nieuwe Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT EN GELDERLAND. De laatste der Caldiero's N°. 24. Woensdag 25 Maart 1885. Veertiende Jaargang abonnementsprijs VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. advertenti£n: BINNENLAND. Feuilleton. vitt0ri0 bersezio. AMERSFOORTSCRE COURANT. VOOR Per 3 maanden f 1.Franco per post door het gehecle Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdags en Vrijdags. Uitgever A. M. SLOTHOUWER, Amersfoort. Van 16 regels 0.40iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Zij, die zich met 1 April a. s. op dit blad wenschen te abonnee- ren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. De 12 ontwerpen tot grondwets herziening zijn heden in druk verschenen. In de daarbij gevoegde Memorie van Toelichting wordt gezegd, dat het tegen woordig Ministerie is opgetreden met de overtuiging, dat de grondwet behoorde te worden herzien. Op voorstel van dit Ministerie is door Z. M. den Koning op 11 Mei 1883 eene Staatscommissie be noemd, om te onderzoeken van welke bepalingen der grondwetsherziening nood zakelijk en thans raadzaam is. Deze staatscommissie is thans met haar arbeid gereed. De belangrijkste wijzigingen, die zij voorstelt, betreffen de troonopvolgingde Stalen-Generaal en de Defensie. Eenige artikelen in de bestaande grond wet bij name de hoofdstukken 10 en 11 zijn met stilzwijgen voorbijgegaan. En zoo blijft dan ook art. 194 der grondwet (onderwijs), waarop aller attentie geves tigd was, naar de voorstellen der Com missie onveranderd. Het ontwerp eener nieuwe kies tabel is bij de Tweede Kamer ingekomen. Naar dat ontwerp zullen Amsterdam, Rotterdam, 's-Gravenhage en Steenwijk ieder één nieuw lid alvaardigen. Nieuwe districten zullen worden gevormd te Bergen op Zoom, Zaandam, Dreukelen en Apeldoorn als hoofdplaatsen, terwijl Haarlem een dubbel district blijft. Wordt dit ontwerp tot wet dan zal Rotterdam vermoedelijk nog een libera len afgevaardigde leveren, Bergen op zoom een Roomsch-Katholiek, Zaandam en Steenwijk ieder een liberaal en Apel doorn en Breukelen elk een antirevolu tionair. Door de heeren Duyvis, T. Mackav, RuysvanBeerenbroek, Schimmelpenninck, Gleichman en Mees, leden der Tweede Kamer, worden alsnog pogingen aange wend, om een matig bedrag (25000 gulden) ter beschikking der regeering te stellen, ten behoeve der Nederland- sche inzendingen op de Antwerpsche tentoonstelling. Dat zestal bestaat uit 3 leden der liberale partij, 1 antirevolu tionair, 1 Roomsche en 1 conservatief; dus kan gezegd worden, dat uit alle richtingen in de Tweede Kamer het verlangen geuit wordt zich niet geheel aan den internationalen plicht te ont trekken. De gevraagde gelden moeten alleen dienen, om een extra-decoratief aan te brengenhet bureel van den commissa ris-generaal graaf van Bylanut behoorlijk in te richten en aan de leden der jury reis- en verblijfkosten te ^verstrekken. Men verwacht, dat de Kamer dit be drag zal toeslaan, terwijl de Regeering zeker gaarne het crediet aanvaarden zal. Tegen de door den Minister van Finantien voorgestelde belasting op den tabak is vooral de heer Gildemeester in de Tweede Kamer met argumentatie opgekomen. In antwoord op het gesprokene door dien afgevaardigde, verdedigde de Minister het beginsel van accyns op tabak en trachtte de waarde der oppositie te verminderen door te zeggen: «Toen ver hoogd inkomend recht op graan en hout werd voorgesteld, kwam de oppositie van den kant van graanhandelaars en boulhandelaarsnu komt de oppositie natuurlijk van tabakshandelaars. Ik blijf overtuigd dat een kleine accijns op tabak het tabaksbedrijf niet kan schaden." Verder zegt de Minister«Wanneer ik al de rapporten van de Kamers van Koophandel zal hebben ontvangen, zal ik de zaak nader in den Ministerraad behandelen, en als die bezwaren van te overwegenden aard zijn, zal ik geen machtiging vragen de ontwerpen bij den Raad van State in te zenden." Vermits liet den minister van oor log is gebleken, dat niet door alle mili taire autoriteiten met genoegzame ge strengheid de vastgestelde voorschriften tot het ontzeggen van het recht, oin buiten dienst het zijgeweer te dragen, worden toegepast, en dat het misbruik maken door militairen, zelfs door gegra dueerden, van hunne wapenen nog her haaldelijk plaats vindt, heeft hij