Café Chantant Cal „DE TALK.' Shag, Shag, Shag, BRANDSTOFFEN. ADVERTENT1ËN. Café „DE HARMONIE" nette WAFELKRAAM, SOIRÉE VOCALE INSTRUMENTALE, Tableau de Ea Troupe, Woeislai, Eonfleriai en Yrijdai J. J. WOUDENBERG. LOUIS DOBBELMAN, Rotterdam. OPRUIMING Wei I. FÜLBAÜER, MeMen, Stukkolen, P. BOUKAMP, GROOT Dames,- Heeren- en Kinder- paiamïis, B. VAN DIJKHUIZEN, Entrée voor een Heer 49 Cent. Dame 25 „-» beneden FABRIEKSPRIJS. den kermisbezoekers niet aanlokkelijk hier hunne tenten op te slaan. Velen laten haar om die reden onbezocht, en maken liever een begin met hunnen win terslaap. Toch vond telken jare ook hier, zelfs in de aanwezigheid van die enkelen, het Amersfoortsche publiek, waarbij de boerenstand niet te vergeten, aanleiding genoeg tot het kermis houden. Verschillend wordt de kermis hier en elders beoordeeld. Zij heeft hare vóór maar natuurlijk ook hare tegoislanders, al naardat men haar van eene stoffelijke zijde beziet, of wel de eischen der zede lijkheid tot haar recht laat komen. Doen wij dat ook hier en beschouwen we de kermis eerst van eene stoffelijke, daarna van eene zedelijk-godsdienstige zijde. Bij de beschouwing der kermis van eene stoffelijke zijde, hebben we natuur lijk te denken aan geldelijke voordeelen, die zij geeft. De kramers, de kunsten makers, en zij die met spellen de ker mis bezoeken, moeten hier hunne inkoo- pen doen. En daarop wordt zeer zeker door de winkeliers gerekend. Het is dan ook bij velen alleen om die ivinst, dat zij in merg en been voorstanders der kermis zijn, zooais ons dezer dagen nog gebleken is van het Raadslid Recter te Veenendaal, die op de kermis maar graag veel rommel ziet, hoe meer, hoe lie ver. De winst, door velen genoten, is echter niet zoo groot, als het zich laat aanzienwant heeft men tijdens de ker mis meerdere inkomsten, de uitgaven zijn daaraan geëvenredigd of overtreffen die nog, door het aandeel, dat vader en moe der, en de kinderen vooral, aan de ker mis nemen, waarbij de kermisfooien waarom men schier bestormd wordt, vooral niet behooren vergeten te worden. Daar zijn lui, die werkelijk groot voor deel bij de kermis hebben en dat zijn de kroeghouders. Maar dat men de voordee len, voor kroeghouders alleen, niet tót maatstaf nemen kan bij de beoordeeling der vraag: »Is de kermis wenschelijk zal van zelf wel blijken bij de behande ling van ons tweede punt. Vele gemeenteraden, die na rijp be raad, tot de conclusie zijn gekomen, dat de kermis op stoffelijk gebied weinig winst, op zedelijk gebied veel verlies af werpt, hebben pogingen aangewend haar af te schaffen of intekorten. Met hef- ligen tegenstand had men dan meestal te kampen, een tegenstand die niet zel den in den boezem van den Raad zelve zich het eerst openbaarde. We verwijzen alweer naar hetgeen de heer Recter in den Raad te Veenendaal zoo onver bloemd heeft uitgesproken. Mannen a's de heer Recter zijn gelukkig niet bij .hon derden in de gemeenteraden vertegen woordigd, anders zou zeer zeker het oogenblik belangrijk vertraagd worden, waarop de Kermis, die nu een kwijnend bestaan voortsleept, haar natuurlijken dood zal zijn gestorven. Bezien we nu nog even de Kermis van eene zedelijk-godsdienstige zijde. En dan zeggen we, dat het er inderdaad treurig uitziet. Dan vragen we met het oog op de velen, die door eene enkele Kermis zedelijk vermoord zijn geworden: »Wie neemt hier de verantwoordelijkheid vrijwillig op zijne schouderen?" Immers is er geen Kermis, waar ook, of zij geeft ons de grofzinnelijkste too- neelen te aanschouwen Dronkenschap, onzedelijkheid, vecht partijen, vloeken en tieren komen op elke Kermis voor. Menig jongeling en jonge- dochter raakt daar voor altijd verloren; want aan gevangenissen en huizen voor gevallenen geven de Kermissen altijd hare offers. Wie dit alles, wat niet te weerspreken is, bedenkt, en dan toch nog voorstander der Kermis blijft, om de geldelijke voor deelen, die zij biedt is een egoïst van de gevaarlijkste soort. Men behoeft waarlijk geen dweper, geen zwartgallige te wezen, om de Kermis te veroordeelen. De ernstigden- kende mensch, van wat richting hij ook zij, veroordeelt haar. Niet om de kinderen, wier knappe, fatsoenlijke en matige ouders met hen daarheen gaan, om het meisje