Officiëele Publicatie. School- en Kerknieuws. aardappelenoogst belang heeft neme eens de proef met aankweeking door zaden: de jonge planten, daaruit gekweekt, geven na het eerste jaar kleine knollen, die, verder op de gewone wijze in den grond geleSd, waarschijnlijk betere soorten zullen opleveren dan die thans algemeen aan de markt komen. En zoo zou ar nog veel op te noemen zijnook de uitslag van de landbouw tentoonstelling, die voor onze paarden, onze schapen en inzonderheid voor onze varkens beneden het middelmatige bleef, gaf in dit opzicht behartigenswaardige wenken. Doch we hebben alleen een kleine aanwijzing willen doen, een paar losse steentjes willen opwerpen. Onze landbouwers hebben een ruim veld van verbeteringen vóór zich liggen, en de be oefenaars der zoogenaamde hulp-weten schappen van den landbouw weten, dat hun medewerking nog lang niet overbo dig is. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT Gezien de mededeeling van den heer W. A. CROOCKEWIT. dd. 13 September j, 1., waarbij hij ontslag neemt als lid van den Gemeenteraad; Gezien art. 8 der gemeente-wet Brengen ter kennis van de ingezetenen, dat de inlevering van stembriefjes ter verkiezing van een lid van den Gemeen teraad, ter voorziening in de ontstane vacature, zal plaats hebben op Donder» dag, den 9. October 1884, en, zoo- noodig, de herstemming op den 33, Oc tober daaraanvolgende, ten Raadhuize, telkens van des voormiddags 9 tot des namiddags 4 uur. Amersfoort, den 20. September 4884. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK, De Secretaris, W. L. SCHELTUS. Amersfoort 20 September 1884. De levering der fourages voor de paar den der troepen, die van primo Novem ber tot ultimo October 1885 alhier ver blijf houden, is door den Minister van Oorlog goedgekeurd tot de prijzen per ration van 86 ets. voor haver, 40 ets. voor hooi en 28 ets. voor stroo, waar voor door de heeren Gebr. de Haart te Utrecht het minst van alle inschrijvingen was ingeschreven, zijnde tevens met dien verstande des Ministers goedkeuring ver leend, dat in hunne plaats als leverancier te Amersfoort optreedt de heer Schoema- ker, wonende te Deventer. Op den Hof had hier Woensdagmiddag de vroeger aangekondigde wedstrijd plaats, door leveranciers eener hand brandspuit voor deze gemeente. Zij had plaats onder toezicht der heeren Calkoen, de Koning en Ruitenberg, en had tot resultaat, dat de spuit van A. H. van Bergen, te Heiligerlee het water het hoogst opvoerde, n.l. 31,05 Meter. Aan hem is de levering gegund. Graaf Dumonceau, van wiens dood we in ons vorig nummer melding maakten, is niet in een gevecht gesneuveld. Hij is gevallen door een der kogels, door Athjeneezen afgeschoten, bij gelegen heid, dat men een kampong in orde bracht. Met ingang van 1 Januari 1885, zijn door den Commissaris des Konings be noemd tot zetters Te Baarn W. van Doornik en G. van Leersum. Te Bunschoten: H. Huijgen Gz. en Z. van Halteren. Te Eemnes: R. van Klooster en G. Stalenhoef. Te Hoogland: B. Koenen en D. Reijn- ders. Te LeusdenW. Meiling en J. Huberts, Te Woudenberg: H. Wittenberg en S. van Maanen. Te StoutenburgC. van den Drifakker en J. van de Geer. De landbouwer T. Hoksbergen, buiten de Slijkpoort, heeft onder zijne gerooide aarpappelen er één, die de zeldzame zwaarte heeft van 0.65 KG. Een heer, gekleed in demi-saison, met een fantasiehoed op en een rotting in de hand, vervoegde zich gister bij een inge zetene alhier en vroeg om een reispen ning. Dat deze «mijnheer" zonder reis penning weer heengaan kon, spreekt wel van zelf. Den 23sten dezer zal de heer J. Beek man, Pastoor alhier, zijn 25-jarig pries terschap vieren. 