School- en Kerknieuws. gelegenheid ten raadhuize wordt gegeven om, ten overstaan van het gemeentebe stuur of van een of meer zijner leden, bezwaren tegen het oprichten van de inrichting intebrengen. Amersfoort den 25. Augustus 1884. Burgemeester en Weihouders voornoemd, Be Burgemeester T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. De Secretaris W. L. SCHELTUS. c De BURGEMEESTER van AMERS FOORT, Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente, dat het door den pro vincialen Inspecteur van 's rijks directe belastingen enz. in Noord-Holland en Utrecht executoor verklaard kohier van het Patentrecht over het dienstjaar 1884/85 aan den Ontvanger van 's rijks directe belastingen alhier is ter hand ge steld, aan wien ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruike lijke plaatsen aangeplakt te Amersfoort den 26. Augustus 1884. De Burgemeester voornoemd T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. Amersfoort, 27 Augustus 1884. De Majoor dirigeerend Officier van Gezondheid H. J. Wilson te Amersfoort zal van 15 tot 26 Sept. e.k. optreden als Chef van den militairen geneesk. dienst bij de manoeuvres der Cavallerie en Rijd.-Artillerie in Gelderland. Onder zijne orders zullen werkzaam zijn de Off. v. Gezha. Ie klasse: Dumont, Gies- bers, Schouten, Borgerhoff Muller, Ro- delsturtz en de Off. v. Gezhd. 2e klasse van Welsen. Het hoofdkwartier zal zich den 15e te I Ede bevinden. Zaterdag j.l. is door den hoofdagent Kleinherenbrink en den agent le kl. de Jager een goeden vangst gedaan. Toen deze agenten namelijk zekeren Brand de Vries zochten, wegens gepleeg- den diefstal te Putten, vonden zij in de tapperij van K. dezen persoon. En tegen staande hij voorgaf Jan Jansen te heeten, werd hij voor den commissaris van Politie gebracht. Toen de Vries gevisiteerd werd, zei hij al aanstonds: »Och, mijnheer, ik wil alles bekennen!" »Van nacht is door mij ook inbraak gepleegd, te Barneveld bij den bakker H., alwaar ik vroeger diende." Bij de voorzetting der visitatie kwamen nu een kerkboek met gouden slot, gouden oorbellen en ringen, alsmede andere voor werpen van waarde te voorschijn. Hij bekende ook een Japansche kist, waarin dat alles geborgen, was te Voorthuizen te hebben begraven. Zondag zijn de hoofdagent met den majoor der Rijksveldwacht alhier, in gezelschap van den gevangene dat kistje gaan halen. Een gevaarlijk sujet is alzoo door de ijverige bemoeiingen der Amers- foortsche politie onschadelijk gemaakt; want, zijn wij wel onderricht, dan moet bij de instructie der zaak nog zijn uit gekomen, dat hij zich aan meerdere dief stallen moet hebben schuldig gemaakt. Zeker tot genoegen van vele ingeze tenen vernemen wij, dat j.l. Maandag door onze politie wegens herhaalde dief stallen naar Utrecht is overgebracht de persoon J. S., verlaten huisvrouw van H. K., welke ook veel misbruik maakte van de «vergunning." Het aantal sollicitanten naar de hier vaceerende betrekking van Directeur boekhouder-opzichter is sedert onze laat ste opgave, gestegen tot 325. Naar men ons verzekert zullen de Gezondheidscommissie en de Vereeniging ter bestrijding van epidemische ziekten hier voortaan te zamen werkzaam zijn, ter vervulling van de taak, die zij zich ten doel hebben gesteld. Met genoegen vernemen we, dat de altijd vriendelijke Pastoor Van Vlooten alhier, benoemd is tot Professor bij het Semenarium der bisschoppelijk Clerezy. De leerling-telegrafist II. K. Frans is verplaatst van Rotterdam naar Amers foort. Zaterdag tegen den avond kwamen van de Langestraat een drietal militairen aanrijden, gezeten in een ezelkar. Bij een herberg in de Scherbierstraat ontspanden zij den ezel en wilden hem de gelagkamer binnen