School- en Kerknieuws. OVER DIENSTBODEN. - - f Amersfoort, 27 December 1884. De vacature van Secretaris der Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier zal worden vervuld, in eene heden avond te houden vergadering. De tweede abonnementsuitvoering alhier zal bestaan in eene tooneelvoor- stelling, te houden, naar wij vernemen, op Woensdag 7. Januari e. k. Daarbij zullen de hoofdrollen worden vervuld door Mevr. Beersmans, de heeren Haspels en Rosier Faassen. De heeren G. T. Ockhorst en H.J. T. van Arom hebben van B. en W. alhier vergunning verkregen tot den verkoop van sterken drank in het klein. De eerste in het perceel van Mej. de Wed. Wieden- brugge, op de Langstraat; de tweede in het perceel, thans, nog bewoond door den heer Ockhorst. Door onzen vroegeren stadgenoot, den Weledelgeboren Heer P. van Walchren, is aan de Diaconie der Herv. Gemeente alhier, o. m. gelegateerd" de ronde som van duizend gulden. Mochten velen zich aangespoord gevoelen dit goede voorbeeld na te volgen. Maandagnacht zijn door den Brigadier majoor der Rijksveldwacht C. de Lange, te Amersfoort, en vier Rijksveldwachters op heeterdaad betrapt zeven stroopers, die bezig waren, met een groot net de vischrijke grachten op het landgoed van Barones Schimmelpenninck van der Oye, te Hoevelaken, af te stroopen. Het net werd in beslag genomen; tegen de da ders, die als zeer brutale stroopers be kend stonden, is procesverbaal opgemaakt, Gisteravond, omstreeks 9 uren, had in de Slijkstraat eene heftige kloppartij plaats tusschen twee burgers. Toen er kort daarop soldaten bij kwamen, ging een der vechtenden zijns weegs en de ander verschool zich bij den herbergier v. K. Nu werden de soldaten handgemeen, maar dropen eindelijk zingende en zwie rende af, voor nog de wacht kwam, die inmiddels geroepen was. De Kerstgaven voor Zondagschoolkin deren in deze gemeente, door ingezetenen en leden der Zondagsschoolvereeniging bijeengebracht, zijn goed besteed. Aan honderden kleinen werd eene Kerstgave verstrekt, terwijl gisteravond een genoege- lijke uitreiking plaats vond, van Chocolade melk, beschuitjes, St. Nicolaasgebak en prentenboekjes, in het lokaal van den heer Kleber alhier, waar de Kerstboom niet ontbrak. Baarn. Op Vrijdag 9 Januari a. s. hoopt de heer L. J. van Oostveen alhier, zijne 25-jarige ambtsvervulling te vieren, als Hoofd der openbare school. Woudenberg. De heer A. Cramer, onze dorpsgeneesheer, die zoovele stoffe lijke blijken van liefde en waardeering ontving, op den 25-jarige herdenkingsdag zijner praktijk, is voornemens alle leer lingen der openbare scholen alhier en aan den Holevoet, te Scherpenzeel, op onbekrompen wijze te onthalen. Aan het twaalfde jaarverslag van de Vereeniging »Barnabas" ontleenen wij het volgendeDeze Vereeniging heeft ten doel weduwen en weezen van christelijke onderwijzers te ondersteunen. Uit het verslag van 1 Mei 1883 tot 30 April 1884 blijkt, dat aan het getal werkende leden niemand is ontvallen, noch door overlijden, noch door bedanken. In den loop van het afgeloopen boekjaar hebben 21 onderwijzers zich weder als lid laten inschrijven, zoodat nu reeds 330 onder wijzers tot de vereeniging zijn toegetreden. Het getal weduwen en weezen, die in het afgeloopen jaar ondersteuning hebben genoten, bedroeg 21 weduwen met 40 kinderen. Bij den aanvang van dit boek jaar had de Vereeniging 1294 donateurs en donatrices: dit getal is door bedanken met slechts '1 verminderd. Ontvangfen werd voor het uilkeeringsfonds ƒ336. Voor het hulpfonds ƒ4813.34. In de ver- deelingskas was aanwezig ƒ9325,50'/a. Aan vast kapitaal ƒ54.208.79. De admi nistratie ontving ^96.96!