316de STAATS-LOTERIJ. VIERDE KLASSE. Trekking van 17 en i8 Sept. (600 loten). Ten kantore van den gekwalificeerden Collecteur te Amersfoort zijn aan de na volgende nummers te beurt gevallen: Prijs van f 5000 No. 6179. Prijs van f 100 No. 6104. Prijzen van f 65 3010, 3097, 4740, 4758, 5509, 5510, 5597, 5635, 5650, 5761, 5811, 5816, 5831, 5844, 5852, 5894, 6001, 6054, 6069, 6099, 6106, 6122, 6123, 6130. 6151, 6281, 6293, 9539, 9586, 9603, 9708, 9746, 9771, 9784, 9800, 9812, 9836, 9873, 14319, 14329, 16111, 16129, 16175, 16249, 16251, 16261, 16371, 16321, 16365, 16373, 16409, 16412, 16452, 16453, 16458, 16464, 16465, 16873, 16897, 16976, 16983, Te zamen 63 prijzen. De volgende trekkingen geschieden 30 Sept., 1—3, 710, 14—17, 21—25 Oct. Heele en gedeelten van loten zijn nog verkrijgbaar. Hoogland. Er wordt hier met ijver gewerkt aan de daarstelling eener norton- pomp. Is zij er en voldoet ze, dan zullen er bepaald nog meer komen, hiervoor zijn de krachtige pogingen van ons gemeentebestuur, om zuiver water te krijgen, ons ten waarborg. De boeren hebben de ervaring opge daan, dat pomp en veestal niet te dicht bij elkaar moeten zijn; want anders heeft het water bepaald een leelijken smaak en onfrisschen reuk. Dr. VerLoren van Themaat deed die ervaring ook op en daarom heeft deze reeds verleden jaar op enkele zijner boerderijen, met gunstig gevolg, zulke pompen doen boren. Ds. E. J. Homoet te Putten heefteen beroep ontvangen naar de Herv. Ge meente te Giesen en Rijswijk. Te Hilversum is benoemd tot onder wijzer aan de bijzondere school de heer G. den Hartog, van Waddingsveen. De heer A. de Haan, te Zeist, is be noemd tot onderwijzer aan de Chr. school te Koudum. In de volgende week zal te Zeist, bij alle ingezetenen, met toestemming van den Burgemeester, de jaarlijksche col lecte worden gehouden, ten behoeve van het Roomsch-Catholieke armbestuur, dat in minder gunstigen finantieelen toestand verkeert. De 16e lijst der 6e jaarcollecte voor de scholen met den Bijbel heeft, als op brengst van 400 locale comité's, de som van f 67710,09s. Onder leiding van Prof. J. J. van Too- renenberg werd Woensdag te Amster dam de jaarvergadering gehouden van afgevaardigden van het Nederl. Bijbel genootschap. Uit de verslagen, die werden ingediend bleek, dat een uitgaaf van het Nieuwe Testament, met aanhalingen op den kant, in den loop van dit jaar het licht zal zien, waartoe de professoren J. J. Prins, J. I. Doedes en Dr. W. Francken Az., hunne medewerking hebben toegezegd. Het aantal afdeelingen was hetzelfde ge bleven, het ledental een weinig vermin derd. Uit het magazijn werden 54359 exemplaren afgeleverd. De ontvangsten bedroegen f 73514,48 en de uitgaven f 62238,33\ Tot leden van het Hoofd bestuur werden gekozen de HH. R. R. Toe Laer, J. Jurjans en J. Ooster. Twintig adspiranten hebben zich dit jaar aangemeld om ingeschreven te wor den als student aan de Theologische school te Kampen. Het Toelatings-examen nam Donderdag een aanvang. BINNENLAND. De Koning en Koningin hebben op het Loo gasten gehad. Eerst zijn daar ge weest de Graaf en Gravin jvan Lijnden van Sandenburg. Na hun vertrek zijn gekomen de Baron en Barones van Nagell tot Ampsen, daarna Baron en Barones van Hardenbroek van Bergambacht en eindelijk Baron Werner van Pallandt, nieuwbenoemd opperjagermeester van Z. M. Misschien