Offlciëele Publicatien. School- en Kerknieuws. INGEZONDEN. van de zaak was, dat er besloten werd het ontwerp in handen te stellen van eene commissie van 21 leden. Ook bij het weder indienen van Windthorst's voorstel tot intrekking der Meiwet, betreffende verbanning van gees telijken, wegens onbevoegd uitoefenen der ambtsbediening, vond de Rijkskan selier aanleiding weder een redevoering te houden. Hij zeide, dat de indiening van een, als dit, nog pas door den Bonds raad verworpen voorstel een bewijs van minachtig was voor dat Lichaam. De bedoelde wet was onder de laatste twee Ministers van Eeredienst niet meer toe gepast; maar de Regeering kon die wet niettemin niet intrekken, ten minste niet voor de Poolsche gewesten. De houding der centrumpartij bemoeilijkte de onder handelingen met Rome, die sedert 1878, ondanks al de door Pruisen gedane con- sessiën, vruchteloos werden gevoerd. De Regeering kon echter wachten, en zou geen verdere consessiën doen voordat ook de Curie het hare deed, om den vrede te herstellen. Voor den aartsbisschoppe- lijken zetel van Posen zou de Regeering alleen zulk een prelaat aannemen, die geen sympathie koesterde voor de pogin gen, om West-Pruisen en Opper-Silezië van de Monarchie af te scheuren. Voor de centrum-partij was strijd een ver- eischte, want bij het ophouden van den Culturkampf zou zij waarschijnlijk uiteen spatten; velen uit haar midden zouden tot de vrijzinnigen overgaan, velen ver dwijnen. De aanhangige wet wilde niet het lezen der mis in Polen verbieden, maar was tegen politieke beweringen der geestelijken juist in Polen gericht. De wet maakte dus ook geen inbreuk op het ge weten der. Katholieken. Maar al zijn redeneeren hielp den Rijkskanselier niet, want het voorstel tot opheffing der wet is met 217 tegen 93 stemmen aangeno men. Gladstone heeft bij het Engelsch Lager huis de toegezegde wet op de zetelver- deeling ingediend. Zij bepaalt, in hoofd zaak, dat het Lagerhuis voortaan zes leden meer zal tellen voor Engeland, en twaaf voor Schotland. Voor Ierland en Wales blijft de toestand als vroeger. Na eene korte beraadslaging is de voordracht voor de eerste maal gelezen. Donderdag heeft de tweede lezing plaats. Dat de Regeering het getal der Ver tegenwoordigers van Ierland (105) niet heeft verminderd, gelijk de oppositie, met het oog op het afgenomen zielental, in den aanvang had geëischt, toont, dat men toch niet overdreven toegeeflijk is geweest, en deze omstandigheid waarborgt aan de wet ook den steun der Iersche leden. Deze wet heeft het geluk nog al tame lijk in den smaak te vallen van de radi calen. De organen dezer partij erkennen, dat de toestand door die wet althans eenigszins zal verbeteien, en dat zij als verzoeningsmaatregel aanbeveling ver dient. Met de werkeloosheid in de groote Engelsche fabriekssteden ziet het er treu rig uit; aan de oevers van de Tyne, tusschen Newcastle en Tynemouth, zijn tusschen de 10,000 en 12,000 mannen zonder werk. In Newcastle alleen ont vangen 1600 families geregeld onderstand, terwijl daarenboven dagelijks aan 900 kinderen vrij ontblijt en middagmaal wordt gegeven. Te Jarrow wordt aan 955 huisgezinnen bijstand verleend, en even treurig is het gesteld te Walker, Hebburn en andere plaatsen. Uit Dongola komt het bericht, wij laten het voor hetgeen het is dat de Mahdi zou zijn gestorven, en dat zijn nog eenmaal zijn leven, want het vijandelijke mes, dat hem zeker zou doorboord hebben, schampte langs zijn rug af, en liet hierin een diepe voor achter. Tegelijk liet de Amerikaan zijn zware vuist op den schouder van den Span jaard vallen, en trof dien met zooveel geweld, dat de arm, die tot nu toe als schild had gediend, machteloos langs het lichaam viel. Maar de Spanjaard verloor bij dit alles den moed niet, hij hield de navaja vast en strekte zijn been horizontaal uit, De Yankee, door zijn succes misschien zorgeloos geworden, struikelde over het gordijn dat op den grond lag, en wan kelde een oogenblik. nel als het weerlicht sprong de Spanjaard vooruit en boorde zijn