Officiëele Publicatien. Staten-Generaal. VERK00PING VAN VASTE GOEDEREN. hem alleen persoonlijk aangaat. De quaestie van ontbinding zou zich later bij aange legenheden van meer gewicht nog wel eens voordoen. Het dynamiet, als middel om een po litieke overtuiging klem bij te zetten, is 1 den laatsten tijd nog al eens ter sprake gekomen. Zoo deed het Rijksgerechtshof j te Leipzig uitspraak in het proces we gens den mislukten dynamiet-aanslag bij gelegenheid der onthulling van het Nie- derwald-gedenkteekenover de hoofd schuldigen is de doodstraf uitgesproken. Op den verjaardag van den mislukten aanslag op het leven des Keizers van Oostenrijk door den, sedert ter dood ge- brachten Oberdank, hebben op sommige plaatsen in Italië kleine manifestatiën plaats gehad. Te Rome werden door de politie plakaten afgescheurd, en te Milaan negen jongelieden gearresteerd, van welke er acht oproerige manifesten hadden ver spreid, en de ander met een bom had geworpen. Ook is het gebleken, dat de groote Londensche brug door de jongste ontplof fing veel meer beschadigd is dan men eerst, bij een oppervlakkig onderzoek, ge- I dacht heeft. De fundamenten hebben zeer geleden, en in het metselwerk zijn scheuren, groot genoeg om eene manshand door te laten. De Raad der Aldermen besloot dan ook, wat men in Engeland onder deze omstandigheden gaarne, maar doorgaans zonder veel vrucht pleegt te doen, name lijk eene belooning van 5000 pond ster- f, ling toe te kennen voor de inhechtenisne ming van den schuldige. Over het meer of minder zedelijke en doeltreffende van dit stelsel valt zeker nog wel het een en ander te zeggen. 7 Voorts is te Dover, bij een onderzoek, 't welk de beambten van het tolkantoor tinstelden naar koopwaren, van het vaste land aangevoerd, eene kist gevonden met bijna tweehonderd pond dynamiet. De kist was van blik en uiterlijk was er niets buitengewoons aan te bespeuren. Ook van een grooten brand, die Zater dagmorgen ontstond in het goederen-bu reau van het Windsor-station te Londen, en die de geheele vernieling daarvan ten l gevolge had, blijkt boos opzet de oorzaak te wezen. Het onderzoek heeft aan het licht ge- bracht, dat de brand werd veroorzaakt door middel van eene, zorgvuldig in eene kist verpakte »helsche machine". Metalen i tandraderen en nog eene flesch met ont plofbare stof werden onder het-puin ge- gevonden. In de Fransche Kamer werd, bij de verdere behandeling der begrooting van 1 Buitenlandsche Zaken, door den radicalen Ij Afgevaardigde Madier de Montjau voor gesteld het gezantschap bij den Paus op te heffen, of liever, den daarvoor op de begrooting uitgetrokken post niet te be- f willigen. De Minister-President Ferry verklaar- dat het behoud van het gezantschap noodzakelijk was uit een staatkundig en godsdienstig oogpunt. Als men het ge- 'l'l zantschap niet wil dan moet men het concordaat opzeggen en Frankrijk's pro- i tectoraat over de Katholieken in het •j|ij Oosten, dat andere Mogendheden zich haasten zouden te eischen, vaarwel zeg gen. De Minister herinnerde, dat zelfs Protestansche Mogendheden een vertegen- Ij wooi-diger hebben bij het Vaticaan. Ner gens is die vertegenwoordiger noodiger dan daar. De Minister eindigde met lof toe te brengen aan den verlichten en verzoe nenden geest van den tegenwoordigen Paus. Het voorstel van den Heer Madier werd j daarna verworpen met 293 tegen 468 stemmen. Volgens berichten omtrent de overeen komst, betreffende het Nicaragua-Kanaal, wordt er geen grond aan de Vereenigde Staten afgestaan. Het tiactaat bepaalt, dat een strook lands van 2'/j mijl breed te gebruikt zal worden, maar gemeenschap pelijk eigendom zal zijn van de Vereenig de Staten en van Nicaragua. In vredestijd zal Nicaragua er het bestuur in handen hebben. Uit Panama komt bericht, dat een Londensch huis een contract heeft ge sloten voor het vergraven van 15 millioen kubieke meters der sectie Culebra van het ontworpen Panama-kanaal. Dit