NIEUWE NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR AMERSFOORT, BUN, BUNSCHOTEN, EEMNES, HAMERSVELD, HOEVELAKEN, HOOGLAND, LEUSDEN, SOEST, STOUTENBURG, VUURSCHE, SCHERPENZEEL EN WOUDENBERG De FATALIST F euilleton. No 61. Woensdag 30 Juli 1884. Dertiende Jaargang. Uitgever: A. M. Slothouwer, Buitenianclsch Overzicht. COVBANT. Abonnementsprijs voor Amersfoort per 3 maanden f i, Franco door het geheele Rijk1,10. Afzonderlijke nummers3 Cent. Dit Blad verschijnt des Woensdags en des Zaterdags. te Amersfoort. Advertentiën van 16 regelsf 0,40. Iedere regel meer0,05.. Voor het Buitenland0,07 Reclames per regel 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte Advertentiën kunnen ingezon den ivordcn tot uiterlijk 's mor gens ÏO uur des Woensdags en Zaterdags. Eene viermaal geplaatste ad vertentie wordt sicelits driemaal iii rekening gebracht. De verwachting, dat de conferentie van Londen de Egyptische zaken niet zou klaar spelen, heeft zich verwezenlijkt: de regeling der financiën was het groote struikelblok en is dit gebleven, Enge land stond met zijn voorstellen geheel alleen tegenover al de Mogendheden. Maar voor het oog fier wereld moet er toch een mouw aan gepast wordenhet gaat niet aan om zoo maar te zeggen Jongens, we kunnen niet tot eenstem migheid geraken, laat ons naar huis gaan. Daaiom vertelde lord Granville,de Britsche Minister van Buitenlandsche Za ken, in het Hoogerhuis, dat de Confe rentie Maandag j.l. eene korte zitting zou houden; hij achtte het mogelijk, dat als dan de een of andere schikking zou tot stand komen. Alsdan zou de Regeering in staat zijn spoedig aan het Pailement een mededeeling te doen. Welke schik king dat zijn zou, weten alleen sommige berichtgevers van Engelsche bladen. Men wenscht de liquidatiewet gewijzigd te zien heeft Egypte minder voor aflossing van schuld beschikbaar te houden, dan kan het meer renten betalen, en is dan ook in staat om een leening te sluiten, ten einde in de geldelijke behoeften van de eerstvolgende jaren te voorzien. Wie dan later leeft, wie dan later zorgt. Door dat meesterstukje van internationale staatkunde wordt de oplossing der quaestie DOOR IWAN TURGENJEFF. De gedachte ging mij weder door het hoofd' dat inderdaad de hand des noodlots zwaar op dezen man moest drukken, en dat zijn kamera den niet zonder reden iets «fatalistisch" aan hem vonden. En toch verwenschte ik hem inwendig! Een burgerlijk meisje! dacht ik. Maar wat voor een aristocraat zijt gij dan «Misschien keuit gij inijn handelwijze af, Riedel," begon Teglelf plotseling, alsof hij mijne gedachte geraden had, „ik zelf word er door gedrukt, maar wat te doen?" Hij leunde met de kin op zijne hand en begon op de breede nagels van zijn korte stijve vingers te bijten. «Mijns inziens, Ilja Stepanowitseh, moet gij u er in de eerste plaats van overtuigen, of uw voorgevoelen werkelijk uitgekomen is Misschien ziet gij uwe geliefde gezond en wel weer." Zal ik hem zeggen, hoe dat kloppen in zijn werk is gegaan dacht ik eensklaps. Neen later. «Zij heeft mij geen enkelen keer geschreven sedert ik hier ben, merkte Tegleff op. «Dat bewijst nog volstrekt niets." Tegleff maakte een afwerend gebaar met zijn hand. verschoven, totdat bekendheid met den loop van zaken in Egypte en in Soedan gelegenheid geeft meer duurzame maat regelen te nemen tot verbetering van den toestand. De arme Egyptische boer, die belas ting betaalt dat hij kikhalst, kan inmid dels tot bezwijkens toe daarmee voort gaan. Voor het overige blijft de Egyptische politiek van Gladstone een toonbeeld van weifeling. Als er uit Soedan maar een berichtje komt, 't doet er niet toe uit welke onzuivere bron, waaraan een gunstige beteekenis kan worden ge hecht, dan haast zich de Regeering om maar weer een motief aan te geven voor haar afwachtende houding. Pas had men vernomen dat Gfbrdon te Khartoem zich staande houdt, en tusschen die stad en Berber gewapende stoombooten laat varen waar de inboorlingen nogal bang voor zijn, op bet gedeelte van het bericht, dat Gordon's uitzien naar versterking vermeld wordt minder gelet, of Har- tirigton deelde in bet Hoogerhuis mede dat, indien geen onvoorziene