NIEUWE NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR AMERSFOORT, BAARN, BUNSCHOTEN, EEMNES, HAMERSVELD, HOEVELAKEN, HOOGLAND, LEUSDEN, SOEST, VUURSCHE, SCHERPENZEEL EN WOUDENBERG Laurier en Mirt. Feuilleton. No. 79. Woensdag 1 October 1884. Dertiende Jaargang. Uitgever: A. M. Slothouwer, Buitenlandsch Overzicht. Staten-Generaal. AMERSFOORTSCHE COURANT. Abonnementsprijs voor Amersfoort per 3 maanden f 1, Franco door het geheele Rijk1,10. Afzonderlijke nummers3 Cent. Dit Blad verschijnt des Woensdags en des Zaterdags. te Amersfoort. Advertentiën van 16 regelsf 0,40. Iedere regel meer 0,05 Voor het Buitenland0,07 Reclames per regel 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte Adverteutiën kunnen ingezon den worden tot uiterlijk 's mor gens 10 uur des Woensdags en Zaterdags. Eene viermaal geplaatste ad vertentie wordt slechts driemaal iu rekening gebracht. De extra-parlementaire partij-strijd in België gaat voort zich te ontwikkelen, maar gelukkig hebben de Brusselsche straattoor.eelen opgehouden. Het krachtig optreden van de «liberale vereeniging" heeft daaraan veel goed gedaan: zij spoor de de burgers aan tot kalmte, tot onder werping aan de op wettige wijze tot stand gekomen schoolwet en wees beslist alle gemeenschap met de republikeinsche woelwaters af. Een feit is het, dat het geschreew tegen de monarchie grooten- deels wordt aangestookt door vreemde lingen, meest Franschen met verdachte antecedenten, die gaarne het water troebel zouden zien ter wille van hun vischvangst. Enkele dier heeren hebben reeds van de Regeering bevel ontvangen, om het land te verlaten. De beweging heeft zich nu weer bin nenkamers teruggetrokken. Zondag ver gaderde de hierboven genoemde «liberale vereeniging" om de vraag te bespreken hoe men het best de nadeelen der nieuwe schoolwet zou kunnen ontgaan bij die gelegenheid hield Janson, advocaat en gewezen Afgevaardigde, een vurige rede voering, om de vrijzinnigen tot eendracht aan te sporen. Dat zou heel mooi klinken, in dien men niet wist dat Janson juist een der aanvoerders was van de fractie, die ijverig gearbeid heeft aan de storing van die eendracht, en den tegenwoordi- Novelle naar het Duitsch van A. v. d. ELBE. 4) Ook hierheen vervolgde hem Otto's lastige vriendschap. De jonge Graaf hield een glas champagne in de hand en fluisterde halfluid «Zijt gij lieden het al eens, dan wil ik jtlui's gezondheid drinken «Laat mij met rust, vervelende vent!" knorde Viktor tegen hem en trad de balzaal weder binnen. Op dit oogenblik wenkte hem zijn vader tot zich. «Gij zijt immers heden, om afscheid te nemen, bij tante Walderaar geweest vroeg de baron ernstig. De majoor, die naast hem stond en eerst onlangs in het garnizoen gekomen was, zei glimlachend: «tante Waldemar, dat klinkt al zeer energiek, wie is die martiale dame?" «Mijn schoonzuster. Ook eene barones Stries- zen, de zuster van Viktors moeder en tegelijk de weduwe mijns broeders Waldemar. Daar de familienaam niet verschilt, bedienen wij ons van den doopnaam. Eene dame niets minder dan energiek of martiaal, maar eene lieve, zachte vrouw, die zeer teruggetrokken leeft. Ik hoop, gij waart bij haar, mijn zoon «Ik geloofde vast en zeker, haar hier te treffen, papa." «Zij heeft bedankt. Gij moet in ieder geval nog tot haar gaan." gen bedroevenden staat van zaken voor bereidde. Ook werd Zondag burgemeester Buis op de beurs hulde gebracht: men prees het vooral in hem dat hij de vrij heid der gemeente in bescherming ge nomen en de tusschenkomst der troepen belet had. Een eeresjerp en zijn borst beeld waren de stoffelijke blijken aan de achting, die men hem toedraagt. Hetclericaal standpunt werd dienzelfden Zondag uiteengezet door den heer Jacobs, den Minister van Binnenlandsche zaken, bij gelegenheid van een feestmaal, den Redacteur van het Handelsblad van Ant werpen aldaar aangeboden. De Minister betoogde, dat de herziening der schoolwet niemand had hehoeven te verrassenzij was wel degelijk in het verkiezingspro gram opgenomen, en het is juist ter wille van de vrijheid geschied. «Wij zullen", zei hij, «geen misbruik maken van onze macht. Wij zullen de vrijheid te baat nemen om onze denkbeelden te verwe zenlijken, de nieuwe schoolwet is er het eerste voorbeeld van. Bij de Kamers is een ontwerp ingediend, dat ons ver gunnen zal, de provinciale en de gemeente wet in waarlijk