Offlciëele Publicatien. Buitenlandsch Overzicht. A De Fransche Senaat heeft met over- groote meerderheid \an stemmen het ontwerp tot regeling der verkiezingswijze van senatoren aangenomen. Daarop ging het weer terug naar de Kamer, en deze heeft de kieswet in haar gewijzigden vorm goedgekeurd. Daarna werden de beraadslagen voortgezet over de staats- begrooting, waarin heel wat geschrapt werd. De tractementen der aartsbisschop pen en bisschoppen werden met 60.000 frs. verminderd, hoezeer de Regeering zich hier ook tegen kantteop de tracte menten van de pastoors werd 72.000 frs. bezuinigd. Ook bij Justitie is een ver mindering van bezoldiging aangenomen, en vooral de Hoven van appel en cassatie moesten het lijden. Bij de begrooting van Eeredienst werd het crediet voor het kapittel der kanunniken van St. Denis afgeschaft, hoe welsprekend ook de be kende bisschop Treppel er een lans voor brak. Een zelfde lot onderging het crediet voor de Seminaria, dat de Regeering nog een jaar had willen handhaven. De Italiaansche Minister van Oorlog be gint krachtig op te treden tegen de protectie bij bevordering van de militairen, 't ware te wenschen, dat zijn voorbeeld ook ten onzent gevolgd werd. In een circulaire aan de commandanten der ver schillende afdeelingen verklaart hij, dat elk ook maar zijdelingsch aanzoek, bij zijn departement ontvangen, de tegenover gestelde uitwerking zal hebben, zelfs wanneer het hoegenaamd geen inbreuk maakt op de krijgstucht. In den Duit- schen Rijksdag sprak Richter over de vele gevallen van zelfmoord in het leger, die volgens hem hun oorzaak hadden in de slechte behandeling van hun minderen door hun meerderen. In de laatste 16 jaren waren er 2948 zelfmoorden voor gekomen wel zeide de Minister dat slechts 41 het gevolg waren van mishan deling door superieuren, maar ieder, die eenigzins met militaire toestanden bekend is, weet wat hij hiervan te denken heeft. Richter overdreef, volgens hem en spr-^ te veel in het algemeen; in ernstige ge vallen van mishandeling werden altijd zeer strenge straffen opgelegd, maar de oorzaak schuilde ook dikwijls bij de recruten zclven. Maar de Minister moest toegeven, dat in het leger zeer strenge eischen werden gesteld, die bij zwaar moedige karakters misschien de neiging tot zelfmoord bevorderen, maar hij ont kende, dat de soldaat in het algemeen bijzonder slecht behandeld wordt. Aan de N. R. Ct. wordt uit Berlijn gemeld, dat de commissie uit de Congo- conferentie zich heeft vereenigd met het voorstel van Nederland, volgens hetwelk de Internationale Commissie geen scheep vaart-reglementen zal kunnen vaststellen, dan onder goedkeuring der Regeeringen. Overeenkomstig Engeland's voorbe houd, heeft de Commissie de bepaling vastgesteld, dat de Internationale Com missie alleen op den Congo hare be voegdheden zal oefenen, en dus niet op den Niger, zullende aldaar de uitvoering van de besluiten der Conferentie worden opgedragen aan de oeverstaten. In de Peruaansche stad Arequipa brak dezer dagen onder de troepen een oproer uit, dat echter door Generaal Caceres, met behulp van de trouwgebleven man schappen, spoedig onderdrukt werd. Een aantal der rebellen werd gevangen ge nomen. Twintig van hen zijn op het voor naamste plein der stad dood geschoten, en de kolonel van het oproerige regiment is door een krijgsraad tot den kogel ver oordeeld. Uit Dongala wordt bericht, dat het Britsche hoofdkwartier Zaterdag verlegd zal worden naar Amboekol. Al de troepen rukken snel naar dit punt op. Hoewel reeds door den Mahdi bestookt, moet generaal Gordon zich nog wel een paar maanden staande kunnen houden. En dit te eer, zoo 't waar is, dat de Mahdi zijn volgelingen meer en meer verliest, en dat er in zijn kamp gebrek heerscht. Intus- schen kan volgens den te Dongola geves- tigden correspontdent van de Standard het Engelsch ontzettingsleger niet vóór liet einde van Maart te Khartoem wor den verwacht. Volgens een depêche