NIEUWE EN ADVERTENTIEBLAD VOOR EEK, HAMERSVELD, HOEVELAKEN, HOOGLAND, LEUSDEN, SOEST, VUURSCHE, SCHEHPENZEEL EN WOUDENBERG Laurier en Mirt. Feuilleton. De Kermis No- 83. Woensdag 15 October 1884. Dertiende Jaargang. Uitgever: A. M. Slothouwer, Buitenlandscli Overzicht. AMERSFOORTSCHE COURANT. Abonnementsprijs voor Amersfoort per 3 maanden f 1, Franco door het geheele Rijk1,10. Afzonderlijke nummers3 Cent. Dit Blad verschijnt des Woensdags en des Zaterdags. te Amersfoort. Advertentiën van 16 regelsf 0,40. Iedere regel meer0,05 Voor het Buitenland0,07 Reclames per regel 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte Advertentlëu kunnen ingezon den worden tot niterlyk 's mor gens 10 uur des Woensdags en Zaterdags. Eene viermaal geplaatste ad vertentie wordt slcclits driemaal in rekening gebraclit. Onder het opschrift »Duitschland's ver houding tot Frankrijk" geeft de Kölni- sche Zeitung een artikel, waaruit blijken moet, dat er tusschende twee rijken een gewichtige overeenkomst bestaat, nog wel geen algemeen verbond, maar meer een verbond voor een bepaald geval. Sedert 1870 zou men zoo iets minder verwacht hebben dan een oorlog, en dat het niet andermaal tot een uitbarsting gekomen is heeft men, zegt het blad, alleen te danken aan de gematigde hou ding der Duitsche regeering, die alle beleedigingen over het hoofd zag en slechts op een goeden voet met den machtigen nabuur wilde komen. Er wa ren ernstige gebeurtenissen noodig, om den Franschen het bewijs te leveren, dat zij het op den duur met de Duitschers nog het beste vinden kunnen. De her haalde botsingen, waarin Frankrijk door zijn koloniale politiek met Engeland kwam, de moeiel ijk heden, die Engeland het in Tunis, Madagascar en China in den weg legde, het gehaspel bij gelegen heid van de Londensche conferentie, heb ben langzamerhand de overtuiging doen doordringen, dat het met de Engelsche vriendschap ook niet geheel in den haak was, en de algemeene antipathie ging van de Duitschers op de Engelschen over. De oppositie maakte hierop natuurlijk een uitzondering, en nauw werd het bekend Novelle naar het Duitseh van v. d. ELBE. 8) Alle wegen leidden naar een eindpaal des tuins heen, naar eene hoogte, die geheel en al met rozen was beplantzelfs het half open tempeltje op den bovensten top was met slinger rozen omwoekerd. Vroeger, toen de rechte linie van den spoorweg de bezitting nog niet begrensde, of liever doorsneed, was het gezicht van hier op weiden en velden, op een gedeelte der stad en naar de heuvelen, waar zich de schilderachtig sombere gebouwen van het kerk hof verhieven, in de verte op de rivier en Jolauwe bergtoppen zeer bekoorlijk geweest. Men was nu aan de groote, luid kloppende verkeersader van het moderne leven gewoon geraakt, vond het zelfs zeer onderhoudend de treinen voorbij te zien snellen, bekenden te zien op reis gaan, en maakte van den rozentempel, sedert Viktor bij de lieve tante een toevlucht had gevonden, dagelijks gebruik. Hij, de zieke, naar geest en lichaam gebrokene, trok zich gaarne terug in dezen hoek, omdat hij hier van het leven en de beweging in de allée voor het huis niets ontwaardde. In een rolstoel naar achteren geleund, het zieke been hoog neergelegd, in een deken ge huld, zat bleek en met een mat oog daar Viktor v. Strieszen, slechts nog maar een schaduw van zichzelven. Zijne zuster Isidore en tante Wal- dat het ministerie Ferry in onderhande ling was met Duitschland, of er kwam geen einde aan het geschreeuw over deze schandelijke politiek, die den vriend ver loochende om den aartsvijand ir. de armen te vallen. De gematigdsten stel den voor Ferry van hoogverraad aan te klagen, terwijl Rochefort cum suis er voor was om hem eenvoudig op te han gen. De kreten der chauvinisten vonden echter geen weerklank, het gezond ver stand behaalde de overwinning. De Congo-Conferentie, waarvan reeds herhaaldelijk sprake is geweest, zal nu toch doorgaan. Duitschland heeft, na voorafgegane gedachtenwisseling met Frankrijk, de Mogendheden tot het hou den van een bijeenkomst te Berlijn uit- genoodigd, in deze of anders in de vol gende maand. De Mogendheden, die niet onmiddellijk bij de zaak betrokken zijn, zullen er waarschijnlijk buiten gelaten worden. Havas bericht het volgende over een bij het ministerie van Courbet ontvangen dépêche: De admiraal heeft maatregelen getroffen, om de