NIEUWE I, MES, HAMERSVELD, HOEVELAKEN, HOOGLAND, LEUSDEN, SOESÏ, VUURSCHE, SCHERPENZEEL EN WOUDENBERG EN ADVERTENTIEBLAD VOOR No. 95. Woensdag 26 November 1884. Dertiende Jaargang. UitgeverA. M. Slothouwer, r o,4o. 0,05 Buitenlandscli Overzicht. Staten-G-eneraal. Abonnementsprijs voor Amersfoort per 3 maanden f 1, Franco door het geheele Rijkt 1,10. Afzonderlijke nummers3 Cent. Dit Blad verschijnt des IVocnsrfajs en des Zaterdags. te Amersfoort. Aivertentiën van 16 regels Iedere regel meer Voor het BuitenlandO 07 Reclames per regel 0 20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte Advertentie» kunnen ingezon den worden tot uiterlijk 's mor gens 10 uur des Woensdags en Zaterdags. Eene viermaal geplaatste ad vertentie wordt sleckts driemaal in rekening gebracht. Wel komen er de laatste aclit dagen tal van overwinningsberichten uit China, tnaar zij zijn weinig, of liever in het ge heel niet te vertrouwen. Zoo zou Cour bet geseind hebben, dat 400 zijner man schappen de werken der Chineezen op den weg van Kelung naar Tarrisé ver nielden; Brière de l'Isle seinde uit Hanoi, dat de Fransche kanonneerbooten door de Chineezen bij Duoc overrompeld wer den, maar met goeden uitslag u-... Franschen werden verdedigder vielen twee dooden en drie man werden ge kwetst. De strijd eindigde met de neder laag van den vijand. Volgens denzelfden berichtgever is de vallei van Longhan door den vijand ontruimd, en werd er ook op andere punten van de grenzen niets waargenomenverder veroverde Duchesne drie versterkte dorpen, vol le vensmiddelen, op den vijand, en zouden zoowel de zwartvlaggen, als de Chinee zen in vollen aftocht zijn. De Times spreekt al dit fraais vierkant tegen; «alles moet eigenlijk eerst nog beginnen, zegt het blad, want groote afdeelingen Chi- neesche troepen rukken in verschillende richtingen op en naderen de Franschen. De meeste berichten betreffende overwin ningen door de Franschen op Formosa behaald, zijn verzinsels, en die van hun overwinningen in Tongkin overdreven. Dezer dagen zijn de Chineezen op For mosa en in Tongkin aanvallenderwijs te werk gegaan." Nu, dat de Franschen overdrijven is in deze weer duidelijk ge bleken uit het geval met de Fermo. Dat heette een Chineesche kanonneerboot te zijn, door Courbet veroverd; en nu blijkt het, dat het eenvoudig een tolkantoor stoombootje geweest is, dat dienst deed bij de posterij, en met Europeanen be mand was. De kapitein heeft dan ook met nadruk geprotesteerd, maar Courbet is zoo in zijn schik met deze buit, dat hij ze niet wil laten schieten. Over de bemiddeling wordt met Enge land nog steeds onderhandeld. Dat het al vreemd loopen kan in de wereld ziet men bij markies Tseng; eerst drong de Fransche regeering e^op aan, dat hij uit Parijs zou worden teruggeroepen, en nu onderhandelt hij met Granville over de vredesvoorwaarden. Dat Engeland in deze aangelegenheid als bemiddelende vredes engel zou optreden, scheen voor korten tijd nog zeer onwaarschijnlijk, en ook nu is het hiermede niet geheel in den haak. Wel vindt het in zijn handelsbe langen aanleiding genoeg, om bemidde lend tusschenbeiden te komen, maar het schijnt dat het twee vliegen in één klap wenscht te vangen, en dat bij de onder handelingen over China ook onderhande lingen over Egypte komen. Welke die zjjn, is natuurlijk niet te zeggen, maar men heeft reden, om te vermoeden, dat de twee naburen Europa buiten willen sluiten en samen dat zaakje opknappen. Daar Engeland, wat China betreft, de gevende partij is, kon het wat Egypte betreft, de nemende partij worden," zoo dat Frankrijk in Egypte verliest, wat bet in China wint. Het is niet onmogelijk, dat onder zulke omstandigheden de Egyp tische quaestie den gang der onderhan delingen meer vertraagt, dan de door Ferry geeisclite schadeloosstelling en