BUITENLAND. VERKOOPING VAN VASTE GOEDEREN School- en Kerknieuws. '.m' moeten we volmaakt vrij blijven om over öiizé eigen lot te beschikken. Geen grond wettige bepalingen mogen worden goed gekeurd of'gehandhaafd, die in dit opzicht liet onbetwistbaar techt des volks niet erkennen. Wel is waar zyn de onderhandelingen tusschen China en Frankrijk nog niet afgebroken, maar toch begint het con flict een steeds dreigender aanzien aan te nemen. China weigert ten stelligste scha devergoeding te betalen en acht zich niet aansprakelijk voor het gebeulde te Lang- Son; de stemming in de hoofdstad wordt steeds oorlogzuchtige!', en de Keizerin regentes wordt door hare raadsheereii tot den ooi log aangezet. De verhouding tusschen Duitschland en Engeland is tamelijk gespannen. Het gehaspel vindt zijn oorzaak in de tegen- wei king, die Duitschland's protectoraat over de nederzetting der firma Lüdeiitz te Angru Pequena op de Zuid-Westkust van Afrika ondervonden heeft van En gelsche zijde. Daarbij komt, dat de Regeeiing der Kaap-kolonie onlangs de eilanden voor An.gr,a Pequena en die het beheeischen in bezit heeft genomen. De verontwaaidiging in Duitschland vond haai tolk in de tïorddeulsche Allgemeine: «Duitschland," zegt liet blad. «kan de pogingen om het vestigen van eei Duitsche nederzetting te Angia Pequena te belemmeren, niet als een bloot toeval beschouwen. Die pogingen zijn een zeei onheusche en van minachting getuigende handeling tegenovei een heviiende natie en, volgens het intei nationale recht, als handelingen dooi de Engelsclie regeering zelve gepleegd te beschouwen." Dit is voorzeker krasse taal, maar het jongste feit. dat ziili in deze zaak heeft vooige daan. is nog krasser. Te Bageida aan de Westkust hadden de Engelschen pas een veidrag gesloten met de inboorlin gen, welke laatsten zich onder bescher ming van Engeland stelden. Eenige dagen later komt het Duitsche ooilogsschip Move te Bageidade bemanning haalde de Engelsche vlag naar beneden en brak de vlaggestok in stukken; de Duitsche vlag werd geheschen, en men vei liet de plaats weer. Dit belicht, dat door den Standard in de vereld weid gein acht. is alom met veibazing vernomen: waai zijn de Engelsche zeelieden, die zich zoo iets zonder tegenstand laten weiger allen Ook bestaat ei in de belichten verschil over de plek in quaestie. De Mowe kwam te Bageida aan met den nieuwen Duit- sclien consul-generaal, Dr. Nachtigall, aan liooid: dit geeft aan liet geheele geval iets ofïicieëls, hoewel men liet eei dei- begrijpen zou als men hier te doen had met de eigenmachtige daad van een kort aangebonden zeeman, goed gemeend, maar met het oog op de gevolgen on beladen. Er loopt een geiucht, dat de groote Mogendheden eene conferentie bijeen zullen roepen tot rpgeling der ongo- quaestie. Duitschland zou de uiti oodi- gingen verzenden en het piaesidium waarnemen; hieruit blijkt hoezeer de meening van Bismarck ingang gevonden heeft, volgei s wien de Congo-quaestie een internationale quaestie is die riiet dooi veidiagen. waai hij de eene Mogend heid zich ten koste van de andere voor rechten in den nieuwen Staat bedingt, kan worden opgelost. 