Officieels Publicatie. INGEZONDEN. aan -Warschau brengen, maar verblijf houden niet in de stad, doch in het kamp Van Skiei bewice, waar hij, dooi soldaten omringd, zich veiliger acht. Toch is het een feit, dat het nihilisme vooral bij de officieren talrijke aanhangers heeft. Geruchten van aanstaande Keizers-ont- moetingen duikelen ook alweer op. De BURGEMEESTER van AMERS FOORT, Gezien artikel 41 der gemeentewet. Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad dezer gemeente zal verga deren op Donderdag, den 31. Juli aan staande, des namiddags te één ure. Amersfoort 28 Juli 1884. De Burgemeester voornoemd, W. A. CROOCKE WIT, Wttlu L. B. Amersfoort, 30 Juli 1884. Begrafenis van Prof. Karsten. Het lijk van den te vroeg ontslapen Prof. C. KARSTEN werd j. I. Zaterdag aan den schoot der aarde toevertrouwd. Op het uur. voor de begrafenis bestemd had een talrijke schare zich verzameld bij het seminarie, het huis, waar Kar- sten 30 jaren als President gefungeerd had en vanwaar zoo menige Christelijke handreiking geschied was. Daar was het, waar de kist van den door zoovelen be minden doode werd uitgedragen en in de lijkkoets geplaatst. Gevolgd door eenige rijtuigen, waarin vrienden, verwanten en leerlingen had den plaats genomen, zette de stoet zich in beweging naar de algemeene begraaf plaats. waar hij werd ingewacht door H.H. Curatoren en den Rector van het Gymnasium, terwijl bij en op het kerk hof eene menigte belangstellende zich reeds verzameld had. Daar waren ook tegenwoordig de Hee- ren Heijkamp, Aartsbischop van Utrecht, Rinkel, Bisschop van Haarlem en Die- pendaal van Deventer. Aan den heer Rinkel was de eer gegund den betreurden Doode in een treffende en gevoelvolle lijkrede te gedenken. Op kernachtige wijze schet ste deze het leven en werken, het lijden en strijden van Karsten, besprak het groot verlies door zijn afsterven voor de Oud-Katholieke Kerk van Nederland, voor het Vaderland en de stad zijner inwo ning; noemde den troost, die over blijft, omdat Karstens goede naam en voorbeel dig leven onder ons blijven voortleven en riep ten slotte den Doode een roe rend„Rust nu zacht!" toe. Na hem gaf Dr. Burger toe aan den drang van zijn hart, om mede een laat ste hulde aan den overledene te brengen. Wat Karsten voor zijne Kerk geweest was, dit zou hij niet bespreken, maar aan meer bevoegden overlaten. Liever wilde hij er op wijzen welken gezegen- den invloed hij op het Gymnasium heeft uitgeoefend, en hoe hij steeds op echt humane wijze met raad en daad heeft bijgestaan. Ds. Graswinckel sloot de rij der spre kers, met de voordracht van een gedicht, waarin hij in warme, kernachtige bewoor dingen zijn gevoelens omtrent Kaïsten, had neergelegd als menscli, als slooper van den scheidsmuur tussehen anders denkenden en als weldoener. Nog een enkel wooid van dank werd nu door een der familieleden gesproken en de begiafenis, het leven en werken van den ontslapene behoorden tot de geschiedenis. Zoo werd Amersfoort in één week van twee zijnei beste inwoners en grootste weldoeners beroofd. Mocht de groeve vooreerst voor dezul ken gesloten blijven. Zondag, 3 Augustus, wordt de dienst in de Remonstrantsche keik waargenomen door Ds. A. G. VAN ANROGIJ van Kampen. Zondag, 3 Augustus, des morgens ten 10 ure, zal voor de hervormde gemeente alhier optreden Ds. A. LOEFF, predikant te Dordrecht. De meisjes en jongens uit het Burger weeshuis alhier zijn heden morgen ten 9 uren in rijtuigen gezeten, hun gewoon jaarlijksch tochtje doen naar den Amers- foortschen berg. Het is te hopen, dat zij, door prachtig weder beginsiigd, een recht genoegelijken dag hebben, dan wordt hiermee zeker de bedoeling van den be kenden weezenvriend vervuld. VERGADERING van' den RAAD der gemeente AMERSFOORT op Donder dag den 31 Juli 1S84, des namid dags ten 1 ure. Punten van behandeling. 