waarborg. Er is in Frankrijk een sterke partij, die de vervreemding van Engeland steeds met leede oogen heeft aangezien, en tot vele offers bereid zou zijn, als zij daardoor de goede verstandhouding tus- schen de beide landen kon herstellen. Deze partij, wier vertegenwoordigers tot de republikeinsche fractie behooren, heeft bovendien het grootste belang bij een daar deze bij tie aahstaan3e' ~vefkiëziVï- gen een geducht wapen zou zijn in de hand harer tegenpartij. De Belgische radicale Réforme be toogt de noodzakelijkheid, dat het open baar onderwijs niet langer aan de wis selende meerderheden in de Kamers mag blootgesteld blijven, en de grondslagen, waarop de regeling gevestigd moet zijn, in de grondwet worden bepaald. «Den clericalen te beletten, ter vernietiging van het openbaar onderwijs, langer mis bruik te maken van eene macht, die hun ontglipt ziedaar het werk van heden de wet van 1879 weer invoeren en ver beteren, den leerplicht en de werkuren in de fabrieken enz. bij de wet regelen ziedaar het werk van morgen. Art. 117 der constitutie herzien en er een nieuwe bepaling voor in de plaats stellen, waardoor de grondslagen van het open baar onderwijs buiten den kring der be voegdheden van den gewonen wetgever gebracht worden ziedaar het werk eener naderende toakomst." De Indépen- dance waardeert de bedoeling, het open baar onderwijs tegen parlementaire nuk ken te beveiligen, „maar zegt zij, vergeet niet, dat wij in de meerderheid zijn in het parlement, wel ten onrechte, maar 't is niettemin een feit. En verlies niet uit het oog, dat men ook ter rechterzijde wel neiging zou kunnen gevoelen, om de organisatie van het onderwijs aan de be voegdheid van den gewonen wetgever te onttrekken en in een nieuw grondswets- artikel te versteenen. Niet de schoölre- geling, welke de liberale partij gemaakt heeft en herstellen wil, maar het huichel achtige stelsel der wetJacobs en mis schien nog wel iets verderfelijkers. Laten wij onze tegenstanders verslaan, maar hem niet in verzoeking brengen. En in plaats van te droomen tan de onzekere onafzetbaarheid der openbare onderwij zers, moeten wij op onze hoede zijn tegen de dringende onafzetbaarheid der petits- frères." De Duitsche regeering is voornemens in het geheele rijk werkbureaux op te richten. De minister van koophandel heeft het hoofdbestuur van het verbond van Duitsche industriëelen uitgenoodigd, dienaangaande advies uit te brengen. In zijn aanschrijving zegt hij, dat het denkbeeld is aangegeven door belang hebbenden in verschillende takken van nijverheid. Men verlangde eene officiëele regeling, waardoor werkgevers altijd zou den kunnen weten, waar zij de noodige werklieden kunnen verkrijgen, en de werklieden zouden kunnen vernemen, waar zij arbeid kunnen vinden. Cleveland heeft aan de Amerikaansche pers een schrijven doen toekomen, waarin hij aan de negers der zuidelijke staten verklaart, dat zijn bestuur hen in al hunne rechten zal beschermen. De vrees, die de overwinning der democraten in het zuiden had doen rijzen, blijkt dus ongegrond te zijn. De sociale hervorming der zui delijke staten schijnt bij de regeering steun te vinden. De Madridsche studenten hebben den nieuwen Rector Magnificus uitgefloten en de Universiteit is deswege gesloten. Ntffl ctlidpnloti manifojifn. hen. Bij eene dergelijke gelegenheid hebben 200 jongelui de wijk genomen in het ge bouw der club, waarvan Moret Y-Pren- dergast President is. Deze heeft geweigerd hen aan de politie over te leveren, hoewel zij het eischte. Een vijftal bladen, die zich in een, der Regeering onaangenamen geest over de manifestatie hadden uitge laten, zullen vervolgd worden. Te Toledo neemt de cholera toe. Er zal een gezondheids-eordon worden ge trokken. De leerlingen der militaire academie zijn met vacantie naar huis ge