verschansingen voor de troepen, die de haven en de kolenmijnen van Kelung bezet moeten houden, te ver zekeren dit werk zal eenige dagen duren. De haven van Tam-Sui wordt niet alleen door de torpedo-linie verdedigd, maar door het ondiepe water is zij voor groote schepen niet toegankelijk. De torpedo- post wordt door een talrijke Chineesche infanterie verdedigd, die in de dichte struiken in hinderlaag lag. Toen wij den post wilden verkennen, werden wij terug geslagen en hadden zes dooden, waaron der een luitenant ter zee. Admiraal Cour bet zal een werkelijke blokkade leggen voor de havens Tam-Sui, Taiwan-fu en Takao, de eenige havens op kust van Formosa, waardoor men versterkingen op demar zaten naast den zieke in de open hallen van den kleinen rozentempel en trachtten hem te onderhouden. Het moest der beide dames niet gemakkelijk vallen, ofschoon zij zich op liefdevolle wijze daartoe moeite gaven. Hoe menig onderwerp moesten zij vermijden, en hoe dikwijls bewees hun een woord van den schijn baar geene belangstelling aan den dag leg- genden toehoorder, dat hij toch zich gekrenkt gevoelde. »De kameraden hebben mij totaal vergeten, hoe lang was er niemand meer hier!" zei hij plotseling bitter. »Mag ik den een of anderen hunner bij ons noodigen?" vroeg de oude barones. «Laat het maar, ik dank u: het zou mij een plaag zijn hun gezwets aan te hooren. Wat gaan mij paarden en honden, avancement en comedie aan? Mij? ik zal nooit iets van dat alles weêr genieten." »De doctoren zeiden, wanneer gij een kunst been kunt verdragen, zult gij u weder tamelijk goed bewegen," troostte zijn zuster. «Gij kondet het thans ook eens weder met het schilderen beproeven. Zal ik je schetsenboek uit Strieszen- horst laten komen?" «Waarom? Mij is iedere bezigheid onverschillig. Dat ellendig diletteeren, daar heb ik nu totaal een hekel aan. Er is niets meer, wat mij wakker schudden, mijn gemoedsleven in beweging zou kunnen brengen «Dat'ziju ziekelijke grillen, mijn zoon," nam zijn tante ernstig het woord op.- «Gij zijt al te geprikkeld. Ik ken je zacht, warm hart beter dan gij zelf. Laat er iets gebeuren, wat je ge moed aandoet, dan zult gij weer herstellen. Het verlies van een geliefd wezen zoudt gij thans even zoo diep en smartelijk ondervinden als voorheen." »Ik zou," antwoordde hij en richtte zich het eiland zou kunnen brengen. De moord op kolonel Stewart wordt weer tegengesproken. Majoor Kitchener bericht n. 1. uit Amboekol, dat daar het gerucht liep, dat drie Europeanen met eeu tolk gevangen werden gehouden door de volgelingen van den Mahdi. Is dit geruclitjuist, dan zouden de Europeanen niemand anders kunnen zijn dan Stewart, een Engelsche consul en de Franschman Herbin. De Engelsche minister van binnenlaud- sche zaken heeft te Derby een redevoe ring gehouden, waarin hij markies Salis bury beschuldigde van opzettelijk de zoo gewenschte hervormingen tegen te gaan. Hij zeide, dat de Regeering besloten was de kieswet door te zettenzij zou ook een wet op de zetelverdeeling indienen, en de hoofdpunten daarvan meedeelen; maar niet volgens Salisbury's inzichten. Hij is dus de derde minister, die het zegt, dat de Regeering gezind is om aan de Lords alle inlichtingen, omtrent de door haar in te dienen zetelverdeelings- wet te geven, eer het Hoogerhuis de kieswet aanneemt. Maar de Regeering wil er geenszins in berusten, dat het Hoogerhuis met de afdoening der kieswet wacht, totdat de zetelverdeelingswet ook bij dat Huls ingekomen is. De Standard geeft in hoofdtrekken het ontwerp van de nieuwe indeeling der kiesdistricten, dat thans bij den kabinets raad te Londen in overweging zou zijn. Het hoofddoel is de wanveihouding van het aantal vertegenwoordigers tot dat der bevolking weg te nemen. Een be langrijke bepaling is, dat alle stedelijke districten beneden de 10.000 inwoners verdwijnen en die beneden de 40.000 voortaan slechts één vertegenwoordiger zullen hebben, waardoor in Engeland 110, in Ierland 16 zetels vervallen. Bij halsstarrig op, «iedereen benijden, die spoedig sterft en zou zeggen «goed, dat er een minder is, die den last van het ellendige leven heeft te dragen I" «Viktor!" zuchtte de frissche Isidore verwij tend zij had geen begrip van dergelijke levens opvatting. Plotseling vloog een gloed over zijn voorhoofd hij had den naderenden Otto in een slingering van den weg opgemerkt. «Laat mij met