Gemengd Nieuws. Officiëele Publicatien. Plaatselijke berichten. Heden avond te half acht, zal Ds. II. Pierson van Zetten in een der localen van Amicitia, de reglementeering van de prostitutie bespreken, in verband met het desbetreffend voorstel bij den Gemeen teraad ingediend. Deze kennisgeving werd in den loop der vorige week bij honderdtallen per post aan de buizen der ingezetenen be zorgd. Men moest dus of een voorgevoel hebben, dat niet velen deze vergadering bezoeken zouden; of wel hierdoor een voorzorgsmaatregel nemen, om zich een druk bezoek te verzekeren. Mochten niet velen aan de oproeping gehoor geven, dan zal dit wel niet te wijten zijn aan den Spreker, maar aan den aard van liet te behandelen onder worp: reglementeering der prostitutie, eene uitdrukking, die door zeer velen bovendien niet begrepen wordt. De commissie van beheer der Kon. Ned. Loc. spoorw. maatschappij zond ons het prospectus eener door haar uit te schrijven geldleening, met het doel, door opname van een uittreksel in ons Blad, de publiciteit er van te bevor deren. Gaarne voldoen we hieraan en deelen onzen lezers, vooral hun, die geldmidde len bezitten, mede, dat deze loeaal-spoorwcgmaatschappij concessie heeft voor de lijnen Apel doornDieren, ApeldoornHattem, ApeldoornDeventer en Deventer Almeloo dat er eene inschrijving zal plaats hebben van 2500000, 4'/2% obligatiën ie hypotheek in de leening, groot f3000000; dat de prijs der inschrijving voor Neder land is vastgesteld op 94%; dat de inschrijving plaats vindt op Don derdag en Vrijdag, 15 en 16 Jan. e. k. bij de associatie-cassa, bij de Gel- dersche crediet-vereeniging en an deren dat de storting begint 22 Jan. tot aan uiterlijk 15 Maart 1885 en dat volgens het amortisatieplan de aflos sing begint in bet jaar 1890. Waar <Ic Koning zijn naaui aan «Voze onderneming verbonden liceft, kunnen wij, door inschrij ving, ons geld er wel aan wagen. De eerstvolgende nutslezing zal gehou den worden op Woensdag 21 Jan. Op dien avond is de voordracht ook bestemd voor Dames en zal de spreek beurt worden vervuld door den heer Justus van Manrik, dus... aan goede handen toevertrouwd. Zondagavond verbreidde zich het gerucht door de stad, dat achter «luiaard" iemand in het water lag en men toe- stalten maakte, om naar hem te visschen. En dat deed men ook tot's avonds negen uren. Toen was de man nog niet ge vonden. Men moest het dus den volgen den dag herhalendoch helaas 1 met hetzelfde teleurstellende gevolg. De sterke strooming, en de draaikolk, die zich daar bevindt werkten zeer belemmerend. De man, die vermist wordt, heet Frans Kiaan, men heeft hem herkend aan zijn gevonden pet. Men zegt, dat hij tijdens het akelige weer van Zondagavond een bezoek had gebracht aan zijne daar wo nende dochter en toen in het water ge- loopen is. In eene vergadering der Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier is tot Prcsidemt herkozen de heer M. Wolff Mz. Tot vice-president, tevens Penningmees ter, werd benoemd de heer D. P. Hamers terwijl de heer Mr. A. A. de Vries, vroeger benoemd tot Secretaris van dat college, als zoodanig werd geïnstalleerd. Blijkens achterstaande advertentie is de Tooneelvereeniging «Oefening baart Kunst-" voornemens op Zaterdag 17 Jan. e. k. in een der lokalen van den Arend, eene uitvoering te geven, en wel ten voordcclc der algemeene armen van onze gemeente. De aard der stukken, die zullen worden opgevoerd, alsmede de verdeeling in rollen, die op de programma's nader zijn om schreven, strekken ten waarborg aan een genoegelijken tooneelavond. De leden der bovengenoemde Tooneel vereeniging zien, wat van zelf