't Is te hopi n dat deze Conferentie meer zaluitweiken dan die van Londen. Ruiz Zoiilla, »de eeuwige samenzweer der," is bij verstek ter dood veroordeeld wegens deelneming aan een militaiien opstand, leeds verscheidene personen weiden deswege ter dood gebiacht. Maarschalk Serrano, bekend uit de ge schiedenis der laatste tyden van Spanje, en laatstelijk gezant aan het Fransehe hof, ligt te Parys ernstig ziekwegens zyn 7ü-jarigen leeftyd leitaat er weinig hoop op herstel. De verkiezingsstrijd in de Vereenigde Staten doet het karaktei der Amerika nen niet van zijne gunstigste zijde ken nen. Op de gemeenste manier woidt van de twee candidaten naar het President schap kwaad gesproken; hunne familie leden, zelfs hun oiergiootmoeders worden besproken en door het slyk gesleurd. Men schaamt zich niet aanplakbiljetten te drukken met het volgende opschrift: BIJ ZONDERHEDEN betreffende het onzedelijk, ongebonden leven, het afschuwel ^ke gebrek v. n zelfsbedwang. de zinnelijke gewoonte van N.N. candidaat-prosident der U. S. De heer Cleveland wordt in *dè üitge- zochtste bewoordingen beschuldigd een j lichtmis, een dronkaard, een liederlijk schepsel te zijn, en dat alleen omdat hij in zijn jeugd een ongeregelde betrekking had aangeknoopt met een vrouw, zekere Mary Holpin, een bekende schoonheid. Zij geraakte echter verslaafd aan deri drank, en leidde eindelijk zulk een on gebonden leven, dat Cleveland iedere be trekking met haar afbrak. En het geheele geval zou vergeten zyn. als dedemocia- ten hem niet tot hun candidaat hadden gekozen. Het verhaal, hoewel ieder be grijpt dat het overdreven is. doet aart zijn candidatuur veel kwaad, en heeft hem vooral de steun der godsdienstige partij doen verliezen. Wat van Blaine verteld wordt is van dien aard, dat als er maar één tiende van waar was. nie- mand minder dan hij geschikt zou zijn vooi' de hooge waardigheid van President der Vereenigde Staten. Amersfoort, 23 Augustus 1884. In de Ev. I.uth. Kerk alh'er, zal den 24 Aug. e. k. de godsdienstoefening wor den geleid door Ds. A. M. A. REIJNDERS van Amsterdam. Het juiste cijfer van de ontvangen Augustus—Collei tegelden voor de Chris telijke scholen, deze week te Amersfoort gehouden, kan nog niet worden opgegeven, Het zal, met de giften mee, die nog zijn toegezegd, p. m. 400.zijn. Op de Woensdag jl. alh'er gehouden paanlenmai kt waren ten verkoop aanwe zig 207 paarden en 46 veulens. De prij zen der paarden varieerden van 40 tot 410 gulden die van de veulens van 78 tot 145 gulden. De handel was flauw, vooral ook omdat er geen vreemde koop lui aanwezig waren. I-* Woensdagavond had alhier de tweede Veigadering van het pas opgelichte Lo cale Comité ,,de Unie" een School met den Bijbel plaats. Velen traden weer tot het lidmaatschap toe. Er werd een Regle ment vastgesteld en tot Bestuursleden gekozen de Heeren N. Broers. Jhr. E. J. van Holthe, Ds. W. J. Immink, B. E. Mater en H. J, Nieuwboer. Werd er voor eenigen tijd in "déze couiant opgewezen, hoe weinig het publiek zich geroepen acht een hulpbehoevenden politieagent bij te staan de waarheid iiiervan heeft zich ook in deze stad be vestigd, toen eergisteiavond een dronken, doch woeste man door een agent moest geariesteeid worden. Tul van burgers stond liet aan te gapen, dat een agent dooi den woesteling geslagen en gestompt en zijne uniform gehavend werd; maar verwaai digde zich niet hem op eenigerlei wijzp te adsisteoren. «Zoó zijn er!" zou A. v. H. zeggen. 316de STAATSLOTERIJ. TWEEDE KLASSE. Trekking van 20 en 21 Aug. (600 loten). Ten kantore van den gekwalificeerden Collecteur te Amersfoort zijn aan de na volgende nummers te beurt gevallen: Prijs van f 200 No. 6004. Prijzen van f 30 3083, 4708, 4717, 4730. 4754, 5542 5543, 5545. 5667. 56(58, 5708, 5757, 5786. 5845 6013, 6052, 6085, 6097, 6138, 621-2 6251, 6290. 