een Gouden Dames-Horloge. Hoor twee Commensaals, ZwaarEsschen-, Elzen-, en ander Offlciëele Publieatien. VERLOREN: HAKHOUT, Heller's speelwerken. ADVERTENTIËN. o VERKOOPEN: School- en Kerknieuws. RECLAME. 23 perceelen De ongeregeldheden der Spaansche stu denten beginner een ernstig karakter aan te nemen, van Madrid verspreiden zij zich zelfs tot de universiteiten in de provin ciën uit. De Koning heeft een onderzoek gelast, en tevens de voorgenomen ver gadering van het hoofdbestuur der univer siteit verboden. Liberale en conservatieve professoren volharden in hun voornemen, om een beroep te doen op de rechtban ken, indien het Ministerie hunne petitie afwijst. De studenten, zelfs geloovige Katholieken, weigeren de colleges van de professoren bij te wonen, die door minister Pidal en de clericalen aange spoord zijn tot het doen van contra-mani festaties. Zondag zou te Parijs een manifestatie van werklieden zonder werk plaats gehad hebben, maar het gemeentebestuur had duidelijk laten zien, dat het met deze aardigheid niets ingenomen was. Er is dan ook niet van gekomen, evenmin als van eenige andere meetings van denzelf den aard, die de vorige week zouden heb ben plaats gehad. Volledigheidshalve deelen wij nog mede, dat volgens het gerucht Gordon zich an dermaal in het bezit van Berber heeft gesteld, en dat Soeakin door de opstan delingen wordt gebombardeerd, ook zou er een onbeslist gebleven veldslag tegen den Mahdi geleverd zijn. De BURGEMEESTER van AMERS FOORT, Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente, dat de door den provin cialen Inspecteur van 's rijks directe be lastingen in Noord-Holland en Utrecht executoor verklaarde kohieren No. 4 en 5 van de personeele belasting en van het patentrecht, over het tweede kwartaal van het dienstjaar 1884/85, aan den Ont vanger van 's rijks directe belastingen alhier zijn ter hand gesteld, aan wien ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruike lijke plaatsen aangeplakt te Amersfoort, den 29. November 1884. De Burgemeester voornoemd, T. A. J. VAN ASCII VAN WIJCIC. De BÜRGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT, doen te weten, dat uithoofde van het Kerstfeest de wekelijksche markt niet op Vrijdag den 26. December aanstaande, maar op Woensdag tevoren zal gehouden worden. Amersfoort, den 2. December 1884. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. De Secretaris, VV. L. SCHELT US. Amersfoort 3 December 1884. Als Vrijdagavond de lichten zijn ont stoken en de winkels versierd is het St. Nicolaasavond. In menig gezin is dan de stemming allerprettigst en de gezelligheid grooter dan anders. En geen wonder; want St. Nicolaas is daar en heeft voor elk wat wils. Hoop en verwachting staan te lezen op duizenden blijde kindergezichtjes; ja ook de grooteren en ouden van dagen hebben nog eene stille hoop, dat ook voor hen de zak van den goeden Sint nog iets bevatten zal. Alles is dien avond druk in de weer. Ieder beijvert zich, om de duizenden pak ken en pakjes, met de grootst mogelijke geheimzinnigheid den adressanten in de handen te futselen. Van Gend en Loos heeft het mede over druk en de wagens met postpaketten zuch ten onder den last, dien zij hebben te torschen. 't Is een eerbiedwaardige ouderdom, dien het St. Nicolaasfeest reeds bereikt heeft. Het dagteekent van den stond, waarop de menschlievende Bisschop een beurs, gevuld met goud, door het venster eens verarmden Edelmans wierp, welke beurs terecht kwam in den schoen zijner huw bare dochters. Oud ja is dat feest; maar niet verouderd. En 't is volstrekt geen te gewaagden greep in de toekomst, als we voorspellen, dat dit feest blijft! Blijven zal het, om dat menschlievendheid er aan ten grond slag ligt en omdat in den regel kinde ren er de helden van zijn. 