spreekt, gaarne een drukke opkomst; maar boven dien kan eene eivolle zaal verwacht wor den, al was het alleen maar om het doel het bezorgen tan stoffelijke voordeelen aan onze armen in dcien wintertijd. De Arr. Rechtbank te Utrecht heeft in zijne zitting van heden veroordeeld de volgende personen, allen te Amersfoort woonachtig. J. M., om bedelarij, tot 14 dagen corr. gevangenisstraf, W. H. en N. H., om moedwillige mishandeling tot 15 dagen cellulaire gevangenistraf en f8 boete. J. S., om verwonding, tot 42 dagen cellulaire gevangenisstraf en f8 boete. Zooals bij den aanvang' van elk jaar gebruikelijk is, wordt ook in dit nummer bij publicatie de Zondagswet afgekondigd, die verbindend is, zoolang zij niet van regeeringswege wordt inge trokken. 317de STAATSLOTERIJ. VIERDE KLASSE. Trekking van 12 en 13 Jan. (1000 loten.) Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen Prijs van f 200 No. 2132. Prijs van f 100 No. 13505. Prijzen van f 65 483, 434, 436, 443, 480, 483, 541, 544, 585, 587. 599, 2138, 2160, 2198, 2237, 2261, 2276, 2299, 2342, 2356, 2402, 2450, 4608, 4638, 4646, 4473,4691,4747, 4756, 4760, 4785, 4831, 4836, 4881, 4890, 4891, 5051, 5082, 5086, 5087, 5907, 5990, 5995, 6707, 6709, 6710, 6790, 6792, 6807, 6816, 6842, 6861, 6884, 6890, 6898, 13003, 13016, 43021,13029,13071,13101,13118, 13123, 13414,13447,13451,13459.13477, 13493,13497,13510,13522,13534,13545, 14582,13598,13605,13638,13658,13682, 13088,13753,13786,13791 en 13799. 2121, 2147. Te zamen 89 prijzen. Kaant. Reeds sedert tal van dagen waren de kinderen der Openb. school alhier in gespannen verwachting tegen Vrijdag, want ze wisten het was voor de jeugd een feestdag: de heer J. L. v. Oost veen herdacht zijn 25-jarig jubilé als Hoofd der Openb. school. Van verschillende huizen wapperde de driekleur. Wel een bewijs, dat ook de Baainsche burgerij instemming met dit feest betuigde. Een der schoollocalen was door de welwillendheid van een oudleerling de heer J. E. in een wintertuin herschapen, vlaggen, tropheeën en groen deden het niet meer als schoollocaal kennen. Ten 10 uur trad de jubilaris, voorafgegaan door 6 keurig uitgedoschte kleine meisjes, die bloemen strooiden binnen, en werd hij door Burgemeester en Wethouders, benevens door de meeste leden van den raad reeds opgewacht en door de kinde ren met een hartelijk lied verwelkomd. De heer burgemeester bracht daarop hulde aan den ijverigen onderwijzer, die reeds het vierde deel eener eeuw zijne beste krachten gewijd had in het belang der Baarnsche jeugd: ZEAchtb. hoopte, dat God hem nog lange jaren mocht geven op den ingeslagen weg voort te gaan. Ook de wethouder D. Voorthuizen sprak eenige hartelijke woorden en feliciteerde den jubilaris niet alleen met dezen dag. maar ook, als docter, met zijne goede ge zondheid, die in die 25 jaren niet altijd zoo zeer geroemd heeft kunnen worden. Van wege het gemeentebestuur werd tevens een prachtig buffetkastje aange boden. Bij afwisseling zongen de kin deren telkens eenige toepasselijke twee stemmige liederen De heer Verdam, bracht namens Onderwijzers en Oud-On derwijzers eene welgemeende felecitatie en bood namens hem een schoone hang lamp aan. Van wege de kinderen voerde de leerling II. Kamp het woord en ver eerde den heer van Oostveen met een marmeren pendule en 2 coupes. De kinderen werden verder onthaald op chocolade, krentebrood en gebak, en 't was hun aan te zien, dat ze feest vierden, telkens wanneer de jubilaris in hun mid den verscheen volgden liederen en hoera's. Na den middag werd bij monde van den heer van Ittersum, arrondissements schoolopziener, namens hem en eenige Hoofden