9527, 9575 9596, 9604, 9704, 9733, 9780, 9814, 9818, 14334, 16204, 16279, 16300, 16326, 16345, 16346, 16367, 16887, 16890, 16932 16945, 16985. Te zamen 45 prijzen. De volgende trekkingen geschieden 1—4, 15-18, 30 Sept., 1—3, 7 -10, 14—17, 21-25 Oct. Heele en gedeelten van loten zijn nog vei krijgbaar. Sclierpenzeel. De kermis, bij gele genheid der 3e schapenmaikt alhier, van ouds zoo belucht is weder gekenmerkt door braaf drinken en vechten. Het is en blijft pene schande voor ons dorp, dat er steeds zoo wordt huisgehouden, en waren het nu nog maar omliggende be zoekers die het zoo bont maakten, dan was het nog te betreuren maar ergei is het dat er onder de dorpelingen zelf' zoo vele belhamels schuilen. Zoo heelt ook nu weder menige klopparty plaats gehad en het is onbegrijpelijk dat de drankwet niet krachtiger gehandhaafd en de preventieve maatregelen niet stei- ker worden in acht genomen. Wanneer er b. v. maar eenige kavalleristen uit Amersfoort werden gerekwireerd om de politie op zulke dagen bij te staan. Wij gelooven te recht dat het den grooten op roermakers wel zou worden verleeid. Want hoe loffelijk de burgemeester en de politie zich ook gediagen: zij zijn niet bij machte den stroom te keeren en de gevolgen te vooi komen. Het blijft dus altijd maar de vrome wensch, die elk jaar opnieuw by ons opwelt: «Hierna beter." Door den lagen waterstand zijn uit de gracht om het Huis te Seherpenzeel een aantal schelpen niet levende mosselen gevonden waarvan de meesten een lengte hadden van 20 c. M. en een breedte van 12 c. M. Men verdiept zich in gissingen hoe zij daar gekomen zijn. In de Gemeenteraads-zitting van 14 Augustus 1884 is goedgevonden De rekening der gemeente vast te stellen Het bedrag der inkomsten op 8379.26 uitgaven 7057.93 Batig slot 1321.33 terwijl tot zetters voorde pers. belasting zijn voorgedragen M. Middelkoop en J. Heinen. Oinler approbatie van Heeren Gcd. Staten. Dinsdag 10 Aug., in Amicilia te Amersfoort. Notaris: de Heer Mr. J. DE LOUTER. o In de gemeente Amersfoort: No. 1. Een perc. bouw- en weiland ode Braaiert" aan den Hoogenweg. f 0300 2. Een dito ode Roosterkerk" in dei GroenesteegJ 12740 3 Een dito naast het voorgaande J 4 Een perc. bouwl. a/.l. Utr. straatw. a 1000 5. Bouwland, heide-, dennen-en bosch- groinl, gelegen over den Ceutraal- Spuorwega 1940 In de gemeente Soest: 6. Een perc. bouwland met .Ie Steeg aan den So sterstraatweg f ^6800 7. Een perc. wei- en hooiland, achter i het voorgaande 1 8- Een perc. weiland b/d ouden Soes- 2500 9. Een perc. wei-en hooiland aan het 'Voetpad 400U 10. Een perc. bouwland tusschen den 1 Urinkweg en Soesterstiaatweg 33211 11. Een perc. dito op den Eng. 12. a s mede op den Eng f 48600 Te Hoevelaken is beroepen tot Predi kant bij de Herv. Gemeente de Heer E. A. Lazonder, te Zegveld, die daarvoor echter reeds bedankt beeft. Ds. J. C. van Schelven, te Meteren, beeft naar liet beroep voor Vreeswijk bedankt. Tot Hoofd der school te Stroe (gemeente Barneveld) is benoemd de heer H. Mouw te Hasselt. De Heer Samplonius te Vreeswijk (zie onze vorige nummers) heeft aan den Raad aldaar een verzoek gericht aan den Wiersdijk een gebouw te mogen opslaan, om godsdienstoefeningen te houden. De Raad heeft echter op dat vei zoek afwijzend beschikt. Nu de Heer van Wijngaarden, Hoofd der Christelijke school te Veenendaal, zijn na-examen te Gioningeti beeft gedaan voor de commissie van gereformeerd onderwijs geniet de school van die com missie eene jaai toelage van ƒ200. BINNENLAND. De Commissaris des Konings in de Prov. Utrecht heeft zijne jaarlijksche londreis voortgezet door nu een bezoek te brengen aan de gemeenten Houten, Schalkwijk en Tuil en 't Waal. Op de voordracht ter benoeming van Secielaris der gemeente Elburg komt voor de heer J. Bredée. ambtenaar ter secretarie -te Zijst. De Unie-Collecte heeft te Utrecht opgebracht de "aanzienlijke som van 1 2962,37', dat is f297.06 meer dan bet vorige jaai en men heeft grond le ver wachten. dat dit bedrag nog l.ooger