NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT EN GELDERLAND. De laatste der Calero's N°. 10. Woensdag 4 Februari 1885. Veertiende Jaargang. VOOR abonnementsprijs VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Uitgever A. M. SLOTHOUWER, Amersfoort. advertentiën: BINNENLAND. Feuilleton. AMERSFOORTSCHE COURANT. Per 3 maaudeii 1.Eraneo per post door bet gcheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdags eu Vrijdags. Van 16 regels 0.40iedere regel meer B Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Bij kon. besl. van f23 Jan. 1885, no. 18 is bepaald: Art. 1. Hulponderwijzeressen, in Ned.- Indië aan de openbaie lagere gemengde scholen aangesteld zijnde, genieten eene bezoldiging van f 125 's maands met 4 driejaarlijksche verhoogingen, ieder van f25 's maands, alsmede vrije woning ol schadeloosstelling voor huishuur tot het zelfde bedrag dat thans voor onderwijzers 3e klasse is of later mogt worden vast gesteld. Art. 2. Ons tegenwoordig besluit is niet van toepassing op de onderwijzeres sen, die reeds aangesteld waren op het oogenblik van het in werking treden van dit besluit. Bij Kon. besl. is benoemd tot notaris binnen Oldebroek, J. H. C. Smeltzer, candidaat-notaris te Driebergen. Bij Koninklijk besluit van 19 Januari is de vereeniging tot christelijke verzor ging van Krankzinnigen en Zenuwlijders als rechtspersoon erkend. De heer Lindeboom schrijft in dc Bazuin, dat reeds voor meer dan een derde van de eerste serie (groot f 50.000) is ingeschreven. In tegenstelling van een bericht, in ons laatstvoorgaand nummer, om trent den zorgelijken toestand van Z. M. den Koning, bericht men nu, dat de Ko- zich vrij wel gevoelt. Wel heeft Z. M. gedurig aanvallen van zijn oude kwaal, de nierziekte n. 1., maar dat maakt zijn toestand niet zorgwekkend. Wordt deze nierkwaal niet erger dan kan naar menschelijke berekening de dokters meenen het, de Koning nog lang ge spaard blijven. Indien de geruchten geloof verdie nen, dan is Prinses Hendrik verloofd met Prins Albert van Saksen-Altenburg, gebo ren 14 April 1843, Luitenant-Generaal in Russisclien dienst, zoon van wijlen Prins Eduard van Saksen en van wijlen Prinses Reutz-Greitz. H. K. H. Prinses Hendrik is voor onbepaalden tijd naar het buitenland ver trokken. Het Paleis op den Kneuterdijk, door den laatst overleden Kroonprins be woond, is door aankoop het eigendom geworden van den Staatsraad, Jhr. Mr. van Ilumalda van Eysinga. Uit 's-Gravenhage bericht men ons, dat de Minister van Marine door eene ernstige ziekte is aangetast, waar door hij natuuilijk geen aandeel nemen kan aan de werkzaamheden in zijn de partement. De eerste zitting in dit jaar van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, die aanvankelijk bepaald was op 10 Februari is, naar men ons bericht, nog uitgesteld. Bijzondere ingenomenheid met de totstandkoming der liberale Unie toonen zelfs vele liberale bladen niet. Bepaalde antipathie tegen haar gevoelen ze wel niet, maai de wijze, waarop deze Unie tot stand kwam, geeft hen, naar het schijnt, geene genoegzame waarbor gen voor de toekomst. In een onbewaakt oogenblik heeft een der opstellers van het reglement, dooi de woorden «bestrijding der kerkelijke partijen" in Art. 1. neer te leggen, de eigenlijke bedoeling der liberale Unie, naar de meening van dien opsteller althans, blootgelegd. Daar stak de storm op. De meeste gematigde liberalen kwa men met kracht tegen deze kwalificatie op. Het gevolg was, dat aan deze be ruchte zinsnede een beentje gelicht werd en zij al spoedig uit artikel 1 verdween. Zij, door wier toedoen deze verdachte uitdrukking werd geschrapt, zijn zeker de slechtste liberalen niet. Zij bewezen aan de toekomst der libe rale Uni een wezenlijken dienst. Ook de Utreehtsche Courant, een erkend liberaal blad, bespreekt in twee hoofd artikelen de liberale Unie en noemt daarbij de leuzeastrijd tegen de kerkelijken" onjuist en niet waardig. sAl is de