NIEUWE NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR BUNSCHOTEN, EEMNES, HAMERSVELD, HOEVELAKEN, HOOGLAND, LEUSDEN, SOEST, STOUTENBUBG, VUURSCHE, SCHERPENZEEL EN WOUDENBERG Feuilleton. MIJN ONGELUKSSTEEKEN. No 68, Zaterdag 23 Augustus 1884. Dertiende Jaargang. Uitgever: A. M. Slothouwer, Het vraagstuk van den regeeringsvorm. Abonnementsprijs voor Amersfoort per 3 maanden 1, Franco door liet geheele Rijk'1,10. Afzonderlijke nummers3 Cent. Dit Blad verschijnt des Woensdags en des Zaterdags. te Amersfoort. Aiveitentiën van 16 regels f 0,40. Iedere regel meer 0,05. Voor het Buitenland0,07 Reclames per regel 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte A«lverteiiti«ln kunnen Ingezon den worden lol uiterlijk 's mor gens ÏO uur de* Woeiigdngi* en Zaterdag*. Keue viermaal geplaatste sid- verleulie nonll slecht» driemaal in rekening gebracht. Dnt de droefheid van het NVderlnndsche volk groot was, toen liet zijn laatsten prins op jeugdigen leeftijH zag sterven, was niets meer dan natuurlijk, en elke uiting van dat leedgevoel verdient waar deering. Toch zijn er in die dagen ook woorden gehooid, die niet zonder tegenspraak mocli ten Blijven. Indien zij oprecht gemeend waren, en wij hebben geen reden om daaraan te twijfelen, dan getuigden zij van een moedeloosheid, van een gebrek aan vei trouwen in de toekomst, waaraan nooit mag worden toegegeven. ïArm Nederland." zoo lazen wij ergens. »de laatste tak van den Oran jestam afgehouwen! Wat zal er van U woi den We gelooven. dat de stemming die zich in deze woorden lucht geeft, menigvuldige! voorkomt dan men wel vermoedt. Maar dan kan het ook zijn nut hebben eens na te gaan, of zij recht van bestaan heeft. l'e regeeringsvorm door de gebeurte nissen van 1813 hier te lande ingevoerd door die van 1850 en 1848 nadei be vestigd, kan wel geacht worden het best aan onze wenscben te voldoen. Het moge voor sommigen, gewoon om zich een Koning niet anders voor te stellen dan als een machthebbende, die telkens te (IJit iiet ie ven van een juwelier, door Herm. Ge mm.) o Op zekeren morgen was ik in het kleine kabi net achter den winkel ijveiig bezig eenige steenen te onderzoeken, die voor de hertogin van X. nieuw gezet moest, ii worden, toen de chef verseheen en mij verzocht naar voren te gaan. Sluit voor liet oogenblik deze steenen. Weg, lieve Grmm, en assisteer Biónner, want de lieden, die juweelen bezichtigen, bevallen me niet recht." Ik haaste mij. aan deze opdracht te voldoen. Mijn collega Bionner trok zich met een knorrig gezicht teiug en dacht zeker: «Alweer die voorkeur, Geinrn moet overal zijn neus iu steken.'' Ik gunde mij geen tijd oin hierover- verder na tp denken, naar luisterde naar de weiisehen eener slanke dame en een lieer in 't zwart, beiden droegen respirateurs en spraken met elkaar op gedeinpten toon. Lie heer zag er zeer bleek ei. ziek int en het bovenste gedeelte van het gelaat der dame was dicht gesluierd, maar bij tnijne nadering hief zij den sluier op en liet mij in de groote, schillet eiule oogen van eene schooiie vrouw zien. «Die zien er toch niet verdacht uit" meende ik, teiwijl ik den op mij gerichteii blik der daine Verineed want het is onze zaak op de handen en niet op de oogen te letten doch de handen dei- dame staken in fjjne handschoenen en die van den heer waren zoo sinal en doorzichtig, blijk baar die van een zieke. voorschijn treedt om zijn wil te open baren, moeite