staat de komst van dezen laatsten wel in verband met de jacht, die dezer dagen daar zal aanvangen. Z. M. de Koning heeft benoemd tot Voorzitter der Tweede Kamer den heer Mr. E. J. J. B. Cremers. De heer van Eijsinga heeft het Presi dium aanvaard der Eerste Kamer, met eene rede, waarin hij het betreurde, dat wegens rouw onze beminde Koning dit maal de Kamer niet opende, en wees op de noodzakelijkheid tot herstel van het verbroken evenwicht der financiën en op de ingrijpende wijzigingen in ons staatsverband. Deze en andere zaken zullen onver deelde zorg eischen. Boven alles dient de leuze. «Eendracht maakt macht" betracht te worden. De Voorzitter herdacht het overleden medelid van Limburg Stirum. Tot nadere bijeenroeping is de Kamer daarop gescheiden. De heer Jhr. A. Th. M. Van Asch Van Wijck, Candidaat-notaris te Zeist, is door den Koning benoemd tot Notaris te Utrecht. De Minister van Oorlog heeft eergister te Kampen de militaire gebouwen ge ïnspecteerd. Voor de betrekking van eersten amb tenaar ter Secretarie te Zeist, hebben zich 39 sollicitanten aangemeld. In Gelderland zijn de cavalerie-manoe- uvres in vollen gang. De beweging gaat van de Noordoostzijde der Veluwe over de dorpen Doorwerth, Heelsum, Renkum, Lunteren, Ede, Bennekom en Wageningen naar de Grebbelinië, waar men heden de hoofdontmoeting verwacht. Op de heide bij Ede is het tooneel van den schijnbaren strijd. Door tien extra- treinen zijn troepen en materiëel naar Ede vervoerd. Onderscheidene leden der hoofdcom missie voor de internationale tentoon stelling te Antwerpen hebben bedankt. Nieuwe benoemingen zullen nu moeten volgen. De heer Glijm de Vos, Bloemist te Utrecht, heeft den heer Beets, op diens feestdag, eene bolbegonia vereerd, waaraan de Kweeker den naam gegeven heeft van «Nicolaas Beets". Hilhorst, besteller bij de firma van Gend en Loos, die ten nadeele dier firma gelden verduisterd had, is gevangen ge nomen. Eveneens is in arrest gebracht de Duitscher, die te Harderwijk, in het Te Huis voor militairen, onder verzwarende omstandigheden, diefstal heeft gepleegd. De antilopenverzameling in Natura artis magistra te Amsterdam is aanzien lijk vermeerderd. Van de Noordwestkunst van Afrika zijn er weer velen aangevoerd. Echter zijn het nog niet de rijzige, fraai- gevormde dieren, die we te dier plaatse zoo langdurig kunnen bewonderen. De nieuwaangekomen zijn, hoewel vol wassen, niet grooter dan een middelma tige hazenwindhond. De dames hebben er veel vermaak in zeggen, dat ze «snoe perig" en «om te stelen" zijn. Men verneemt, dat de Tweede Kamer in de volgende week allereerst het wets ontwerp, tot wijziging van art. 198 der grondwet, in de afdeelingen zal onder zoeken. De 2e Luitenant van Bennekom te Doorn, die verleden jaar te Atjeh ge sneuveld is, is thans bij besluit van den Koning in de registers der kanselarij in geschreven als Ridder der Militaire Wil lemsorde, 4e kl. Nabij Leiden, op het zoogenaamde Galgewater, maakten Maandagavond drie jongelieden een roeitochtje bij «de Vink«. Het bootje sloeg om; twee van de jon gelieden bereikten zwemmende den wal, doch de derde, de student in de medicij nen v. d. V., die poogde een der nabij gelegen houtvlotten te bereiken, slaagde daarin niet en zonk in de diepte weg. Zijn lijk is nog niet gevonden. Als voorbehoedmiddel tegen cholera beveelt Dr. Weisz zoutzuur aan, zooals dit bij chronische maagcatarrhe wordt gebruikt. Door dit middel moeten de cholerabacillen, als zij zich in de inge wanden