NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT EN GELDERLAND. De laatste der Caldlero's N°. 12. Woensdag II Februari 1885. Veertiende Jaargang. VOOR abonnementsprijs i VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Uitgever A. M. SLOTHOUWER, Amersfoort. advertentiên: BINNENLAND. Feuilleton. vitt0ri0 bersezi0. AMI1SF001TSCIICOÜRMT. Per 3 maauden 1.Franco per post door het gchccle Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdags en Vrijdags. Van 1 6 regels 0.10; iedere regel meer 5 Cent. Advertenticn viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Dr. Londen van Carlsbad, een oude bekende van onzen Koning, heeft Z. M. een bezoek gebracht en de ge zondheidstoestand van zijn hoogen pa tient beter bevonden, dan toen hij Z. M. verleden jaar behandelde. Vooral bewe ging in de vrije lucht heeft hij den Ko ning aanbevolen. - Vrijdag j. 1. nam Prinses Hendrik met haar verloofde te Berlijn deel aan een familiediner, dat door haar vader, Prins Friedrich Carl gegeven werd, en waarbij ook de Keizer tot de aanzitten de gasten behoorde. Als op 16 Februari a. s. de Twee de Kamer weer bijeenkomst, zal, naar wij vernemen, het eerst de definitieve herziening der grondwet aan de orde worden gesteld. Vermoedelijk zal de behandeling wel tot geen resultaat leiden, dat voor het ninisterie gunstig iswant aangezien de bedoeling is art. 194 onveranderd te laten, zullen antirevolutionairen en Roomschen zich we! tegen het ontwerp verklaren, en alzoo de benoodigde stemmen niet verkregen worden. Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland ontvingen vrij wat bezwaren tegen de afschaffing der Haagsche Ker mis door den Gemeenteraad. Wat dat wel voor bezwaren zijn wordt niet ge meld. Eindelijk schijnt men in den Haag te gaan begrijpen, dat de eischen voor hoofdonderwijzersexamen door de wet van 1878 veel te hoog gesteld zijn. Men is althans nu begonnen eene herziening der vastgestelde regelen onder handen te nemen. Men zegt, dat het wetsontwerp der belasting op de tabak, alvorens dooi de beide Kamers te worden behandeld, aan de verschillende Kamers van Koophan del zal worden gezonden om advies. i Verschillende agenten van beetwor- telsuikerfabrikanten in de Tieler- en Bommelerwaard wonende, ontvingen idezer dagen van hunne principalen last met de landbouwers contracten te sluiten voor den koop van suikerbieten. Zij mogen f7.50 per 500 kilo besteden en met den zaaitijd f70 per II. A. voorschot Nu regeling der Kieswet in ons land aan de orde is, hebben velen hier omtrent hunne meening gezegd maar geen van die allen was tot hiertoe zoo gelukkig, een middel te vinden, om het kiesstelsel volledig van liet belastingstel aftescheiden. Zelfs de heer van Houten niet, die er het naast bijkwam, want hij laat de kiesbevoegdheid nog van de wet op de personeele belasting alhangen. Wij hebben in een onzer vroegere nummers reeds aangetoond, dat de kies wet, zooals deze bij ons wordt toegepast »ellendig" is en dat volgens de beslaan de wet personen van de kiesbevoegdheid worden buitengesloten, die er juist deel aan moesten nemen. We zijn dus hieromtrent verblijd, dat eene verandering aanstaande is. Men zie echter wel toe. De kiesbe voegdheid wordt begrensd. Elke wijzi ging in deze grens heeft verandering ten gevolge. Verwijdt men te veel dan nadert men het stelsel der Socialisten. Verwijdt men niet genoeg, dan ont houdt men zeer zeker velen het kies recht, wien dit naar alle redelijke eischen toekwam. Het volgende tafeltje, dat we ergens vonden, geeft in afgeronde getallen een juist overzicht van het aantal kie zers, dat we hebben en dat we krijgen zouden, indien een der daargenoemde stelsels gevolgd werd KIESSTELSEL. Aantal kiezers in het geheele rijk. a. Bestaande wet. •127500 b. Grondwetscommissie 230400 c. Farncombre Sanders 310000 d. Van