BUITENLAND. Plaatselijke berichten. KUNSTNIEUWS. Solemneele Hoogmis gevierd werd. In onderscheidene straten wapperden ter harer eere vlaggen uit de woningen. Morgen zal te Ede de lieer A. F. Marlet, uit Hcnlenisse, als wandelleeraar zeer gunstig bekend, namens de Afdee- ling Neder-Veluwe der Geldcrsch-Overij- selsclie Maatschappij van Landbouw, een voordracht houden over Landbemesting en Varkensfokkerij. Alle belangstellenden hebben alsdan vrijen toegang. De opbrengst van den Ned. Cen- traal-Spoorweg in Januari jl. heeft be- «dragën 02,512.10, of 19,77 per dag- kilomclur, tegen 17,66 in Januari 1884. De opbrengst dei Geldersche-Stoom- tramweg-Maatschappij in Januari bedroeg 5644,22'/., en sedert 1 Mei jL ƒ09,981,57, zijnde ƒ7.58 per dagkilome ter, tegen ƒ7.07 in hetzelfde tijdperk van het vorige boekjaar. -Eeri bij velen nog vastgeworteld vooroordeel l eeft Zaterdag weder een nienschenleven gekost. Op de Geldersche Sloot te 's-Gravenhage vond namelijk eene vrouw haar man op zolder hangen, met een touw oin den hals. Op haar geschreeuw kwam eene buurvrouw aan- loopen, die echter geen hand durfde uitsteken «zoolang er geen politie bij was.I Zij gaf van het geval aan haar eigen man kennis, die niet met dien zelfden volkswaan was beliebt en ter stond naar boven snelde, om het touw door te snijden. Het was toen echter reeds te laat, want de gehangene was reeds een lijk. De optreding van den heer J. van Wijk Heult' uit Zoelen, inspecteur van het Nederlandsch Rundveestamboek, in I eene vergadering van de afdeeling Ne der-Veluwe der Geldersch-Overijselsche Maatschappij van Landbouw, heeft gun- J stige resultaten opgeleverd. Hij verschil lende veehouders te Wageningen, Ren- kurn en Ede is reeds vee iri genoemd j stamboek ingeschreven. Voor de verbe- tering van den veestapel in deze streken verwacht men hiervan veel goeds. Enke le veefokkers leggen ook reeds een eigen stamboek aan en zij zien er thans ook wel terdege naar, in het belang van de melkopbrengst, hoe de stier is, waarbij men laat dekken. Ook van den uitmun tenden stier «Ruiter", gestationeerd aan 's Rijks landbouwschool en bekroond op de landbouwtentoonstelling te Amster dam, wordt meer en meer gebruik ge maakt. Men schrijft uit Veldhoven bij Eindhoven Verleden Zondag ontdekte men op het kerkhof alhier een geopend graf. Naar aanwijzing van den doodgraver moest de open kuil het graf zijn ran J. B. v. d. IL, die voor een paar maanden over leden is. Kist en lijk waren spoorloos verdwenen. Allerlei gissingen werden gewaagdde vermoedens liepen zelfs tot het miracu- leuse. Pas des anderendaags kwam men tot de ontdekking, dat het bewuste lijk slechts verplaatst was naar een ander graf. De dader of daders van deze vreem de geschiedenis zijn evenwel onbekend. Men schrijft uit Scheveningen Zooals wij in den herfst hebben medege deeld, kwamen enkele schepen zoo van hier als elders aan met bericht van ver lies hunner netten, hetgeen zij toeschre ven aan kwaadwilligheid van vreemde vis- schers; toondertijd is daarvan proces-ver- baal opgemaakt en zijn de documenten naar Londen opgezonden. De betrokken schipper in Engeland beweert, dat zijn nummer door den Hollandschen visscher niet goed is opgeschreven en van de waarheid werd hein daarvan akte verleend. De lloll. schipper L. Rog nl. voerende de Clasina en Maria, houdt vol goed en duidelijk dat no. en de letters van het vaartuig te hebben gelezen en heeft daar van bereids kennis aan den waterschout gegeven, met de mededeeling dat hij en zijne manschap bereid zijn daarvoor een plechtigen eed af te leggen, met verzoek die verklaring naar Engeland te