leuze nu uit de statuten der liberale Unie verdwenen," zegt het blad, »zij is daarmede niet weggenomen uit de herinnering, maar blijft aan hare ge schiedenis nauw verbonden." Het totaalbedrag van giften voor de Amsterdamsche weikverschaffing, bij de commissie aldaar tot hiertoe ingekomen, is f 137556,16. Vrijdag overleed, zeer onverwachts, de heer A. L. Boeser, Hoofd der Bur gerschool te VFeesp, directeur der Rijks normaallessen te Naarden. Hij was een man van groote bekwaamheid en steeds vol ijver in het behartigen van de belan gen van het Openbaar Onderwijs. Door zijne rekenboeken, die bet eerst met de geestdoodemle cijfermethode bra ken, maakte Boeser zich door liet ge- heele land bekend. Allen, die hem per soonlijk leerden kennen, zullen zijne ver diensten op de rechte waarde weten te schatten, want Boeser behoorde tot die weinige mannen, wier meerderheid ooger.- blikkelijk door ieder, die met hem in aanraking komt, wordt erkend, en dien men zich, zij het ook onwillekeurig, tot model kiest. Zijn gemis zal in de onder wijswereld diep worden gevoeld. De werkzaamheden aan de Gooische Beetwortelsuikerfabriek, onder Naarden, van den heer Dudok van Heel, zijn Zater dag geëindigd. Er werden ruim dertien millioen kilogram beetwortelen verwerkt. Aangaande Pieter Bruinsma, den overwinnaar in den schaatsenwedstrijd te Leeuwarden, bevat het Nieuwsbl. voor Ned. het volgende »Pieter Bruinsma is geboren te Lem mer. Zijn vader was schipper. Hij is de jongste van tien zonen en op 't oogen blik 27 jaren oud (24 November gewor den). Thans kapitein eener veerboot, die van Sneek nnar de verschillende andere steden in Friesland vaart, is bij zeer werkzaam, zoo zelfs, dat zijne superieuren hem soms moeten dwingen, om rust te nemen. «Zijn gestalte is lang en gezet; zijn haar en baard zijn blond. Hij is nooit uitgelaten druk, en spreekt niet meer dan het lioogstnoodige. Hij gaat zich nooit aan sterken drank te buiten, doch drinkt van tijd tot tijd zijn borreltje evenals ik en een ander. Alle jaren in October begint hij levertraan te gebrui ken en tegenwoordig eet hij, met het oog op de wedrennen, dagelijks 30 rauwe eieren. Ook zijne moeder is een stoere rijdster geweest en won o. a. eenmaal in den tijd van eene week negen prijzen met hardrijden. jDie thans reeds bejaarde vrouw drukte hem voor zijn vertrek aan het hart en zeide: «Pieter, toon heden dat ge man en Fries zijt, want hier geldt het de eer van Vorst en Vadeiland." Met die aan moediging ging hij op weg en overwon. »Toen hij alleen de baan afreed, om dat zijn tegenpartij weggebleven was, had hij zijn bovenbroek aangehouden en kwam terug met een groote scheur in het kruis, zoo krachtig zet hij zijn bee- nen af. Professor G. D. L. Huet heeft in eén schrijven aan het Leidsche Studen tencorps aangedrongen op het afschaf fen van den groentijd. In vergaderingen, door de studenten daarop gehouden, heeft men aan het verzoek van den rector- magnificus in zooverre voldaan, dat men besloten heeft »de ladder" afteschaffen, zijnde deze een lokaal, waarin inden avond het ontgroenen plaats heeft, en dat zijn naam te danken heeft aan de steile trap, die er naar toe leidt. Vóór 25 Februari worden van de verschillende liberale kiesvereenigingen in ons land berichten ingewacht, bij den heer J. Voute, Secretaris van Burger plicht te Amsterdam, of zij al dan niet tot de liberale Unie toetreden. Tot Directeur-boekhouder dergemeente- lijke gasfabriek te Hilversum is benoemd de heer H. M. Andriessen, Directeur der gemeente-gasfabriek te Bolsward. De laatste drie schilderijen, kunst stukken van Frans Hals, nog aanwezig in het hofje van Beresteijn te Haarlem, hebben helaas, ons land verlaten en zijn voor de som van ƒ50000 naar Pa rijs getransporteerd. Mejorikvrouw Bichon Viscli te 's-Hage en mej. F. Bijleveld aldaar, heb ben een bazaar gehouden voor hei ameu blement van het te bouwen weeshuis te Neerbosch. De opbrengst was ruim ƒ1300. Als