liberalen zin te verzien. Het zal onzen tegenstanders niet gelukken de openbare meening op een dwaalspoor te brengen." Waar met het woord «vrijheid" zóó wordt omgesprongen, mogen de kiezers bij de aanstaande gemeenteraadsverkie zingen wel dubbel op hun tellen passen. In Frankrijk is nog altijd volkomen windstilte op politiek gebied. De opening der Kamers blijft op midden October bepaald, en in den Zaterdag gehouden Ministerraad is weinig nieuws medege deeld. Admiraal Courbet had alleen ge meld, dat hij met zijn toebereidselen ge reed is en spoedig op nieuw handelend zal optreden. «Hoe zal ik dit nog doen? Dezen nacht moet ik nog pakken, mag op den Rozenburg ook niet staren. Morgen vroeg rukken wij om vijf uur uit." «Zeer fataalIk vrees, dat de goede vrouw zeer bedroefd zal zijn u niet te zien. Misschien kunt gij het met vroeg op te staan nog doen. Kom mee in mijn kamer, ik zal u haren brief geven. Zij schrijft hare droefheid en aandoe ning waren te groot. Zij paste niet in onzen kring." Toen men de voorbereidselen voor het souper maakte, waarmeê de avond zou besloten worden, en velen der gasten tot verkoeling in het park naar beneden gingen, dat in den heerlijksten maneschijn daar zoo uitlokkend lag, naderde Viktor in koortsachtige opgewondenheid zijne zuster. «Isidore, één woord! Ik moet Stephanie nog één oogenblik alleen spreken. Mijn levensgeluk hangt er van af. Stel haar eene wandeling in het park voor, dat heeft niets opvallends. Leid haar zijwaarts in de grot, ik kom voor u daarheen «Heeft mijn man je niet zijne meening gezegd? Ik waag het niet je te helpen." «Zuster mijn laatste verzoek 1" «O, gij lieveling, u kan men niets afslaan Zij het voor je geluk Zij wenkte hem teeder met de oogen en ging Stephanie opzoeken. Viktor snelde naar het park en over de donkerste wegen naar de aangeduide plaats. Met luide hartklopping stond hij hier tegen een boom geleund. Het groote, beslissende oogen blik was daar. Stephanie zou, moest weten, hoe gloeiend zij bemind werdZij kon dan zelve beslissen, hoe ver zij zich voor den veld tocht zoude binden. Hij, dat voelde hij nu met volle zekerheid, zou voor haar eeuwig de trouw bewaren en kon zich geene toekomst zonder haar De schennis der Egyptische liquidatie- wet door Nubar-Pacha, of eigenlijk door Engeland, wordt door de andere Mogend heden, met uitzondering van Italië, hoog op genomen. De gevolmachtigden van Duitsch- land, Oostenrijk, Rusland en Frankrijk hebben zich de belangen der schuld- eischersmet warmte aangetrokken, en den Egyptischen premier gelijkluidende nota's overhandigd, waarin hij met ernst wordt uitgenoodigd op zijn besluit terug te ko men. De administrateurs der schuldkas zullen tegen den minister van financiën, Blum-pacha, een proces beginnen voor de internationale rechtbankendaar de mees te rechters vreemdelingen zijn, zal de uitspraak ongetwijfeld ten nadeele van het gouvernement uitvallen, en zal waar schijnlijk de teruggave worden gelast van het aan de schatkist betaalde,.en verdere betaling worden verboden. Het is dan nog zeer de vraag, of de Regeering zich aan die uitspraak zal storen, want na tuurlijk heeft Engeland de gevolgen van zijn stap wel overwogen. Italië is met een afzonderlijke nota voor den dag ge komen, in meer bescheiden vormdaarin wordt ook wel verklaard, dat de schor sing der betaling aan de schuldkas een schennis is van de liquidatie-wet, maar alleen betreurd dat zij niet is voorafge gaan door overleg met de Mogendheden' DeNijl-expeditie is op weg naar Wandy- Halfa, dus tot ontzet van Gordon inmid dels wordt van onderscheiden zijden be vestigd, dat het beleg van Khartoem is opgebroken, en dat den Soedanschen rebellen aanmerkelijke verliezen zijn toe gebracht. Ook bij Soeakin gaat het den Bedouienen niet voordeelig de troep van Osman Digna is tot een klein hoopje versmolten. Zoo doende zou het toch nog mogelijk zijn, althans een gedeelte van Soedan voor Egypte of voor Engeland, bezit voorstellen. Eindelijk zag hij de lichte japons der beide dames door 't hout schemeren: zij naderden al keuvelend de grot. Viktor, trad haar met vroolijke begroeting te gemoet; Stephanie slaakte een zachten kreet van verrassing en liet als van schrik haren arm uit dien der vriendinglijden. Deze keerde zich om en ging langzaam eenige schreden naar den weg door het park terug. Viktor greep nu de hand van