1. Ontwerp-besluit tot verpachting van hei recht tot het houden der bank van leening. 2. Voorstel van Burg. en Weth. tot wijziging van het raadsbesluit dd. 15. Mei j. 1., tot aankoop van een gedeelte van den Hezerweg aan den Staat der Nederlanden. 3. Reclame tegen den aanslag in den hoofdelijken omslag van A. A. van Stijn, met ontwerp-besluit. 4. Verzoek van den heer Mr. A. Sthee- man. om ontslag als curator van het Gymnasium. 5. Verzoek van den heer E. van Manen, om ontslag als onderwijzer aan de open bare lagere school in de Koningstraat. 6. Samenstelling van de voordracht tot benoeming van leden van het College van Zetters voor de directe-belastingen. 7. Benoeming van een onderwijzer aan de openbare lagere school 2e soort. Lijst van brieven geadresseerd aan on bekenden, verzonden van het postkantoor te Amersfoort, gedurende de le helft der maand Juni 1884. 1 A. J. Visser Iddegahuizen. 2 Bierling Utrecht. BINNENLAND. Z. M. de Koning vertrok eergisteren- morgen te 8 uren per extra trein naar Socstdijk en werd tegen 6 uur gisteren avond op het Loo terug verwacht. Zaterdag zijn deroerendegoederen.be- hoorende tot de nalatenschap van wijlen den Pi ins van Oranje, voorzoover die zich bevinden in het »Huis ten Bosch", door 's Konings zaakgelastigde, na inven- taiisatie, overgenomen. Men deelt ons nader mede, dat in Zr. Ms. plannen met opzicht tot de bestem ming, aan de roerende goederen te geven, een verandering is gekomen, zoodat in Augustus e. k. alleen de paarden en rij tuigen van wijlen den Prins en de wijnen uit de beide paleizen op den Kneuterdijk zullen worden verkocht; overigens zal de geheele inhoud der paleizen, voor zoover er geen gevaar voor bederf of beschadi ging bestaat, voorloopig worden opge borgen en bijeengehouden, geheel over eenkomstig de I ekende wenschen van den overleden Prins. Het paleis "an den laatsten Kroonprins zal verder worden verkocht, doch ook omtrent het oude kroonprinselijk paleis bestaat de waarschijnlijkheid, dat het in handen der vorstelijke familie zal blijven. Ten aanzien van het nog in functie zijrid personeel van wijlen den piins van Oranje worden in den loop van de vol gende maand 's Konings bevelen te ge- moet gezien. Alle tot hiertoe genomen beschikkingen sluiten zich geheel aan bij de regelingen, die prins Alexander blijk baar op 't oog heeft gehad. (Arnh. Ct). De laatstelijk gewisselde nota's en brieven, in zake de A'isero-kwestie, zijn door den Minister van Buitenlaudsche Zaken, aan de Eerste en Tweede Kamer, uitsluitend voor de leden dier Kamers, toegezonden. Later zal eene verzameling van al die stukken door hem ter kennis van de Kamers gebracht worden. Als lid der Eerste Kamer heeft de Koning beëedigd den Heer Magnee. Tot Onderwijzer aan de Chr. School te Baarn is benoemd de heer Knol van Schaarsbergen. Ook te Alkmaar werd dezer dagen eene Sociaal-Democratische Vergadeiing ge houden. Gelijk bijna overal, ontstond ook hier verwarring en geschil, waarop de Politie, toen er geen mogelijkheid op het herstel der orde meer was, de ver gadering sloot en het lokaal deed ont ruimen. Ongeveer 70 jongelingen zijn, tegen 6 Aug. opgeroepen tot plaatsing bij het Instructie-Bataljon te Kampen. Door aankoop heeft Artis weer een Indischen Tapir gekregen. Het dier is uit Sumatra afkomstig en geplaatst in bet gebouw der Giraffen. GEMENGDE BERICHTEN. Bij de te Haarlem gehouden paarden- verloting zijn de 22 hoogste prijzen in volgorde getrokken door de nummers: 14416, 4972, 20762, 9253, 8242. 11315, 18857, 7364, 12661 16771,5283, 21830. 2817, 7556, 12451. 