het noo- dig geacht, die voorschriften te verscher pen en uit te breiden. Iedere overtreding, waarbij misbruik van wapenen plaats heeft, zelfs al wordt daarbij aan niemand letsel toegebracht, zal voortaan met on verbiddelijke gestrengheid en op voor beeldige wijze worden gestraft. Voor zoo ver de straf niet bestaat in plaatsing bij het algemeen dépot var. discipline, zal daarmede steeds het repressief verbod tot het dragen van wapenen voor gerui- men tijd gepaard gaan. Een gegradueerde zal eventueel vooraf tot soldaat belmoren te worden teruggesteld. Indien aan het voornemen van den Minister van Finantiën, om belasting op den tabak te heffen, gevolg gegeven wordt, dan zal deze tak van nijverheid niet het rninst gedrukt worden in de Provincie Gelderlandte meer daar in deze Pro vincie nog ruim 10 bunder tabak meer verbouwd wordt, dan een jaar te voren. Als men in aanmerking neemt, dat Gel derland ruim een half millioen bunders groot is, dan zegt het nog al iets, dat daarvan meer dan 1000 bunders voor den bouw van tabak worden gehruikt. Heden, 25 Maart, is het voor de Roomsch-Catholieke gemeente te Hilver sum een belangrijke herinneringsdag. Het is thans namelijk 100 jaren geleden, dat de toemalige Roomschen, voor hel eerst, na eene lange reeks van jaren, hunne kerkplicliten weder in de plaatst hunner inwoning konden waarnemen. Door den minister van oorlog is bepaald, dat telkens wanneer hein door plaatselijke of garnizoenscommandanten wordt gerapporteerd, dat militairen mis bruik van hunne wapens hebben gemaakt, daarbij moet worden overlegd een extract uit het strafregister van die personen, en wel over hunnen geheelen diensttijd. Voor den door de afd. Utrecht der Vereeniging ter bev. van Fabr. en Handw.- nijverheid uitgeschreven wedstrijd voor jeugdige ambachtslieden, is door het hoofdbestuur dier Vereeniging een zilve ren medaille beschikbaar gesteld. Voor de afdeeling Teekeningen van dienzelfden wedstrijd is eene soortgelijke medaille aangeboden door de afdeeling Utrecht der Maatschappij tot bevordering van Bouwkunst, terwijl bovendien op aanvraag van deze afdeeling door het hoofdbestuur dier Maatschappij, voor gelijk doel, 2 groote bronzen medailles zijn beschikbaar gesteld. Voor de toelating aan de normaal school ter opleiding van onderwijzers en onderwijzeressen aan de Christelijke scho len hebben zich 14 aspiranten aangemeld. Deze zijn Dinsdag 17 Maart onderzocht, met dien uitslag, dat 13 konden worden toegelaten. De Normaalschool telt thans 53 leer lingen. Te Utrecht is bij publieke senaats vergadering, in het groot auditorium van de Utrechtsche univeisiteit het studen- tenbond geïnstalleerd, zoodat het thans met het Utrechtsche studentencorps is vereenigd. De dies natalis op aanstaanden Don derdag, belooft een schoon verbroede ringsfeest te worden. In de maand Februari j.l. zijn bij bet Koloniaal Werfdepot aangenomen 99 manschappen, waaronder 69 Nederlanders, terwijl van de verschillende korpsen 72 militairen werden overgenomen. Gedu rende die maand vertrokken naar Oost- Indië 199 militairen, en wel 151 Neder landers, 37 Duitschers, 3 Belgen, 2 Oosten rijkers en 6 Zwitzers, benevens 7 officie ren en 5 soldaat-schrijvers, en keerden van daar terug 54 militairen, w. o. 39 Nederlanders, 6 Belgen, 4 Franschen, 3 Duitschers, 2 Zwitsers. Deze waren al daar gemiddeld 8 jaren geweest, 19 van ben kregen pensioen van j 100 tot f 480, 18 werden gepasporteerd, terwijl de po sitie van de overigen nader geregeld moet worden. Uit het schoolverslag blijkt, dat in het vorige jaar bij het openbaar lager onderwijs, in 1884, 63 hoofden van scho len waren, die een jaarwedde genoten van 400 tot 500 gulden; 1178 hoofden, die minder inkomen genoten dan f800; 759 hoofden van scholen, die minder dan f 1O00 hadden en 421, wier tracte- ment boven f 1000 ging. Naar de verklaring van één der in specteurs waren er onder die alleen 1128 iioofden, die nevenbetrekkingen hadden, die hun meestal meer opleverden, dan hunne jaarwedde bedraagt. Ter bevordering der Zondagrust voor postbeambten beeft de Minister van Waterstraat bepaald, dat behalve de diensten op Zondag, die reeds zijn opge heven, nog een aantal verzendingen op Zon- en Feestdagen voortaan niet zullen worden uitgevoerd. Het schijnt den Minister ernst te we zen met zijn