Houten (overgangs stelsel) 500000 e. Algemeen stemrecht 1. Alleen mannen 100000 2. Mannen en vrouwen 200000 De doorloopende goederentreinVenloo- Rotterdam liep Woensdag nacht te Bokstel, door verkeerden wisselstand, op een stilstaanden goederentrein. De zich daarop bevindende machinist en leerling, het gevaar ziende aankomen, hebben bun leven gered door er af te springen, nadat zij te vergeefs beproefd hadden den trein tot staan te brengen. Minder gelukkig was het personeel van den goederentrein. De conducteur Smeets, dezelfde die bij het spoorwegon geluk bij Zwijndrecht geen letsel bekwam, verloor beide beenen, terwijl de pak- ineester Nicola zijn arm brak. De verwoesting aan bet materieel is groot. Elf goederenwagens zijn geheel vernield, evenwel de rangecrmuchine van den goederentrein heelt betrekkelijk wei nig geleden. Nader wordt gemeld, dat de wissel- wachter vergeten had den wissel te ver leggen voor den voorbijstoomenden goe derentrein, en deze alzoo op een aldaar staanden trein liep. De locomotief is omgeslagen, waarop een groot deel dei- wagens op en in elkander schoven. De toestand van den conducteur Smeets blijft zorgwekkend. De wissel wachter, hoewel eerst in arrest gciomen, is thans weder op vrije voeten gesteld en ook in dienst. In de Leeuwarder Courant bericht een ouderpaar den dood van hunne vier kinderen, overleden tussclien 20 en 30 Januari. De kinderen waren 9, 7, 5 en 2 jaren oud. Thnns zijn de ouders kin derloos. Het geneeskundig staatstoezicht voor Gelderland en Utrecht heeft thans de mazelen epidemisch verklaard in de gemeenten Barnevehl, Nijkerk en Scher- penzeel. Eene uitgave, zooals die thans door den heer C. J. Langendam te Utrecht ondernomen wordt, verdient aanbeveling. Genoemde uitgever doet namelijk eene soort courant liet licht zien, door hem genoemd »de betrekkinggids," die zal inhouden alle betrekkingen in Ne derland, die vacant zijn en alle werken die worden aangeboden. Wij twijfelen niet of dit blaadje zal spoedig in han den van duizende zijn. Over de beruchte Leidsche gift- mengster, vrouw van den Linden, schrijft het Dagblad van Zuid-Holland Wie naar, oogenschijnlijk kalm, als een onschuldig kind, in de cel der gevangenis aan hare breikous ziet, zou niet kunnen vermoeden zulk een monster voor zich te hebben. Bedaard keuvelt zij met hare beide bewaaksters over allerlei zaken doch vermijdt met fijngesponnen overleg eri geslepenheid alles, wat op haar zaak betrekking heeft. Halstarrig blijft zij alle schuld aan de haar ten laste gelegde misdaden ontkennen en bewaart eenvou dig het stilzwijgen, wanneer zij bij het verhoor in het nauw wordt gebracht. Voor het bouwen van een stad huis der Zeistei badinrichting, waren alle nsclirijvers, op een na, uit de gemeente zelve. Het werk is dan ook aan een Zeis- tenaar, als laagste inschrijver, den heer J. van den Brink Jr., gegund. Het onlangs opgevatte plan, om te Hilversum eene zwem-en badinrichting te openen wordt krachtig voortgezet. Men heeft dezer dagen onder leiding van den Burgemeester, op nieuw eene vergadering gehouden, waaiin o. a. be sloten is, het daarvoor benoodigde kapi taal op f6500 te bepalen, te plaatsen in 130 aandeelen van f50. Staande de vergadering werd reeds voor 'A deel het benoodigde kapitaal ge nomen. Voor het begin van den aan staanden winter hoopt men gereed te zijn, om riie* alleen buiten- en binnenbaden, maar ook warme baden en douches te doen verkrijgen. Ten behoeve der vereeniging tot bevordering van Christelijke verzorging van krankzinnigen en zenuwlijders, is thans het landgoed sVeldwijk" bij Harderwijk aangekocht. Niet alleen worden aandeelen van f 1000, maar ook van f50 aangenomen. In het eerst ging het met het nemen van aandeelen niet vlot, maar sedert de vereeniging door den Koning als rechts persoon erkend werd, is in enkele weken, meest in aandeelen van f 1000 en f500, voor niet minder dan f20000 ingeschreven. De samenstelling van het kapitaal, voor boven genoemde inrichting, kunnen wij gerustelijk aanbevelen, daar de ren tebelegging zeer solide moet zijn. Voorts verdiend de zaak ook bierorn aanbeveling, dat ieder voor zich zeiven of zijne familie belang heeft bij eene Christelijke behandeling van krankzinni gen of zenuwlijders. Deelneming in de leening is openge steld, bij de HH. vlaer en Kol, bij wien ook de latere uitbetaling der Coupons zal plaats hebben. 