gebeurte nissen plaats grepen, voor Egypte dit jaar geen verdere credieten aangevraagd zou den worden. Zaterdag j. 1. werd weer een kieswet- demonstratie gehouden, thans te Manches ter. Er namen ongeveei 8U.000 personen aan deel. Hoofdpersoon was de heer Blight, die in zijn redevoering deed uit komen, dat het doel der vergadering was het Hoogeibuis te dwingen lot aanneming van de kieswet in de herfstzitting. Bleef het Huis weigeren, dan zou het volk de vernedering eischen van een onvaderlands lievende en aanmatigende heerschappij van weinigen. Ook Hartington voerde er het woord hij keurde ook de houding der Lords af, maar noemde toch een «Neen, zij is zeker niet meer op deze aarde, zij heeft mij geroepen 1" Plotseling keerde hij het gezicht naar het venster. «Er wordt weer geklopt." Onwillekeurig moest ik lachen. «Nu, neem mij niet kwalijk, Ilja Stepanowitseh, ditmaal zijn het uw zenuwen. Zie, daar vertoont zich reeds het morgenrood. Binnen tien minuten gaat de zon op Het is reeds bijna vier uur, en bij dag vertoonen de geesten zich niet." Tegleff wierp mij een donkeren blik toe, mompelde een «goedennacht," ging weer op zijne bank liggen en keerde mij den rug toe. Ik legde mij eveneens ter ruste en dacht nog eens over de zaak na. Al deze toespelingen van Tegleff zeiden mij verder niets dan ik maak mij van kant. Wat een flauwiteit! Waartoe eerst zulke phrasmi? Hij zelf weigert haar te trouwen hij heeft haar geheel in den steek gelaten, en nu wil hij zich het leven benemen! Dat is immers pure krankzinnigheid 1 zonder melodramatischen bombast wil het bij hem niet meer! Met deze gedachten viei ik in een diepen slaap, en toen ik de oogen weder opende, stond de zon reeds hoog aan den hemel; Tegleff was echter niet meer in de hut Zijn oppasser zeide mij, dat hij naar de stad gereden was. XII. Ik bracht een zeer vermoeienden, vervelenden dag door. Tegleff keerde noch des middags, noch des avonds terug; ik wilde niet langer op mijn broeder wachten. Toen de nacht viel, rees er weer een dichte nevel op, nog dichter dan den vorigen nacht. Ik legde mij tamelijk vroeg te slapen. Door een geklop aan het venster werd ik argitatie tegen het Hoogerhuis voor het oogenblik ongeraden. De resolutie af keuring van de wijze, waarop de Lords hun recht van tegenhouden uitoefenen, werd met algeineene stemmen aange nomen. Het vraagstuk van de Grondwetsher ziening houdt thans den Fransehen Senaat bezig. Het heeft niet ontbroken aan pogingen om voor art. 8 van het ontweip, dat betrekking heeft op liet begrootingsrecht van den Senaat, een bevredigenden vorm te vinden, maar on danks den stroom van amendementen is dat niet mogen gelukkende Senaat schijnt in dat opzicht zijn recht onver kort te willen handhaven. Men tracht thans aan de Kamer nogmaals een uit spraak over deze quaestie te ontlokken, in de hoop dat daarop een vergelijk ge bouwd zal kunnen worden. In den Ministerraad werd door den Minister van Landbouw voorgesteld de invoerrechten op vee te verboogen. De cholera be.icluen uit Marseille en Toulon worden iets beter: daarentegen is de toestand zeer treurig te Arles. Een groot deel der inwoners is gevlucht, onder deze verscheiden raadsleden, die niet ge lijk de oude Romeinsche Senatoren bij Brennus' inval tot hel laatst toe op hun post bleven. Door liet onklaar worden van de machine der waterleiding is er gebrek aan water; de lijken kunnen niet geregeld begraven worden uit ge brek aan werkkrachten, levensmidde len zijn schaars aanwezig, kortom, in die stad, door Multatuli aangewezen als de woonplaats van de mooiste vrouwen der wereld, heerscht een rampzalig gemis van orde en pliclrtbeset. Gok te Aix ne men de sterfgevallen toe. Er is een bericht van een aanvul dooi de Fransche troepen op Madagascar tegen wakker. Ik schrikte op. Het kloppen herhaalde zich echter zoo natuur lijk, zoo duidelijk, dat er aan do werkelijkheid volstrekt niet meer te twijfelen viel. Ik stond op, deed het venster open en zag Tegleff. Onbeweeglijk stond hij daar, dicht in zijn man tel gehuld eii de muts diep iu de oogen ge trokken. «Ilja Stepanowitseh!" riep ik uit, «zijt gij het? Wij verwachtten u al niet meer. Kom binnen. 