/j. De uitgaven zijn geweest: Ondersteuning van wedu wen en we^zen 4813.34' Administratie kosten 596.96'A, te zamen ,/'5410.30'/s. Zoodat er een saldo is van 63,870.29 Beroepen naar Barneveld, in de plaats van Ds. G. J. de Hoest, die naar Leeuwar den vertrok, Ds. G. Ringnalda, te Olde- broek. Naar Sluis, Ds. J. J. van Noort, te Eemnes-Binnen. Tot leeraar in 't boekhouden aan de Hoogere Burgerschool te Apeldoorn is benoemd de heer v. d. Stempel, te Am sterdam. «Dienstboden houden er is geen grooter kruis Goede dienstbodenzij zijn er niet meer Hoe is dat veranderd sedert ik jong wasToen stelden meiden en knechts er hunne eer in, om jaren lang bij ééne familie te blijven. Heb ik er niet gekend, die veertig, soms vijftig jaren in één dienst bleven? En hoe waren zij in achting, die oude, trouwe bodenEn als zij eindelijk, door hooge jaren, hun werk niet meei doen konden, kregen zij van de goede familie een pensioen, waar van zij leven konden. Kom er nu eens om Dat alles is voorbij Zulke en soortgelijke klachten hoort men alom en gedurig. En inderdaad, allen, die dienstboden noodig hebben, zijn het eens met de verklaring, dat goede, trouwe dienstboden meer en meer zeld zaam worden. Dat is eene droevige zaak, want werkelijkhet is eene gedurige kwelling des geestes, in een huishouden ontrouwe, ongehoorzame dienstboden te hebben, die niets doen zonder tegenspre ken en van wie men niets kan gedaan' krijgen, zonder dreiging. Zou het niet mogelijk zijn, de oorzaak dezer maatschap pelijke krankheid op te sporen? Dan ware er misschien een genees middel aan de hand te doen, dat wellicht door eenigen zou worden aangewend. Waar ligt de schuldbij hen, die die nen, of bij hen, die gediend worden? Gewoonlijk schuift ieder de schuld van zijn hals, en werpt ze op rekening van zijne tegenpartij. Die gewoonte is in het Paradijs reeds in zwang gekomen, en sedert nog niet uit de mode geweest; maar wij hebben niettemin opgemerkt, dat waar twee twisten, gewoonlijk beiden schuld hebben. Ik wil beproeven tegen beiden, zoo on partijdig mogelijk, de acten van beschul diging op te maken. Heeren en vrouwen zeiven (ik zal niets zeggen, dat ik niet door duizend getuigenis-, sen staven kan) heeren en vrouwen zeiven hebben een groot deel aan de schuld, dat de dienstboden hen niet dienen met liefde en trouw. Is het niet zoo, dat zij de dienstbaren veelal beschouwen als wezens van geheel anderen aard dan zij zijn en hunne kinderen? Zijn zij in veler oog niet een soort van lastdieren, die de bagage dragen van het reisgezelschap? Beschouwt men ze niet meestal als schepsels, die geen aanspraak hebben op achting, op liefde, op bescheidenheid? Worden zij niet gewoonlijk misdeeld in die kleine dingen, die het leven verkwik ken en veraangenamen? Ontvangt niet bij velen de geliefde huishond en het mollige katje allerlei versnaperingen, waarmede men de dienstbode voorbijgaat? Allerlei lieve benamingen uit het woor denboek, zijn ze niet veeleer voor die dieren dan voor deze menschen? Is het niet in vele familiën alzoo, dat iedere Maartsche bui, die in het huis- en huwe lijksleven opkomt, zich als in rollenden donder van vloekwoorden of verpletteren den hagel van schelden en verwenschingen over hunne hoofden ontlast? En moeten de dienstbaren niet den meesten tijd leven in een mistige lucht van donkere aangezichten, slechts nu en dan door een flauwer, zonnestraal van onge- pasten glimlach vervroolijkt? Wordt hun niet gewoonlijk de minste overtreding en het kleinste ongeluk met de onverbidde lijke gestrengheid van een procureur-gene raal als misdaad aangerekend En durven zij het wagen voor hun vermeend recht op te komenwat dan Dan wordt met den strengen wijsvinger de deur getoond, die zij zijn ingekomen, en langs welke zij weer mogen uitgaan, als het hun niet bevalt. Waar nu aldus ieder recht, dat toch immers ook dienstboden hebben, wordt miskend; elke zwakheid, eigen aan allen, zoo wordt opgemerkt en aangerekend alle bewijs van achting en liefde zóó stelselmatig wordt onthouden: ik vraag het in allen ernst, hoe kan daar achting en liefde tot heeren en vrouwen wortel