brengen. Maar hetzij dat het dier van de «Vergunning" geen gebruik wilde, maken ot wel, dat het meer verstand wilde toonen, dan zijne drijvers, koppig als een ezel is, weigerde hij binnen te gaan, zoodat men genoodzaakt was hem weer in te spannen. Door de Arrond. Rechtbank te Utrecht is K. de G., te Amersfoort, beklaagd van diefstal, veroordeeld tot 5 dagen gewone gevangenisstraf. Twee Huzaren wilden Zaterdagavond op de Langestraat vechten, al waren ze ook vooraf door de Politie gewaarschuwd, ze hadden er nu eenmaal lust toe en.... moed. Daarom trok één van de twee zijn laars uit en sloeg daarmee op de burgers en den agent Huisman. Dat konden echter een paar wakkere ingezetenen niet aanzien en onder den uitroep: «Wat, zul je de politie slaan!" pakten ze de onverlaten beet. Spoedig waren ze nu achter deur en grendel ge bracht. We kennen deze flinke mannen niet, anders zouden we hunne namen gaarne hier opnemen. Zóó moet het gaan, Burgers van Amersfoort! Donderdagmiddag geraakte op de Korte Gracht een vijfjarige knaap al spelende te water. Eenige menschen waren spoe dig daaibij. Een metselaar, die aan de overzijde werkzaam was, kwam haastig met een ladder aandragen en zette dien bij den knaap in het water. De kleine klom er moedig tegen op en was gered. Het gaf nog al moeite te weten, waar men den doornatten en bemodderden knaap brengen moest, want op de vraag, van wie hij een jongentje was, gaf hij bij herhaling ten antwoord«Van mijne moeder!" Te Gouda is aan de 2e Burgerschool voor jongens tot Hoofd benoemd de Heer P. van de Wilt, te Hilversum. Beroepen naar Veenendaal Ds. G. II. van Kasteel, te Kollum. De Synode der Ned. Herv. Kerk heeft in haar laatste zitting het voorstel van de Heeren Dr. J. H. Gunning Jr. en Chavannes aangenomen, luidende: De Algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk richte zich tot de Ned. Herv. Kerk met de volgende kennisgeving De algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk spreekt den wensch uit, dat alles, wat de belijdenis en de zuiver geestelijke belangen der gemeente betreft, voortaan aan de Gemeenten zeiven, bestuurd door hare wettige voorgangers, worde over gelaten. Zij noodigt diensvolgens de pro vinciale kerkbesturen en classicale verga deringen der Ned. Herv. Kerk uit, haar ten volgenden jare, zoowel omtrent de wenschelijkheid der hier bedoelde reor ganisatie zelf, als omtrent de beginselen volgens welke, en de beste wijze waarop zij tot stand te brengen zij te dienen van consideratie en advies. BINNENLAND. Men zegt, dat de Regeering, bij de her vatting der werkzaamheden van de Kamers, voornemens is een ontwerp in te dienen tot belasting van het Kapi taal in portefeuille. Nu, dat mag ook wel, nu de ontworpen staatsbegrooting een tekort aanwijst van ƒ19000000! De ondergane badkuur heeft den Minis ter Heemskerk geholpen. Z.Exc. gevoelt zich aanmerkelijk beter, ook wat betreft zijne rheumatische aandoening in den schouder. Beter ten halve gekeerd, dan geheel gedwaald, heeft zeker onze Regeering ge dacht, door de ervaring wijs geworden. Althans men is begonnen terugtekeeren tot het stelsel van bestuur, dat ter on zaliger ure werd verlaten. Kolonel Demmeni is benoemd tot Civiel- en militair Gouverneur van Atjeh. Mocht het blijken, dat men niet te laat op den goeden weg teruggekeerd is en dat Demmeni de man is, geschikt om den Augiusstal te reinigen! De gemeente Baarn verloor gister door den dood een waardig ingezeten in den Heer Hermanus Pen, die een lange reeks van jaren als notaris, lid van den ge meenteraad, Wethouder, en meermalen als fungeerend Burgemeester, de gemeente met zijne gaven diende. Ook in verschil lende andere betrekkingen heeft hij zich