gra ven zal minder dan 8 francs per meter kosten het zal binnen twee jaar voltooid zijn. Eene groote menigte Europeesche werklieden zal worden aangenoman. Het droge jaargetijde is begonnen. De gezond heid der werklieden is goed het werk vordert. Louise Michel is ernstig ziek. Zij is in een voortdurenden toestand van gejaagd heid en zenuwachtigheid, die zich open baart door hallucinaeiën en hartkloppin gen. Wanneer zij niet met 1 Januari gra tie verkrijgt, zooals men verwacht, zal zij toch niet naar de gevangenis te Cler mont terugkeeren, maar naar gen krank zinnigengesticht worden overgebracht. De COMMISSIE voor de GEMEENTE- REINIGING te Amersfoort brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de werk lieden, bij dien tak van dienst, van een ratel zijn voorzien, om daarmede belang hebbenden te verwittigen, dat zij zich tot ontvangst van haardasch en vuilnis in de nabijheid bevinden. Voorts inaakt zij bekend, dat het in zamelen van haardasch en vuilnis op vaste tijdstippen zal geschieden. De Commissie noodigt verder de inge zetenen uit, het vuil enz., waarvan zij zich wenschen te ontdoen, bij het hooren van den ratel, op een van den publieken weg toegankelijke plaats aanwezig te doen zijn, en de haardasch en vuilnis zooveel mogelijk afzonderlijk te houden. Amersfoort, den 20 December 1884. De Commissie voornoemd, De Voorzitter, T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. De Secretaris, SCHUTTER. 22 December. De Kamer beperkte den stroom harer welsprekendheid, met het oog op de veel heid van stof en schaarschte van tijd. Al de locale belangen, die anders bij de spoorwegbegrooiing zich op den voor grond plegen te dringen, bleven ditmaal bescheiden in petto, tot een volgend jaar. Eén onderwerp eischte al de aan dacht: de exploitatie van de lijn Amers foortNijmegen. Over het korte duel van den Heer Van der Linden met den Heer Van Ascli van Wijck, ter verdedi ging van den landsadvocaat, die door laatst genoemden was verongelijkt met het verwijt, dat fiij in de nog aanhangige onteigeningszaken geen spoed had ge maakt, stappen we heen. Het w:as, gelijk bij de meeste duels, de moeite niet waard, De aanleiding lag in een Japsus linguqe; de spreker uit Amersfoort had lands- in plaats van Rijks-advocaat gezegd. En beiden waren het op stuk van zaken over den ijver, het talent en de voortvarend heid vdn dien Rijksadvocaat, te Amster dam, volkomen eens, al had de Heer Van Asch van Wijck ook wat meer spoed ver langd, indien de exploitatie van de be sproken lijn op een paar onteigeningetjes wachtte. Het hoofdpunt van het debat bleef de vraag: of de Regeering de motie der Kamer, waarbij wettelijke vaststelling van het exploitatie-contract wenschelijk is verklaard, eenvoudig ter zijde zou leg gen of in acht nemen. Op den Heer van Kerkwijk had de Min. van Waterstaat den indruk gemaakt, dat hij die motie eenvoudig negeeren wilde. Tot zekere hoogte deelde ook de Heer Mees die vrees. En daarom vroegen beiden een catagorische verklaring, de laatste onder toevoeging, dat de Minister in niets-ge bonden was en elk contract kon sluiten, dat hij in 's lands belang achtte, mits onder voorbehoud van nadere goedkeuring door de wetg. macht. Andere sprekers gingen verder. De Heer Clercx brak rondweg een lans voor de Exploitatie-maatschappij, die zich in andere opzichten zooveel opofferingen ge troostte voor 't algemeen belang, dat zij recht had op een voordeelige lijn te meer ook omdat heel het zuidernet daar door gebaat en dus ook ten slotte de schatkist er door gestijfd zou worden. De Heer Viruly ging de geschiedenis der wet '75 na, om te doen zien, dat 'tdoel was geweest een concurreerende lijn voor den Staatsspoorweg te scheppen, met Amsterdam als terminus, tegenover de Rijnspoorwegmaatschappij, en al had dit nu ook geleid tot een concurrentie met onze eigen bestaande lijn, aan die bedoe ling diende voldaan te worden. Hij deed