schieten in het hart? Hoe kan iemand op den duur onder zulk eene behande ling dienen in alles welbehagelijk, alle goede trouw bewijzende, en hun, die ge bieden, alle eer waardig rekenen Dit te- verwachten is onmenschkundigdit te eischen is het bo\enmenschelijke ge vorderd. Nu is echter de vraag, of dienstboden, tengevolge van zoodanige behandeling, ge rechtigd zijn hun plicht en roeping te verzakenja of deze verkeerdheid der heeren en vrouwen de hoofdoorzaak is, dat goede, trouwe boden zoo zeldzaam zijn, en of niet veelszins de dienstbaren zeiven de oorzaak zijn, dat de afstand tusschen heeren en knechten, tusschen vrouwen en meiden zoo groot geworden is. Heeren en vrouwen zijn niet minder in de gelegenheid van zich op de ver keerdheden der dienstboden te beroepen, ter verdediging van hun gedrag, als de laatste het kunnen doen op de verkeerd heden der boven hen geplaatsen. In het volgende nummer zullen wij dit trachten aan te toonen. BINNENLAND. In <le Tweede Kamer zijn, be houdens enkele wijzigingen, alle crediet- wetten goedgekeurd. Eene subsidie voor de Antwerpsche kunsttentoonstelling werd toegestaan met 54 tegen 20 stem men. De president der Nederlandsche Bank, de heer Mr. W. C. Mees, is over leden, nadat hij 35 jaren die betrekking had bekleed. Nu liet subsidie van 1% ton door de Tweede Kamer voor de inteina tionale Tentoonstelling te Antwerpen geweigerd is, heeft ook de Hoofdcommis sie voor de behartiging der Nederland sche belangen, op die tentoonstelling, haar mandaat in handen van Z. M.den Koning gesteld. Te Vianen geraakte de oudste dochter van den slager H. in de waterput. Te laat ontdekte men het ongeluk, zoodat de geneeskundige, die inmiddels geroepen werd, alleen den dood kon constateeren. Bij herstemming is tot Notabel der Herv. gemeente te Zeist gekozen, Jhr. Mr. E. L. de Geer. liet totaalbedrag der zes lijsten 'van giften, bij de commissie voor tijdelijke werkverschaffing te Amsterdam ingekomen, heeft met inbegrip der geïncasseerde in schrijvingen het cijfer van f107770,60 reeds bereikt. De nieuwe speeltuin te Apeldoorn, door Mevr. Bulkley en den heer Hoek Sr. gesticht, is gister ingewijd. De Burge meester leidde de feestelijkheid. "Van liberale zijde is voor het lidmaatschap der Provinciale Staten, in het kiesdistrict Breukelen, tot candidaat gesteld do heer Jhr. J. C. Strick van Linschoten. Het buitengoed Alexanderhof in de Hoeksche Waard, voormalig eigendom van Prins Alexander, is door den heer van Straten, te Dordrecht, aangekocht voor f61067. In de afdeelingen der Tweede Kamer is tot den minister van justitie de vraag gericht, waarom het vergifti gingsproces te Leiden zoo buitengewoon lang in onderzoek blijft. Aan den hoogleeraar Donders te Utrecht is, tot aandenken van zijn 25- jarig directeurschap van het Nederl. gast huis voor ooglijders "aldaar, bij zijn aftre den als zoodanig, door tal van bestuurders van dat gasthuis een 'album met hun portretten aangeboden, alsmede een borst beeld van Von Grafe, van wit Carrarisch marmer, vervaardigd door Antonio Frilli te Florence. Verleden week des avonds ten 8'A ure kwam een welgekleed persoon in de wachtkamer 3e klasse te Amsterdam, om naar hier te vertrekken. De man was zoo beschonken, dat de politie hem in arrest wilde stellen, wat echter met zeer veel moeite gepaard ging Op een handkar werd de man naar het politiebureau aan de Oude Brug vervoerd, terwijl hij onder weg een der agenten een schop tegen het hoofd gaf en hem zijn overjas erg beschadigde. Voor genoemde feiten zal hij zich voor de justitie moeten verant woorden. Eene fatsoenlijke burgerjuffrouw, echtgenoote van een chef-conducteur der Rijnspoor, had, volgens het Centrum, Zaterdagavond in het drukke gedeelte van Utrecht haar boodschapmandje vol gekocht, toen zij, op weg naar huis onder de Linden, een stille gracht nabij het Servaasbolwerk, werd aangehouden