't Is verder een feest voor ieder, 't Is voor oud en jong, arm en rijk, groot en klein. Menschlievendheid ligt aan dit feest ten grondslag. In hoe menig gezin van den rijke wordt de feestvreugde eerst recht genoten, als men vooraf zijn ver armden natuurgenoot bedacht heeft, 'tls te hopen, dat onze rijkbedeelde stad- genooten zich ook op dit St Nicolaasfeest een tochtje naar de straten en stegen van onze achterbuurten zullen getroos ten, om menige kinderhand der armen te vullen. Die vaders en moeders hebben dezelf de behoefte, denzelfden drang des har ten als de rijken, om hunne kinderen met eene St. Nicolaasgave gelukkig te maken. En omdat zij niet kunnen, is hunne blijdschap te grooter, als zij door anderen daartoe in de gelegenheid wor den gesteld. In de plaats van den heer J. van Asperen, die ons gaat verlaten, is tot Stationchef alhier benoemd de heer J. H. Bosch, thans Souschef aan hetzelfde Station. J. M., die te Utrecht woont, doch zich te Amersfoort aan mishandelingen schul dig maakte, is door de rechtbank tot 3 boete veroordeeld. De heer C. T. van Beek heeft zijn lid maatschap van de Kamer van Koophandel en fabrieken aangenomen, en wel in de plaats van den heer J. F. Lagerweij, waarvan de tijd van aftreding het jaar 1888 is. De heer Montijn, die om ziekte, het postkantoor te Amersfoort als beambte tijdelijk verliet, is vervangen door den Surnumerair van Amerongen, den heer C, J. Janssen. Tot onderchef aan het spoorwegstation alhier, is, in de plaats van den heer J. H. Bosch, benoemd de heer Strickers van Harderwijk. Een der knechts van den heer W. Muijs, schrijnwerker alhier, had het ongeluk de vorige week een been te breken. Zondagavond is tusschen Amersfoort en Baam een goederentrein ontspoord. Ongelukken zijn niet voorgevallen, doch de reizigers der volgende personentreinen waren verplicht op die plek over te stap pen, hetgeen eenige vertraging in de aankomst dier treinen heeft veroorzaakt. De krijgsraad te Kota-Radja sprak op 20 October 1884 vonnis uit, in zake de reclame van den Kapitein kwartiermees ter Th. Kleij over eene dien officier dooi den Commandant van het Leger opge legde straf van Veertien dagen streng arrest, om redenzich in ge schrifte op hoogst oneerbiedige wijze te beklagen over handelingen van den Hoofd intendant der militaire administratie. De krijgsraad verklaarde den Kapitein Kleij gegrond in zijne reclame, roijeerde de opgelegde straf en ontsloeg onmidde- lijk dien Kapitein uit zijn arrest, waarin hij zeven maanden lang had door gebracht. Toevallig was het juist ook op 20 Oc tober, nu twee jaren geleden, (1882) dat de 2e Kamer der Staten-Generaal dien zelfden officier in 't gelijk stelde in de welbekende zaak Kleij. Op nieuw dus is Kleij overwinnaar in zijn' strijd voor recht en billijkheid. 317de STAATS-EOTERIJ. EERSTE KLASSE. Trekking van 1 en 2 December, (1600 loten.) 1 Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen Prijs van f 30000 No. 13082. Prijs van f 3000 No. 13068. Prijzen van f 30 441, 449, 450,484,509, 582,2136,2142, 2172, 2221, 2274, 2280, 2341, 2368, 2375, 2384, 2436, 2437, 2455, 2459, 2481, 4603, 4634, 4665, 4666, 4703, 4743, 4744, 4799, 4804, 4806, 4829, 4874, 4884, 5060, 5063, 5077, 5097, 5921. 5925, 5950, 5966, 6745, 6785, 6858, 13023,13Ó63,13080,13104,13124, ■13130, 13133, 13440, 13483, 13494, 13496, 13506, 13524, 13536, 13538, 13561, 13562, 13564, 13568. 