7453, 17798, 23302, 19677, 13572 en 3913. Op het eiland Ischia, dat verleden jaar door een aardbeving voor het grootste gedeelte vernield werd, is weder een schok gevoeld. Hoewel er geen schade werd -aangericht waren de bewoners na tuurlijk onzettend verschrikt. Zij vrees den een herhaling te zullen krijgen van de rampen van het vorige jaar. In de kerk te Taranowska zou een huwelijk voltrokken worden. De bruid stond vooi het altaar, de bruidegom naast haar. Toen de pope de gewone vraag deedneemt gij deze jonge dochter tot vrouw aan, antwoordde de bruidegom luide: neen. De bruid verwijderde zich; op hetzelfde oogenblik kwam een ander meisje in haar plaats staari, en daarmee ging de huwelijksvoltrekking voort. Toen het jonge paar de kerk verliet, verlangden de verwanten der verloochende bruid 10 roebels rouwkoop. De jonge mangaf die, en terwijl de jong gehuwden gelukkig gestemd huiswaarts gingen, verteerden de eerste bruid en hare betrekkingen gemoedelijk het aflos- geld in de naaste hei-berg. De regeering van Luxemburg heeft besloten tot wering van de cholera precies dezelfde maatregelen te nemen als Duitsch- land, om het gevaar te voorkomen, dat dit rijk langs de Luxeinburgsche grens het vei keer afsluit. In de gemeente Vries heeft de Burge meester een nieuw middel hedacht om het schoolgaan te bevorderen en tevens om de Rijkspostspaarbank in die gemeente meer populair te maken. Op zijn voor stel heeft namelijk de Gemeenteraad al daar besloten aan de kinderen, die trouw ter school komen, maandelijks een kaartje te geven. Een bepaald aantal van die kaartjes geeft recht op het ontvangen van een bedrag in geld, hetwelk hun echter niet als zoodanig wordt uitgekeerd, maar in de Rijks-postspaarbank moet belegd worden. Men hoopt op die ma nier twee goede dingen tegelijk te be vorderen. Op een concert, onlangs te Berlijn dooi de Symphonie-kapelle gegeven, deed zich het zeldzame geval voor, dat een onwe- der in de natuur en de muziek samen troffen. Men speelde er Beethoven's Sym- phonie pastorale en juist bij het begin van het gedeelte «onwedei en storm," liet zich in de lucht ook de eerste don der hooren. Bij het ontwikkelen en toe nemen in lievigheid schenen kunst en natuur met elkaar te wedijveren. Het publiek hoorde met aandacht toe en vluchtte eerst toen onder felle bliksem stralen de regen begon neer te stroomen naar de zaal, om daar het laatste ge deelte: »bl;jde en dankbare gevoelens na het on weder" te hooren. Een reusachtige eetbare paddenstoel van 3'/s pond is onlangs gegroeid inden tuin van een Pruisisch landeigenaar waar geen champions gekweekt worden. Hij was 's avonds een paddenstoel van ge wone grootte, ongeveer als een duivenei en den volgenden morgen had hij een omvang van 87 centimeter en den vorm van een flinke pompoen. Het vleesch is vast, helder, wit en geurig. Zaterdagochtend heeft de stalhouder Jansen uit Bergen op Zoom die te Breda in hechtenis is, voor den rechter van instructie verklaard den moordaanslag gepleegd te hebben op den nachtwaker Van Pol, die bij die gelegenheid doodelijk gewond werd. Zooals men zich zal her inneren had de moordenaar lang ontkend, zelfs nog toen hij in tegenwoordigheid werd gebracht van het lijk. Zaterdagmorgen is ter hoogte van Diependaal op den trein van Utrecht Arnhem geschoten. De kogel maakte een gat in het glas van een tweede klasse, waarin verschillende reizigers gezeten waren. Waai schijn lijk heeft men hier te doen met baldadige jongelui die zich in liet schieten met Flaubei tgeweren oefenden. Nog steeds hoort men van nieuwe rampen, veroorzaakt door het hevige onweer van Woensdagavond, In het Noord-Hollandsch dorpje Groo tebeek is de kerktoren getroffen en geheel afgebrand. Men