kosten de plaats van de Kroon in de constitutioneele monarchie- te begrijpen, /ij die nadenken en die de geschiedenis van do laatste vijftig jaren kennen, beseffen hoeveel rust liet geeft, dat ten slotte alle ge/.ag samenloopt op één punt, en men op dat punt den geéei biedigden telg uit het Oranjehuis aanheft. Maar gesteld, dat zicli eenmaal het ongelukkigste geval vooirk-ed dat geen lid vari dal dieibttar Voistengeslacht meer aanwezig was. Zou uien zelfs dun nog mogen uittoepen: xAriu' Nedeiland, Wat zal er van u worden?" De mogelijkheid, die we zooeven stelden, verschilt vei bazend veel van een waar schijnlijkheid. Als Prinses Willielinina blijft gespaard, dan is geen schakel gebro ken in den keten der constitutioneele monaichie, en be.-taal de kans, dat liet Huis van Oranje in een zijtak met vei- nieuwde kracht en gloiie bei leve- Doch mocht de toekomst voor ons vaderland iets anders iu haai schoot omsluiten Dan zouden we, op dit oogenblik niet onze gebrekkige Grondwet een reeks personen aanduidende als vermaagschapt aan de Oranje-dynastie, die achtereen volgens aanspraak zouden hebben op den troon, in eenige moei,-lijkheden ver- keeien. Een vreemde prins, met boe voortreffelijke eigenschappen ook toege- i ust. zou niet gemakkelijk de liefde onzer laiidgeliooten iu zoodanige mate verwer ven, dat men liet verlies van liet aloude Vorstengeslacht zou kunnen vergeten: en iu tijden van crisis l.em niet vol ver trouwen de beslissing op te dragen, ware locli eindelijk in den eersten tijd. wel wat veel gevergd. Misschien zou bet hem gelukken, eenmaal de hinten zijner on- dei danen te winnen doch daaitegen- »Nu Julie, welke wilt ge kiezen?" vroeg de heer. •Ik ducht dat ge reeds eeue keuze ge-laan lia-lt," antwoordde zij op een zuchten ge-lis- tingeerden toon; -ik /.ou iiieeoeii iets eenvoudigs en niet te iltiur. Waarom wilt ge niet bij uw eei te voornemen blijven en een b-acelet of k'Uisje kiezen." »B.--t. Wilt uons dan eenige braceletten laten zien. Wij weiisehen jui-t niet iets zeer ku-ilbaars, al- wel iels wat smaakvol en tevens licht is, geschikt om door een jong mei-je ge dragen te worden," Ik opende de eene kast voor, -Ie andere nu, met b uui-lelten van alle mogelijke pi ijzen; van tien tot zeshonderd louis d'or, en hoewel /ij zeer uioejelijk te be\redigen waren, moest ik toch erkennen, dat de daine een zeer fijnen smaak had, en de heer niet weinig kennis van edelgesteenten bezat. olk zou mij vu-ir dezen deoideeren willen," Zei-Ie liij ein lelijk en wees op een geer seho-iueii en toch eeiivou-ligen armband met saffieren en paailen ingelogd. «Hoeveel ko-t die?" -Zeshonderd gulden," antwoordde ik. „Zij is zeer smaak ol." irieikte de dame op,maar vol doet li ij wel genoeg?" „Ge bedoelt wat den prijs betreft, gaf de lieer ten antwoord, „ge kent het spreekwoord van een gegeven paai-l. Overigens is er geen bij -lie inij slech-.s half zoo goed bevalt, en Amelia /al niet over -le-i pi ijs nadenken, als zij den armband draagt." ..Dan zou ik hein nemen." en dadelijk voegde /.ij ei vol bewondering bij„O welk een prachtig ki uis terwijl ha r blik op een gou.l en geëiuail- leeid ornament in een -Ier kasten viel, „wei ke- lijk het is zeer schoon," vervolgde zij, liet kruis iu de hand nemende, „vooral -lie g-oote paarl in het midden. Dat bevalt me eerst goed." „Hoezoo, om het aan Amelia te geven 7" vroeg over stnnt toch ook het gevaar, dat de aaneensluiting uitbleef. Geheel iets anders is bet met een lid van het Oranjehuis gebnien en oppevued te tri iblen vaneen atmosfeer, waarin men niets aantieft dan wederzijds de inn lelijkste toegenegenheid tussclien Vor.