uit Dongola aan Daily News zou de Mahdi, zich niet wil lende laten tarten door Gordon, beproefd hebben zijn aanhangers den Nijl te doen overtrekken, onder bewering, dat de wa teren zouden wijken. Maar niet zoo ge lukkig als indertijd de Israëlieten, zou den 3000 man de slachtoffers van deze onwijze proef zijn geworden. De Cape Argus verklaart van goede zijde te weten, dat de reden voor de aftreding van generaal Joubert als Vice- President der Transvaalsche Regeering na de ontvangst van het Britsche idti- matum betreflende schending der Lon- densche conventie van de zijde der Boe ren, zich tot Berlijn had gewend om het beschermheerschap van Duitschland te verzoeken. In zekere kringen is men van gevoe len, dat de laatste verklaringen van den Iiaapschen Premier, den Heer Upington, waarbij hij zeide voor de suprematie van het Hollandsche element in Zuid-Afrika te zijn, werden afgelegd onder den in vloed der waarschijnlijkheid van verwik kelingen tusschen Engeland en Duitsch land. De Conferentie omtrent de zalmvis- scherij op den Rhijn, die onlangs te Berlijn samenkwam, heeft hare zittingen voorloopig geëindigd. De vertegenwoor digers der verschillende landen Pruisen, Beieren, Baden, Hessen, Elzas-Lotharin- gen, Nederland en Zwitserland, zijn het eens geworden over de voornaamste pun ten, vooral omtrent de tijden waarin de vangst verboden moet worden. De uit komsten der beraadslagingen zullen nu aan de verschillende Regeeringen ter goedkeuring voorgelegd worden, en over eenige weken zal men weder vergaderen. De COMMISSARIS DES KONINGS in de provincie UTRECHT, Gezien het besluit van heeren Gedepu teerde Staten der provincie Utrecht, in dato 4 December 4884 n°. 53 Gelet op art. 11 der wet van den 13 Junij 1857 (Staatsblad n9. 87), Brengt bij deze ter kennis van de be langhebbenden, dat de uitsluiting der jagt voor de provincie Utrecht, is bepaald op Woensdag, den 31 December 1884 met zons-ondergang, met uitzondering echter van het vangen van Waterwild met slag netten en het vangen van Eendvogels in eene eendenkooi of daarmede gelijkstaand toestel, alsmede het schieten van Water wild, aangeduid in art. 17 der aange haalde wet, daar, waar het schieten van Waterwild geoorloofd is, waarvan de sluiting later zal bepaald worden. En, ten einde niemand eenige onwetend heid hiervan voorwende, zal deze worden afgekondigd en aangeplakt, waar zulks te doen gebruikelijk is. Utrecht, den 8 December 1884. De Commissaris des Konings voornoemd, S' JACOB. De BURGEMEESTER van AMERS FOORT, Gezien artikel 41 der gemeentewet, Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad dezer gemeente zal verga deren op Maandag, den 15. December aanstaande, des namiddags te een ure. Amersfoort, den 12 December 1884. De Burgemeester voornoemd. T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK Amersfoort, 13 December 1884. Gisteravond te zeven uren werd in Amicitia de vergadering gehouden, uit geschreven door de Commissie tot werk verschaffing, hier ter stede. De belang stelling was boven verwachting en zoo groot de opkomst, dat men verhuizen moest van eene kleinere naar de groote zaal van Amicitia. Officieren, rechtsgeleerden, predikanten, onderwijzers, kooplieden, werkgevers en werknemers waren er tegenwoordig. De President van het voorloopig Be stuur, de heer Jhr. Mr. T. A. J. van Asch van Wijck, opende de vergadering, met zijne blijdschap uit te spreken, dat men in zoo grooten getale was opgeko men, deed de mededeeling, dat door mid del der circulaires, voor reeds meer dan f 400 was ingeschreven, dat meerdere giften waren toegezegd en dat er al aan stonds gelegenheid bestond tot spreken voor zulken, die in de bestaande statuten verandering wenschten. Verschillende sprekers maakten van deze gelegenheid gebruik. De heer Hondius is tegen den duur van 29 jaren, en raadt aan een proef te nemen voor één jaar. De heer Graswinckel heeft vele be zwaren. Spreker meent, dat men veel