't Vad. deelt het volgende staaltje mede van attentie en beleefdheid voor gekomen op het postkantoor te Den Haag. Dezer dagen wierp iemand een brief in een der huipbussen in de stad. zonder frankeerzegel. Om bijzondere redenen wilde hij die fout hersteld zien en hij volgde den korsten weg: hij wierp een enveloppe in de bus, waarop met een puntje een postzegel was bevestigd en sehreef er bij deze postzegel is bestemd voor den brief aan te De ongefrankeerde brief werd tegelijk met den postzegel aan liet postkantoor ont vangen en een paar dagen later bleek, dat men daar aan het verzoek, om liet zegel de aanwezen bestemming te geven, bereidwillig had voldaan. Te Ilillegersberg heeft 't volgend ongeval plaats gehad. Een 19-jarige jon geling ging met een tweeloops-acliter- laadgeweer naar een bouwmanswoning aan den giintweg aldaar. Hij vond daa r eenige kinderen, waarvan een hem aan spoorde om te schieten. Hij schoot eenen loop af en wilde daarna de patroon van den anderen loop afnemen, toen door een noodlottig toeval de haan afging en het geheele schot in het bovenbeen van den 17-jarigen Pieter Erkelens geraakte. Te 4 uren was de jongen een lijk. De ouders en hij, die onwillekeurig liet feit beging, zijn wanhopig. De werkplaats en remise der Gel- derschOverijselsche stoomtrammaat schappij worden te Deventer gevestigd. Baron van Nagell van Ampsen heeft bedankt als president en mr. G. J. Sickesz als vicepresident van deze Maatschappij. Tot president is thans benoemd de Heer A. J. Verweij Jz., te Deventer. Te Nijmegen heeft zekere Mevrouw Berends haar lOOslen verjaardag gevierd. Op haren verjaardag ging zij, vergezeld van hare beide zoons naar de St. Doini- nicus-kerk, waar ter harer eer een uit het Ilaliaansch van 3) Zijn vader, een rechtschapen bankier, was in de gelegenheid geweest den staat, door middel zijner op eerlijke wijze ver worven rijkdommen, een belangrijken dienst te bewijzen na de rampen van 4849, en de koning had goedgevonden hem als belooning daarvoor den graven titel te schenken. Bij zijn dood had hij zijn oudsten zoon het ïjdele bezit van dezen, titel en zijn geheel gezin de last bare waarde zijner millioenen nagelaten. En deze zoon, Orazio genaamd was zwak genoeg, om bijzonder op dezen titel gesteld te zijn hij was een getrouw be zoeker van de huizen en bijeenkomsten van den ouden adel en meer dan eenig ander van 't salon der hertogin van Tantospero, waar de jonge hertogin Aldovira schitterde in al hare onvergelijke lijke schoonheid. Met smart had hij de geheime oorzaak der verholen onrust van het jeugdige meisje geradentwee of driemalen had hij haren blik gevolgd, die van de pen dule naar den ingang der zaal dwaalde, en na een tijdlang geaarzeld te hebben, vatte hij eindelijk moed en zeide zoo on verschillig mogelijk: „Het is reeds elf uuruw neef, markies Alessandro is dezen avond bijzonder laat." Het meisje toonde niet iets gehoord te hebben zij wierp zelfs geen blik op dengeen, die haar had toegesproken, maar zich tot de dame naast haar wendend knoopte zij met deze een onverschillig ge sprek aan. Een der andere bezoekers echter had de woorden van Orazio gehoord. „Ja, ja, onze Alessandro," zeide een oud heer, blijkbaar een gepensionneeid mili tair, „Graaf Spatuzsi heeft