13606, •13651, 13675, 13708, 13729, 13734, 13773, en 13774. Te zamen 74 prijzen Onze stadgenoote, Mejuffrouw II. van Goor, is benoemd tot Onderwijzeres te Ede. Baai-n De Schilder Josselin de Jong alhier heeft van H. M. de Keizerin van Oostenrijk de vereerende opdracht ont vangen twee portretten te schilderen, naar de origineele stukken, die zich op Soestdijk bevinden. De Jong ontving van onzen Koning daartoe verlof. II. B. alhier wonende is, beklaagd van moedwillige mishandeling, veroor deeld tot 8 gulden boete. eene ml aal De nieuw gebouwde stoom-sajelfabriek van den heer D. van Woudenberg is reeds in werking getre den, en kunnen fabrikanten ook daar terecht om hunne wol te doen bewerken. Met het begin des jaars zijn de eerste grondslagen dezer fabriek gelegd, en nu staat zij daar reeds zoo goed als geheel gereed, opgetrokken onder het opzicht van den heer S. C. Swaninck, wien een woord van lof toekomt voor de uitnemen de wijze, waarop hij zich heeft gekweten, om het gebouw soliede te voltooien en een keurig net aanzien te geven. Ook deze fabriek zal weder aan vele handen werk kunnen verschaffen. Iemand in onze gemeente, die onbekend wenscht te blijven, schonk aan de Diaconie 500 gulden, aan het oude mannen- en vrouwenhuis f500 en aan de Hervormde Kerk insgelijks 500 gulden Dat goede voorbeeld vinde navolging. Eenige ingezetenen alhier zijn voornemens zich tot de regeering te wenden met het verzoek de spoorlijn Amersfoort—Nijmegen zoo spoedig moge lijk in exploitatie te brengen. Vimrsclie. Naar deze gemeente is tot Predikant bij de Herv. Gemeente beroepen Ds. J. van der Meulen, van Hedel. Woudenberg. C. v. d. W., die voor de rechtbank beschuldigd werd van laster, is daarvan vrijgesproken. Voor de Utrechtsche Zendingsvereeni- ging is van 15 October tot 15 November aan giften, Contributiën, enz. ontvangen de som van 700. Beroepen naar Eist bij Amerongen Ds. J. F. van Dijk, te Lienden. Naar Otterloo Ds. G. Vlug te Nijkerk. De heer M. A. Rouwenhorst, Candidaat te Harderwijk, heeft het beroep naar Waarde aangenomen. Ds. G. H. van Kasteel te Kollum, heeft bedankt voor het beroep naar Harderwijk. Te Harderwijk is tot Onderwijzer be noemd de heer H. ter Beek, van Am sterdam. Het hoofd der Weezeninrichting te Neeibosch ontving deze week eene gift van ƒ1000, voor genoemd gesticht. Ds. G. J. de Hoest hield Zondagavond voor eene zeer talrijke schare te Barne- veld zijne afscheidsrede, naar aaleiding van openb. 21 vs. 6. Aan het einde der godsdienstoefening zong men den man, dien men met groot leedwezen ziet ver trekken, staande het 4e vers van Psalm 121 toe. De laatste lijst der 6e jaarcollecte voor de Scholen met den Bijbel wijst een totaalbedrag aan van ƒ120420,195. liet gebruik van paardevleesch neemt in Amsterdam verbazend toe. Op verschillende punten zijn nieuwe slachte- üijen opgericht. Er zijn slachthuizen, al waar gemiddeld 8 paarden per week ge slacht worden. Het vroegere vooroordeel tegen paardevleesch blijkt dus wel hoe langer hoe meer te verdwijnen. In drie suikerfabrieken te Ber gen op Zoom zijn tegen half December de werkzaamheden geëindigd, waardoor honderden mannen en vi ouwen buiten werk geraken. Als getuige verscheen verleden week voor de Arrondisseinents-Rechtbank te Utrecht M. van den Akker, wien voor eenige jaren op ^het fort Honswijk de beide armen werden afgeschoten; be doelde persoon moest zijn naam zetten en deed dat met een voorbeeldelooze be hendigheid door de pen in de mond te nemen. BINNENLAND. Naar aanleiding van een schrijven van den Voorzitter der Tweede