01 is de deur gesloten Teglelf schudde ontkennend met zijn hoofd. «Ik ga nog niet slapen," zeide hij somber; «ik wilde u alleen maar verzoeken morgen dezen brief aan den batterijcommandant te geven." Hij overhandigde inij een groot couvert met vijf lakken. Ik wist van verbazing niet wat ik zeggen zou, maar tiain werktuiglijk den brief aan. Tegleff stapte dadelijk terug naar het midden van de straat. Wacht toch!" riep ik «Waai- gaat gij heen? Zijt gij zoo pas gekomen En wat is dat voor een brief?" «Niet waar, gij belooft mij hem aan zijn adres te bezorgen?" hernam Tegleff en ging verder. Hij was reeds half in den nevel verdwenen. «Belooft gij het mij?" «Jawel maar" Tegleff liep steeds door; er was nu niets meer van hem te zien dan een lange zwarte vlek. Leef wel!" klonk zijn stem mij in de ooren. «Leef wel en herinner u mijner als een vriend Ouk de vlek was reeds verdwenen. D it werd mij dan toch te erg. «O die verwenschte phrasenmaker," dacht l het kamp der Hovas, in de nabijheid van Tamabair. De Franschen waren 1200 man sterk, met cavalerie, kanonnen en mitrail leuses. Na een strijd van twee uren, waarbij de verdedigers zich door moed en kalmte onderscheidden, moesten de Franschen terugtrekken. Te Manga! worden thans de onder- handeKngen gevoerd tusschen de onder koning van Nanking en den Franschen gezant Patenótre. Een deel der Fransche vloot ligt niet ver van de haven dezer stad. Men verwacht een bevredigende uitkomst. De Belgische Regeering heeft drie be langrijke ontwerpen aangebodeneen nieuwe schoolwet, een cred et-aanvrage voor het herstel van het gezantschap bij den Paus, en een ontwerp tot verhooging van accijns op gedistilleerd. De schoolwet haalt het thans bestaande stelsel geheel omver en draagt de zorg voor het onder wijs aan de gemeenten over met bevoegd heid om ook niet geëxamineerden in de scholen werkzaam te doen zijn. De wet zal weinig discussie uitlokken: de meer derheid kan doen wat zij wil. Maar het Belgische volk zul spoedig genoeg zien dat het intellectueel achteruitgaat: dan komt de reactie, en men zal alleen de schade te betreuren hebben, die zoowel op verstandelijk als op geldelijk gebied geleden wordt door het roekeloos ingrij pen van de clericalen. De samenzwering te Warschau tegen het leven van den Gzaar blijkt wijde ver takkingen gehad te hebben. Het aantal personen dat in hechtenis is genomen loopt over de honderdmee.,' Russen, maar er zijn ook enkele Serviërs en Roelgaren onder. Ook ploegden onder scheiden personen, die zich in hot complot betrokken wisten, zelfmoord. De Keizer zal niettemin het voorgenomen bezoek ik. «Moet hij dan altijd op het effekt werken I' Maar spoedig overviel mij een onbehaaglijk gevoel een onwillekeurige angst beklemde mijn borst. Ik wierp mij den mantel om de sehouders en snelde naar buiten. XIII. Maar waar zou ik heen gaan? Aan alle kanten werd ik door den nevel omringd. Vijf, zes passen ver kon men nog iets onderscheiden maar dan verdichtte hij zich tut een weken witten muur. Ik wendde mij maar rechts en sloeg den weg naai- het dorp in, dat hier ein digde; ons huis was het voorlaatste. Daar begon een open terrein, waarop slechts hier en daar laag houtgewas stond. Achter het veld, op korten afstand van het dorp, was een klein berkenboschje, waardoor hetzelfde beekje liep dat iets lager om het dorp stroomde. Dat alles wist ik zeer goed, daar ik het bij dag dikwijls gezien had, maar nu kon ik niets onderscheiden en alleen omdat de nevel op die plaats dichter en witter was kon ik bemerken, dat het terrein daar daalde, en dat daar het beekje dus moest wezen. De maan stond als een bleeke vlek aan den hemel, maar haar licht was niet, zooals den vorigen nacht, in staat door dezen damp heen te dringen. Ik liep het veld op en luisterde: nergens het minste geruisch. Slechts hoorde men van tijd tot tijd een vogel. «Tegleff!" riep ik. «liga Stepanowitseh I Tegleff." Mijn stem stierf weg zonder echo, het was alsof de nevel haar verhinderde verder door te dringen. «Tegleff!" herhaalde ik. Niemand antwoordde. Wordt vervolgd,

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1884 | | pagina 1