hem alleen," verzocht hij. De beide dames stonden op, om ,voor den luitenant uit te wijken. Tante Waldemar steunde met haren arm op hare statige nicht en zei, toen zij buiten het gehoor des zieken waren «Ik vrees, hij wil alleen met hem over Ste phanie spreken. Het gedrag van het meisje hindert Viktor even sterk als zijne verwonding. «Zij is eene kokette zonder hart. Zooals ik hoor, zal zij zich met graaf Otto verloven, dien sukkel! Hoe kan zij toch dezen boven onzen Viktor voortrekken riep de jonge vrouw verstoord. «Isidore!" merkte de fijngevoelende óude dame aan met eene zachte berispinghaar mishaagde de hevige opvliegendheid harer nicht, die zij steeds trachtte te temperen. «De jonge man moet zeer wel opgevoed zijn en behoort tot eene onzer eerste familiën. Misschien kan men hem evenwel noode met deze keuze geluk wenschen. Ook onze hartelijke Viktor zou, vrees ik, eene zware teleurstelling beleefd hebben." «Wanneer hij gezond ware, zou hij bij zijne groote liefde tot haar blind voor hare gebreken zijn en gelukkig met haar worden,'1 meende Isidore. «Wat is een geluk, waarbij men dagelijks aan een geringe inborst concessiën moet doen de nieuwe indeeling is het bevolkings cijfer en niet het cijfer der hoofden van huisgezinnen tot grondslag genomen. Het geschil tusschen Engeland en de Transvaal heelt aanvankelijk een gunsti- gen afloophet uitvoerend Comité in Transvaal heeft n. 1. besloten tot in trekking der proclamatie, waarbij het protectoraat van Montsioa werd afgekon digd. Krüger deed het bericht hiervan aan lord Derby vergezeld gaan van de betuiging, dat hij alleen gehandeld had om bloedvergieten te voorkomen, en tot behoud van den vrede. Het had volstrekt niet in zijne bedoeling gelegen zich den handelsweg toe te eigenen. Hij hoopt integendeel in vriendschappelijke betrek king met de Engelsche regeering te blij ven en met haar samen te werken. Te Quebec heeft buiten tegen het Parlementsgebouw een ontploffing plaats gehad van twee kilogram dynamiet, waar door heel wat schade werd aangericht; persoonlijke ongelukken kwamen er niet bij voor. De politie heeft een premie van 1000 dollars gesteld op het aanbrengen van de daders. te Amersfoort zal, even als in vorige ja ren in deze Octobermaand gehouden worden en dit jaar plaats hebben van den 20sten tot den 25sten dier maand. Zooals bij de journalistiek gebruikelijk is, om bij voorkomende gelegenheden daarvan iets te zeggen, doen we dit ook thans van de kermis. De Amersfoortsche kermis is gewoon lijk van weinig beteekenis, hetgeen ver oorzaakt wordt, door het late jaargetijde, waarin zij gehouden wordt. Storm en regenvlagen en, waar die nog achterwege bleven, vrij sterke vorst soms, maken het en eindelijk zelf verleert, groot en edel te denken?" Isidore kon die woorden der oude dame niet tegenspreken, hoewel zij niet kon inzien, wat thans uit haren ongelukkigen broeder zou worden. Otto was nu bij den rozentempel aange komen, verlegen draaide hij zijn dun kneveltje en stotterde eenige woorden, om naar den welstand van den lijder te informeeren. Viktor staarde, nadat hij den jongen kameraad met zwijgend hoofdknikken had begroet, in zichtbaren gemoedsstrijd voor zich heen. Eindelijk, toen de gast reeds aan vertrek dacht, viel de zieke uit: «Waart gij ooit mijn vriend, Otto, wees dan openhartig: hoe staat het met Stephanie Zijt gij verzekerd van haar liefde? Zult gij naar haar vrijen zijt gij misschien al verloofd?" Hij had ten laatste met angstige verheffing van stem gesproken en vestigde nu zijne groote oogen vorschend op het nietige gezicht des anderen. Otto, aanvankelijk verschrik, had zich nu weder hersteld en zei niet zonder-zelf behagen: «Gij neemt mij te erg in 't verhoor, Strieszen. Vroeger toen gij rnij in galapsprongen voor- gingt bleef ik bescheiden achter, waar heen gij goedgevonden hadt mij te schuiven. Zooveel kaïneraadschap moet rnen hebben, om een ander niet in 't vaarwater te komen. Nu echter is er van u, arme schelm, geen sprake meer, maar meent gij in ernst dat zulk een meisje te huis behoort in de ziekekamer? Be lachelijk! Schik je in 't onveranderlijke, vriend; nu ben ik vooraan en zal, als ik wil winnen." «Als gij wilt?" riep de zieke met zulk een drift en angst, als iemand, die naar een laatste stroohalm grijpt. Wordt vervolgd.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1884 | | pagina 1