de mooie kramen te laten zien en den jongen in den mallemolen zijn paard te doen be stijgen, is afschaffing der Kermis noodig, maar voor de ouderen, die zichzelven niet kunnende beheerschen, vrijwillig zich in den gapenden afgrond werpen. De oude Grieken wisten reeds, wat Paulus, de groote Apostel, later op den Areopagus herhaalde: »De mensch is van Gods geslacht!" Wij zouden geneigd zjjn, op de drukste kermisdagen ten minste zeker, achter des Apostels uitspraak een groot vraagtëekc te zetten. Er is, dit is onze stellige meening, voor het voortbestaan der kermis geen enkel houdbaar argument aan te voeren. Door haar ten doode op te schrijven zal men velen van den zedelijken dood redden; want de prikkel tot zondigen is h\er althans weggenomen. Lezer, wat dunkt U .1 Buitenlandsch Overzicht. Latere berichten. Te Birmingham, bij gelegenheid eener Conservatieve demonstratie waarbij North- cote en Charchill het woord wilden voeren, hebben ongeregeldheden plaats gehad doordien de liberalen de vergaderzaal binnendrongen en de aanwezigen nood zaakten uiteen te gaan. Iets dergelijks had in Pruisen plaats, te Brandenburg waar de sociaal-democraten een verga dering van nationaal-liberalen in de wie len reden. In het Belgische dorp Senzeilles, pro vincie Namen, hebben de liberalen opge speeld toen de clericale gemeenteraad een openbare meisjesschool ophief. De raads leden kregen een pak slaag van de ver woede volksmenigte, die vervolgens de pastorie plunderde. Uit Soedan wordt gemeld dat de Mahdi twee hroote legers heeft afgezonden om Dongola aan te vallen. Amersfoort 15 October 1884. BERICHT. Het vereerend te kennen gegeven ver langen van velen onzer abonné's Om onze courant in plaats van tweemaal, drie maal per week uit te geven, zullen we in ernstige overweging nemen. Redactie Uitgever. De Directeur van het Postkantoor te Amersfoort maakt bekend, dat van af 15 Oct. de laatste buslichtingen voor de verzendingen per Centraal- en Ooster spoorwegen geschieden als volgt: CENTRAAL-SPOORWEG. Richting Utrecht ten 7-56 's morg., 10.35 's morg., 1.25 's av., 2.16 's av. 7 37 's av. en 8.20 's av. Richting naar Kampen. ten 8.28 's morg., 11.25 's morg., 12.50 's av. 5.30 's av., en 8.52 's av. OOSTER-SPOORWEG. Richting naar Zutphen. ten 8.24 's morg., 12.50 's av., 6.6 's av. en 8.50 's av. Richting naar Amsterdam ten 7.56 'smorg. 9.3 's morg., 11.35 's av., 5.25 's av. en 8.20 's av. De lichting der ijzeren brievenbus aan de St. Jansstraat geschiedt ten 6. 's morg., 9.30 's morg. 12.35 's av. 4.45 's av. (alleen op werkdagen) en 8.'s av. De dienstregelingen zullen spoedig ver krijgbaar zijn. De Directeur voornoemd, C. SMITT. 13 Oct. 1884. Onder leiding van haren Leeraar, Ds. J. J. de Visser, hield de Christelijk-Gere- lormeerde Gemeente alhier, gisteravond te zes uren, eene godsdienstoefening, ter herdenking aan de afscheiding door een deel der Hervormde Kerk, voor nu 50 jaren geleden. »God heeft bij ons wat groots gedaan!" was de beginregel, van het 2e vers uit Psalm 126, dat door de Gemeente het eerst werd aangeheven. In zijn voorafspraak schetste Spreker het ontstaan der Christelijke gemeente en kwam zob trapswijze tot de Her vormde Ker£ waarin de dwalingen ont staan waren, waaruit de scheiding in 1834 haren oorsprong nam. »Tot hiertoe heeft de Heer ons ge holpen." Met deze woorden, uit I Sam: VII, lot grondslag van zijne verdere rede, die de geachte Spreker in drie deelen verdeelde, besprak hij het feit der af scheiding, dat heden 50 jaren geleden, ook op een Dinsdag, misschien op hetzelfde uor, te Ulrum in Groningen, plaats had. Hierbij ging Z.Eerw. echter eerst eenige stappen terug op den geschiedkundig- kerkelijken weg en bepaalde zich tot den greep door Koning Willem II gedaan in de rechten van Christus Kerk, door zelf eene Synode samen te stellen en Syno dale besluiten te maken, die met opzet dubbelzinnig gesteld waren, waardoor, als straffen Gods, de dwalingen en de afval in de Herv. Kerk ontstaan zijn. Eene collectie had plaats ten behoeve der Theologische school te Kampen. Jammer voor den Spreker ook, dat de Gemeente, waarschijnlijk door het on gunstige weder, niet in grooten getale was opgekomen. De Cipier van het Huis van Bewaring