nieuwe Nieuws- en Advertentieblad B UTRECHT EN GELDERLAND. Be laatste der Calero's Woensdag 18 Februari 1885.^ Veertiende Jaargang. VOOR abonnementsprijs: IN Z.llt Uitgever A. M. SLOTHOUWER, Amersfoort. advertentiën: BINNENLAND. Feuilleton. 1MERSF00RTSCHE COURANT Per 3 maanden 1.Pranco per post door bet geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en bericbten intezenden uiterlijk Dinsdags en Vrijdags. iTT 117 Van 16 regels 0.40; iedere regel meer 5 Cent. Advertentien viermaal geplaatst worden slecbts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Naar de Haagsche Kior.iekschrijver bericht blijft de gezondheidstoestand van onzen Koning wel gunstig, maar gevoelt Z. M. volstrekt geen lust, gevolg te geven aan den raad van Zijne artsen, om zijn Paleis te verlaten en de verkwikkelijke buitenlucht te genieten. 'fi Zelfs de tuin wordt door Z. M. niet bezocht. Tot voor weinige dagen zat Hij nog geregeld bij de fel brandende kachel met een plaid over de beenen en klaagde steeds over de koude. 3 Overigens is de Koning welvarend, waartoe ook bijdraagt het sedert eenigen tijd door Hem genomen besluit, om niet meer te rooken. Een Residentiebrief houdt in, dat de voogdijwet vooreerst nog niet aan de orde zal worden gesteld in de Tweede Kamer, naardien de Koning zijn goed vinden omtrent het wetsontwerp nog niet heeft doen kennen. ■JDe Tweede Kamer heeft hare werk zaamheden hervat. De Heer Dirks is beëedigd en heeft zitting genomen. Inge komen is een ontwerp tot wijziging van de drankwet. De wijze, waarop Ds. Westhoff de stellingen der Socialisten te Amsterdam weersproken heeft, heeft hem in een strijd gebracht met de Hoogleeraren der Vrije Universiteit. Het is voornamelijk de hoogleeraar Hoedemaker, te Breukelen, die hierbij in het voorste gelid staat. Deze is van oordeel, dat het socialisme moet worden bestreden in het liberalisme, waarvan het een bandeloos en vroegrijp kind is; in het ongeloofwaarin het zijn steun vindt en waardoor het zich laat bezielen en in de valschelijk genaamde wetenschapdie de levens- en wereld beschouwing van ons geslacht heeft ver dorven en onware denkbeelden, omtrent alle dingen, in den Hemel en op aarde, heeft gangbaar gemaakt. H De Professor maakt er Ds. Westhoff eene grief van, dat hij op zoo zwakke wijze de Bijbelverklaring van den heer üomela Nieuwenhuis heeft trachten te ontzenuwen. Vooral heeft Dr. Hoedemaker hierbij op het oog de woorden van den kam pioen der Socialisten«Jezus was een revolutionair bij uitnemendheid. Hij was niet afkeerig van geweld, om op te komen tegen verdrukking, gelijk bleek, toen hij de «wisselaars" uit den tempel dreef, maar maande aan zich niet te ver zetten, toen geen succès te verkrijgen was." De heer Westhoff heeft den aanval van Dr. Hoedemaker niet onbeantvvooid gelaten maar leverde in de Standaard «een scherpe critiek" op het schrijven van zijn tegenstander. Plet schieten met het zware ge schut op het nieuwe fort bij den ingang der haven van het Nieuwediep, heeft Woensdag een aanvang genomen. De dreuningen bij bet afvuren van elk schot zijn geweldig. Alle huizen in den omtrek hebben de ramen geopend en toch bre ken nog glasruiten en andere voorwer pen. Voor elk schot wordt een lading gebruikt van 125 K. G. buskruit, terwijl het projectiel, dat in zee wordt wegge schoten 325 K. G. weegt. De kogels heeft men op ruim twee uren afstands van het fort in zee zien vallen. Deze proefschoten kosten ruim f 000 per stuk. Intusschen blijkt uit latere be richten, dat de beschadiging tengevolge van het schieten, van dien aard was, dat de proefneming na weinige schoten alreeds is gestaakt. De meeting in het belang der Zondagsheiliging zal te Utrecht gehou den worden op Maandag 23 dezer in het Militair Tehuis, des avonds 8 ure. Aan het etablissement te Feijer.