door een man. Hij vroeg wat zij in het mandje had, terwijl hij haar tegen den zak klopte, waarschijnlijk om te onderzoeken of zij nog geld bij zich droeg. Na een weder- zijdsch woord, dat »het hem niets aan ging" en dat »hij toch alles moest heb ben wat in de mand was", had de juf frouw de kordaatheid den kerel bij de keel te vatten, hem op den grond te werpen, en hem met hare knie in be dwang te houden. Toen riep zij om hulp, waarop twee mannen uit de A-B-C straat kwamen aansnellen. Zij verzocht hun, haar naar het politiebureau te vergezel lenzelve zou zij den aanrander wel voorthelpen. En inderdaad, zij pakte hem in den kraag, en bracht hem naar het bureau. Voor bet Hof te Amsterdam ver scheen gisteren de persoon van B. de V., oud 32 jaar, van beroep bakkersknecht, geboren te Putten en woonachtig te Am sterdam. De besch. scheen zich eens ter dege hebben willen oefenen in de kunst van diefstal met inklimming of braak, althans in het korte tijdsverloop tusschen 2 en 23 Augustus 1884 had de besch. niet minder dan een viertal misdaden van de beschrevene soort gepleegd, zoo te Putten als te Barneveld: eenige klee- dingstukken, geld, een zilveren en een gouden horloge, beide met ketting, een medaljon, ziedaar alzoo de voornaamste voorwerpen, die hij op zijn nachtelijke rooftochten had buit gemaakt. De Justitie kreeg echter spoedig kwade vermoedens^- tegen den besch., zoodat een gerechtelijk onderzoek leidde tot zijne terechtstelling. Al hetgeen hem ten laste werd gelegd, bekende hij. Mr. Op ten Noord, adv.-gen., die ten deze het O. M. waarnam, requireerde tegen den besch. eene tuchthuisstraf van 5 jaar. Als verdediger trad op Mr. H. L. Lin- daal Jacobs, advocaat alhier, die het Hof op eenige verzachtende omstandigheden wees. Onlangs ontmoetten drie Trou wen op den stoep van een onzer medebur gers elkander, zegt de te Rotterdam ver schijnende Maasbode. Zij gingen alle drie haren mannen eten brengen. Zulke ontmoe ting kon moeilijk zonder een praatje afloo- pen. Dit praatje duurde echter buitenge woon lang. Toen de vrouwen ruim een uur gepraat hadden, waardoor zeker het eten niet warmer geworden was, begon het den heer des huizes te vervelen, en hij deed een tafeltje met drie stoelen en drie koppen koffie buiten brengen, en noodig- de de vrouwen uit te gaan zitten en kof fie te drinken; hare kelen zouden wel droog zijn. Wie beschrijft den toorn de zer brave echtgenootenDe koppen kof fie vlogen ver weg; de vuisten werden op de tafel bijna stuk geslagen en de stoelen dreigend tegen den heer opge heven, die ijlings beenen maakte, om niet het slachtoffer te worden der zwart ste ondankbaarheid. Een koopman van Hilversum is aan een groot gevaar ontsnapt. Met hit en kar wilde hij, ter hoogte van den heer Cock Blomhof, aan den Soester- straatweg, den overweg passeeren. Hij zag echter den afsluitboom gesloten en hield het dier bij de halte st»j:. Toen nu twee goederentreinen voorbij stoomden werd het paard schichtig, drong met den kop vooruit over den afsluitboom en wierp tegelijkertijd man en kar het onderst boven. Toevallig waren de hoofd agent van Politie K. en de Agent V. daar tegenwoordig, die kar en voerman over eind hielpen. De man kwam met den schrik vrij. Toeu verleden week een der trei nen van de Centraalspoorwegmaatsehappij te Zwolle reeds in beweging was, om naar Utrecht te vertrekken, kwam nog een veekooper aanloopen en sprong op de treèplank, zich vastklemmende aan een coupé eerste klasse en reed zoo doende mede, niettegenstaande de trein allengs zijn snelheid verkreeg. Nadat hij zoo een poos had gestaan, beproefde hij eene coupé 1ste klasse geopend te verkrijgen. Terwijl hij hiermede bezig was, werden een lieer en dame, die zich daarin bevonden, hevig verschrikt toen zij hem zagen, vermeenende, dat het iemand

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1884 | | pagina 2