een merkwaardige bijzonderheid mag wel genoemd worden, dat de te Schoonhoven wonende schipper. G. Ver- meij, oud 85 jaren, met zijne dochter, oud 64 jaar en zijn kleinzoon, oud 41 jaar, benevens zijn achterkleinzoon, oud 13 jaren, alzoo vertegenwoordigende 4 geslachten, op Zondag 25 Januari geza- melijk een reisje op schaatsen hebben gemaakt. Het Hoofdbestuur der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen had besloten, ter herdenking aan haar 100-jarig be staan, eene opleidingsschool voor be- waarschoolliouderessen op te richten. Wat de afdeeling Nijmegen beweegt te gen dit besluit overal antipathie te ver wekken, welen we niet; maar zeker is het, dat naar aanleiding van hare be zwaarschriften, schier overal vergaderin gen worden gehouden, om het voor en tegen te wikken en te wegen. Op vele plaatsen gaat men met het voorstel Nijmegen mee; elders verklaart men er zich weer tegen. Ds. P. Scheltema, sedert 1848 ar chivaris der gemeente Amsterdam en sedert 1851 archivaris der provincie Noord-Holland, is op 72-jarigen leeftijd aldaar overleden. De heer J. R. H. de Jong heeft bij breedvoerig schrijven, aan den Raad dei- gemeente LUrecht concessie gevraagd, voor het leggen van een tramwegnet in de openbare straten der gemeente Utrecht en het daarop doen bewegen van tram wagens, tot het vervoer van personen en goederen, getrokken duor paarden of muildieren. De plannen voor den Oosterstoom tramweg, sectie WageningenOosterbeek zijn Zaterdag in het hotel Steuk, te Wa geningen, ter inzage gelegd. De lijn komt geheel aan den noordelijken berrn van den Rijksstraatweg te liggen. In het dorp Renkum, ter hoogte van de huizen van de heeren De Haas en Mijnlielf, is eene wisselplaats. Over de Heelsumsche beek zal naast de schapenbrug een steenen duiker worden gebouwd. De aanwijzing geschiedt aanstaanden Donderdag, en de aanbesteding zal Zaterdag te Utrecht plaats hebben. Voor eenige dagenis Ds. Hattink, Predikant te Harderwijk, des morgens om 10 uren, in zijne woning van de trappen gevallen, waarbij hij zich ernstig bezeerd heeft. Het is te hopen, dat de man, die algemeen geacht en bemind is, voor zijn gezin en zijne gemeente gespaard blijft, hoewel zijn toestand zich vrij ernstig laat aanzien. uit het Italiaansch van vitt0ri0 bersezi0. 1) De beroemde professor Fuloi wischte zich het zweet van 't voorhoofd af na zijne lange verhandelinghet gesprokene, met wegslepende welsprekendheid voor gedragen en van groote geleerdheid en zaakkennis getuigend, was tevens in de hoogste mate belangwekkend geweest, getuige de warme algemeene toejuichingen van bet talrijke, uitgelezen publiek, dat als vastgekluisterd aan de banken van het groote amphitteater der universiteit, zijne woorden met steeds klimmende aandacht had gevolgd. Met de grootste duidelijkheid en met een overvloedigen schat van wetenschap pelijke bewijzen en van voorbeelden aan zijne praktijk en aan de studie van het leven in al zijne openbaringen ontleend, had hij de onverbiddelijke gevolgen van die fatale en blijvende wet in de biologische wereld, de wet der overerving, aange toond en haai de plaats aangewezen, die zij bekleedt in dat onmetelijke drama der omwentelingen van het organische leven. Beginnende met de laagste en een voudigste en stap voor stap opklimmend tot de hoogste en meest samengestelde organismen, en die geheimzinnige, ver borgen macht, die wij het noodlot noemen, in haren voortgang r.avorschend, eeist in die verzameling van bestanddeelen zonder eenig bewustzijn en vervolgens daar waar-het bewustzijn en de wil tus- schenbeide komen, gesteund, voortge dreven en bepaald door de instincten en de hartstochten, was de kundige spreker, na even sommige praktijken der veefok kers ter verkrijging van gewenschte wijzi gingen in de dierenrassen te hebben aangestipt, meer bepaald blijven stilstaan bij het edelste gewrocht der schepping den mensch. Met krachtige en verontwaardigde woorden had hij