- oord zijn sedert 1 Januari weder ruim 200 werklieden geplaatst, en voortdu rend worden er nog aangenomen. Woensdag kwamen de afgevaar digden van de Nederlandsche Landbouw- maatschappij te Utrecht bijeen, en is het Ned. Landbouwcomité geconstitueerd. De heer Fontein de Jong ontwikkelde in eene welsprekende rede het doel der algemeene samenwerking. Tot president werd gekozen de heer Fontein de Jong, van Murmerwoudetot secretaris eerst Mr. C. J. Sickesz, die echter ook na herhaalden aandrang bleef bedanken, daarna de heer F. Bultman, nadat de heer Van Slooten, die ook in aanmer king was gekomen, er bezwaar tegen had gemaakt, dat de beide leden van het Dag. bestuur uit het noorden zouden gekozen worden. De volgende vergade ring zal in Juni te 's-Hertogenbosch worden gehouden. Aan het comité is opgedragen, de aandacht te vestigen op de belangen van het landbouwkrediet bij de behandeling van het bank-octrooi. In den Haag worden sedert eenigen tijd den winkeliers kleine blikken plaatjes voor dubbeltjes in de hadden gestopt. Volgens de laatstverschenen opgave was het bedrag der ingekomen giften, bij de commissie tot tijdelijke werkverschaf- fiing ie Amsterdam, f 141568,20Vj. Met dank aan de milde gevers, voor hun be toonden weldadigheidszin, zegt de com missie te vertrouwen, dat binnenkort weer werk zal komen opdagen en velen dan de zaak der werkverschaffing zullen verlaten, om elders beter en winstgevender arbeid te vinden. Toch gelooft de com missie, dat het werk nu nog niet geheel gestaakt mag worden, maar althans nog eenige weken zal moeten voorduren. Met een steeds verminderend getal wenscht zij dat te doen, maar heeft daarvoor nog minstens 35000 gulden noodig. Ter bekorning van dat bedrag doet de commissie voor werkverschaffing nu een beroep op de ingezetenen van Amster dam De Sociaal-Democratische Bond heeft gepasseerden Zonaag in het volks park weer eene groote openbare verga dering gehouden, waarbij als Spreker optrad de heer P. van derStadtJbz. van Zaandijk. Het onderwerp van behandeling was de nationale militie eene nationale ramp. Discussiën waren vrij. Vooral werden de lotelingen opgeroepen deze vergadering bijtewonen. Op 2-4 Maart a. s. zal te Arnhem eene hengstenkeuring plaats hebben van wege de commissie tot verbetering van het paardenras in Gelderland. Pr ijzen van f300.f200.en f 100 zullen daar voor worden uitgeloofd. Nu de maatschappij «de Koren schoof" te Utrecht de broodprijzen ver laagd heelt, hebben vele bakkers daar ter stede dat voorbeeld gevolgd. Ieder, die voortaan benoemd wordt, tot officier van gezondheid, zal vooraf eenigen tijd gedetacheerd worden bij het Militair Hospitaal te Amsterdam. Zondagmiddag passeerde te Half weg een tilbury, waarop twee personen zaten, die tamelijk beschonken waren. Des avonds te half negen kwamen zij van Haarlem terug en verpoosden een half uur in het café van den heer C. Nauwelijks drie kwartier later kwam een der twee personen bij C, terug en be stelde rijtuig, om naar Amsterdam ge bracht te worden, wat dan ook geschied de. Maandagmiddag is uit de Haarlem- sche trekvaart, nabij Halfweg, hel paard en rijtuig, benevens de hoed van den tweeden persoon opgehaald. Men ver keert over dit alles in het onzekere. Al leen is bekend, dat paard en rijtuig toe behoorden aan een stalhouder te Am sterdam. Het vermoeden, dat bij dit ongeluk iemand zou omgekomen zijn, is zekerheid geworden en aldaar is een lijk opgevisch. Het is door de familie terstond herkend als de vermiste 21-jarige jongeling W. C. te Amsterdam. Zijn makker, die op zoo geheimzinnige wijze zich naar Am sterdam heeft laten brengen en van 't geheele geval niets repte, is Maandag nacht door de politie in arrest genomen. Geene andere bijzonderheden werden aan het lijk opgemerkt, dan dat uit een ring een steen werd vermist en het hoofd gedekt was met een doek, waaruit men afleidt, dut de