mocht er gelukkig in slagen de kerk te behouden. Ir, de Beemster werden twee watermo lens getroffen, die geheel afbrandden. In Friesland werden op verschillende plaatsen boerenwoningen door het- vuur vernield. De inwoners van het grensdorpje Lobit waren lang niet op hun gemak, daar in den Rijn een schip lag, met 80.000 K.G. buskruit. De ramp was niet te overzien geweest, indien het schip getroffen ware geworden. Op een bijzonderen trein voor militai ren, tussehen Nijmegen en Arnhem, is een veld-artillerist uit een paardenwagen gevallen. Hij kwam er bijna ongedeerd af en kon met den volgenden trein verder reizen. Als w-arschuwing ten opzichte van over haaste begrafenissen in tijden van besmet telijke ziekten, herinnert een Franseh blad de Voltaire een treffend geval, dat tijdens de cholera-epidemie van 1849 in den om trek van Dieppe voorkwam. Daar stierf een 14-jarig meisje aan de cholera, en de bewoners van het dorp eischten, dat zij onmiddelijk begraven zou worden. Men bracht een inderhaast ge maakte kist, maar het lichaam der doode, waarvan een arm was kromgetrokken, kon er niet in en de vader wist door zijn krachtig verzet uitstel der begrafenis te bewerken. Toen den volgenden dag tot het kisten overgegaan zou worden, herleefde het meisje, dat slechts schijndood geweest was. Het arme kind, dat zoo ternauwernood aan het gevaar van levend begraven te worden onsnapte, had gedurende al den tijd dat zij als dood nederlag alles kunnen hooren wat er gebeurde en ge sproken werd De „Voltaire" ziet in het feit een reden te meer om lijkverbranding in te voeren, opdat de schijndooden niet voor een oogenblik in den nacht van het graf ontwaken zullen. Maar bij volle bewust zijn, zooals bv. dit meisje was, verbrand te worden is toch niet minder verschrik kelijk. Onder de vreemde personen, die te Berlijn rondloopen, behoort een veertig jarige zwartgelokte schatrijke dame, die zoo wonderlijk mogelijk gekleed gaat: namelijk des winters in een luchtig mousselinen kleedje en een stroohoed, en thans in de Julihitte in een dikken met bont gevoelden mantel en winterhoed. Zij schijnt de hitte door hitte, de koude door koude te willen verdrijven. Als men er haar naar vraagt, verzekert zij, zich altijd Mekker" te gevoelen. Te Ede woont een meisje, Derkje van Leuven genaamd, dat in Decembei pas ontslagen is, n.i voor diefstal eene gevan genisstraf van 18 maanden ondergaan te hebben. Zij heeft nu weder hij 11 ingezetenen diefstal gepleegd. De straf heeft blijkbaar niet zeer verbeterend ge werkt. Een arbeider uit Steenwijk, oud 18 jaren, had in de maand Mei in een poli- ciezaak voor den kantonrechter aldaar eene valscbe getuigenis afgelegd. Voor deze daad is hij nu door het gerechtshof te Leeuwarden veroordeeld tot 1 jaar celstraf, onder aanneming van verzach tende omstandigheden, Geachte Heer Redacteur I Veroorloof me s. v. p. voor ditmaal eene kleine ruimte in Uw veelgelezen Blad, voor het volgende: Toen ik heden morgen het Nieuws van den Dag van 28 Juli ter hand nam, zag ik in het tweede blad een stuk, ge titeld 37e Nederlandse!) Landhuishoud- kuudig Congres te Amersfoort. U be- giijpt zeker aanstonds, dat dit een ver slag daarvan was. Verslagen van dat ge houden Congres heeft men in vele Cou ranten kunnen lezen maar gelukkig niet op de wijze, waarop het hier over de volksspelen plaats heeft. Zetten we voor op, dat de afloop zeker niemand, aller minst de Commissie voor die volksspelen, bevredigd heeft, dan verwacht wel nie mand van het Nieuivs van den Dag een »rooskleuiig" verslag. Maar de compro- mitteerende wijze, waarop hier over Amersfoort en zijne ingezetenen gespro»

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1884 | | pagina 2