van scholen uit de environsden jubilaris geluk gewenscht, terwijl hij met een stoffelijk blijk werd vereerd, bestaande uit een fraaie barometer. Van de school commissie kwam een deputatie en voerde de heer Elink Schuurman het woord. Uit de ingezetenen had zich een com missie gevormd uit 9 personen, die namens de Baarnsche burgerij bij monde van den heer W. L. Reedee den heer van Oost veen feleciteerde en hem een prachtig noteboomen schrijfbureau met stoel aan bood. Het bureau is een prachtstuk en doet den fabriekanten, Gebr. Biesing te Amsteidam, waarvan het afkomstig is, alle eer aan. De namen der gevers van het ge schenk uit naam der ingezetenen, en dat der kinderen waren vervat in prachtige albums met keurige inscriptie, die mees terlijk door den heer v. d. Weerdt, een der Onderwijzers, geteekend was. Tegen omstreeks 7 uur werd door de kleinen, daartoe instaat gesteld door eenige heeren, eene serenade met muziek en fakkellicht, aan het hoofd der schoo I ge bracht. De jubilaris was aangedaan en verrast bij het zien van dezen schilderach- tigen groep en door den jubilaris, werd aan den heer J. G. Veerman, die het woord voerde, dank gezegd voor zooveel hulde betoon. Na een tocht door de hoofdstraten der gemeente gedaan te hebben, begaven de kleinen zich naar huis en wij gelooven, dat èn bij de kinderen èn bij den jubilaris deze dag niet licht uit het geheugen zal worden gewischt. Moge de heer van Oost veen nog lange jaren voor deze gemeente gespaard blijven De zangvereeniging voor gemengd Koor alhier, zal voor de donateurs met hunne dames, op Donderdag a. s., eene openbare uitvoering geven in de groote zaal van het Amalia-hotel. Als solisten zullen optreden de dames Oppenheim, (sopraan) Veltman, (Alt) Gilse v. d. Paltz. (tenor) allen uit Amsterdam, benevens de heer Orelio, (bas) uit Utrecht, 't Be looft dus wel een avond vol kunstgenot te worden. Een breukband op de gemeentebe- urooting. In een aanzienlijke gemeente van Noord-Brabant had de Raad voor eenige dagen over eene niet alledaagsche zaak te beslissen. De onbezoldigde stads omroeper zond namelijk een verzoekschrift in om eenige tegemoetkoming. Onder de vele beweegredenen, die hem tot dit verzoek noodzaakten, was de voornaam ste, dat hij bij het omroepen een breuk had geschreeuwd, en thans zich een breukband moest aanschaffen. De Raad besloot dan ook edelmoedig, om hem ƒ10 toe te kennen. Hoe onnoozel! Een voornaam boekhan delaar in ons land ontving dezer dagen een brief, dien wij met weglating van na men, hieronder letterlijk laten volgen: Mgn Heer! Ik verzoek Uw zoo goed te zijn om geen Catologies meer te zenden daar mijn zoon door het lezen verleden Jaar kranzinnig is geworden wij hebben hem in S'Hertogenbosch in een krank zinnig Gesticht gehad en onder Curateelen moeten stellen ik begrijp Uw tog wel zoo veel lief de voor Uwen evenrnensch zult hebben om door Uw toodoen een ander niet ongelukkig te maken. Inafwachting Uw aan mijn verzoek zult voldoen Blijf ik na Groete. UEd Dw. Dr. Een aardigheid van den Duitschen kroonprins. Weet ge wel, wie hier de beste exposant is? vroeg de Kroonprins gisteren bij het bezoeken der tentoon stelling voor kookkunst te Berlijn aan een der bestuursleden, die hem geleid de «Wel, dat is de heer Pritsche-Hun- ger, die zijn waren hier op deze tafel tentoonstelt, want de honger is de beste kok." Huizen van bordpapier. Als curiositeit mag wel vermeld worden, dat de alge meene politie-verordening der gemeente Naaldwijk straf bepaalt van een boete van 13 gulden tegen hen, die legen openbare gebouwen leunen. De openbare gebouwen schijnen daar van bordpapier te zijn, anders is de vaderlijke zorg der overheid voor die gebouwen onverklaar baar. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT Gelet op de aanschrijving van Heeren Gedeputeerde Staten der provincie Utrecht van den 16. Juli 184-4 (Provinciaalblad No. 53), houdende uitnoodiging om, ter voldoening aan een, op machtiging van Zijne Majesteit den Koning, door Z. E. den Minister van Binnenlandsche Zaken bij aanschrijving d.d. 29 Juni 1844, n". 193, 1. afd. gedaan verzoek, jaarlijks den ingezetenen te herinneren aan de bepalin gen der wet van den 1. Maart 1815 (Staatsblad nu. 21), betrekkelijk de viering der ZON- en FEESTDAGEN; Maken dientengevolge aan de ingeze tenen bekend, dat de voormelde wet is van den navolgenden inhoud Wij WILLEM, bij de gratie GODS, Prins van Oi anje-Nassau, Souvcrein Vorst der Vereenigde Nederlanden, enz., enz., enz. Aan al degenen, die deze zullen zien of hooren lezen salutdoen te weten Alzoo Wij in overweging genomen hebben de noodzakelijkheid om, op het voetspoor onzer godsdienstige voorvaderen, die daarop steeds den hoogsten prijs stel den, de plichtmatige viering van den dag des Heeren en andere dagen, der open bare christelijke godsdienst toegewijd, door eenparige voor de geheele uitgestrekt heid der Vereenigde Nederlanden alge meen werkende maatregelen te verzekeren. Zoo is het, dat Wij, den Raad van State gehoord en met gemeen overleg der Staten-Generaal dezer landen, hebben goedgevonden en verstaan, gelijk wij goed vinden en verstaan bij deze 1. Dat op zondagen en op zoodanige godsdienstige feestdagen, als door de kerkgenootschappen van de Christelijke godsdienst dezer landen algemeen er kend en gevierd worden, niet alleen geene beroepsbezigheden zullen mogen verrigt worden, welke de godsdienst zouden kunnen storen, maar dat in het algemeen geen openbare arbeid zal mogen plaats hebben dan ingeval van noodzakelijkheid, alswanneer de plaat selijke regering daartoe schriftelijke toestemming zal geven. 2. Dat op deze dagen, met uitzondering van geringe eetwaren, geene koopwaren hoegenaamd op markten, straten, of openbare plaatsen zullen mogen worden uitgestald of verkocht, en dat kooplieden en winkeliers hunne waren niet zullen mogen uitstallen noch met open deuren verkoopen 3. Dat gedurende den tijd voor de open bare godsdienstoefening bestemd, de deuren der herbergen en andere plaat sen, alwaar drank verkocht wordt, voor zooverre dezelve binnen den besloten kring der gebouwen liggende zijn, zullen gesloten zijn, en dat ook gedurende dien zelfden tijd, geenerhande spelen, hetzij kolven, balslaan of dergelijke mo gen plaats hebben. 4. Dat geene openbare vermakelijkhe den, zooals schouwburgen, publieke danspartijen, concerten en harddrave rijen, op de zondagen en algemeene feestdagen zullen gedoogd worden; zullende het aan de plaatselijke bestu ren worden vrijgelaten, hieromtrent eene uitzondering toetestaan, mits niet dan na het volkomen eindigen van alle godsdienstoefeningen. 5. Dat de plaatselijke politie zorg zal dragen, teneinde alle hinderlijke be wegingen en gerucht, in de nabijheid der gebouwen tot de openbare eere- dienst bestemd, en in het algemeen alles, wat derzelve zoude kunnen hin derlijk zijn, voortekomen of te doen ophouden. 6. Dat de overtredingen tegen de bepa lingen van dit besluit, naar gelang van personen en omstandigheden, zul len gestraft worden met eene boete van niet hooger dan vijf en twintig gulden, of inet eene gevangenis van niet langer dan drie dagen voor de overtreders die buiten staat mogten zijn deze boete te betalen. 