verdienstelijk gemaakt. De Amsterdamsche landbouwtentoon stelling is Zondag bezocht door den Russischen Minister van Finantiën. Hij was de gast van den heer Rosenthal. Onder de vele Sprekers op het hy giënisch Congres te 's-Gravenhage, nam Prof. Donders uit Utrecht, wat belangt den aard van zijn onderwerp, een zeer belangrijke plaats in, waarom hij dan ook met aandacht aangehoord en luide toegejuicht werd. De heer Donders hield n.l. in keurig Fransch een voordracht over de ver schillen in de functiën der oogen, het geen door proeven werd aangetoond. Hij wees aan, dat er maar weinig hoofdkleu ren bestaanrood groen en violet, en dat door bijvoeging van wit bij de hoofd kleuren, al de nuances verkregen wor den, die ons zoo zeer bekoren. Hij schetste de rol, welke de kleuren in de hygiene vervullen en stond vooral stil bij het kleurenbewustzijn van het spoorwegpersoneel, waarbij hij, in het belang der spoorwegmaatschappijen, be hartigenswaardige wenken meedeelde. Voor de vacante betrekking van Secre taris der gemeente Veenendaal, ont staan door het verleend eervol ontslag aan den heer C. R. Schuller tot Peursem, zijn door B. en W. op de voordracht geplaatst: R. W. van den Berg van Sapparoea, te Velp en G. J. F. Brem, ambtenaar ter Secretarie te Wageningen. Door een onbekende oorzaak brak Zondagavond eensklaps brand uit in het blokhuis op het wisselterrein aan het station van den Oosterspoorweg te Hil versum. Het houten gebouw brandde geheel af. Seinen kon men nu niet, waardoor de treinen van Amersfoort en Utrecht een kwartier te laat te Amster dam aankwamen. Aan L'Escaut wordt uit Brussel ge schreven: dat de Koning der Nederlan den bij voortduring blijk geeft van groote symphatie voor België. Kort geleden heeft Z. M. aan het Belgisch gouvernement voorgesteld, om voor de beide landen permanente tentoonstellingen in 't leven te roepen, die beurtelings te Brussel, Amsterdam, Antwerpen en Rotterdam, enz., zouden gehouden worden. Tusschen de Nederlandsclie en Bel gische Hoven bestaan ook de meest vriendschappelijke betrekkingen. Door den dood van den Kroonprins konden aan vele plannetjes, o. a. een uitstapje van Hunne Belgische Majesteiten naar Scheveningen, het bezichtigen van eenige werken in de haven te Rotterdam, enz., geen gevolg worden gegeven. Ten tijde der te houden groote militaire manoeuvres zullen te Veenendaal twee batterijen .lijdende artillerie worden inge kwartierd, als 1 hoofdofficier, 13 officieren 137 manschappen en 188 paarden. Aan het station Naarden-Bussum wilde de commies, fungeerend Onderchef S. op een rangeerenden goederenwagen springen. De man viel er af en de wagen ging over hem heen, met het ongelukkig gevolg, dat hij, verschrikkelijke verwond, naar het gasthuis te Amsterdam overge bracht werd. Al weder zijn aan het établissement „Fyenoord" 31 werklieden ontslagen- Als eenig in zijn soort deelen we mede, dat de ruim tachtigjarige Docter Jb. Avis te Koogkarspel, Zondag j. 1. zijn zestigste dienstjaar als geneesheer her- bracht. Deze dienaar der zieken is zelf een voorbeeld van gezondheid en helpt, als met jeugdige krachten, nog steeds de lijdende menschheid,, waar zijne hulp gevraagd wordt. Eene groote boerderij te Soest, waarvan de heer "VVitses eigenaar was en die be woond werd door den landbouwer Krol, ig geheel afgebrand. Naar men zegt is de brand toeteschrij- ven aan het broeien van hooi. Het prachtige zomerweder heeft gun stig gewerkt op het aantal bezoekers van Scheveningen. Meer dan 5000 vreem delingen zijn daar sedert de opening van het badseizoen reeds aangekomen. We deelden onlangs de slechte ont vangst mede der Socialisten te Dordrecht. Die heeren hebben zich echter nog niet laten