BUITENLAND. Plaatselijke berichten. De Tweede Kamer is tegen den lGen van deze maand bijeen .geroepen, ter hervatting harer werkzaamheden. De Ministerraad hield Zaterdag avond eene buitengewone vergadering, ter behandeling van de voorstellen tot herziening der grondwet in verband met het advies van den Raad van State. De koortsaanval van den Minister van Marine is in zooverre geweken, dat Z. Exc. wederom de noodzakelijkste werk zaamheden kon verrichten, Den Heer J. P. Amersfoordt, eige naar der vermaarde badhoeve en vroe ger Burgemeester van Haarlemmermeer is op 70-jarigen leeftijd overleden. Aangaande liet spoorwegongeluk, de vorige week nabij Zwijndrecht voor gevallen, meldt de Dordr. Cl.: Terwijl men omstreeks half één bezig was eenige goederenwagens te laden, kwam een van Dordrecht komende goe derentrein op dezelfde lijn met zooveel snelheid op de stilstaande wagens inrijden, dat 4 van deze geheel verbrijzeld en de andere min of meer beschadigd werden. De machinist E. J. Beckx geraakte daarbij onder de wagens, zoodat zijn linkerbeen boven de knie verbrijzeld werd. Door de aanwezigen werd hij er onmid- delijk onder uitgehaald, voorloopig ver bonden en in de wachtkamer gebracht, waar hij eenigen tijd later door de ge- neesheeren Broeksrnit, van Zwijndrecht, en Van der Meulen, lijnartsvan de spoor wegmaatschappij te Barendrecht, ver bonden werd. Door een uit Dordrecht ontboden trein werd hij vervolgens naar het gasthuis aldaar overgebracht. Er bestaat gelukkig geen gevaar voor zijn leven. Bijna onmiddelijk na de botsing ge raakten de wagens en de locomotief in brand, welke werd aangewakkerd door den hevigen wind. Of de brand ontstond door de wrijving bij de botsing veroor zaakt dan wel door het vuur uit de locomotief, is niet bekend. Uit Zwijndrecht rukten spoedig twee spuiten ter hulp, waarvan één water gaf. Gedurende het branden der wagens wer den aanhoudend eenige knallen gehoord, hetwelk aanleiding gaf te vermoeden, dat zich onder de goederen, waarmede de wagens geladen waren, patronen be- \onden. Het kan echter ook zeer goed zijn, dat die knallen veroorzaakt werden door het springen van flesschen met wijn, welke onder de goederen aanwezig waren. Aan de groote inspanning der man schappen, die aan de spuit werkzaam waren, en niet minder aan de krachtige houding van den heer P. J. A. De Bruine, burgemeester te Zwijndrecht, die meer malen het voorbeeld moest geven, was het te danken, dat men betrekkelijk spoedig den brand meester was. Daarna werd door de manschappen, die aanwezig waren, en die van de treinen uit Dordrecht, welke ontboden waren, onmiddelijk een aanvang gemaakt met het opruimen, zoodat gistermorgen te 6'/, uur de wes telijke lijn vrij was en het vervoer weer kon geschieden. Wat de oorzaak van de botsing is ge weest, kan nog niet met zekerheid gezegd worden, wel echter, dat de trein van Dordrecht onverantwoordelijk hardliepen voorbij de afstandsignalen stoomde. Dat echter wel pogingen zijn aangewend, om te stoppen blijkt daaruit, dat de remmen vast waren aangehaald. Te Rotterdam hadden zich ver leden week 22 honderd personen aange meld als zonder werk. Op het Noordzee-kanaal tusschen Velzen en IJmuiden, zijn 7 a 9 mannen door het ijs gezakt en omgekomen. Te Nederhemert is een kalf ge boren met een sehapekop. Het dier is over het gansche lichaam haarloos. Blijkens een telegram uit New-York van jl. Maandag, is men naar het schijnt op het spoor van den bedrijver van den moordaanslag op den president der repu bliek Chili. Een vrouw heeft last gegeven tot het vervaardigen van de helsche machine, waarmede een einde aan het leven van den President moest gemaakt worden. In Portugal is een ministercrisis ontstaan. Heel erg is dit niet; er