene verontwaardiging uitte zich vooral tegen de vereeniging, die den wedstrijd had georganiseerd, waardoor de élite der stad was geschandvlekt, maar allen, die er bij vertegenwoordigd waren geweest, waren slim genoeg daarover te zwijgen. Als verdacht van longziekte zijn te Schiedam weder 6 runderen en 2 kalveren onteigend en afgemaakt. De Parijsche Gemeenteraad heeft eene som uitgetrokken van 100,000 gld. voor het bouwen van twee ziekenhuizen, ten behoeve van het armbestuur. Bijna eiken zomer vertoonen zich in het Marschdiep zwaardvisschen. Ook nu heeft men weder een paar van die vreemde gasten gezien. De visschen trekken zeer de aandacht, door den vin, die ongeveer een paar voeten boven den waterspiegel verschijnt en er als een breed zwaard uitziet. Het feest van 14 Juli, de herdenking van den feestdag van de inneming der Bastille, heeft 350.000 gulden gekost. Hiervan dragen de stad en de staat ieder 150.000 gulden. Van deze som is 50.000 gulden aan de armen van Parijs besteed het overige aan gratis voorstellingen in de schouwburgen, vuurwerk en illumi natie. Vier carabiniers namen in een plaatsje in Spanje een bandiet in hechtenis. Deze gaf zich echter niet goedschiks over,

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1884 | | pagina 2