7. Dat, bij eene tweede overtreding, de •boete of straf zal worden verdubbeld, en wijders alle te koop gelegde of uitgestalde goederen verbeurd ver klaard en de herbergen of andere pu blieke plaatsen voor ééne maand ge sloten zullen worden. En dat door deze algemeene verorde ningen, alle daarmede niet overeenkom stige provinciale of plaatselijke reglemen ten en inrigtingen zullen worden gehou den voor vervallen. Lasten -en bevelen, dat deze in het Staatsblad zal worden geïnsereerd, en dat een genoegzaam getal exemplaren gedrukt en aan de Staten in de onder scheidene provinciën of landschappen, in gevolge art. 86 der grondwet, ter uitvoe ring zal worden gezonden, met last om dezelve alom te doen publiceren en afïi- geren, en van de predikstoelen der onder scheidene Christelijke kerkgenootschappen te doen aflezen. Lasten en bevelen voorts, dat Onze ministeriële departementen en andere autoriteiten, justicieren, en officieren, wien zulks aangaat, aan de naauwkeurige uit voering de hand zullen houden, zonder eenige conniventie of dissimulatie. Gegeven in 's Gravenhage, den lstcn Maart des jaars 1815, het tweede van Onze Regering. [geteekend) WILLEM. Ter ordonnantie van Zijne Koninklijke Hoogheid, geteekendA. R. FaLCK. gedaan te Amersfoort, den 12. Januari 1885. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester, T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. De Seeretaris, W. L. SCHELTUS. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT doen te weten, dat de Raad dier gemeente de navolgende verordeningen heeft vasgesteld, luidende Verordening tot heffing van school gelden voor het genot van openbaar lager onderwijs in de gemeente Amersfoort. De RAAD der gemeente AMERS FOORT, Gezien art. 46 der wet van den 17 Augustus 1878 (Staatsblad no. 127), BESLUIT Artikel 1. Ter tegemoetkoming in de kosten van het openbaar lager onderwijs, welke voor rekening der gemeente blijven, wordt eene bijdrage geheven van ieder kind,datgebruik maakt van het onderwijs, gegeven op de scholen in het volgend artikel vermeld. Art. 2. Dat het schoolgeld bedraagt voor eiken leerling: a. op de school le soort voor meisjes, voor het onderwijs in de vakken a-k, o, s, en t, van art. 2 der wet op het lager onderwijs f25 per jaar; voor dezelfde vakken met die vermeld onder l of p of beide f 40 per jaar en wanneer boven dien onderwijs wordt gegeven in een der vakken vermeld onder letter m of n f 55 per jaar en in beide vakken f 70 per jaar; b. op de school le soort voor jongens, zoolang het onderwijs zich bepaalt tot de vakken a tot i en o van art. 2 van bo vengenoemde wet f 25 per jaar en zoodra bovendien een der vakken lofp of beide onderwezen worden f 40 per jaar; c. op de school 2e soort f 7.50 per jaar, en voor ieder kind meer uit een zelfde gezin f5 per jaar; d. op de betalende afdeeling der her- halings-klasse f 2 per jaar. Art. 3. Deze schoolgelden zijn verschul digd door de ouders of voogden der leer lingen zoo die ouders of voogden niet in de gemeente Amersfoort wonen of wel zoo zij er niet zijn, door de verzor gers der leerlingen. Voor de toepassing van deze bepaling zijn de leerlingen verplicht een hinnen deze gemeente wonenden verzorger, die zulks op zich neemt, aantewijzen. Art. 4. De schoolgelden zijn verschul digd bij vooruitbetaling en wel a. voor de scholen le soort in drie viermaandelijksche termijnen, aanvang nemende 1 Januari, 1 Mei en 1 September van elk jaar; b. voor de school 2e soort in zes twee- maandelijksche termijnen, aanvang nemen de 1 Januari, 1 Maart, 1 Mei, 1 Juli, 1 September en 1 November van elk jaar; c. voor de betalende afdeeling der her- halings-klasse in Twee driemaandelijksche termijnen, aanvang