zonden. Daily News verneemt uit Dongola, dat Gordon een Krupp-kanon op den vijand heeft veroverd, en dat 500 Arabieren naar dien generaal zijn overgeloopen. De Mahdi bevindt zich 100 mijlen bezuiden Khar toem. Uit Soeakim wordt aan hetzelfde blad geseind, dat 5000 Arabieren bij Hamdoeb liggen, om den Engelschen het voorttrekken in het binnenland te belet ten. De vijand, die onder de rechtstreek- sche bevelen van den Mahdi handelt, heelt Berber andermaal bezet. Een en andermaal heeft de Tweede Kamer, onder Presidium van den heer Mackay, reeds zitting gehouden. Eerst ter installatie van den heer Mackay als Voorzitter, door den tijdelijken Voorzitter Wybenga. De rede, door laatstgenoemden hierbij gehouden getuigde, van kwalijk verhor- gen spijt over de nederlaag der Liberalen en gaf aanleiding tot weinigpassende uit roepen door de rechterzijde. Waardiger was de heer Mackay in zijn toespraak. Deze betaalde niet met gelijke munt; maar vond het ongepast van deze plaats de weinig hoffelijke woorden van den tijdelijken Voorzitter te beantwoor den. Hij bepaalde er zich alleen toe, in welgekozen bewoordingen te bedanken, voor de onderscheiding en het bewijs van vertrouwen, hein geschonke en deed een ernstig beroep op de medewerking der leden. Met de hoop op 's Heeren zegen aanvaardde hij daarna het voorzitter schap. Drie nieuwe wetsontwerpen werden door den Voorzitter ter tafel gebracht: a. tot wijziging van het wetboek van strafvordering en tot uitvoering der artt, 3839 van 't wetboek van straf recht. b. tot vaststelling der beginselen van 't gevangeniswezen c. tot wijziging van het strafwetboek en tot invoering van dat wetboek. d. de Commissie voor de petitiën. Vervolgens werd nog de rooster van aftreding opgemaakt, die tot resultaat had, dat in 1886 zullen aftreden 21 liberalen en 22 anti-liberalen en in 1888 eveneens 21 liberalen en 22 anti-libe ralen. Het Concept-adres van antwoord op de troonrede is ter tafel gebracht en de beraadslagingen hierover zijn bereids aan gevangen. Bij de voormiddag-godsdienstoetening werd Zondag door Ds. Graswinckel be kend gemaakt, dat de eerste wintercol- lecte, ten behoeve der Protestantsche armen alhier, heeft opgebracht de zeer aanzienlijke som van 948,60 gulden. Wij waren verblijd over dat bedrag, omdat vooral in den winter de behoeften der armen vele zijn. Mocht een tweede wintercollecte een zelfde, of soms nog hooger bedrag hebben, dan zullen de Diakenen niet, zooals gewoonlijk hun werk al zuchtende behoeven te doen. Aangezien we tot hiertoe nog geen streng winterweder hadden, is de vraag niet misplaatst wat tot die buitengewone milddadigheid der ingezetenen aanleiding gaf. Zeker hebben de gevers wel het oog gehad op de honderden, die ook hij ons zonder werk, en daardoor zonder brood zijn. Toch dient te worden opge merkt, dat de werkeloozen niet in de eerste plaats door deze collecte gebaat worden. Daarvoor dienen andere midde len te worden aangewend. Het is daarom te hopen, dat de pogingen, die in ver- eeniging met anderen, op het initiatief van onzen wakkeren Burgemeester, zullen worden beproefd, om werk te verschaffen, door de burgerij krachtdadig zullen wor den gesteund. De heer D. A. van Haselen, Candidaat alhier, als predikant beroepen naar Cil- laarshoek, heeft ook toezegging van be roep ontvangen naar Holysloot en Over langbroek. Zondag 30 November wordt de dienst in de Remonstrantsche kerk waargenomen door Ds. J. HERMAN DE RIDDER van Doesborgh. De Commissie tot werkverschaffing alhier bestaat, naar ons wordt meegedeeld, uit de heeren 1. Jhr, Mr. T. A. J. van Asch van Wijck. 2. L. E. Visser. 3. J. P. G. Kok. 4. B. W. van Burgsteeden. 5. E. L. H. van Lanschot Hubreclit. 6. G. C. Hoogewerff. 7. J. Zandijk Jr.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1884 | | pagina 1