navaja tot aan het hecht in den buik van den Kentuckiër. De Yankee liet zijn bowiemes vallen en stiet een gebrul uit als een doodelijk gewonde beer, maar hij hield zich nog staande. Machinaal greep hij de verguld-ijzeren stang, waaraan het gordijn had gehongen, hief haar met een laatste krachtsinspanning op, en liet haar met een vreeselijken zwaai op het hoofd van den Span jaard neerkomen, zoodat zijn hersenen de om standers bespatten. De overwinnaar, die eveneens den dood nabij was, wierp nog een laatsten triumfeerenden blik op de aanwezigen, zakte toen inéén en gaf den geest, terwijl zijn ingewanden uit de gapende wond hingen. volgelingen wegens gebrek in groote menigte het vaandel verlaten. Ook Stendy zou aan Gordon in handen gevallen zijn. President Arthur heeft zijn jaarlijksche boodschap bij het Congres dei Vereenigde Staten ingediend. Hij verklaart daarin, dat de betrekkin gen met het buitenland vriendschappe lijk zijn, en stelt voor het munten van zilveren dollars en de uitgifte van zilveren certificaten onverwijld testaken. Hij deelt voorts mede, dat met Nicaragua een trac- taat gesloten is, waarbij machtiging wordt verleend tot het graven van een kanaal en het maken van een spoorweg en van telegrafen door en over het grondgebied van Nicaragua. Ook bevat de boodschap een voorstel tot herziening van de internationale be palingen ter voorkoming van aanvaringen op zee. Te Berlijn vergadert dezer dagen een internationale conferentie betreffende de zalmvisscherij op den Rijn. De BURGEMEESTER van AMERS FOORT, Gelet Op het koninklijk besluit van den 17. October 1820 (Staatsblad No. 22); Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente, dat tot het uitgeven van de Patentbladen aan hen, die in het jongstverloopen kwartaal van het dienst jaar 1884/85 (van den 1. Augustus tot en met den 31. October 1.1.) aangifte voor patentrecht hebben gedaan, ten raadhuize zal worden zitting gehouden op Donderdag, den 11. December aan staande, van 's voormiddags 10 tot 1 uur des namiddags, en dat de niet afgehaalde patentbladen door den deurwaarder van 's rijks belastingen zullen worden bezorgd, tegen betaling van tien cents. Amersfoort, den 4. December 1884. De Burgemeester voornoemd, T. A. J. VAN ASCH VAN VVIJCK. Amersfoort, 6 December 1884. Met verwijzing naar het Hoofdartikel, in ons Nummer van Zaterdag 29 Novem ber, getiteld»Een bescheiden aanspo ring", herinneren wij allen, die belang stellen in Zondagsrust, dat nog steeds gelegenheid bestaat, bij den heer Slot houwer, zijn kaartje af te geven. Eenige kaartjes zijn reeds afgegeven en de heer Slothouwer is voornemens de gelegenheid daartoe open te stellen tot Zateidag 13 Dec. e. k. Na verloop van dien tijd zal aan allen, die van hun adhaesie deden blijken, bericht worden, wie zich bereid verklaarden. Ter nadere inlichting wordt hier nog eens herhaald, dat de bedoeling is, de oprichting eener atdeeliiig van de Nederlandsclie Vereeuiging tot bevordering van Zondagsrust. In een buitengewoon politieblad ver zoekt de Officier van Justitie te Zwolle aanhouding en opzending van J. van Zanten, handelaar in granen te Harder wijk, tegen wien door de Rechtbank te Zwolle rechtsingang met bevel tot ge vangenneming is verleend, wegens be- driegelijke bankbreuk. Z. M. de Koning heeft benoemd tot Burgemeester der gemeenten Leusden en Stoutenburg Mr. H. J. H. Baron van Boetselaer van Oosterhout. Mij dunkt," zeide toen de Amerikaan tot den Engelschman, met wien hij de weddenschap had aangegaan, »wij hebben het beiden ge wonnen vindt gij het goed, dan zetten wij het bedrag op de kaarten." »All lickl", antwoordde de Engelschman, en een croupier riep op dit oogenblik «Mijne heeren, het spel begint!" De lijken werden weggedragen, het bloed werd opgenomen, en het spel begon op nieuw. De kapitein klopte mij op den schouder en vroeg «Hebt gij genoeg gezien?" «Dat zou ik denken, kapitein." Toen ik in 1878 de Parijsche tentoonstelling bezocht, vielen mij in de Engelsche afdeeling verscheiden obelisken in het oog. Op de hoog ste