daarbij uitkomen, dat men door de lijn DordtEist en Amersfoort Kesteren éen vereenigd baanvak te geven, feitelijk den spoorweg Amersfoort niet had ge legd. En daarom vroeg hij of er een dub bele baan op dat vereenigd baanvak was gelegd? Op de vraag antwoordde de Minister van Waterstaat nieten evenmin op alle andere opmerkingen van de spre kers van Zaterdag en heden. Hij was bijzonder sober en liet zich, bij den stand der onderhandelingen, nu eens veel aan leunen, wat hij anders niet onbeantwoord zou laten. De feiten zouden bewijzen, dat hij, door geen pressie van welke zijde ook, 's lands belang, gelijk hij het inzag, zou prijs geven. Wat hij alleen positief ver klaarde is dit de Kamer zou, terugkee- rende na de vacantie, zich niet voor een fait accompli geplaatst vinden. Meer verlangde men blijkbaar heden niet, en met algemeene stemmen wérd daarop de begrooting van tien millioen gulden aangenomen. N. v. d. D. Amersfoort, 24 December 1884. Bij de vereeniging voor werkverschaf fing te dezer stede staan de volgende be ginselen op den voorgrond le Het loon zoo laag te stellen, dat alleen zij, die werkelijk gebrek heb- .ben, zich bij de vereeniging zullen aanmelden 2e Alleen werk te verschaffen, dat anders niet zou verricht worden 3e Werk te laten doen, dat een resultaat oplevert; 4e Men zal alleen hen in het werk hou den, die werken. Niet »beZig zijn" maar «werken" zal de verplichting zijn, die op de werklieden rust. Wie zich verbeeldt langs dezen weg gemakkelijk aan den kost te komen, zal worden ontslagen. Alles zal worden voor bereid tot men klaar is, als de nood het hoogst is, vooral in de maanden Febru ari en Maart, die altijd het kwaadst zijn. De heer D. A. van Haselen heeft een beroep naar de Hervormde Gemeente te Rüvensway ontvangen en toezegging naar Nootdorp. Wegens voortdurende ziekte is eervol uit zijne betrekking ontslagen, de agent v. pol. 2 kl. W. Kamphuis, integaan den 1 Januari '85 Op dien datum aangesteld tot agent van politie 2 kl. Albert Verweij uit Beusichem. Bij vonnis der Arr. Rechtbank is A. B. alhier wonende, om mishandeling en verbreking van afsluiting, veroordeeld tot 1 maand celstraf en 3 geldboeten, als 2 van f 8 en eene van f 25. A. H. O. te Amersfoort wonende, be klaagd van moedwillige mishandeling, werd veroordeeld tot 50 boete, sub. 14 dagen gevangenisstraf. Advocaat de Vries alhier, concludeerde in een breedvoerige rede tot vrijspraak. Voorts werd nog A. G. II. die ook te dezer stede woonachtig is, veroordeeld tot 15 dagen celstraf en f 25 boete, om beleediging van beambten in functie. In de Utrechtsche Courant worden de ingezetenen van Amersfoort gewaar schuwd voor den scharenslijper Jan Mak- kienje. Onder aanbieding van een brief en het maken van in het oogloopende mimiek met een zijner handen, het gevolg, naar hij zegt, eener beroerte (hij zegt geen je neverberoerte) geeft hij voor lichamelijk ongeschikt te zijn, om te werken, of zells hetscharenslijpersvak uitte oefenen.Daar om zou hij zijn wagen en aanbehooren hebben verkocht, van de opbrengst eenig papier hebben aangekocht en nu door den verkoop in het noodigste moeten voorzien voor zijne vrouw, die hem steeds vergezeld en op eenigen afstand in eene medelijdende houding staan blijft. Dat noodigste schijnt voor den man te bestaan in een goede portie jenever, die hem de brutaliteit bezorgt, om dreige menten te bezigen bij alleen te huis zijn de vrouwen, wanneer aan zijn vraag niet wordt voldaan. Als hij minder krijgt dan 10 ets kun nen zij bovendien nog zijn brutalen uit roep hooren»Is dat alles, het is de moeite niet waard het aan te vatten 1" Hij is slim genoeg buiten het bereik der politie te blijvenwant als hij aan gescheld heeft en men opent, treedt hij brutaal binnen, sluit de deur en vangt dan zijn gewoon verhaal aan. Naar men ons heeft medegedeeld, moet in de afgeloopen week, een man, die ver moeid huiswaarts keerde, daar hij dien dag zijne