Kamer, heeft de Regeering besloten kredietwet- ten in te dienen. Door den uitslag der verkiezingen, te Gorinchem en te Almeloo, is de stand der partijen in de Tweede Kamer thans 44 anti-liberalen en 42 liberalen. Bij de Tweede Kamer is ingeko men een verzoekschrift van A. G. A. van den Bergh, te Amsterdam, tot werkver schaffing aan den werkman doof groote vermindering van leger en vloot, of eene geheel andere, meer doelmatige en vruchtdragende inrichting van het leger en der droogmaking van de Zuiderzee. Reeds sedert eenige jaren waren wij in de gelegenheid met een woord van lot te gewagen van de voortreffelijke eigenschappen der Speel werken uit de fabriek van den heer J. H. Heller te Bern in Zwitserland. Niet alleen op grond, dat Heller's Speelwerken op bijna alle tentoon stellingen werden bekroond (Melbourne 1881, Ziirich 1883, de eerste prijs, dit jaar te Nizza en Krems de gouden medaillevestigen wij de aandacht onzer lezers op dit fabrikaat, maar wij zijn overtuigd, dat bij de a. s. St. Nicolaas- en Kerstfeesten, op het gebied der kunst geen beter en passender geschenk te vinden is dan een Speelwerk van Heller, want daar, waar artikelen van waarde of nuttige voorwerpen niet kunnen dienen, komt eeri Speeldoos juist van pas. Ja rnen mag wel zeggen, dat er zeker niemand te vinden is, wien men door een dergelijk ge-' schenk niet de meeste vreugde verschaft. Is er betere troosteres in onaangename oogenblikkenz^ dan de muziek'? Hoevele honderden menschen, door ziekte aan hunne kamer gebonden, moeten zich dit genot ontzeggen, daarbij komen nog zij, die zelve geen instrument spelen en door hun beroep, of door te verren afstand van een stad verhinderd worden concerten en soirees bij te wonen en dus mede van dit genot verstoken zijn. Hen allen, alsmede H.H. geestelijken, kunnen wij niet genoeg raden zich een Heller's Speel werk aan te schaffen, te meer daar de fabrikant het repertori van elk tot zelfs het kleinste werk met zeldzamen smaak weet te regelen, waardoor hij steeds het beste en nieuwste op h :t gebied der muziekliteratuur uit Opera's, Operetten, dansmuziek, volksliederen enz. bekend maakt. Ten slotte mogen wij niet vergeten .de aan dacht van Restaurateurs en Hotelhouders op deze Speelwerken te vestigen, daar het uit honderden dankbetuigingen bewezen is, dat dergelijke in richtingen door het aanschaffen van een mu ziekwerk van Heller, het aantal hunner bezoe kers zagen verdubbelen, waardoor de kosten van aanschaffing zeer spoedig werden terug verkre gen. Betaling in termijnen wordt toegestaan). In deze maand worden weder 100 der schoon ste werken tot een bedrag van '10.000 gulden, als premiën onder de koopers zelfs die van het kleinste speeldoosje) verloot; iedereen die een werk van minstens ƒ12.50 bestelt ontvangt eene bon, Geïllustreerde prijscouranten, waarin verschillende nummers voorkomen, worden op verlangen gaarne gratis en franco toegezonden. Men lette erop, dat elk werk den naam van den fabrikant JH. Heller) moet behelzen, daar zeer veel namaak, als afkomstig uit zijn fabriek, wordt verkocht. Terug te bezorgen aan het Bureau dezer Courant. bestaat GOEDE GELEGENHEID, bij 'nette burgerlieden, met VRIJE SEAAP- en ZITKAMER, tegen matigen prijs. Adres onder Lett. H, aan het bureau dezer Courant. De Deurwaarder PRINS te AMERSFOORT, zal op 16 Dec. 1884, 's voormiddags 11 uur, ten huize van den kastelein VAN RUITENBEEK te Kamersveld, op de hofstede KLEIN KRAKHORST er aan DE LINIE onder LEUSDEN. Breeder bij biljetten.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1884 | | pagina 2