verder gegaan is dan noodig is; dat eene inrichting, zooals deze is samengesteld, niet gewenscht is; dat de diaconie er onder lijden zal; dat deze inrichting voor de toekomst bitter schraal belooft te zijn, en dat zij ontzettend groote moeite zal veroorzaken aan het Bestuur. Al deze punten worden nader door hem topgelicht en raadt Spreker aan, de zaak alleen voor dezen winter inte- richten. De heer Huet, die nu het woord vroeg, is in zijne beschouwing de tegenvoeter van den heer Graswinckel, is bepaaldelijk voor den duur van 29 jaren en vindt eene kleine wijzigingen de statuten wen- schelijk. De heer Wartena is het in hoofdzaak met den heer Huet eens, heeft ook be zwaar tegen zoo'n langen duur, maar wil toch verder gaan dan één jaar. De heer C. V. Gerritsen is tegen den duur van 29 jaren en maakt zich be vreesd, dat door deze wijze eene klasse van werklieden zal worden gecreëerd, die geheel op deze inrichting gaat rekenen. De Burgemeester beantwoordde al deze sprekers. Hij drukt er op, dat de zaak, die nu op touw was gezet, eigenlijk niet is toe te schrijven aan den druk van het oogenblik, maar dat hij die van af zijn komst te dezer stede gewenscht had. Dat er voor dit jaar veel noodig was, maar later eene geringe contributie vol doende was, dat er geene vrees bestond, dat de Diaconie er onder lijden zou, en dat een duur van 29 jaren wenschelijk was, om de rechtspersoonlijkheid. De heer de Louter ontraadt niettemin den duur van 29 jaren. De heer Kaljf verlangt eene tweede Commissie, uit een anderen stand, uit werklieden. Aan het einde van al deze besprekin gen wordt overgegaan tot de keuze van een bestuur, waarbij alleen zij aan de stemming mochten deelnemen, die zich verbonden voor eene jaarlijksche bijdrage van twee gulden of eene gift in eens van vijf en twintig gulden. De stemming had tot uitslag, dat tot Bestuursleden werden gekozen de heeren van Asch van Wijck, van Burgsteeden, van Lanschot Hubiecht, C. P. G. Kok, Zandijk Jr., E. L. Visser en G. Prins, die allen deze benoeming hebben aan genomen. De President noemde nu nog eenige middelen van werkverschaffing op, waar onder het verbeteren van wegen, het aanleggen van wandelpaden, het weg ruimen van sneeuw en het plaatsen van rustbanken. Aan het einde der vergadering deed de heer Rolandus Hagedoornnamens de Loge Jacob van Campen, de mededeeling, dat deze f300 beschikbaar stelt voor deze zaak; welke mededeeling door de vergadering met applaus wordt begroet. Met een woord van dank door den Voorzitter aan de Loge en de opgekome- nen sloot de Burgemeester daarna deze vergadering. VERGADERING van den RAAD dei- gemeente AMERSFOORT, op Maandag, den 15 December 1884, des namiddags ten een ure. Punten van behandeling: 1. Ontwerp-verordening regelende de grenzen van de kom der gemeente. 2. Ontwerp-verordening tot wijziging der artt. 126 en 127 van het Algemeen politie-reglement. 3. Ontwerp-besluit omtrent te verlee- nen medewerking bij 'het bouwen langs bestaande wegen of aanteleggen straten. 4. Rekest van de heeren M. Wolff Mz. en J. van den Berg, betrekkelijk de be strating van den verbindingsweg tusschen den Naarderstraatweg en den Utrecht- schenslraatweg. 5. 2e aanvullings-kohier van den hoof- delijken omslag. 6. Ontwerp-besluit tot vaststelling van het aantal percenten, te heffer, van den hoofdelijken omslag, dienst 1885. 7. Voorstel van Burg. en Weth. tot het verleenen van eene gratificatie aan den eervol ontslagen agent van politie W. Kamphuis. 8. Verzoek van den heer S. Schultze om eervol ontslag als Makelaar. 9. Benoeming van een curator van het Gymnasium; van een lid der commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs; van een lid der commissie van toezicht op het lager onderwijs; van een lid der Gezondheids-commissie en van twee leden van het burgerlijk Armbestuur; wegens periodieke aftreding. 10. Benoeming van leden der commissie van fabricage. 