afschrikkenwant eenigen van hen zijn Zaterdagavond teruggekomen en be gonnen overluid hun blad Recht voor Allen in de voornaamste straten rond te venten. Eerst liet de burgerij hen vrij schreeuwendoch langzamerhand school zij samen en nam een dreigende houding aan. Spoedig ging men tot dadelijkheden over, terwijl men den verkoopers de bladen uit de handen rukte. Liederen werden er gezongen, waaronder het be kende hop, hop, hop, en hachelijk werd nu de toestand der Socialisten, die in eene tapperij de vlucht namen, waaruit zij weer verdreven werden. Eene sterke politiemacht kwam nu tusschenbeiden en bracht de ongenoode gasten naar het politiebureau, waar tot laat in den nacht de menigte samenschoolde. Ten opzichte van vrouw v. der Linden, de Leidsche giftmengster, blijkt uit de instructie, dat zeker is, dat 27 personen door haar zijn vermoord, terwijl het van 57 anderen, die met haar in aanraking kwamen, vrij zeker is en eindelijk, dat van nog een twintigtal ernstige vermoe dens zijn gerezen. Bij een vuurwerkmaker te 's-Graven hage heeft gister eene ernstige ontplof fing plaats gehad. Een jongen was bezig met het bereiden van grondstoffen in een molen; de wrijving dier stoffen schijnt verwarming en deze op haar beurt ontploffing te hebben veroorzaakt. Een hevige knal volgde waarbij het werkhuisje uit elkaar sloeg en die er in waren naar buiten werden geslingerd. Reeds zijn de 22 jarige K. en de 13 ja rige W. aan de gevolgen overleden. Gistermorgen zijn de reizigers, die met den trein van 8.26 uit Hoorn vertrokken aan een groot gevaar ontsnapt. De wissel was aldaar gericht voor het spoor naar het hoofdperron, terwijl op dat zelfde spoor een trein gereed stond, om naar Uitgeest te gaan. De machinist van den Hoornschen trein bemerkte gelukkig het gevaar; nam een kloek besluit en remde zoo spoedig, dat de vaart van zijn trein gebroken werd en de beide locomotieven op enkele meters afstand van elkander bleven staan. De wakkere machinist voorkwam hier een ontzettend onheli. Men begint hier en daar te praten van ziekte onder de aardappelen, die echter tot hiertoe gelukkig, nog niet aanwezig is. Dat praatje komt ieder jaar weerom, wel te verstaan, tegen den tijd, dat men zijn wintervoorraad moet opdoen. De boeren hebben ook graag de hoogste markt. In aanmerking nemende, dat vooral in Gelderland en Overijsel zeer veel varkens zijn, die zelfs tot zeer lage prijzen geen aftrek vinden, mag het wel ver wondering baren, dat vele varkensslach ters de prijzen van hunne artikelen ver hoogd hebben. De aandeelhouders der aardappelmeel fabriek «Hibernia" te Muntendam, heb ben besloten de vennootschap te ontbinden en de fabriek te verkoopen. Het verlies over het vorige boekjaar bedraagt f 80683,705. De firma L. J. Enthoven en Co. te 's-Hage, heeft, als bezuinigingsmiddel, besloten, om beperking van werktijd en werkuren in te voeren. Zoo gaat het met de eene Nederlandsche groote fabriek voor en de andere na. Het aquarium van Artis te Amsterdam is verrijkt met een 70tal der zoo hoogst merkwaardige «zeepaardjes." De Kerkeraad der Chr. Ger. Gemeente te Zaandam heeft bij adres den Raad verzocht dit jaar, om werkgebrek en choleragevaar, de kermis niet te doen doorgaan. Mocht de Raad aan dit verzoek niet kunnen voldoen, dan stelt hij voor haar ten minste te beperken, door op de Zondagen te doen sluiten. En wil men ook dat niet, dan verzoekt genoemde Kerke raad ten slotte, dat de kermis geen voort gang hebbe aan de Spoorstraat waar van half 10 tot half 12 en van 5 tot 7 uren de godsdientsoefeningen van die gemeente gehouden worden. Onbillijkkan dat verzoek niet genoemd worden

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1884 | | pagina 2