-t en volk, heeft hij of zij bij de troonsbeklimming teeds de sym pathie in bezit, die een buitenlander nog met veel moeite zou moeten veroveren. De bepalingen omtrent de troonsopvol ging. in de Grondwet voorkomende zijn vastgesteld onder geheel andere omstan digheden dan wan in we llians verkeeren. De plicht der Regen ing is z-u g te dragen dal zij niet onveihoeds als een wapen tegen ons gewend worden. Wij meenen dat Nederland, behoudens zijn verplichtingen jegens den Koning, de Regentes en de Troonopvolgster, volkomen vrij rnoet blijven in de regeling van zijn toekomst. Mocht ons de ramp treffen waarop we hierboven zinspeelden, dan moet de toestand van liet oogenblik het richtsnoer der te nemen besluiten zijn. Daartoe is het, gelooven we, noodig, dat bel Grondwetsartikel betieffende de troonsopvolging een geweldige besnoeiing onderga. En, nu het schijnt dat de Regee- ling, ten einde niet terstond voor de be zworen eener grond wetsherziening te staan en toch bet gevaar te ontkomen, dat bij onverhoopt overlijden van onzen koning lange jaren zouden moeten vei loo ped eel men tot dien maatregel kon beslui ten, eenvoudig wil voorstellen artikel 198 op te hellen hetwelk bepaalt, dat geen ver andering in de Grondwet of in deeif-op- volging mag gemaakt, worden gedurende een regentschap, nu mag, naar onze be scheiden meeding, weleens met kracht wonlen aangedrongen, op een nieuw Hoofdstuk 11, in plaats van hel vigeeiende, -Ie heer lachend. „Wel neen, ik zou liet voor mezelve «Vensi lien.' „Lieve Julie, wij zijn hier ui geen in-nlein.ig-i/.ijii." bemerkte ll-i.ir begelei- -lei schouderophalend. en t--eu volg Ie een g.-- llui-ler en weiden er lachjes gewisseld tusscheu lleli bciilell. „Hoe duur is -lit kruis?" vroeg de lieer ein delijk. ,.Het kost ƒ430." ..Hm. -lat dunkt ine toch vet I vooi zoo-o klein ding,'- zei-Ie de lieer, liet ktuis van alle kanten beziende. Ik legde In-in uit -lat iu dit geval -Ie pi ijs door de groote -Ier paailen bepaald werd. N.i korte aar/.ding besloot hij tot den koop en ik zag lino e dame hem inet een hand-huk dankte, terwijl haar op gei uim-leii blik mij een ongenblik trof. Je b-ut een onweerstaanbaar vinnetje!" -lacht ik. „Je weet alles van lieiri ge-laan t krijgen ei- l:i«-111 -tail op den koop toe iu uw vuistje." L) ta' bij vei loor ik echter geen oogenblik -Ie uitgespreide kost baai lieden uitliet oog. „Wan moeten de zaken bezorgd worden?" vroeg ik. „O. We nemen e dadelijk in-'de," antwoordde -Ie dame; „we /.lillen u om -Iu kleine pakje geen m-n-ite aandoen." Hoewel ik zeer beleefd vei klaarde er geen sprake van moeite was, haalde de lieer een zakboekje te voorscliij -. verzocht me oin peil en inkt en leekeinle een wissel van 110'! betaalbaar bij eene kl- ine provinciale bank. Nu werden trouwens mijne lippen ietwat gi sloleiier, en de verdenking van mijn chef kwam me niet langer zoo geheel on gegrond voor. Ik v ei klaarde al-gewoonlijk,-lat hei nnzp vaste usance was, juweelen eei si na lionureeriiig van den wissel af te leveren. „Ach, zeer goed!" zei-Ie de lieer kalm, z-nnlei zich in 'l minst gi-kienkl te tnuueii. ..ik kan ine best voorstellen -lat u voorzichtig hent." De dame evenwel scheen zeer verstoord en wierp mij een