nemende 1 October en 1 Januari van elk jaar. Art. 5. Voor den leerling, die in den loop van de in art. 4 vermelde termijnen wordt toegelaten of de school verlaat, is de geheele loopende termijn verschul digd. Deze bepaling is niet van toepassing op de leerlingen met den 1. Maart toe gelaten, die met de betaling van het ver schuldigde voor den halven loopenden ter mijnen kunnen volstaan. Art. 5. Ter beoordeeling van Burge meester Wethouders wordt van minver mogenden de helft van het hiervoren vermeld schoolgeld gevorderd en worden bedeelden onvermogenden niet aan de heffing daarvan onderworpen. Art. 7. De verordening treedt in wer king op den 1. Januari 1885, met welk tijdstip alle vroegere verordeningen te dezer zake vervallen. Aldus vastgesteld ter openbare verga dering van den 11 November 1884. De Voorzitter, T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. Zijnde de heffing goedgekeurd bij het koninklijk besluit van den 18. December 1884, No. 34. Verordening op de invordering van schoolgelden voor het genot van openbaar lager onderwijs in de ge meente Amersfoort. De RAAD der gemeente AMERS FOORT. Gezien zijn besluit van heden tot heffing van schoolgelden voor het genot van openbaar lager onderwijs in die ge meente, Gezien art. 46 der wet van den 17 Augustus 1878 (Staatsblad n". 127). BESLUIT Artikel 1. De hoofden der scholen voor openbaar lager onderwijs, waarvoor school geld verschuldigd is, zenden bij den aan vang van elke termijn, vermeld in de ver ordening tot heffing, aan Burgemeester en Wethouders eene lijst van die als- zoodanig aan de school onder hunne leiding staande, zijn ingeschreven, met aanwijzing van de namen en woonplaatsen der ouders, voogden of verzorgers, en met opgave van de door hen verschuldigde school gelden over liet alsdan ingetreden tijdvak. Art. 2. De leerlingen, die na het indie nen der lijsten en voor het indienen der volgende lijsten worden toegelaten, moe ten door hoofden der scholen met de in art. 1 vermelde aanwijzingen terstond aan Burgemeester en Wethouders worden opgegeven. Art. 3. Binnen acht dagen na ontvangst der lijsten of opgaven worden deze door Burgemeester en Wethouders onderzocht, na goedkeuring vastgesteld en ter invor dering aan den gemeente-ontvanger ge zonden. Art. 4. De gemeente-ontvanger vordert de verschuldigde schoolgelden binnen acht dagen daarna van de belastingschuldi gen in. Art. 5. Aan den leerling voor wien dan niet is betaald, kan het verder bij wonen van het onderwijs door Burgemees ter en Wethouders worden ontzegd, totdat het schoolgeld is voldaan. Art. 6. Teruggave van betaald of af schrijving van verschuldigd schoolgeld heeft nimmer plaats. Art. 7. De bepalingen van de artt. 258 en volgende der gemeentewet, betrekkelijk de invordering van plaatselijke belastin gen, zijn verder van toepassing. Art. 8. Deze verordening treedt in werking gelijktijdig met die tot heffing van schoolgelden op den 1 Januari 1885, met welk tijdstip alle vroegere verorde ningen te dezer zake vervallen. Aldus vastgesteld ter openbare verga dering van den 11. November 1884. De Voorzitter, T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. gedaan te Amersfoort, den 9. Januari 1885. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. MARKTBERICHT. Nijkerk. 12 Jan. Tarwe f 7,60 a f8,00. Boekweit f5,60 a 6.00. Garst f6,00 a 6,50. Haver f4,20 a 4,80. Duivenboonen f 7,00 7,40. Rogge f6,00 a 6,40. Boter fl.10 tot f 1,35. Eieren 4 a 5 cent. Schrammen 14 stuks f 15 a 20. Biggen 96 stuks f5' a 8. Runderen 279 stuks f40 a 230.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1885 | | pagina 2