zenden, opdat de geleden schade vergoed worde. De heer E. A. R., boekhouder aan de stedelijke Gasfabriek te Schiedam wordt sedert Zondag-avond vermist. In den laten avond van dien dag verliet hij, met achterlating van zijn horloge en na zich in daagsche kleêren gestoken te hebben, zijne woning en is na dien tijd niet meer gezien. Hij had te voren zijne effecten bij een zijuer familieleden bezorgd Te Barneveld is overleden de be kende Jan Vink, die jaren lang met zeld- zamen ijver en trouw, de omnibussen reed van hier over Renswoude naar de Klomp en later van Barneveld over Lun- teren naar Ede. In de binnenbuurt, tusschen Vee- nendaal en Rhenen, staat een boerderijtje, waarin een bejaarde vrouw met hare beide dochters eene geheime kroeg hield, Tegen moeder en dochters is thans proces-verbaal opgemaakt, niet alleen wegens het verkoopen van sterken drank zonder vergunning, maar ook wegens het toedienen er van aan kinderen heneden de 16 jaren. De rechtbank te Arnhem zal hierover spoedig te oordeelen hebben. De arbeiders der Veenendaalsche Stoornspinnnrij en Weverij brachten gisterenavond aan de woning van hunnen nieuwen directeur den heer T. Spencer Elce een warme ovatie als blijk hunner ingenomenheid met de komst van den heer Elce en familie te dezer plaatse. De heer Elce dankte daarvoor de meer dan 750 voor zijn huis geschaarde per sonen in flinke maar tevens recht har telijke bewoordingenhij beval zich ten zeerste aan en meende thans reeds niet te mogen twijfelen of hij zoude het met de Veenendaalsche arbeiders zeer goed kunnen vinden en liet daarbij niet na, aantesporen tot gehoorzaamheid ook tegenover het verder boven hen gesteld personeel. In den breeden ministerraad van Engeland is besloten, trots de geleden nederlaag, den oorlog tegen den mahdi voorttezetten en, als Gordon niet meer te redden is, zijn verlies dan ten minste bloedig te wreken. In den meest uitge- breiden zin zal men Wolseleij zenden, wat hij ter bereiking van dat doel noodig heeft. liet Engelsche volk, schoon provisioneel bevredigd, wacht met ongeduld het resul taat van deze maatregelen af. Het ministerie Gladstone geeft men de schuld, omdat het eerst getalmd heeft en toen het handelde te zwakke pogingen, om Gordons positie te verzekeren, heeft aangewend. Duitschland, dat geen bepaalde voorliefde voor andere dan vaktentoon stellingen heeft, wil zich met de inter nationale tentoonstelling te Antwerpen niet inlaten. Het zoo schrikkelijk geteisterde Spanje, door aardbevingen, uitbarstingen in kolenmijnen en een ongekend strengen winter, dreigt nu weer bezocht te worden met watervloed. De Guadalquiver ten minste stijgt onrustbarend. Ook in Portugal zijn thans op ver scheidene plaatsen schokken van aardbe vingen gevoeld. De Chineezen toonen geen vech tersbazen te zijn, althans als ze het tegen de Franschen moeten doen. Thans meldt men, datde Franscheneen geheel Chineesch leger hebben verslagen en nu in Tonkin voortrukken naar Langson. Die stad zullen ze denkelijk eerst bezetten en daarna versterking behoeven, om weer andere Chineesche legers te verslaan. Op Formosa heeft ook de admiraal Courbet weereen aanval, dien de Chinee zen deden, afgeslagen. Wat den Fran schen ondertusschen slecht gelegen korot is, dat hunne troepen door ziekte ver schrikkelijk geteisterd worden. Te Parijs viel een werkman bij een in aanbouw zijnd huis in een kuil, onder een balk. Toen men hem korten tijd daarna vermiste, werd hij ras ge zocht en gevonden, maar in een verschrik- kelijken toestand, want honderden ratten deden zich aan den nog levenden man te goed. De ongelukkige bezweek. Het comité