stond in het Engelsch en het Frasch te lezen. «Deze obelisk stelt nauwkeurig de hoeveelheid goud voor, die van 3 April 1851 tot 1 Januari 1878 uit de kolonie Victoria naar Europa uitge voerd werd. Waarde 200.000.000 pond sterling of 5 milliard francs.'' Toen herinnerde ik mij het boven verhaalde tooneel, en vroeg ik mijzelven af, hoeveel men- schenbloed er wel kleefde aan die massa van het gele metaal. (Slotj. De heer B. J. Bouricius wordt geplaatst als Surnumerair aan liet postkantoor te Amersfoort. In het belang van vele ingezetenen al hier, deelen we mede, dat het sectie bureau, voor den aanleg van Staatsspoor wegen, verlegd wordt van Rhenen naar hier. Binnen eenige dagen zullen dus de heeren B. A. A. Deenik, Sectie-Ingenieur en mindere ambtenaren zich hier komen vestigen. Ten zeerste werden door ons toege- juigd de pogingen door het Bestuur der Sociëteit Amicitia aangewend, om dezen winter twee tooneelvoorstellingen en twee concerten te doen geven. Thans deelen we met ingenomenheid mede, dat die pogingen met een gewenschten uitslag zijn bekroond en dat aan het voorgestelde plan gevolg gegeven zal worden. Naar wij vernemen bestaat bij Mr. J. van der Leeuw het voornemen, om rede nen van gezondheid, eerlang ontslag te nemen, als Secretaris der Kamer van en Koophandel Fabrieken. In de zitting der rechtbank, van he den, civiele zaken, werd uitspraak gedaan in de verschillende onteigeningszaken, be trekking hebbende op den aanleg van den spoorweg AmersfoortNijmegen. In de zaak tegen den broodbakker Jan Koppen te Amersfoort, en in die tegen M. Lagemaat, te Leusden, werd de voor gestelde nietigverklaring der dagvaarding verworpen, en tot deskundigen, om de dodr den staat gedane aanbiedingen te onderzoeken, benoemd de heeren Th. C. vau Gelder, makelaar te Amersfoort, J. van Hengel en A. Pothoven, te Leusden, met bepaling, dat mr. J. van Walré, als rechter-commissaris, vergezeld met den griffier der rechtbank bij dat onderzoek zullen tegenwoordig zijn, en dat door het O. M. den tijd en plaats van het onder zoek zullen worden bekend gemaakt in het Utr. Dagblad en de Amersf. Ct. In de zaak van W. v. d. Hengel te Leusden, werden als deskundigen benoemd de heeren Th. C. van Gelder, te Amers foort, A. Pothoven, te Leusden. en A. Tolboom, te Hoogland, met bepaling als boven genoemd. In de zaak tegen Teunis Voskuilen, te Leusden werden tot deskundigen benoemd de heeren Th. C. van Gelder, te Amers foort, J. v. d. Hengel, te Stoutenburg, en A. Pothoven, te Leusden, met bepaling als boven genoemd. In zaak van mr. P. J. J. Scholte q. q. als gemachtigde van de overleden wed. van Ekeris, te Woudenberg, werd bepaald, dat mr. Scholten als gedaagd in het ge ding zal blijven en tot deskundigen be noemd de heeren Th. C. van Gelder, te Amersfoort, J. v. d. Hengel, te Stouten burg, en A Pothoven, te Leusden, met bepaling als boven genoemd. In de zaak van mr. Claringbouh q. q., vertegenwoordiger van de overledene wed. H. van Dijk, te Leusden, werd aan partijen acte verleend, en ieder voor zich bevoegd verklaard als gedaagde op te treden, met bepaling, dat mr. Claringbould in het geding zal blijven. Verder verklaar de de rechtbank de in de Staats-Ct. ver melde onteigening aangewezen, en be paalde de schadevergoeding op 3.268.35, met bepaling tevens, dat het vonnis in het Utr. Dbl. zal worden bekend gemaakt. 317de STAATS-EOTERIJ. EERSTE KLASSE. Trekking van 3 en 4 December. (600 loten.) Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen Prijs van f ÏOO No. 2343. Prijzen van f 30 421, 463, 469, 488, 501, 2123, 2143, 2200, 2217, 2287, 2290, 2305, 2317, 2393, 2397, 2479, 4632, 4697, 4700, 4737, 4748, 4848, 4849, 4865, 4894, 4898, 5062, 5071, 5936, 6724, 6740, 6780, 6789, 6797, 6812, 6820, 6834, 6873, 13069, 13085, 13458, 13540, 13579, 13617, 13639, 13705, 13736, 13741, 13751, 13758, 13778 en 13795. Te zamen 53 prijzen Bij de onlangs alhier voor het garnizoen gehouden aanbesteding tot het wascchen der wollen dekens en linnen voorwerpen, behoorende tot het Nachtleger, zijn aan nemers geworden de Heer J. A. M. J. Gallé te Kampen, voor dekens en de Heer M. J. van Alphen de overige voor werpen. Baarn. Met ingang van 1 Mei 4885 wordt onze gemeente aangewezen als standplaats van den Inspecteur voor het Staatstoezicht op krankzinnigen, Dr. H. van Cappelle te 's-Gravenhage. De Rederijkers Kamer Bernard ter Haar gaf j. 1. Dinsdag hare eerste uitvoering in dit saizoen. Ten tooneele werden gevoerd Henri Burton van A .A. van den Stempel en Nicht of Nachtegaal van Servaas de Bruin. De leden speelden hunne rollen goed, jammer, dat het stuk een weinig te lang was en het daardoor wat laat werd. Eenige leden van de Stafmuziek van het 8e Reg. Infanterie uit Arnhem luis terden de voorstelling op en brachten eenige flinke nummers ten gehoore. De Sociëteit «Burgerlust" alhier, die voor het bezorgen van prettige en ge zellige avonden eene bekende renommée heeft, bezorgde Vrijdagavond aan de kinderen der leden een feest^ dat flink geslaagd mag genoemd worden, 't Eerst werd opgevoerd, «Sneeuwwitje met de zeven dwergen", dat goed van stapel liep en waarbij in den zang zich verscheiden lieve stemmetjes deden hooren. Daarna verscheen St. Nicolaas, een heusche Sinterklaas met Schim mei,zwarten knecht enz. Hij sprak den kleinen vrien delijk toe en overhandigde elk een pas send geschenk. Nog 't een en ander werd ten gehoore gebracht, de |heer V. amuseerde nog een tijd lang het gezel schap, toen de jeugd vertrokken was, door zijne aardige voordrachten en geheel vol daan over den avond begaven zich jongen en ouden huiswaarts. Vuursclie. Naar deze gemeente is tot Predikant beroepen Ds. J. van der Meulen, te Hedel. Veeneudaal. De Raad dezer ge meente heeft beslffen den aanleg van den Ooster-stoomtramweg, langs deze ge meente, te steunen. Waarin die steun zal bestaan, bericht ik u later. Ds. G. Vlug te Nijkerk is beroepen bij de Hervormde Gemeente te Otlerloo. De collecten voor de Scholen met den Bijbel hebben, blijkens eene opgave van den Secretaris der Unie, het volgende resultaat De eerste jaarcollecte brachtopf 42188,63'/a De tweede - 80970,27 De derde - 95800,19% De vierde - 104577,68% De vijfde -118106,20 De zesde - 120420,19% De 6 jaarcollecten te zamen f561113,18. Wie zal ze tellen, al die zwijgende vermaners, die ons dagelijks te binnen brengen, dat de tijd ons ontgliptdie ons telkens herinneren, dat een blijde of een droeve dag voor ons nadertdie ons met spreuken van wijsheid of luim stichten of vervroolijken; die bij St. Nikolaas, Kerstfeest of Nieuwjaar tot ons komen als vriendschapsboden, door een liefderijk hart afgezonden die evenzeer het een voudig vertrek van den handwerksman als de sierlijke kamer van den gegoede gezeiligmaken die geestelijk voedsel bren gen zoowel voor den ongeletterde en den vrome als voor hem, die behoefte heeft aan diepe, stoute gedachten die stille getuigen van ons huiselijk lief en leed, die de wanden onzer binnenkamers blij ven versieren, al worden zij dagelijks door onze hand ontbladerd in één woord, wie zal ze tellen die in verschei denheid van innerlijk en uiterlijk zoo rijke scheurkalenders Hunne talrijkheid maakt het reeds moeilijk een vergelijkend oordeel over hun uiterlijk te veilen, maar nog moei lijker is het, over hun inhoud te oordeelen, daar die door de kleverige werking van het zetmeel verborgen wordt gehouden tot den dag, waarop zij in gebiuik worden genomen. De inhoud, waaraan door velen een groot gewicht wordt gehecht, is daar om bij het aanschaffen van scheurkalen ders gewoonlijk eene zaak van vertrouwen, en zoo kan het niet- ondienstig geacht worden, als iemand, die in den tijd, dat het koopen van scheurkalenders aan de orde is, zijn oordeel mededeelt over een inhoud, dien hij heeft leeren kennen. Het doel dezer regelen is, de aandacht te vestigen op The English Calendar waarvan de spreuken zijn bijeengebracht door Miss Bates, en die uitgegeven is door A. M. Slothouwer te Amersfoort Deze scheurkalender is bestemd voor d

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1884 | | pagina 2