Offlciëele Publicatie. BUITENLAND. De BURGEMEESTER van AMERS FOORT, Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente, dat het door den pro vincialen Inspecteur van 's rijks directe belastingen enz. in Noord-Holland en Utrecht executoor verklaard kohier N°. 1 van de personeele belasting over het dienstjaar 1884/85 (wijken A - E) aan den Ontvanger van 's rijks directe belastingen alhier is ter hand gesteld, aan wien ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te vol doen. Gedaan en op de daarvoor gebruike lijke plaatsen aangeplakt te Amersfoort, den 24. Juli 1884. De Burgemeester voornoemd, W. A. CROOCKEWIT, Weth. L. B. i Nu de Fransche regeering ziet dat de Chineesche verwikkelingen wel in der minne zullen geschikt worden, zal zij Madagascar weer eens onder handen ne men. De onderhandelingen met de Hu- vas gevoerd, zijn afgebroken, en de sol daten, die men nu in Tonkin niet noo- dig heeft, zijn naar Tamatave gezonden, om dadelijk dienst te kunnen doen. Frankrijks eischen warenhet protecto raat over het noordelijk gedeelte van Madagascar, een oorlogsschatting van drie millioen francs, en een schadevergoeding aan de vreemdelingen voor de verliezen, die zij bij de onderlinge vijandelijkheden der Hovas geleden hebben. De zwarte vorstin moest zich tevreden stellen met den titel Koningin der Hovas. Het aan gevraagde krediet voor deze nieuwe ex peditie werd door de Kamer met over- groote meerderheid van stemmen toege staan. Onder de beraadslaging verklaarde Ferry dat hij wel een uitvoerig plan van genei aal Miot had ontvangen, maar dat hij aan hét verzoek om nadere inlichtin gen niet kon voldoen in de openbare zittiDg der Kamer, waarop de Bonapar- tist Raoul Duval den minister verweet dat deze onderneming weer even geheim zinnig en avontuurlijk was als die tegen Tunis en Tonkin. Zeker is het dat de Franschen met een sterken tegenstander te doen hebben. Eveneens werd met groote meerder heid van stemmen besloten het voorstel tot wijziging der kieswet en tot herin voering van den sa'utin de liste in over weging te nemen. Ook de Duitsche regeering wil kracht dadig optreden tot beteugeling der dron kenschap. In afwachting van een drankwet zal streng de hand worden gehouden aan de bestaande reglementenzoo zal men gebruik maken van het recht om aan kasteleins, die drank verkoopen op kre diet, het patent te ontnemen.Aan de Deensche kasteleins was om, de onzede lijkheden eenigszins tegen te gaan, ver boden door vrouwelijk personeel te laten bedienen. Maar een herbergier te Kopen hagen, wien het niet aanstond dat hij door dezen maatregel velen zijner klan ten kwijt raakte, nam een knap meisje als dochter aan, en zijn collega's volg den dit voorbeeld, totdat de regeering. opmerkzaam geworden door de vele aan vragen tot adoptatie er een stokje voor stak. Betreffende de samenzwering te War schau wordt nader aan de Standard be richt, dat de aanslag tegen het leven van den czaar en van den grootvorst troonopvolger was gericht, volgens de volledige bekentenissen van den gearres teerden rechter Bardowski. Het geheele plan, dat door verraad van een der me deplichtigen aan het licht werd gebracht, ging uit van het uitvoerend comité te Moskou, waarvan ook vertakkingen be staan in Polen. Bij de gevangen genomen nihilisten werd een half millioen roebels gevonden, en in hun woningen dyna- miet-bommen, wapens en proclamatiën, die verspreid moesten worden als de aanslag gelukt was. Particuliere tele grammen melden dat de politie de hand heeft gelegd op een bende anarchisten die een welberekend plan hadden ont worpen, waarvan echter nog geen bij zonderheden bekend zijn. Blijkbaar staat met hetzelfde complot in verband de moordaanslag op den inspecteur Berisoff te Bahu. Hij werd door twee mannen met dolken aangevallen en doodelijk ge wond. De berichten omtrent Gordon luiden weer meer geruststellend. Vice-Minister Fitzmaurice deelde in