11. Benoeming van een lid der commissie voor de gemeente-reiniging. 12. Benoeming van een herschatter be doeld bij art. 5 der verordening op de heffing van het vergunningsrecht tot ver koop van sterken drank in het klein. Sedert Donderdag j. 1. houdt zich hier eene commissie onledig met de samen stelling van een leiddraad, voor het in schieten bij de bereden artillerie. Ge noemde Commissie bestaat uit de heeren C. L. Doorman, Luitenant-Kolonel le reg. veldartillerie, Jhr. V. A. de Pesters, Ka pitein der Rijd. artillerie, J. J. L. P. Snabilié, Kapitein bij 't2e Regem. veld artillerie. Wie iets nieuws wil zien op het gebied van pendules en klokken, zie in de uit stalkast van den heer AlphonsAnnegarn, alwaar van heden af een keurig nette pendule te zien is, met mécanique bo- venstel. Na afloop van de markt is Vrijdag, op den straatweg naar Hoevelaken, door eenige huiswaarts keerende boeren en anderen uit Nijkerkerveen vrij ernstig gevochten. Een van hen heeft, naar men zegt, een meststeek in het been gekregen. Het eerste abonnements-concert werd Donderdagavond in Amicitia gegeven door de Schutterij van Utrecht, onder Directie var. haar zeer verdienstelijken Directeur C. Coenen. 'tls eigenlijk overbodig te zeggen, dat het aan het zeer talrijk Publiek bijzonder voldeedwant Coenen voldoet overal. Zijn naam alleen is hiervoor waarborg genoeg. Ook voor dit concert was een met zorg gekozen programma, dat ver dienstelijk werd uitgevoerd. Wij gelooven de tolk te zijn van allen, die dit Symfonie-concert bijwoonden, in dien we den wensch uitspreken, dat we den heer Coenen in dit jaargetijde nog eens hooren mogen. Onzen vroegeren Commissaris van Politie, de heer J. M. van Nieuwland, wien men destijds met leedwezen zag vertrekken, thans in gelijke betrekking te Zwolle, is zoolang hij daar als Com missaris van Politie fungeert, een tracte- ment verzekerd van f2300 'sjaars. Het fraaie hoekhuis aan de oude visch- markl alhier, wordt tegen 1 Februari door Mej. de Wed. Wiedenbrugge vei- laten en op dat tijdstip in bezit geno men door den kooper, den heer G. T. Ockhorst, die er een Hotel en Restau ratie in vestigen zal. Vele houders van premie-loten laten zich veel te weinig gelegen liggen aan het nazien der uitlotingen, hetgeen toch hoogst noodzakelijk is ter voorkoming van verlies, dat vooral bij premieleeningen aanzienlijk kan zijn. Ten bewijze hiervan kan dienen, dat nug verscheiden hoofd prijzen, elk ten bedrage van heele en halve tonnen gouds, onafgehaald lig gen, welke sommen door een Fransch blad zeer eigenaardig met den naam «vergeten rijkdommen" zijn betiteld. De firma Bar Co., te Amsterdam, Redacteurs-Uitgevers van De Kleine Kapitalist, hebben, om daarin te voor zien, besloten met Jan. a. s. een Rcstan- tenboek uit te geven, waarin de tot 31 December 1884 uitgebotte seriën van niet minder dan 43 premieleenigen zullen worden vermeld. De geringe prijs van dit hoogst nuttige boekwerk, gedrukt op zwaar papier in 8». formaat, zal zeker veel koopers lokken. (D.) Baarn. Mejuffrouw B. H. Koning, hier wonende, heeft dezer dagen te Mid delburg met goed gevolg examen gedaan, als apothekersbediende. Sclierpenzeel. De heer H. ten Gate alhier, heeft met goed gevolg te Gronin gen examen afgelegd als apothekersbe diende. Veenendnal. Het raadslid hier, dat in zulke onhebbelijke taal de kermis onlangs in bescherming nam, en een aan klacht tegen een Dagblad-Correspondent instelde, heeft toch ook nog zijn vrienden. Ten minste ontving hij op St. Nicolaas- avond een prachtig geschenk, in een pijpenmand. Men zond hem dit uit Rhe- nen, de plaats, waar men er trotsch op is, dat hij daar geboren werd Als Surprise hield de pijpenmand in, behalve veel rommel, le een kermiskoekje, 2e 21 exemplaren van verschillende cou ranten, waarin 's mans naam en hande lingen, gedurende de laatste weken, zijn publiek gemaakt3e een gedroogde bokking, Tableau

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1884 | | pagina 2