alhier, heeft eervol ontslag aangevraagd tegen 1 Januari e. k. Naar wij uit goede bron vernemen heeft de Heer W. A. Croockewit zijne benoeming tot lid van den Gemeenteraad alhier, aangenomen. De heeren Van Rhijn en Co., aanne mers der spoorweglijn Amersrfoort Nijmegen (tot Rhenen) hebben dezer dagen het werk gestaakt, hunne werk lieden afgedankt en zijn naar hunne woon plaatsen vertrokken. Dit moet in verband staan met twee onwillige eigenaren te Leusbroek, die den aangeboden prijs voor de onteigening niet hebben willen aannemen. Velen, wien het nog heugt, dat voor enkele jaren de heer Pinder met zijne Amerikaansche circus onze stad bezocht en in een ommezien het geheele Hofplein in bezit nam, zullen met genoegen ver nemen, dat deze heer van Burgemeester^ en Wethouders alhier, vergunning heeft gekregen, op 31 October a. s. op nieuw den Hof in bezit te nemen en voorstel lingen te geven. De Dames J. van Goor, L. C. W. Meijners en S. S. Hoogewerff alhier, ver kregen bij de najaarsexamens te Utrecht acte als onderwijzeres. Bij het te Utrecht gehouden examen voor Onderwijs zijn van hier nog geslaagd, behalve zij, die reeds Zaterdag zijn ver meld, de volgende heeren: J. E. Arendse en L. Stol, terwijl nog acte verkregen de heeren J. Groeneveld van Bunschoten en D. Smit van Leusden. De leeraren der Amersfoortsche Nor maalschool hebben wel aanleiding om trotsch te wezen, daar hunne candidaten dit jaar zoo uitstekend zijn geslaagd. Door de Arrond. Rechtbank te Utrecht is J. de G. alhier van diefstal, waarvoor hij was aangeklaagd, vrijgesproken. G. W. en E. H. mede te Amersfoort woonachtig, beklaagd van mishandeling, zijn beiden gestraft met eene boete van f3. Terwijl G. v. L. huisvrouw van C. v. D. en H. v. L. voor diefstal terechtstonden. G. v. L. kreeg 3 maanden celstraf; maar H. v. L. is van diefstal vrijgesproken. Tijdens de kermis zal het Amsterdanr- sche Tooneelgezelschap, onder Directie van den heer van Lier, in Amicitia eene voorstelling gevenwaarbij de hoofdrollen zullen worden vervuld door mevr. Frenkel- Bouwmeester en van Kuijk. De stadsboekerij, die onlangs vermeer derd werd met Gachard's Correspondance de Philippe II, is dezer dagen in 't bezit gekomen van de zes deelen Correspondance de Guillaume le Taciturne door denzelfden geleerden schrijver. Bevallen van een ZOON, M. E. REIJNDERSCalkoen. Amersfoort, 10 October 1884. V* Voorspoedig bevallen van een ZOON, J. J. BLOMDoets. Amersfoort, 13 Oct. 1884. Van Maandag SO Oct. tot Zater dag 25 October zullen in het in de KROMMESTRAAT, plaats hebben, door een uitstekend CA FÉ CHANTANT GEZELSCHAP, bestaan de uit 2 heeren en 2 dames bene vens een komiek. Entrée voor een Heer en Dame f 0,40 Voor een Heer alleen 0,25 de van ouds bekende Wafelbakker van Amersfoort, is gearriveerd, en is geplaatst met zijn even als vorige jaren op den Xlof over de Ha versteeg. Hy bakt zooals be kend is beste WAFEIiEiV. Zijn goede naam maakt tevens alle verdere aanbeveling overbodig. NB. Gelieve wel opteletten, dat mijne gerenommeerde Wafelen kenbaar zijn aan de letters P. B. Van af Dinsdag 21 Oct. tot en met Zaterdag 26 Oct. alle avonden ten 7 ure. en te geven door het gunstig bekende Café- Concert en Operettengezelschap onder Directie en met medewerking van den beroemden Hollandschen Karakter-Komiek J. D'OLI VEI RA. Mejuff. HENRIETTE, Holl. Soubrette Duettiste. Fraulein MARIE, Duitsche Soubrette. Mejuff. LOUISE, Holl. Soubrette. Madem. ELISA, Chanteusse de genre. Mejuff. d'OLIVEIRA, Pianiste. Mr. MINIST, Chef d'Orchestre. Mr. J. d'OLIVEIRA, Regiseur. WA AFLOOP Alom verkrijgbaar, in Pakjes van 5 en 10 cents, de geurige, lichte Shag Tabak, merk shollandia", van Een proef met deze Shag genomen, zal II.H. Rookers overtuigen dat het het goedkoopste en beste is, wat in dit genre aangeboden wordt. VAN EENE PARTIJ Zijdeu, half Zijdeu, Senella etc. LANGESTRAAT F. 33. Repareeren en Overtrekken wordt met spoed verricht. De ondergeteekende maakt zijnen ge- achten stadgenooten bekend dat hij ruim voorzien is van Prima kwaliteit geklopte en ongeklopte COAKS, korte en lange TIIBVEW voor civiele prijzen, alsook beukenblokjes en Briquetteu. KROMMESTRAAT No. 247.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1884 | | pagina 2