der ambachtslieden zonder werk te Parijs heeft bekend ge maakt dat het niet zal deelnemen aan de openbare volksbijeenkomst, welke tegen heden op de place du l'Opèra is belegd. De ministers waren eer gisteren vergaderd, en daarna had de minister van binnenlandsche zaken met den prefect van politie een onderhoud over het nemen van maatregelen ter verhindering van bedoelde samenkomst. Ook voor eergisteren waren maatregelen van voorzorg getroffen. Alle openbare plaatsen werden streng bewaakt; de toe gangen tot het beuisplein waar eiken avond onder den blooten hemel belang hebbenden zich vereenigen, werden te 5 ure gesloten; slechts één deur bleef open, waar de politie-agenten de wacht hielden en geen andere personen toe lieten, dan die, welke dépêches moesten overbrengen of tot den fondsenhandel behooren. De in vele wijken der stad aangeplakte oproeping tot bovenbedoelde bijeenkomst luidde als volgt: «GROOTE MEETING DER UITGE- HONGERDEN. Aan de ambachtslieden zonder loerk. Kameraden! Uwe regeering besteelt u; uwe ver tegenwoordigers maken zich vroolijk en drijven met u den spot, de laatste be sluiten van den gemeenteraad hebben het bewezen. «Twee honderd vijftig duizend der on zen zijn zonder brood, en gij weet welk een toevlucht de prefectuur van politie voor hen openhoudt. «Op de straal is uwe ellende zichtbaar vlak naast de uitspattingen der gegoeden, waartoe zij hel geld gebruiken, dat gij hebt verschaft en men u ontstolen heeft! Hieraan moet een einde komen! Geen woorden meer! Geen opeischingen meer! Daden, daden en nog eens daden! «Kameraden, wij moeten dezen toe stand niet langer dulden! Komt Maan dag a. s. op de Place de l'Opéra, komt 's namiddags te 5 uren allen! Verschijnt daar, om naast de pracht en weelde der rijken, uwe lompen te laten zien; toont uwe ellende aan de opkoopers, niet om hun medelijden in te boezemen, maar om hun vrees aan te jagen. «Het uitvoerend comité belast geweest met het organiseeren van de meeting in de zalen Levis, Fa- vier en Chaynes". Niet alleen door aanplakking maar ook verspreiding van deze oproeping op den openbaren weg werd de bevolking der hoofdstad met het voornemen bekend gemaakt. Twee der personen, die met de afgifte van het gedrukte stuk belast waren werden in hechtenis genomen. Ook heeft de politie Zaterdagavond te 10 uur in Salfe Renaudin, rue Cequiliè- re, de hand gelegd op twintig anarchis ten, die beschuldigd worden van aan hitsing en plundering, welke misdaden moesten gepleegd worden ingevolge de gedane oproeping. De voorgenomen ma nifestatie wordt echter afgekeurd door de commissie van ambachtslieden zonder werk. Israëliet, Katholiek en Lutheraan te zijn, alles tegelijk, dat kunststuk hebben de drie gebroeders Offenbacher, te St. Petersburg, volbiacht. Vreemde Israëlie ten mogen niet te St. Petersburg wonen of zij moeten groote zaken in het bui tenland doen. Dit nu was met de broe ders niet het geval. Maar toen er, op aangifte van een door hen benadeelden koopman, een gerechtelijk onderzoek omtrent hen werd ingesteld, bewezen zij, met overlegging van een document, dat zij Katholiek waren. Zij bleken ech ter elders als Luthersch vermeld te staan, en bij de politie waren zij ingeschreven als orthodoxe Joden. Al de desbetreffen de stukken nu zijn ter stadskanselarij en de zaak wordt nauwkeurig onderzocht. De Roomsch-Katholieke Vicaris- Generaal te Gibraltar is in de sacristie der hoofdkerk vermoord. De moordenaar, een slachter, is gevat. Men houdt hem voor krankzinnig. Tot nog toe weet men in Engeland niet, wat het eigenlijke lot van Gordon is. Ook is men niet zeker, wat de Mahdi, na zijn