gelijk, hij is hier gewoonlijk om tien uur. Maar lieden avond ontmoette ik hem, terwijl hij op weg was naar de hoe noemt men dat? conferentie of voorlezing of zoo iets van dien professor, uit ik weet niet welk land, dien men zegt, dat zoo beroemd iseen medicus, och, hoe heet hij ook Professor Fuloi, antwoordde graaf Spatuzsi, een beroemd geleerde, die zich zelfs door het geleerde Duilschland heeft weten te doen bewonderen ten minste zoo vermelden de dagbladen. De oude krijgsman trok de schouders omhoog. En wat is die beroemdheid bij ons komen doen? Hij is hier slechts op zijne doorreis maar daartoe aangezocht dooi eenige vereerders, heeft hij er iri bewilligd twee voordrachten te houden over onderwerpen zijn vak betredend. De eerste, die dezen avond plaats vond, handelde over de wet der overerving! De wet der overerving! riep de ander uit, de wenkbrauwen fronzend. Maar dan is 't geen geneesheer, dan is hij advocaat! Een ander meer met de wetenschappen vertrouwd, legde den kolonel de betee- kenis van het woord uit. O O voegde deze er daarop aan toe maar dal is de eenvoudigste zaak der wereld, waarvan zelfs de kippen op de hoogte zijn. Edellieden worden geboren uit edellieden en plebejers uit blebejers het is nog nimmer vertoond geworden, dat eene leeuwin het daglicht schonk aan een konijn of omgekeerd. Het is niet noodig, dat mijnheer de professor van verre komt, om ons deze schoone nieuwigheden te vertellen. En die brave Sottardo gaat zijn tijd vermorsen, met het aanhooren van zulke dwaasheden. Hij is altijd een beetje origineel geweest en heeft altijd zekere voorliefde gekoes terd, voor alles, wat zich wetenschap laat noemen. Maar in alle geval is die voor lezing tocli reeds lang geëindigd en daar Alessandro niet gekomen is, moet hij door eene andere reden opgehouden zijn. Even zoo dacht de schoone Aldovira wie het toescheen, nu zij de hoop had verloren haar neef te zien, alsof de avond veel langer en de gesprekken veel een toniger waren en alsof de bezoekers [veel langer draalden dan anders met afscheid te nemen. Het was bijna middernacht toen het schoone meisje, alleen in haar vertrek zijnde en niet het voorhoofd tegen de vensterruiten gedrukt, met een dwalend oog naar buiten in de duisternis staarde. Eene diepe droefgeestigheid vervulde haar; er was eene vraag in haar gemoed ge rezen, waarop zij het antwoord moest schuldig blijven: waarom was Alessandro niet gekomen? en eene klimmende ongerustheid maakte zich van tiaar meester. Plotseling onderscheidde zij in de duis ternis van de straat eene schaduw, die langzaam voorbijging. Eene slanke, rijzige gestalte, een bevallige, elegante gang, eene eenvoudige, hoogtastige houding hij was hetVlak tegenover het venster hield hij stil. De straat was ver laten, geen stap deed zich hooren in de duisternis, die nauwelijks verbroken werd door eene lantaarn aan den nahijzijnden hoek der straat. De oogen van den man daar beneden schitterden als kolen vuuts Ja, dat waren de oogen van Alessandro, die daar staarden op het venster met al den gloed en al den hartstocht dier liefde, welke zijne lippen reeds sedert eenigen tijd met zoo veel welsprekendheid hadden geuit. Hoewel het een koude Novembernacht was opende Aldovira eensklaps het raam en boog zij hare schoone gestalte, be kroond met dien schitterenden aureool van goudblonde lokken, naar omlaag. De inan op straat sidderde, zijn blik schitterde als die van een arceet, welke eene verschijning uit het paradijs meent te zien. Alessandro! sprak zacht fluisterend het kind Het geluid dezer stem diong als eene zachte muziek tot den jongeling door, maar eene krachtige en vast besloten beweging toonde liet geweld, dat hij zich aandeed, om zijne ontroering te vermees teren. (Wordt vervolgd

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1885 | | pagina 1