verdronkene den hoed reeds kwijt was, vóór het rijtuig te wa ter raakte. Aan de achtergebleven sporen is het op te merken, dat het paard ach teruit te water gegaan is. De liberale kiesvereeniging te Breukelen sluit zich vooreerst nog niet bij de liberale Unie aan, maar zal voor- loopig nog eene afwachtende houding aannemen. De geruchtmakende zaak der En- gclsche dames en de Haagsche politie, is eindelijk uit de wereld. Alle partijen zijn ten slotte, nadat men de noodige ophel deringen gegeven heeft, zeer voldaan, terwijl de goede trouw, waarmede de agenten handelden, boven allen twijfel staat. Twee vrouwen, die te Amsterdam in Jeen winkel op den Vijgendam een pakje met manufacturen hadden gestolen en min of meer op heeterdaad werden betrapt, bevinden zich in hechtenis. Vooraf had een van de beschuldigden gelegenheid gevonden, om het ges'olene op een stoep in de I'aleisstiaat te ver bergen, zoodat, toen men het ontvreem de uit der vrouwen handen had, zij voorloopig weder in vrijheid gesteld wa ren. Naar de plaats terug te keeren en daar het pakje weg te halen, was hier op het werk van een oogenblik, maar even snel legden toen een paar recher cheurs, die de vrouwen heimelijk hadden achtervolgd, de hand op haar en wei-den zij toen voorgoed achter slot en grendel gezet. Later bleek, dat zij ook bij Sin- kei eenig goed gestolen hadden. Een beschonkene werd Zondaga vond te Amsterdam op den Zeedijk ge arresteerd. Daar hij niet mak genoeg was, werd hem een handboei aangedaan. Hoe dit precies in zijn werk ging, wordt niet vermeld, maar zooveel is zeker, dat men, op het bureau aangekomen, met ontzetting ontwaarde, dat de arm van den dronkaard onder den knellenden band gebroken was. Het was een kunst arm. De vraag is nu wie de kosten der reparatie zal moeten betalen. Wordt de gearresteerde tot een boete veroordeeld, dan zou de afrekening wellicht met ge sloten beurzen kunnen geschieden. In een tijdperk van tien dagen is van Nieuwe Diep verzonden de enorme hoeveelheid van nagenoeg dr ie milioen K. G. zeevisch. Te Kampen had dezer dagen een oploopje plaats. Bij een 4-tal personen van 't Kampereiland, dat gepakt en ge zakt stond, om naar Amerika te vertrek ken, had zich ook eene flinke boeren meid gevoegd, om mede de reis naar het beloofde land te ondernemen. Haar vader, te llattem woonachtig, was reeds vroegtijdig te Kampen aange komen, om zoo mogelijk den voorgeno men tocht te verijdelen, doch niets uit het Italiaansch van vitt0ri0 bersezi0. 5.) Met een glimlach, welke weder in die samentrekking van den mond eindig de, wees markies Alessandro op zijne in gevallen schouders, zijne ingebogen borstkast, en fijne, magere, nietige polsen. Steeds de wet der overerving riep de professor uit: steeds de uitwerking der overgeërfde gewoonten en gebreken Die huwelijken, uitsluitend tusschen gelij ken van rang en stand, welke aanvan kelijk juist den adel van het ras beoogden, werden gesloten, tusschen kloeke en sterke menschen, en die kracht in stand gehouden door aanhoudende lichaams oefeningen plantte zich voort op de af stammelingen. Maar verbintenissen bin nen een te engen kring van familiën gehouden, worden ten slotte óf vrucht baar op noodlottige wijze óf geheel on vruchtbaar; dit is wat de afstammelingen der koninklijke en meest aristocratische familiën doet ontaarden en tot buiten sporigheden vervallen en hen geheel doet uitsterven, dit is wat de huwelijken tus schen bloedverwanten minder wensche- lijk, ja, somtijds zelfs noodlottig maakt. Eene siddering voer markies Alessandio door de leden en eene uitdrukking van smart blonk in zijne oogen. Het bloed, niet gezuiverd of vernieuwd door ander bloed, plant de kiemen der physieke en moreele ongesteldheden voort, die zich gedurende vele geslachten in dat ras van beide kanten der ouders hetzelfde, hebben opgehoopt en in