het geliefde meisje en bracht die aan zijne lippen. «Vergun mij slechts enkele minuten onder vier oogen,,' smeekte hij, «O, Stephanie, hoor mij aan Voor dat wij scheiden, moet ik u zeggen, hoe gloeiend ik u lief heb Stephanie keerde zich half om als wilde zij vluchten. «O ga niet heen! Ik weet, dat ik u in de ure des scheidens door geene heilige gelofte binden mag. Alleen uitspreken moet ik, wat ik voel." Stephanie ademde op en keerde zich weer tot hem. Hij ging haastig voort: «Ik wil geene belofte van u, maar gij zult de mijne ontvangen. Alleen wenschte ik te weten, of iets van mijn gloed ook in uw hart vlamt, of ik uwe vriendelijkheid jegens mij naar mijne wenschen mag uitleggen «Viktorfluisterde zij op den toon dei- liefde. Eene hooge- gelukzaligheid bewoog zijne ziel en met een onderdrukt gejubel trok hij haar aar. zijne borst. Hij hield de geliefde gestalte in zijne armen; hem vervulde de beantwoording zijner teêrheld met onuitsprekelijk geluk. Daar klonken van af het slot de fanfaren, die de wandelaars tot het souper riepen. Isidore snelde toe, en de minnenden scheidden met een laatsten kus. Viktor kon Stephanie niet naar de tafel ge- wat misschien zal blijken hetzelfde te zijn, te behouden. De Duitsche Rijkskanselier trekt zich de belangen van de West-Afrikaansche nederzettingen zeer aan. Op zijn uitnoo- diging zijn vertegenwoordigers van de voornaamste firma's, die op Afrika's west kust handel drijven, te Friedrichsruhe gekomen om de zaak tot klaarheid te brengen. Ook heeft in een diplomatieke bespreking over de regeling der weder- zijdsche betrekkingen aldaar plaats met Frankrijk en Engeland: men zegt dat er veel kans bestaat op een vriendschappelijke overeenstemming. Een Duitsch eskader van vier schepen, onder commando van vice-admiraal Knorz, vertrekt eerstdaags naar de kust. Russische studenten zijn echte woel geesten. Maatregelen door den rector van de universiteiten te Kieff genomen bij gelegenheid van het jubilaeum achtten zij beleedigend, en aanstonds kwamen zij in opstand. De inspecteur der academie werd met gesis en gefluit begroetaan zijn woning en aan het universiteitsge bouw werden de ruiten ingegooid, en een der professoren werd zelfs gewond. Natuurlijk zijn een aantal der heethoofden door de politie ingerukt. De Cholera-berichten worden wel iets gunstiger, maar zijn toch nog altijd zorg wekkend. In Frankrijk woedt de ziekte nog voort in het departement der Ooste lijke Pyreneeën, in spanje zijn weinig gevallen. Italië levert een kleiner getal te Napels, maar de cijfers zijn vermeerde rend te Genua. Op de Afrikaansche Noord kust, te Oran, vielen mede eenige slacht offers. Het voorstel tot vermeerdering van het leiden, als zoon des huizes had hij de dochter des regimentskommandants die eer te bewijzen. Otto was met Stephanie geëngageerd en door Viktor was hem de verplichting opgelegd, der geliefde de plaats aan zijn linkerhand te geven. Zoo rekende hij er op, toch naast haar te zitten. Toen nu echter het gezelschap plaats nam, bleek het, dat de blonde graaf met zijn dame tegenover in plaats van naast den vriend gezeten was. Slechts door middel van vurige blikken kon Viktor haar nu zijn leedwezen uitdrukken, en zij beantwoordde hom op liefelijke wijze zijn oogenspel. Na den eten, in het gewoel van het vaar wel zeggen, der opgewondenheid dezer laatste minuten, zijn afscheid nemen vau de ouders en jongere zusters, gelukte het Viktor niet meer Stephanie te naderen. Zij ontslipte to.en met hare moeder in de damesgarderobe, toen hij het salon verliet. Bij het naar huis rijden zou zij met haren vader ruilen en de plaats in de gesloten coupé innemen. Een onzeker plan overwegend, zag hij naar Isidore, zijne trouwe bondgenoote, om. Daar legde zich eene hand vleiend om zijn arm en de gezochte stond naast hem. «Kom, Viktor," zei zij weemoedig, «ik kan niet hier onder de menigte van je afscheid nernen, laat ons naar je kamer gaan!" Boven in het vertrouwelijk vertrek keek zij aangedaan in 't rond, nam het doek van den grooten schilderezel en beschouwde de juist af gewerkte olieschilderij «Paarden inde weide," treurig. «Met welke vreugde heb ik u dit zien schilderenzei zij. Toen sloeg zij de beide armen om haars broeders hals, boog het hoofd tegen zijne borst en weende. Wordt vervolgd.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1884 | | pagina 1