toormgeu blik toe terwijl ik bei-Ie naai de deur geleidde, nadat ik beloofd had de dut verouderd is en gevaarlijk voor de toekomst. Daar zijn toch zeker geen partij-belangen hij hetiokken, zoodat voor een nieuw systeem van opvolging wel een mt-erdei beid te verkrijgen zou zijn. Wij gelooven dat men, na de artikelen I I en 12 te hebben veranderd, het 16e, 17e, 18e, 19e, 21e en 22e artikel best kan doen vervallen. Aitikel 24, de 2e alinea: «Is de opvolger niet benoemd of ontbreekt bij bij ovei lijden des Konings, dan geschiedt de benoeming door de Stateri-Geiieraal, daaitoe iu dubbelen getale bijeengeioepen, in vereenigde z.t- liug wijst met de meeste juistheid den dan te volgen weg aan. We gaan nog een schrede verder en onderstellen zelfs de mogelijkheid dat om politieke redenen de voorkeur werd gegeven aan republikeinsche instellin gen. Ook dan, meenen we. mag de Grondwet daartegen geen beletsel op werpen Op dit oogenblik dwepen we niet met dien staatsvorm. Wat we van republie ken hooi en en zien is niet van dien aard, dat we er hartelijk naar verlangen. Ook, ofschoon ons vaderland zijn gouden eeuw heeft gehad in de dagen, toen het een gemeeueliestelijken staatsvorm had, wen- schen we geenszins terug wat de revolutie van 1795 heeft ineen doen stoiten. Toch zou liet kunnen gebeuren dat we, op den dag, dat de band tusschen Nederland en Oianje door den dood was verbroken, reden hadden om geen vreemden prins tot den troon te roepen, noch op eert andere wijze het koningschap te hand haven; dat we daarentegen wél in ons midden een man bezaten, wien weondef een anderen titel bet hoogst gezag wenscliteii op te dragen. In dut geval juweelen naar het hotel waar zij logeerden, een -Ier voornaamste van ile sta-l, te zenden. „Alles t c uneilie, maar goed gespeel-I," zei-Ie mijn chef loeii ik h.-irj den wissel en het visitekaartje met den naam P. Ro-t, ambtenaar, toonde. De wis-el moest echter gepresenteerd worden. De bediende ging er inede naar den bankier en ik overiuig-le mij nogmaals dat er niets ont vreemd was. Tut mijne groote voldoening Aas -Ie scène zonder eenige schade afgelo -pen. Ik verwachtte reeds eene nieuwe uitnon-ligiug om te komen -lineereii, met nog andere bewijzen van tevredenheid, maar lot Onze groote verras sing kw.un -Ie bediende ongeveer een uur later terug in-'t het bericht, -lat alles in or-le en de wissel gehonoreerd was. Hel behoeft nauwe lijks gezegd te worden, dat de juweelen-la-lelijk naar het lintei gezonden warden, waarop zich tusschen ons een discours ontspon hoe dikwijls geratliiieenle bedriegers er doorhéén weten te -luipen, terwijl e-rlijke lieden onnoodig verdacht worden. Er verliep ongeveer eene maand. Op een kou len Jauuari-lag Werd ik in d-n winkel geroepen en von.l ik -loz.-lf.le dame, die het kruis gekrege-i had, alleen aanwezig. Zij droeg nog allij i een respirator en zag er zeer bleek, afgevallen uit. Ue sclialksohe uitdrukking was u-1 hare oogen verdwenen en ik inoe-t tevens erkennen, hlar in zoover onrecht gedaan te hebben, dooi te ineenen -lat'/ij haren man tot speelbal gebruikte. Zj sprak integendeel in-t tee-lei e zo-g ovee hem en vertel-le mij dat haar echtgenoot ree-Is weken in liet hotel ziek lag. „Ik breng ii het kruis te. ug, >nn té repareeren," vervolg.ie zij, liet in irnkijneii doosje uit haren muf te voorschijn halende. Wordt vervolgd.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1884 | | pagina 1