bevinden, gedood, en het lichaam inwendig ontsmet worden. Het Hoofdkwartier van den staf der cavalerie en artillerie bij de Geldersche wapenoefeningen, wordt Maandag ver legd naar Doorn. Te Niewer-Amstel is Woensdagnacht op een derde bovenhuis bij Mevr. de Wed. Braauw, een hevige brand uitgebroken, die zoo snel in omvang toenam, dat de weduwe zich verplicht zag uit het raam te springen. De schok was voor de on gelukkige echter zoo groot, dat zij weldra overleed. Haar kleinzoon, die ook den sprong had moeten wagen, bekwam zware verwondingen. De familie Spil, op de tweede verdieping had meer tijd, om zich te redden. De moeder reikte haar vier kinderen door het raam aan haren man, die zich tot die hoogte begeven had. Haar bleef echter geen andere keuze over, dan eveneens uit het raam te springen, waarbij zij eene belangrijke hoofdwonde bekwam. De gewonden werden door de buren liefderijk verzorgd en waren barmharti ger dan de brand zelve, die het geheele huis tot zijn prooi maakte. Eerst ten 4 uren was men den brand, die om 12 uur begonnen was, meester. Een detachement Huzaren uit Haarlem kreeg last deel te nemen aan de manoe uvres in Gelderland. Hun weg moest genomen worden over 's-Gravenhage. Daar zouden ze blijven tot Dinsdag, om dan van daar, tegelijk met het 3e regement huzaren uit 's-Hage, naar Gelderland te vertrekken. Omdat de naaste weg naar Gelderland niet die over de residentie is en de Haarlemsche Huzaren buiten dien wel Maandag hadden kunnen ver trekken, ligt het vermoeden voorde hand, dat de komst van dit detachement geen ander doel had, dan zoo noodig, dienst te doen bij de manifestatie der voor standers van het algemeen stemrecht. Hun komst moet dus slechts een voor wendsel zijn geweest. Op 23 September zullen 42 korporaals- titulair van het instructie-bataillon te Kampeja, naar de regementen infanterie vertrekken. Iemand te Rotterdam, die zich voor zes jaren voor den dienst in Indië ver bonden had, en daarna berouw kreeg, sneed zich twee vingers af van de rech terhand. De man is natuurlijk in arrest genomen. Een vriend der weezeninrichting te Neerbosch heeft op het daar gehouden jaarfeest, voor de stichting van een nieuw weeshuis, 2000 ingezonden. Te Hilversum is eene nieuwe Zangver- eeniging opgericht, onder leiding van den heer H. F. Andriessen. Haar naam zal zijn: «Hilversumsch Mannenkoor." Over plattelands toestanden werd het volgende aan het Nieuws van den Dag gezonden Terwijl er tegenwoordig in alle vakken een malaisse heerscht, is het geen wonder dat men op verschillende plaatsen naar nieuwe bronnen van inkomsten, rondziet en ook werkelijk vindt. Te Scherpenzeel, het Geldersche Staphorst, heeft men in de laatste 2 jaren een zeer eigenaardige manier gevonden om dit doel te bereiken. Er bebben zich hier 2 partijen gevormd (buitenlui en dorpelingen), die onderling schijnen overeengekomen te zijn, om, zooveel mogelijk, tegen elkaar te vechten, snijden enz. Processen volgen, zoodat legio getuigen gehoord moeten worden. Als men nu nagaat, dat zoo'n getuige f 2 a 4 krijgt, wanneer hij voor den rechter moet verschijnen, dan zult u begrijpen, dat zulke vechtpartijen een aardig voordeeltje voor Scherpenzeel op leveren. Men ziet dan ook soms de ge tuigen 's ochtends vroolijk het dorp ver laten, allen in een diligence gezeten, die hem naar het station brengt. Wanneer zij terugkeeren is de vreugde nog grooter. Soms krijgen zij echter in den wagen

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1884 | | pagina 2