zullen wel weer andere mannen gevonden wor den. Toch wordt in den regel 's Rijks schatkist door eene ministercrisis er niet beter op. Naar aanleiding der laatste dyna- mietaanslagen in Engeland zijn daar weer twee personen gearresteerd. t Is te hopen, dat de daders in handen zijn. Aan de berichten, omtrent de on gelukken door de sneeuwvallen in de Italiaansche Alpen veroorzaakt, ontleenen wij nog het volgende In het dal Aosta heeft de sneeuw de daken van Cignoi doen instorten, waar door twee menschen gedood werden. Dicht bij die plaats werden 2 personen onder een lawine bedolven; een hunner werd gered. Verscheidene baanwachters en reizigers vonden hun dood in de sneeuw. Tusschen Mocola en Demonte kwamen twee mannen om het leven, bij een po ging, om een verbindingsweg door de sneeuw te graven. Daar in den omtrek richten nog voort durend sneeuwvallen schade en verlies van menschenlevens aan. In het Val de Va- raitu schat men het aantal slachtoffers op 84; er wordt daar nog druk gewerkt, om zoo mogelijk de bedolvenen te be vrijden, maar men komt handen te kort. Alle verkeer is daar gestremd, alsook in het Val Luserna. De inwoners verkeeren daar in groote onrust, want bijna alle dorpen zijn elk oogenblik in gevaar van onder een sneeuwval bedolven te worden. In Beloedsjistan moeten nieuwe en veel belovende pretroleumbronnen ontdekt zijn. In een particulieren brief uit Oleh- leh leest men Het eerste, dat ik u wil verhalen, en waarvan gij het misschien niet goed kunt begrijpen, dat ik er naar ging kij ken, is de executie van Cohen. Deze zoude Vrijdagmorgen om 7 uur plaats vinden, en van een tokohouder alhier ontving ik eene invitatie, om met zijn rijtuig van Olehleh naar Kolta Radja te rijden, 's Morgens om half zes was ik dan ook bij hem present, en met een hoog open wagentje, een soort van brik, reden we de poort uit en de Atjehsche kampong Maraksa door. 't Was heerlijk koel, en eene aangename geur van dui zenden bloemen en planten vulde de lucht. Langs den goed onderhouden, met palmboomen beplanten weg was alles drukte en leven. Europeanen in rijtui gen, halfcast's flippers, klipsteenen, blau wen sinjo's of hoe ze meer heeten) in karretjes, inlanders en Atjehers te voet, alles trok naar Kotta-Radja. Na een kwartier rijdens kwamen we langs 't kerkhof en zagen op het hier tegenover gelegen exercitieveld eene groote galg opgericht. Alles was nog kalm, en alleen de schout met eenige kettingjongens, die de executie zouden uitvoeren, liepen er heen en weer. Spoedig reden we verder en kregen nu verandering van tooneel. Honderden soldatenvrouwen in opzich tige, roode, groene, blauwe, gele zijden mantels (sarongs) gehuld, half-cast kler ken met hooge booiden, hooge hoeden en bloote voeten, leegloopende soldaten en enkele Atjehers gingen we voorbij. Iets later zagen we troepen soldaten, die onder een vroolijken marsch naar het exercitieveld reden of marcheerden. Te gen een uur of half zeven zagen we een peloton soldaten, waar in 't midden een man marcheerde, die bijna een hoofd boven de anderen uitstak, de handen ge boeid en een sigaar in den mond. Het was Cohen. In tegenstelling met de andere soldaten had hij een witte broek aan, en werd hij geleid door een adjudant-onderofficier. Achter deze pa trouille liep de dominé. Cohen werd van de gevangenis door den kraton naar 't exercitieveld geleid, 't Moet een verschrik kelijke tocht voor hem zijn geweest, want hoewel iedereen zich stilhield, kon hij toch aan de woedende blikken der soldaten zien, dat deze bedaardheid hun moeite kostte. Niemand was er, die eenige sympathie of medelijden met hem had. Hoewel doodsbleek en met moeite loo- pende, bleef hij rooken, en eindigde hier mede eerst bij 't schavot, om den