wor den zal. Van Ni'coTaas Beets zap eérTnieuwe bundel gedichten verschijnen, getiteld «Nog eens najaarsbladen." Een kinderwagen, waarin twee kinde ren, geraakte gister te Utrecht te wirter. Een der kleinen werd, heiaas, levenloos opgehaald. -> Te Utrecht is bij den uitgever C. J. Langendam op liet Springweg een nieuw Dagblad verschenen voor Stad en Provincie Utrecht. Dit blad. waarvan de vierde kolom geheel werd ingenomen door de Otïiciëelè Beursnoteering, is hoofdzakelijk bestemd voor Roomsch-Catboliekeii en werd bij duizendtallen gister ook te Amersfoort verspreid, 't Is dus een concurrent voor «de Tijd." Het getuigt van zeer weinig kiesrhheid, dat een rapport van's Prinsen lijkschou wing tot in de kleinste bijzondei heden, opgenomen in de geneeskundige courant, iu bijna alle dag- en weekbladen de ronde doet. De spaarbank te Barneveld schijnt goed bij kas te wezen. Zij beeft den Gemeenteraad 1000 aangeboden voor het slaan van twee Nortonbuizen. Zij heeft op die wijze, voor hetzelfde doel, al meer cadeau gegeven. Tot lid van den Gemeenteraad te Veenendaal is gekozen de heer A. J. Dolder. In het Raadhuis te Amsterdam zal den 9en September en volgende dagen eene Rijks-Commissie zitting houden tot bet afnen en van examens van lien, die een diploma verlangen als Stuurman, aan boord van Koopvaardijschepen. Bijzondei heden en inlichtingen bevat de Staatscourant No. 194. Dooi de bijenhouders te Barneveld zijn de korven giootendeels naar de heide gebracht, van waar zij ze laatst Septem ber teiughalen. Het »diijver." is nu gedaan. De oogst bedroeg van 5 tot 14 KG. per korf, terwijl de tafelhonig verkocht wordt, 7 en 8 stuivers per kilo. De Symode heeft, na een driedaagsch debat, art. 27 nieuw, gehandhaafd. Het voornemen bestaat nu bij de Provinciale Kerkbesturen, om alle leden der besturen, die voor art. 27 oud hebben gestemd, bijeen te roepen, om gezamenlijk onder biddend opzien tot den Heer der Gemeente te beraadslagen over eene gemeenschap pelijke gedragslijn tegenover de aanslagen der Symode op de belijdenis der Kerk. De commissie van voordracht tot samenstelling van een drietal vergadert Woensdag 17 September en eene huiten- gewone Synodale vergadering op Woens dag 15 October ter benoeming van een Kerkelijken Hoogleei aar in de plaats van Dr. C. P. Hofstede de Groot, te Groningen overleden. Door de Directie der Hollandsche Spoor station te 's-Hage is tegen drie Engelsche Heeren proces-verbaal opgemaakt, oin dat ze in een reeds in gangzynden 'rein sprongen. Op een steenfabriek bij Renkum had de smid Franken het ongeluk uit de nok der ijzeren kapbedekking te vallen. Op den gevulden oven kwam bij lei echt, was erg gekneusd en bad diie ribben gebi oketi. Dr Thomas "Verleende de eerste hulp. De Lui.tersche Tuinvereeniging, die vermaardheid beeft op het gebied van zaailingappels kan met liet oog op den tijd, waarop de tentoonstelling gehouden wordt haar appels niet inzenden. Zij bepaalt zich nu tot de inzending van 35 numiueis, die alle betiekking hebben op de bijenteelt. Als: siaalkaarteri van bloe men waarop de bijen bet meest winnen, verschillende bijen en producten van bijen, een Veluwer bijenstal, een glazen koif met honig en was. een dubbele Dziei zonsche korf. een miniatuur Veluwer boerenwagen met bijburrie voor het bijen- vervoer, klaver- boekweit- heide- honing enz.A Iif Drente, het land der antiquiteiten, worden gedurig urnen gevonden; doch meest altijd in geschonden staat. Nu is er echter een geheel ongeschonden pracht exemplaar gevonden, gevuld met asch en stukken van menschenbeenderen. bank en

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1884 | | pagina 2