het Lagerhuis me de, dat Gordon vier Arabische stammen had verslagen, en dat hij nu eene sterke stelling innam. Hij laat met gewapende stoombooten tochten op den Nijl doen tusschen Khartoem en Berber, tot groote ontsteltenis van de Soudaneesche oever bewoners. Osman DignaMs steeds in de weer om die booten te bevechten. Majoor Kitchiner is met veertig Bedouïnen van Korosko naar Dongola vertrokken, om zich van den waren toestand van Don gola te vergewissen. Men vreest name lijk dat de Mudir het met den Mahdi houdt, en dat op zijn dépêches dus wei nig staat is te maken. Met de candidatuur van Blaine voor het Presidentschap der Vereenigde Staten begint het er- leelijk uit te zien. De On afhankelijke republikeinen hebben be sloten Cleveland, den candidaat der democraten te steunen, bij gebrek aan een i naer. Het Leger des Heils maakt in Zwit serland nog maar geen opgang. Integen deel. men doet zijn best om het den Salvationisten zoo lastig mogelijk te maken. Zoo werd te Biel eene vergade ring door het gepeupel overvallen en uiteengejaagdhet huis, waarin men vergaderde, werd gel ombardeerd en ge- plundeid; met moeite gelukte liet aan de politie de orde te herstellen. Om derge lijke rustverstoringen te voorkomen heeft de Bernsche regeering de bijeenkomsten van Salvationisten verboden. De cholera, die zooveel te doen geeft in de geleerde wereld, eischte den 23n te Toulon 32 slachtoffers, en 38 te Mar seille. De Directeur van het postkantoor al hier maakt bekend: dat voor de tijdelijk gestaakte verzen ding naai- Ned. Oost-Indië via Marseille, eene 2e verzending via Napels in de plaats treedt, op dezelfde dagen als die voor Marseille waren vastgesteld, doch waarvan de laatste buslichting geschiedt ten 7.56 's m. Amersfoor t, 24 Juli 1884. De Directeur, C. SMITT. XXX Vllste Ai ederlandscli Laml huis houdkundig Congres. Woensdag avond. Te ruim half zeven kwamen de gecombineerde afdeelingen hedenavond onder presidium van Baron van Goltstevp, bijeen. Onder de aanwezigen was ook de Commissaris des Konings, mr. E. H. 's Jacob en mr. H. VerLorjen van Themaat uit Utrecht onze voormalige stadgenoot die, achttien jaren geleden, bij het vorige hier gehouden congr es, het voor zitterschap waarnam. De opkomst was niet talrijk. De twee gewenschte inleiders, prof. Greven uit Leiden en prof. d' Aulnis de Bourouil uit Utrecht ontbraken. Het woord werd gegeven aan den heer K. W. van Gorkum, die een voor dit congres eenigszins ongewoon, doch hoogst belangrijk onderwerp inleidde, namelijk de vraag, of de belangen van den Neder- landschen handel en van de Nederlandsche industrie te bevorderen zijn door de Oost-Indische cultures. Deze interessante rede welke wij om de plaatsruimte niet kunnen weergeven werd aan het einde luid toegejuicht. De Voorzitter releveert de opmerking door den heer Van Gorkum aan het Nederlandsche jongere geslacht, om zich meer op de ko.oniën toe te leggen. De heer Cremer wenschte. dat het verslag van den heer Van Gorkum bij het. congresverslag mocht worden opge nomen. (Bravo's). Hiermede was dit vraagpunt afgehan deld en leidde de heer Van Gorkum het tweede in, nl. de quaestie of Indié aan Nederlandsche land en tuinbouwkundigen een loonend exploitatieveld biedt. Ook deze belangr ijke inleiding van den heer Van Gorkum, werd, evenals de vor i ge, zeer toegejuicht. Zij gaf den heer Snrit van Lar en aan leiding, om, nog te wijzen op den invoer van Hollandsch vee in Indié. Ook de Hollandsche boter zou met vrucht in Indié kunnen ingevoeld worden. Thans wordt er veel Deensche boter gebruikt. Nog andere zaken, o. a. werktuigen, fruit enz. zouden in Indië van hier inge voerd kunnen worden. De heer Jules v. Hasselt vioeg of men de insecten in Indië niet met den afval der sigarenfabrieken kon bestrijden. Na een korte repliek door den heer Van Gorkum, die o. a. erop wees, dat in de vaatjes Hollandsche boter keuken zout meekomt, wat de