fiskaal te beleedigen. Toen hij bij 't exercitieveld kwam, stonden daar de artillerie, cava lerie en infanterie van 't garnizoen in carré. Bij 't inkomen in 't carré werden de trommen geroerd, en begonnen de trompetters te blazen. Het vonnis werd nogmaals voorgelezen, waarbij Cohen den fiskaal voortdurend toeriep «dat lieg je". Daarna beklom hij 't schavot, 't luik waarop hij stond viel, ende exe cutie was afgeloopen. Onder een vroolij ken marsch trokken de troepen voorbij 't schavot, naar den kraton terug. Kort daarop reden wij ook weder naar Olehleh terug, en een uurtje later zat ik weder aan boord. Naar men uit New-York bericht, keeren de landverhuizers, vooral Duitschers, Italianen en Polen, wegens den treurigen toestand van handel en nijverheid in Amerika, nu in grooten getale naar Europa terug, waar zij ook al niet over- welkom zijn. De toestand in Amerika evenwel schijnt dien in Europa nog veire te overtreden. Er is een algerneene luste loosheid, haast stilstand in zaken. Men schijnt geen ondernemingen aan te dur ven, uit onzekerheid omtrent hetgeen de toekomst opleveren zal. Het vrijhandel stelsel is in het verschiet, en aan de invoering daarvan zal natuurlijk een moeilijk tijdperk van overgang vei bonden zijn. Wordt eenmaal de volle concurren tie van Europa over Amerika losgelaten, dan zijn groote veranderingen te wachten o. a. zal de standaard van het loon aan merkelijk dalen, om op het Europeesche peil te komen. In dit vooruitzicht heerscht reeds cu groote verbittering onder de werklieden in Amerika tegen het nieuwe staatsbestuur. In een Amerikaansch blad leest men de volgende advertentie: De heer Jtffierson Motys, voormalig hoofdredacteur van de Californische Cromotype, die nu opgehouden heeft te bestaan, zal morgenavond de eer hebben in «Mordaunt's Asseinbly-Rooms" eene groote wetenschappelijke voorstelling te geven. Hij zal met de rechter-en linker hand tegelijk twee dagbladartikelen over een opgegeven onderwerp schrijven; ook tegelijk met den linkervoet een wieg in beweging brengen, den daarin liggenden kleinen burger van Californië de melo dieën van «Hail Columbia" en de «Frazes Niggers Song" vooizingen en met den rechtervoet het vuur onder den theeketel aanhouden. Mochten er heeren zijn, die er wat voor overhebben, om den heer Jefferson Motys te zien drinken, dan zal hij zes-en-dertig gewone glazen grog tegen elk man van zijn leeftijd leegdrinken en daarna met een revolver in zes schoten op twintig passen viermaal het aas uit de kaart schielen. Entrée 10 cents de per soon. De onlangs opengekomen Bisschops zetel van Londen, die ten deel is gevallen aan den Bisschop van Exeter, is een der beste geestelijke posten in Engeland. De Bisschop heeft twee paleizen ter zijner be schikking, een jaargeld van 10,000 (ƒ120,000.) en daarboven nog 190 gees telijke ambten te begeven. De overleden Bisschop, Dr. Jackson, huwelijkte zijne acht dochters aan geestelijken uit, en bezorgde al zijn schoonzoons een voor- deeligen post. In minder dan twee jaren hebber, te Londen 17 misdaden met dynamiet of pogingen daartoe plaats gehad. Te laat, om in ons vorig nummer ter sprake te worden gebracht, ontvin gen we uit Amsterdam het Reglement van eene vereeniging, »de Unie" bijge naamd, die reeds in 1881 rechtspersoon lijkheid verkreeg en zich ten doel stelt da opwekking van staatkundig leven en bevordering van maatschappelijke belan gen. (Niet de liberale Unie dus, die pas is opgericht.) Het Bestuur verzocht ons haar Regle ment in onze courant op te nemen en, zoo mogelijk, een woord van aanbeveling daaraan toe te voegen. Wat het eerste deel van dat vei zoek aanbelangt, daaraan kunnen we geen gevolg geven, omdat de beschikbare plaatsruimte in ons blad dat niet