zijne verbazing te kennen gegeven, dat ten opzichte van den mensch, die toch de voornaamste bewoner dezer aarde is, degene waaraan zij, zooals hij zich uitdrukte, haar zedelijk karakter te danken heeft, zoo groote zorgeioosheid, zoo groote miskenning plaats vond der eenvoudigste regelen, die bij het sluiten van huwelijken in aanmerking dienden te komenen hij had er op gewezen hoe, daar niemand er aan dacht, om in eigen kring te voorzien in deze hoog ernstige zaak, noch het individu, noch de hoofden van familién, noch de burge- lijke autoriteiten, zoodat de invloed van liet wel is waar onbewuste, maar ten minste door de wetten der natuur op geheimzinnige wijze gericht wordend instinct, van nu aan vernietigd zijnde en niet vervangen wordend door bepalingen op rede en wetenschap steunend, hoe nu deze gewichtige zaak overgeleverd bleef aan schier immer noodlottige belangen en wenschen, aan overweldigende harts tochten, voortvloeiend uit onbeteugelde maatschappelijke toestanden. Hieraan zeide bij ook dat grootendeels was toe te schrijven die pliysieke verar ming der tegenwoordige geslachten, voor namelijk der stadsbewoners. Terwijl bij hiervan anderdeels de medische faculteit beschuldigde, die bloedige school, die van 't begin tot bijna op de helft der vorige eeuw oppermachtig heerschend, door het misbruik, dat zij van aderlatingen maakte, het bloed der vaders en grootvaders had verarmd en hen aldus veroordeeld had aan hunne nakomelingen zwakke spieren en verarmde zenuwachtige gestellen over- tedragen, waaruit die algemeen heer- schende zenuwziekte en die besluitelooze, zwakke, verwijfde en ijdele karakters voortkwamen, eene ijdelheid, die vaak tot krankzinnigheid voert, en die ontaardt in eene steeds toenemende en aangroeiende zelfmoord-epidemie. Met al den gloed der ware welspre kendheid wees hij er op, hoe het de plicht was van een ieder, om in eigen werkkring en naar eigen vermogen mede te werken tot verbetering van een dusdanigen staat van zaken. Misschien, zoo ging hij voort, zal er een tijd komen, waarin men het niet langer strijdig zal achten met onze vrijheid, dat de maatschappij, welke het recht meent te hebben de zonen aan het huisgezin te ontvoeren, om ze tot soldaten te vormen en het onderwijs verplichtend te stellen zelfs voor het kind van den behoeftige die broodsgebrek lijdt, dat zij ook tusschenbeide kome, om te verhoeden dat eene bloeiende, achttien-jarige maagd, onder bescherming van het wetboek, onder voorwendsel van het huwelijk, ge koppeld voor de aan een afgeleefden wereldling, bedekt met al de wonden dei- zedeloosheid, vol ondeugden en kwalen, die op de kinderen de gevolgen der uit spattingen waaraan bij zich heelt schuldig gemaakt, zal overbrengen om te beletten dat de teringzieke, de lijder aan vallende ziekte, de krankzinnige in een volgend geslacht der maatschappij eene reeks van ongelukkigen toevoege, voor wie het leven slechts éene eindelooze ellende is en die voor de maatschappij op zijn zachtst ge sproken waardeloos zullen zijn,maar waar schijnlijker nog schadend en verzwakkend op haar zullen werken en haar eene nieuwe bron van besmetting worden. Maar in dien tusschcntijd, zoo ging hij voort, rustte op een ieder, die zich bewust is eene dier gevaarlijke krankheden in zich om te dragen, de zedelijke, vader landslievende en menschelijke verplichting, zich van het huwelijk te onthouden was het de plicht der geneeshceren aan de verblinden de oogen te openen en de getroffenen hun noodlot te openbaren en hen de noodzakelijkheid te doen inzien van eene deugd, waartoe alles hen dwingt; was het de plicht van vaders en voogden om weerstand te bieden aan alle verlok kingen der hebzucht, aan alle drogredenen van den hartstocht, zelfs van den meest oprechte en zich te verzetten tegen die huwelijken, die slechte verderfelijke en rampzalige gevolgen na zich kunnen slepen. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1885 | | pagina 1