de kinderen vergaren zich, als't ware, deze beide ziekelijke stroomingen. Zoodat zeide Caldiero met bittere en meer dan ooit gedempte stem, zoodat de afstammelingen dezer vervallen familiën veroordeeld zijn hun geslacht te laten uitsterven, evenals in de verschil lende tijdperken der wereldgeschiedenis de dierenrassen der verdwenen fauna te niet gingenen zij dus indien zij een huwelijk sluiten bijna neen zeker eene slechte daad zouden begaan A! dat is al te sterk: hernam de geneesheer. Ja, er zijn gevallen waarin dit harde oordeel volkomen juist is. Wanneer die onherstelbare, verschrikke lijke, onverbiddelijke kwalen aanwezig zijn welke een bestaan, naar het schijnt, slechts tot ontwikkeling laten komen, om het daarna op noodlottige wijze te verstikken, of het tot eene voortdurende marteling te maken. Markies Alessandro verbleekte meer en meer; hij scheen op 't punt te zijn den den spreker in de rede te vallen, maar de beweging, die hij maakte bepaalde zich tot de gewone samentrekking van den mond, en geen woord ontsnapte aan zijne lippen, zoo bleek en fijn als die van een lijk. Na een oogenblik gewacht te hebben, voer de dokter voort op den toon van iemand, die de wond door zijne woorden geslagen, weder heelen wil Maar wanneer het slechts zwakte is óf eenvoudige aanleg ot kiemen van ziekten, dan kan daarin voorzien worden door gepaste voozorgen voor en na de geboorte van het kind genomen, en door het daarna in eene gunstige omgeving te brengen, het gezonde lucht en al die hulpmiddelen verschaffend, welke de moderne wetenschap aanraadt; en vóór alles door het eene sterke, gezonde moeder te geven, wier bloed het moge dan plebejisch ik zelfs uit den laagsten land bouwerstand zijn, rijk en krachlig is. Alessandro de Sottardo maakte eene beweging met de hand, om hern zijne rede te doen afbreken en gaf door een glimlach te kennen, dat het middel door den geneesheer aan de hand gedaan, zijne goedkeuring niet wegdroeg, daarna richtte hij zich op en na een oogenblik aarzelens zeide hij, zich zichtbaar geweld aandoende en zonder ditmaal zijne ont roering te kunnen verbergen. Vergeef mij gij spraakt zoo even van krank heden, die zich noodlottig voortplanten, ja die zelfs toenemen in een volgend ge slacht Zou daartoe wellicht ook de tering behooren'? Zeker Daarvan heb ik onlangs een voorbeeld gezien. Baron d'Arcillo, mijn vriend, de zoon eener teringachtige moeder, is dezer dagen aan dezelfde ziekte overleden hoewel hij in de warme atmosfeer van Cairo, ons koude klimaat was ontvlucht. Die ziekten zijn onverbiddelijk, onver biddelijk En behalve de tering? vroeg de markies vol angst. Krankzinnigheid antwoordde Fuloi, en de ipertrofia van het hart. En misschien ook de epilepsie? fluis terde Alessandro Caldiero met nauw hoor bare stem. Gewis, zeker! antwoordde de ge neesheer. De hand van den markies klampte zich stuipachtig vast aan de leuning van den naastbijzijnden stoel; zijn mond verwrong zich tot eenen akelige grijns en een rauwen, gesmoorden gil, eene soort van gereutel slakend, viel hij lang uit op den vloer. Nadat de crisis voorbij was en hij, weder bijgebracht door de middelen hem door den geneesheer toegekend, zich enkel nog zeer uitgeput gevoelde, hief Alessandro met moeite het hoofd omhoog van den gemakkelijken stoel, waarop hij nederlag en zeide hij op bijna onverstaan- baren toon en met de starende oogen strak voor zich uitziende. Nimmer tot nu toe is de aanval der kwaal zoo hevig geweest het waren lichte, vluchtige aanvallen De afgrijselijke kwaal neemt dus met de jaren toe? en bij mijne kinderen zou zij dus nog heviger zijn? Hij wendde zich eensklaps tot den physioloog Uwe wetenschap, die zooveel vermag, zeide hij, zou mij niet kunnen ge nezen Fuloi schudde ontkennend met het hoofd. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1885 | | pagina 1