gedoogt. Gaarne drukken we echter als ons ge voelen uit, dat deze vereeniging onder steuning verdient. Opwekking van staat kundig leven toch is iets, waaraan we in ons land o zoo groote behoefte hebben. Het is er bij ons nog verre van daan, dart ieder individu zou gevoelen, dat hij verantwoordelijk is tegenover allen. Het groot aantal achterblijvers bij verkiezin gen en de van flauwhartigheid getuigende uitroep: «Laat ze het potje maar gaar koken", geven daarvan een doorslaand bewijs. Wij roepen daarom deze vereeni ging in haar nuttig streven van harte het «welkom" toe. Vooral doen we dit, dewijl deze vereeniging geen part ij - gangster is, hoewel zij in vrijzinnigen geest arbeiden zal. Zij erkent dus het goede in alle be staande richtingen, spoort dat op en tracht het te bevorderen. Dat is het ware liberalisme. In dien geest verlangen ook wij, dat gestreefd zal worden, ter bereiking van het schoone doelbevordering der maatschappelijke en godsdienstige belangen. Zoodra iemand meent, dat zijn richting de alleen ware is; als hij waant, dat er van denkers, die in eene andere richting werken, niets te leeren valt; als hij met trotschen waan zegt, dat hij en zijne geestverwanten bij uitsluiting intellectu- eelen zijn; dan meenen wij, dat dit wilde loten zijn, die afgehouwen moeten wor den, omdat ze aan den stam schade, in plaats van voordeel toebrengen. In ons oog heeft noch de liberaal, noch de anti revolutionair, noch de conservatief den steen der wijzen gevonden. Wij nemen uit iedere richting het goede en trachten dit tot een geheel samen te voegen, waaruit de welvaart voor land en kerk kan geboren worden. De lezing van Dr. J. H. Gunning Jr. had gisteravond in de groote zaal van Amicitia, ten aanhoore van een talrijk opgekomen publiek, waaronder vele Dames, plaats. Te half acht trad de Spreker op met eene verhandeling over Frederik II van Hohenstaufen, den vrijdenker van zijn tijd. De geschiedenis van dezen Frederik hier in détails weder te geven, zooals Dr. Gunning dal gedurende één uur lang deed, zou te veel plaatsruimte eischen en bovendien het geduld onzer lezers op te harden proef stellen. We deelen daarom slechts als hoofd momenten uit het leven van dezen Hohen- stauf het volgende mede Frederik II leefde in de Middeleeuwen, ten tijde der Kruistochten. Als veelbe lovende knaap werd hij naar den wensch zijner moeder onder voogdij gesteld van Paus Innocentius III, onder wiens leiding hij in verstand en kennis groote vorde ringen maakte. Op 18 jarigen leeftijd trad hij voor de eerste maal in het huwelijk, met Con- stantia, dochter van Peter van Arragon. In 1215 werd hij plechtig gekroond. Innocentius overleefde deze kroning niet lang, een andere paus trad op, waarmee Frederik al spoedig in botsing kwam. Om hem onschadelijk te inaken wist Honorius III hem de belofte af te dwingen hem een kruistocht te doen on dernemen en omdat Frederik nog draalde deed de paus hem in den ban. Met alle beslistheid stelt hij zich nu tegen de geestelijke macht, maar eindelijk trekt de Keizer toch op. Na in het II. Land aan eene samen zwering van tempelheeren ontkomen te zijn, gaat hij weer naar Italië, waar hij in oorlog komt met den Paus, die zijn erflanden had laten veroveren, waarop in 1230 een zesjarige vrede volgde. In 1239 werd hij door den paus in den grooten ban gedaan. Na velerlei weder- zijdsche beschuldigingen tusschen den Kei zer en den paus, biedt de laatste het rijk van den eersten aan Lodewijk IX van Frankrijk, die echter weigert. In 1240 wordt nu, op aanraden van dezen Lodewijk, een wettige kerkvergade ring belegd, die Frederik gewapend tracht te verhinderen. Ondertusschen sterft de paus en Inno centius IV belegt deze te Lion. Daar werd het verdoemingsoordeel