laatsten triomf, in het schild voert. Wat de Engelschen wel weten is, dat hun positie in Soedan gevaarlijk is. De glorie van den mahdi daarentegen zal niet zonder invloed blijven op de ge- heele Mahomedaansche bevolking en zijn aanhang zeer bepaald versterken. Thans heeft de Engelsche regcering zijn gezant te Rome last gegeven de Italiaansche regeering te polsen, over een gezamentlijk optreden in Soedan. Mogelijk is een tractaat tusschen beide mogendheden hiervan wel het gevolg. Ondertusschen zal Engeland aanzienlijke versterkingen naar Egypte zenden. Men spreekt van 8000 man, waarover het bevel zou worden opgedragen aan Generaal Newdegate. De politie te Londen heeft aanduiding verkregen van Cunningham's medeplich tigheid aaffde ontploffing op den Metrepo- litanspoorweg op 2 Januari, en deze mis daad zal mede in de akte jvan beschul diging worden opgenomen. Een conduc teur var. den nachttrein moet Cunning ham herkend hebben als één der drie personen, die verdacht werden van mede plichtigheid aan den aanslag. De geneesheeren verklaren dat O'Do- no van Rossa geheel bekomen is van de ontsteltenis en zich buiten gevaar be vindt. Nog twee personen 'zijn in hech tenis genomen als verdacht van mede plichtigheid aan de laatste dynamietaan- slagen te Londen, zoodat thans de politie de hand gelegd heeft op vijf vermoede lijke daders. Een der twee laatstelijk aangehoudenen heet Henry John. Good- yar en is 21 jaar oud. Een particulier beiiqht uit Monte video, dat in de N. R. Ct. is opgenomen meldt, dat de justitie aldaar de hand gelegd heeft op de gebroeders Tobias. Een der Deensche bladen geeft als reden op voor het slecht lichtgeven van petroleumlampen, het te vaste weef sel der pitten. Goede lampenpitten moe ten los en van lange draden katoen ge weven zijn. Ook neme men de pitten niet te lang, daar de in de petioleuin aanwezige harpine bestanddeelen zich aan de pit vasthechten en de capilariteit verminderen, men vernieuwe de pitten dikwijls en drage zorg dit niet later dan een uur voor het opsteken der lam pen te doen, opdat de petroleum bo- hoorlijk doortrekken kan. In Straatsburg, de «ooievaarsstad" van den Elzas, is een grappenmaker er in geslaagd zich van de slads-»langbee- nen" meester te maken. De man heeft zich daarenboven de moeite gegeven de onderzijde van den eenen vleugel der vogels rood en die van den anderen blauw te verven, waarna hij ze weder in vrij heid stelde. Zweven deze dieren nu met uitgespreide vlerken over de stad, dan zien de Straatsburgers, in de verschillend gekleurde vleugels en de zich daartusschen bevindende witte buik, de kleuren der Fransche vlag. De Pruisische overheid is natuurlijk ontstemd over deze stoutigheid. De Straats burgers zijn echter zoodanig aan hun ooivaars gehecht, dat men niet durf de overgaan tot het doorlen. der trou wens aan de zaak geheel onschuldige dieren, ten einde de bevolking niet nog meer in het harnas te jagen. Men zoekt ijverig naar den bedrijver van het helden stuk. De keizerin van Oostenrijk wordt tusschen 27 dezer en 1 Maart te Am sterdam verwacht in het Doelenhotel, waar voor H. M. en gevolg 30 kamers in gereedheid worden gebracht. De Kei zerin zal hier gedurende de geheele maand Maart vertoeven en bij afwisse ling slechts de haar afgestane villa van den heer Ricard te Zandvoort bewonen. De dag, door gemeente en Leeraar verbeid, het 25-jarig jubileum van den heer Th. van Vlooten, Pastoor der Oud- Roomsche gemeente alhier, is Zondag op plechtige en indrukwekkende wijze ge vierd. Het eenvoudige kerkgebouw was zeer net en doelmatig versierd, om de breede schare belangstellenden en