huishoudens in Indië op geene andere wijze verkrijgen en dat de Hollandsche fabrikanten van werktuigen enz. in Indië veel te weinig moeite doen, maakt de Voorzitter nog de opmerking, dat het Indische gouver nement steeds Nederlandschen boter be trekt en zich daarover nooit had te be klagen. Maar de Nederlanders gebruiken minder de middelen, om hunne producten af te zetten. Boter behoort tot die arti kelen, welke men bij voorkeur uit het buitenland betrekt. De inleiding van den heer Van Gor kum zal aan de verslagen worden toege voegd. De heer Reynders wees nog op de moeielijkheden, die er voor de Neder landsche jongelui bestaan, om in Indië een betrekking als landbouwkundige te vinden. Hij zou wenschen dat in Indië een comité werd gevormd, dat den jon gelui, die uit Nederland komen, den weg kon wijzen. Grootendeels vond dit denkbeeld steun bij den heer Van Gorkum, aan wien dan ook de heer Cremer voorstelde, om morgen, in vereeniging niet den heer Reynders, in dezen zin, een voorstel in de algemeene vergadering ter tafel te brengen. Zonder dat hier toe vast besloten was, werd de vergadering gesloten. Na afloop concert van Coenen dat zeergoed slaagde, getuige het applaus welke de velschillende stukken die ten gehoore werden gebracht, ondervonden; vooral was zulks het geval met het stuk door den heer Schweinsberg. onze stad genoot,, gecomponeerd »Ornis" opgedra gen aan het congres. Donderdagmorgen. Afdeelingsvergadering. Hedenochtend kwamen de afdeelingen weder in gecombineerde vergadering bijeen. De opkomst was, ook tengevolge van den heden te Leusden te houden eggen- wedstrijd gering. De vergadering werd geleid door den heer D. Fontein de Jong. Aan de orde werd gesteld vraagpunt 21 (van de tweede afdeeling): Zouden onze cultuurplanten door kruising kunnen verbeterd worden? Het werd ingeleid door Dr. Beyerinek, leeraar in de plantkunde aan de Rijks landbouwschool te Wageningen. Een voorstel van den spreker, de wen- schelijkheid van het tot stand komen eener Vereen/ging tot verbetering der cidtuur- planlen, wordt toegejuicht. De Voorzitter stelt voor in de eerste plaats net wenschelijke van het nemen van proeven te bespreken. De heeren Schoker, Beyerinek en H. M. Hartog voeren hier over het woord. De Voorzitter stelt voor, de wensche- lijkheid uit te spreken, van het nemen van proeven van de kruising van cultuur planten. Aangenomen bij acclamatie. Hoe inen het begeerde doel bereiken zou wordt daarop besproken. De heeren Boele, Ilartog. M. C. Ver- Loven van Themaat, Smit en Zijp wis selden hierover van gedachten; waarna een voorstel van den heer Boele, eene commissie te benoemen, ondersteund door den Voorzitter wordt aangenomen en zal dus aan de algemeene vergadering wor den medegedeeld. Thans wordt aan de orde gesteld vraag punt 11 (eerste afd.) Sommige landbou wers in Twente meenen opgemerkt te hebben, dat bij voederen van aardnoten- koek in groote hoeveelheid de melkkoeien vermageren, alsmede dat bij het geven van katoenpittemeel aan kalveren, het vleesch van deze dieren een roode kleur verkrijgt. De heeren Hartog. Zijp en Prof. Mayer bespreken dit onderwer p. Daarna meent de Voorzitter te mogen constateeren, dat de gevoelens over de resultaten van het katoenzaadrneel ver schillen, dat echter het dikwijls gevaar lijke ervan vrijwel schijnt te zijn vast gesteld. Een commissie te benoemen acht hij onnoodig. Het vraagpunt wordt als afgehandeld beschouwd. Aan de orde komt vraagpunt 3. Zou den de zandgronden van de Veluwe of van Utiecht niet, evenals door den heer Van Heek te Enschede met uitstekend gevolg geschiedt, bevloeid kunnen wor den, hetzij door beekwater, hetzij door onderaardsch water, dat door het boren van Noitonwellen naar de oppervlakte van den grond gebracht wordt? De heer Hartog reide dit vraagpunt in, en wordt door den heer Schoker en den Voorzitter beantwoord. Aan de orde is vraagpunt vier: Is be vloeiing en