over den Keizer uitgesproken. Hij werd van God verworpen verklaard, van de volken losgemaakt en over ieder land, dat hem herbergen zou, het inter dict uitgesproken. Ondertusschen werd Duitschland opgeroepen, om een andoren koning te kiezen. Daarop verzamelde Frederik alle rijks- grooten om zich, neemt de kroon, zet die op en riep met vervaarlijke stem «Nog heb ik mijn kroon geen paus, geen kerkvergadering, geen aardsche macht zal mij die zonder strijd ontnemen I" De strijd ving ook aan, maar met uit zondering van Willem, graaf van Holland, weigerde ieder dien tegen hem aan te vangen. Hij worstelt echter nu tegen opstanden, opstokingen en afval zijner vrienden. Aan liefde behoefte hebbend, is zijn hart ge wond. Eindelijk door het noodlot fel ge slagen gaat hij naar Lion, beweegt den paus tot toegeven, wordt krank, biecht, wordt in de kerkgemeenschap opgenomen en sterft in 1350, na eene 30-jarige re geering, op 56-jarigen leeftijd. Na de pauze, die op deze levensbe schrijving volgde, stond Spreker meer bepaald stil bij de verschillende oordeel vellingen over Frederik II, en noemde hem eer een niet-geloovige, dan een on- geloovige, waartusschen, volgens Spreker, groot verschil bestaat. Het was hoogst moeilijk hein te beoordeelen, en daarom moest inen dat met omzichtigheid doen. Ook thans zijn er duizenden, die niet gelooven. Toch is er geen andere troost dan in Jezus Christus. Indien men bij die duizenden komt, zegt Spreker, om Christus aan te prijzen, zullen ze u onder allerlei voorwendsels afwijzen. Toch zou den zij, indien hunne ziel met Christus in contact kwam, gewonnen zijn. Onze tijd heeft een ontzachlijke schuld, omdat het Christelijk geloof zeer ontaard is, omtrent eenvoud en heiligende kracht. Spreker bepaalde zich vervolgens nog tot de inquisitie en hoe deze het Chris telijk geloof ondermijnd heeft. Voorts tot de hervorming en hoe zij aan hare roe ping ontrouw werd, waardoor als oordeel Gods eene revolutie jn de Kerk ontstond, waardoor deze van hare privilegiën en rechten was beroofd en eindigde te half tien zijne voordracht. Het oordeel, dat Spreker over de zen Frederik gaf, vooral wat zijne toe rekenbaarheid betreft omtrent den gods dienst, kunnen we niet in alle opzichten deelen. Wij meenen, dat zijn verzet tegen de pauselijke macht uit ongeloof voort sproot omdat hij zich daarboven verheven waande. Zijne uitdrukking, die hij volgens Her man Ruiter bepaald zou gesproken hebben: „de wereld is door drie bedriegers ver leid: Mozes, Mahomed en Christus," zijn te gruwelijk, dan djt we eenig gunstig denkbeeld omtrent hem zouden kunnen hebben. Welke grond Spreker heeft voor zijn beweren, dat Frederik hier een anderen Christus zou hebben bedoeld, begrijpen we niet. Wij hebben van zulke vrijdenkers weinig verwachting. Misschien komen we hierop later terug. Het Kinderfeest, Zaterdagavond door den heer Dumoulin aan zijne leerlingen gegeven, is in alle opzichten goed ge slaagd. Precieste 7 uren begon deze ge- noegelijke avond. Doch niet alleen de leerlingen van den beer Dumoulin, ook vele genoodigden konden genieten bij 't aanschouwen van de kinderpret. Eenige kamer-gymnastiek door de jongeren, en het trekken op stok en sabel van enkele ouderen, boden eene gezellige afwisse ling aan. Nadat ieder der kleinen een aardig souvenir had gekregen, en allen ruimschoots hadden gebruik gemaakt van de ververschingen, welke met milde hand werden aangeboden, begon 't kin derbal. Werkelijk aardig was 't, die klei nen te zien dansen. Daarna was aan de grooteren ruimschoots gelegenheid gege ven, aan hunne danstlust te voldoen. Onder het dansen werd aan ieder heer een bouquetje aangeboden en tot 't laat ste oogenblik waien allen recht gezel lig bijeen en