vrienden, voorts geestelijken en autoriteiten, te ontvangen. Straks trad de begaafde Spreker op, Monseigneur Heykamp, Aartsbisschop van Utrecht, die in sierlijke bewoordingen de feestrede voor dien dag hield. Met de woorden van Paulus: «dankt God in alles," ten grondslag zijner rede, bepaalde hij Leeraar en gemeente er bij, hoe grooten dank zij God voor dezen dag verschuldigd waren. Was de heer Van Vlooten zichtbaar aangedaan, tijdens en na het aanhooren der feestrede; die aandoening klom nog, toen zangkoor en gemeente hem eenige toepasselijke liederen toezongen. Den ganschen dag door ontving de waardige grijze verder bewijzen van har telijke belangstelling. Talrijke cadeaux werden hem vereerd, waaronder eene eerste plaats inneemt een zeer fraai sa lonameublement. Blijve de heer Van Vlooten nog lang voor zijne gemeente en de stad zijner inwoning bewaard. Men deelt ons mede, dat als netto opbrengst, der door den heer Boekel.nan gehouden soirée musicale, aan de com missie voor werkverschaffing alhier zal worden ter hand gesteld de som van 29.38' gulden. De uitnoodiging tot aansluiting bij de opgerichte liberale Unie is ook ge komen tot de Amersfoortsche hoofdkies- disti ictvereeniging, die het voor en tegen hiervan bespreken zal op eene vergade ring, te houden op Donderdag 12 Fe bruari, des avonds te 8 uren. Voor eenige dagen lokten twee vrou wen C. P. en W. v. W., de beschonken koopman A. d. L. uit Nijkerk in hunne woning. Aldaar werd hem door die vrouwen, onder het drinken van een slokje citroenbitter, zeven gulden ont vreemd. Door het spoedig en krachtig optreden van den brigadier der politie De Jager gelukte 't hem al het gestolene weder in handen te krijgen. Die twee vrouwen zullen voor deze eerlijke(\) han deling nu met de justitie in kennis ge bracht worden. Afgaande op eene foutieve mededee ling, die men ons deed, hebben we in ons nummer van Zaterdag een bericht ge plaatst, dat gedeeltelijk onwaar is. We deelden namelijk mede, dat de benoeming van een nieuwen President der Arrondissements-rechtbank te Utrecht plaats had door het overlijden van onzen vroegeren stadgenoot, den heer Mr. Ver loren van Themaat. Wij achten ons ge lukkig deze mededeeling eene fout te kunner. noemen. De heer Mr. Verloren van Themaat is niet overleden, maar legde den presidialen hamer, zoovele ja ren waardig door hem gevoerd, neder als gevolg van zwakke gezondheid. Van harte hopen we, in het belang van zijn gezin en de stad zijner inwoning, dat deze onwillekeurige doodverklaiing de volksspraak moge bevestigendat dit zijn lang leven is. Men zegt, dat onder de jonge paar den van het eerste regement Huzaren alhier, zich gevallen van influenza voor doen en dat die ziekte zich tot hiertoe alleen geopenbaard heeft bij de paarden, die in October j.l. uit Ierland zijn aan gekomen. De tweede wintercollecte, ten behoeve van de armen der Her vormde gemeente alhier, in de vorige week, langs de huizen der ingezetenen gehouden, heeft de som van f 562,35 opgebracht. 317de STAATS-LOTERIJ. VIJFDE KLASSE, DERDE WEEK. Trekking van 10 Febr. (975 loten.) Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen Prijs van f 400 No. 454. Prfjs Tan 100. No. 4694. Prijzen van f 70 442, 487 502, 516, 556, 580, 2127, 2137, 2266, 2331, 2347, 4644, 4649, 4679, 4688, 4753, 4824, 4864, 5985, 6734, 6777, 6881, 13518 en 13663. Te zamen 26 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken 440, 472, 518, 533, 547, 561, 596, 2112, 2229, 2239, 2245, 2289, 2291, 2354, 2374, 2460, 2461, 4618, 4628, 4629, 4676, 4684, 4715, 4750, 4757, 4803, 4810, 4840, 5058, 5089, 5091, 5099, 5901, 5912, 5923, 6711, 6839, 6851, 6860, 6876, 13014, 13033, 13050, 13067, 13403, 13425, 13427, 12433, 13457, 13503, 13571, 13587, 13614, 13627, 13652, 13662, 13676, 13710, 13727, 13747, en 13783. JBaarn. De voorloopige commissie ter oprichting eener koudwater-geneesinrich- ting alhier bestaat uit de heeren Mr. P. J. Teding van Berkhout, Jr., J. Ed. Teixeira de Mattos, te Amsterdam, G. Elink Schuurman, te Baarn, J. Nienhuis, te Amsterdam, W. A. Insinger te Baarn, J. C. F. Baron d'Aulnis de Bourouil en Jhr. J. Hartsen te Baarn en vraagt thans inschrijvingen op het maatschappelijk kapitaal van f 150000, verdeeld in aan- deelen, ieder groot f 1000. Men zegt, dat van dit bedrag reeds voor f 53000 is ingeschreven. Putten. Zaterdagavond 7 Februari gaf de Zangverceniging «de Harmonieoc onder leiding van den Heer A. Moll, eene uitvoering, die als goedgeslaagd mag genoemd worden, en waarvan de meeste stukken blijken gaven van flinke studie. Terwijl het zingen voor de leden ge durende de lange winteravonden als een aangename ontspanning mag beschouwd worden, en aan enkele liefhebbers van den Zang gewoonlijk een of twee genot volle avonden bezorgt is bet een te be treuren feit, dat deze vereeniging tegen woordig niet meer steun en sympathie ondervindt. Daar dit echter vooreerst wel tot de vrome wenschen zal hlijven behooren, hopen wij, dat het voor de vereeniging geen beletsel zal zijn, om op den inge slagen weg voor te gaan, en steeds naar vooruitgang te blijven streven. Na den zang gaven nog drie leden ieder eene voordracht ten beste, getiteld: «Het vogelnestje" voorgedragen door W. Stout. «Het sterfbed in de hut" door J. Kupfer en «De Kist" door H. Steenmeijer, waavan vooral de beide laatsten zeer in den smaak van het aanwezige publiek schenen te vallen en dapper werden toegejuicht. Sclierpenzccl. Nadat in het aan grenzend gedeelte der gemeente Wou denberg de mazelen nog al sterk heersch- ten, komen nu sedert eenige dagen on derscheidene gevallen in deze gemeente voor, doch zijn van geen kwaadaardig karakter. De hier bestaande bewaarschool is, gesloten, omdat het grootste gedeelte kinderen uit de gemeente Woudenberg de school bezochten in wier woningen de mazelen heerschten. Vecueudaal. Uitsluitend in deze gemeente werd door de commissie voor werkverschaffing de vorige week aan de woningen der ingezetenen gecollecteerd de som van 225.75. Dit bedrag zal denkelijk wel voldoende geacht worden, om aan de enkele personen, werk te verschaffen. Ik zeg enkelen want door den inval lenden dooi hebben velen, die vroeger zonder waren, nu werk gekregen. Gisteravond te half acht had in de groote zaal van het Amalia-Hotel te Baarn, de vijfde openbare uitvoering plaats der Baarnsche Rederijkerskamer „Bernard ter Haar," onder beschermheer schap van Mr. P. J. Teding van Berk hout, Burgemeester van Baarn en Eem- nes. Een overgroot en uitgelezen audito rium van Dames en Heeren had al vroeg de groote zaal gevuld. Geen plaats was meer te veroveren. Precies te half acht werd liet scherm opgehaald en vertoonde een net tooneel met zeer toepasselijk décoratief. Het allereerst werd opgevoerdde Amerikaan. Blijspel in één bedrijf, naar het Fransch, van Scribe, door Jac. de Vos. Zes handelende personen komen in dit stuk voor. waarvan 5 een zeer werk zaam aandeel nemen. De hoofdpersoon is een rentenier, die zekere Marianne, eene schilderesse, ten huwelijk vraagt. Voorts zekere lijtuig- en zadelmaker, die dezelfde poging aanwendt, bij eene modiste. Beide meisjes hebben eenig bezwaar. De rentenier heeft voor de schilderesse,

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1885 | | pagina 2