bemesting door middel van rivierwater, ook van diluviale gronden, uitvoerbaar en te bevorderen? en vraag punt tien Hoe oud de toepassing van het inkui len van groenvoeder ook is, hoezeer dit stelsel o. a. in Amerika bepaald burger recht verkregen heeft, is het in Neder land betrekkelijk nog nieuw. Belangrijk wordt het geacht op een der vergaderingen van het Congres, zij het dan ook niet voor den eersten keer, mededeeling te ontvangen omtrent de practische ervaring der veehouders, ook ten opzichte der hoedanigheid van het zuivel. Beide punten worden door verschillende heeren besprokenaangehouden wordt vraagpunt vier en op vraagpunt tien wordt besloten, dat men nog niet voldoende gegevens heeft, om de zaak volledig te beoordeelen. Daarop wordt de vergadering gesloten. Algemeene Vergadering. De heer J. F. Cremer brengt verslag uit over het tot nu toe in de Eerste Afdeeling verhandelde, en in overeen stemming met een daar genomen be slissing, besluit de Algemeene Vergade ring eene commissie te benoemen, die rapport zal uitbrengen over het plan tot oprichting eener vennootschap, die het ontginnen van zandgronden, volgens het stelsel-Goffard ten doel he<»ft. Morgen zul len de leden van deze commissie door den Voorzitter worden benoemd. De hr. Fontein de Jong brengt verslag uit over het verhandelde in de Tweede Afdeeling. De Algemeene Vergadering schenkt haar adhaesie aan het denkbeeld tot benoeming eener commissie, die met den hr. Beyerinek de quaestie van de kruising van cultuurplanten zal onder zoeken. De hr. Beyerinek verzoekt met de be noeming eener commissie te wachten, totdat hij met een meer volledig plan voor den dag kan komen. Overigens toont hij zich zeer voldaan over de instemming, die zijn plan heeft ondervonden. De benoeming dezer commissie wordt daarop tot een volgend jaar uitgesteld en de vergadering besluit, dat de inlei ding van den hr. Beyerinek zal opgeno men worden in de Verslagen van het Congres. De conclusiën op de verdere vraag punten worden daarna door de Alge meene Vergadering aangenomen. De hr. Van Goltstein brengt rapport uit over de Gecombineerde Vergadering van gisteravond, wier conclusiën worden goedgekeurd. Spr. deelt als president mede, dat het gemeentebestuur van Gouda het Congres gaarne het volgend jaar zal ontvangen. (Applaus). De vergadering besluit daarna definitief, dat het volgend Congres te Gouda zal plaats hebben. Tot bestuursleden van het volgend Congres worden vervolgens benoemd, met het recht van assumptie, de burgemees ter van Gouda, de heer Van Bergen IJsendoorn, de hh. mr. Brouwer, Noot hoven van Goor, Prince, Yssel de Schep per en Steins Zijnen. Tot leden van de vaste commissie ter vervanging van de hh. Hartog en Boeke worden benoemd de hh. Jules van Has selt te Kampen en A. Daamen te Tilburg. Op voorstel van den Voorzitter wordt er besloten thans te behandelen het vraagpunt: »Kan de Rijks-postspaarbank niet dienstbaar gemaakt worden aan de be vordering van het landbouwkrediet, door hare overwinst te bestemmen tot ver strekking van kapitaal aan coöperatief verbonden landbouwers tegen matige rente en met periodieke aflossing?" De hr. Daamen uit Tilburg is de in leider. Hij bespreekt met ingenomenheid het opstel, dat de hr. Coolen hierover in de Economist schreef en beantwoordt de vraag bevestigend. Hij toont het nut van deze coöperaties aan, b.v. tot afkoop van tienden. In Brabant werd dit op kleine schaal reeds met succes gedaan. Als de Postspaarbank zulk een coöpe- ratiegeld gaf tegen 3'/s dan zou deze nuttige Bank dubbel nut doen. De hr. Daamen stelt voor de wensche- lijkheid uit te spreken, dat de Diiectie der Rijks-postspaarbank overwege, hoe deze Bank dienstbaar kan gemaakt wor den aan de bevordering van het land bouwkrediet. Hij deelt mede, dat die directie aan dit plan niet vreemd is en het Congres

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1884 | | pagina 2