heerschte er een vroolijke stemming. Nogmaals wordt langs dezen weg den heei Dumoulin een woord aan dank toegeroepen en bewonderen we gaarne den takt waarmèe hij 't geheele feest regelde. Aangezien op het middernachtelijk uur zeer velen zich huiswaarts begaven, kon van dezen oogenblik af de festiviteit als geëindigd beschouwd worden. De tentoonstelling voor de verloting, ten behoeve der arme gezinnen, van de Vereeniging van Vincentius van Paulo al hier, zai plaats hebben in het St. Agatha- klooster, op het Zand, op Donderdag en Vrijdag 12 en '13 Februari e. k., telkens van 10 tot 3 uren. De verloting der in gekomen prijzen heeft na de tentoon stelling plaats; terwijl nog gelegenheid bestaat tot het inzenden van voorwerpen. Een gedenkwaardige dag is voor de Oud-Roomsche gemeente alhier de aanstaande Zondag. Dan zal het 25 jaar geleden zijn, dat haar Pastoor, de heer T. van Vlooten, de altijd beminnelijke en nederige man, zijn dienstwerk onder haar begon. Gedurende al dien tijd heeft de heer van Vlooten met onvermoeiden ijver zijn kleine kudde geweid. Met ongeduld wordt zeker deze dag door zijne gemeente ver beid en is hij daar, dan zullen stellig gemeente en Leeraar van harte instem men met den feestredenaar voor dien dag, de heer J. Heykamp, Aartsbisschop van Utrecht, als hij in treffende en wel gekozen bewoordingen de feesture her denkt; eene geschiedenis van 25 jaien voor den geest van gemeente en Jubila ris terugroept en bovenal lof aan God toebrengt. Naar wij uit goede bron vernemen, heeft de heer Boekelman, naar aanleiding van het onlangs door hem gegeven Con cert, van zijne leerlingen, die daaraan medewerkten, als blijk van hunne erken telijkheid, eer, fraai geschenk ontvangen, bestaande in twee sierlijke piano tabou- retten. Bij vonnis van de Arrond. rechtbank te Utrecht is A.L., in deze gemeente wo nende, beklaagd van mishandeling, alhier gepleegd, veroordeeld tot 15 dagen cel straf en 8 gulden boete. Naar men verneemt heeft de heer S. Knoppers zijne benoeming tot lid der Kamer van Koophandel en Fabrieken niet aangenomen. Niettegenstaande er hier Zaterdag avond binnen de stad, en vooral daar bui ten, eene Egyptische duisternis heerschte, zoodat men op sommige plaatsen letter lijk «geen hand voor de oogen kon zien" brandde vóór half acht geen enkele lan taarn. Er was dus geen gevolg gegeven aan de bepaling: Bij mistig of donker weder wordt soms verandering bevolen. Lijst van brieven, geadresseerd aan onbekenden, verzonden van het postkan toor te Amersfoort over de le helft der maand Dec. 1884. 1. A. Brouwer Amsterdam. 2. G. Evers Bemmel. 3. Mej. Wierstra Sneek. 4. Jh. Smit Utrecht. Briefkaart. 1. N. Kramer Amsterdam. Verzonden geweest naar België: 1. Frangois Cortes Brussel. 317de STAATS-IiOTERIJ. VIJFDE KLASSE, TWEEDE WEEK. Trekking van 3 Februari (950 loten.) Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen Prijs van f ÏOOO No. 13563. Prijs van f 40© No. 2386. Prijs van f 20© No. 13453. Prijzen van f 70 499, 2122, 2279, 4641, 4718, 4723, 4883, 5054, 5055, 5909. 13726, 13754, en 13794. Te zamen 16 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken 417, 500, 504, 519, 550, 2109, 2128, 2150, 2156, 2211, 2241, 2301, 2332, 2339, 2429, 2497, 4601, 4677, 4695, 4720, 4786, 4832, 4839, 4856, 4868, 4887, 5068, 5943, 5948, 5949, 5969, 6725, 6775, 6778, 13010, 13044, 13065, 13079, 13131, 13139, 13419, 13442, 13508, 13669, 13674, 13678, 13767, 13770. Zaterdag 31 Jan. 1.1. vergaderden eenige ingezetenen van Hilversum met den heer G. A. Schoterman uit Amers foort, concessionaris, om van gedachten te wisselen omtrent de gemaakte plannen voor eene op te richten zwem- en bad-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1885 | | pagina 2