waren had rondgevent, door drie personen op den Amersfoortschen berg, ter hoogte van den tweeden tol zijn aangerand. En toen hij niet geneigd scheen zijne zuur verdiende penningen af te geven, een dracht slagen hebben ontvangen, Door de zorg van den tegenwoordigen eigenaar heeft het koffiehuis van Mej. de Wed. de Ruiter, op den Amersfoortschen berg, een beter aanzien en betere inrich ting verkregen. Er is namelijk aan de rechterzijde van het gebouw een zaaltje bijgebouwd, zeer geschikt voor buiten partijen. Het geeft een prachtig verge zicht op Soest, Hoogland, enz. De vriendelijke «Geertje" zal zeker de gelegenheid wel willen openstellen voor de vele bezoekers van haar koffiehuis. Men zal dan stellig nog meer gebruik maken van de wandelingen over den Amersfoortschen Berg. Zijn wij goed in gelicht, dan zal morgen, op eersten Kerst dag, de gelegenheid tot bezichtiging be staan. Haam. Door de Commissie van wel dadigheid alhier, van HH. MM. den Koning en de Koningin, werd heden eene armen- nitdeeling gedaan. Er werden afgegeven 69 manshemden, 86 voor vrouwen, 60 jongens- en 47 meisjeshemden. Voorts 107 paar klompen en 40 wollen dekens. Eindelijk zal nog aan 50 huisgezinnen, gedurende zes maanden, elke week 6 pond brood en aan 30 andere gezinnen gedurende dien tijd elke week 2 kop gort worden verstrekt. Hoogland. De mazelen, die sinds eenigen tijd alhier epidemisch heerschen, beginnen langzamerhand af te nemen. Tot nog toe heeft zich gelukkig geen enkel geval met doodelijken afloop voor gedaan. De Heer Bremer, benoemd Hoofd der school alhier, zal naar alle waarschijn lijkheid rnet primo Januaji zijne nieuwe betrekking aanvaarden. Reeds bij voor baat roepen wij hem een hartelijk: «Wel kom in ons midden!" toe. Puiten, 18 Dec. Heden had alhier een aandoenlijke plechtigheid plaats. Het stof felijk overschot van den Heer W. Moll, sedert ruim 50 jaren hoofdonderwijzer in deze gemeente, werd naar zijne laatste rustplaats gebracht. De lijkbaar werd ge volgd, behalve door de vier overgebleven zonen en verdere familie, door het Dage lijkse!) Bestuur, de leden van den Kerke- raad, de Onderwijzers en een schare be langstellenden. Bij de geopende groeve werd het woord gevoerd door den Heer Ds. Homoet, die in wel gekozen woorden, naai aanleiding van: «Een groot man is in Israël geval len", schelste, wat de overledene geweest was als huisvader wat hij gedaan had als onderwijzerwat de gemeente en de maatschappij aan hem te danken had welk een goed Christen hij was geweest, die weinig zeide, maar zooveel te meer gevoelde en dacht, en die in alle omstan digheden des levens tot leuze had«Wat God doet is welgedaan". De Heer Adema, hoofd der openbare school te Barneveld, sprak daarop namens zijne ambtgenooten, op de meest loffe lijke wijze over den ijver en toewijding door Moll steeds betoond in alles, wat met opvoeding en onderwijs in verband stond. Moll's verdiensten waren dan ook door Z. M. den Koning erkend. Nu nam de oudste zoon van den over ledene het woord en dankte, uit naam zijner broeders en verdere bloedverwanten alle aanwezigen voorde betoonde belang stelling en voor de eer den afgestorvene bewezen. Zaterdagavond 20 Dec. '1884, in nliet Valk je", te Amerfoort. Notarissen: de heeren Mr. J. DE LOUTER en A. H. DRIJFHOUT VAN HOOFF. lil de gemeente Amersfoort, t. Eene boerenhofstede, metbestBouw- en Weiland en houtgewas aan den ouden Soesterwegf 2800. la Een perceel best Weiland aan den Issettschen weg2080. IbDe kleinste helft van een perceel Bouwland nabij den Isseltschen weg 1010. In de gemeente Soest. 2. Een perceel best Wei- en Hooiland aan de Eem2220. 2a Een perceel dito dito achter het voorgaande3020. In de gemeente Amersfoort. 3. Een Hecrenhuis aan de Langstraat opgeh. 4. Een woning met annexe schuur 500. In de gemeente Hoogland. 5. Een Bouwplaatsje met grond 1500. ƒ13130.—

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1884 | | pagina 2