lofwaardig streven. In een vergadering, die Zaterdag avond te Amsterdam gehouden werd en die door vele hoofden van groote onder nemingen weid bijgewoond, is definitief besloten tot bet oprichten eener Veree niging ter bevordering van het vreemde lingenverkeer te Amsterdam. Te Arnhem hebben de slagers, evenals in andere plaatsen, den prijs van het rundvleesch met 10 ets. verminderd. De heer J. P. Amersfoordt te Haar lemmermeer, onlangs overleden, heeft aan de landbouwschool te Wageningen zijn bibliotheek, benevens eene verzameling mineralen vermaakt. De nieuwe kweekelingen voor de Rijksnormaallessen te Harderwijk, zijn na het toelatingsexamen te hebben afgelegd, allen aangenomen, nl. 5 voor de tweede en 7 voor de eerste klasse. Daarvan zijn er 4 uit Nijkerk, 1 uit Putten, 1 uit Hulsthorst en 6 uit Harderwijk. Van bet instr.-bataljon te Kampen zijn de kapiteins D. J. H. N. De Beer Poortugael en G. H. Veerman, bestemd tot waarneming der functiën van Com missaris bij de boofdadinistrïtie van dat korps, gedurende hst nieuwe dienstjaar. Tot president van den Hoogcn Raad is benoemd Mr. J. G. Kist, raads heer in het hoogste rechtscollege sedert 1869. Vice-president is thans (sedert 1878) mr. F. B. Coninck Liefsting. De lijn DoornWijk bij Duurste de van de Oostertrain-nvaatschappij zal worden geopend Dinsdag 31 Maart a. s. Te Zutfen heeft zich een jeugdige onderwijzer door oplichting eene som van f1200 weten te verschaffen van den heer V. H. Deze slechte onderwijzer be vindt zich thans in hechtenis. uit het Italiaansch van 14.) Orazio boog zich over hem heen, omklemde hem met zijne armen, steunde hem: geen traan ontsnapte aan zijne oogen, maar eene onuitsprekelijke smart vervulde zjjnen boezem en scheen zijn hort te zullen doen barsten. Alessandro werd onrustig. De onder gaande zon wierp een bloedroode straal op liet reeds lijkkleurige gelaat van den stervende. Verwarde woorden, onduide lijke klanken kwamen nu en dan over aijne brandende lippen. Orazio riep hem op smeekenden toon bij den naam, hief hem in zijne armen op, en trachtte zijn voorhoofd met zijnen adem te verfrisschen r AldoviraOraziostamelde de stervende het geluk de vreug de het heilzjj voor u Daar... daar is eene groote vlam.... iiij omvat mij hij verschroeit mij De laatste der Caldiero's vindt er zijn einde... O! de Phoenix! de phoenix Maar ik zal het noodlottige vonnis met mij dragen Alles wordt duister Duisternissen! duisternissen!.... Eeu wige schaduw Neen, ook daar zal ik licht zoeken De zon was verdwenen, een zacht windje verfrischte het voorhoofd van Alessandroen wischte het doodzweet weg. Orazio was eerst geheel en al verplet terd door zijne droefheid; hij zou even eens gewenschl hebben te sterven, maar eindelijk kreeg zijne krachtige natuur weder de bovenhandhij moest den laat- sten wil van zijn vriend ten uitvoer bren gen zijne asch naar het vaderland en het graf zijner voorvaderen overbrengen. De beide brieven door den markies nagelaten werden aan hunne adressen ter hand gesteld. Die, welke aan den notaris was ge richt, bevatte een testament waarin de overledene graaf Orazio Spatuizi tot zijn eenigen erfgenaam benoemde, onder voor waarde, dat hij den naam en titel van Markies Caldiero de Sottardo aan zou netuen. Aan Aldovira schreef hij het vol gende: «Aangebeden Aldovira." «Voor mijn vertrek zondt gij mij «een wreed briefje dat eene onbarmhar- «tige beschuldiging inhield; het oogen- «blik is nu gekomen u mijne verdediging «te schrijven. Ik herlees het briefje waar- «mede gij mij zoo groot leed'hebt aan- «gedaan en dat ik nogthans steeds als «een talisman op mijn hart gedragen heb «en dat na mijn dood met mij zal worden «verbrand, en ik schrijt u. «Ik heb u steeds bemind, Aldovira, «en bemin u nog met de vurigste en «grootste liefde, waarmede het inij ino- «gelijk is te beminnen; gij waait voor «mij steeds de personificatie van het «schoonste, het edelste, het verhevenst «wat op aarde isen naarmate uwe «schoonheid en uwe deugden toenamen «met de jaren gevoelde ik meer en meer, «dat gij verre boven mij stond. Het was «mijn vurigste wensch mij uwer rneer «waardig te maken dan ik wasen daar- «toe heb ik dit middel, deze gelegenheid «aangegrepen en gezocht. Ik kon niets «aan uwe voeten nederleggen dan een «eeuwenouden naam, waarvan de ver- «dienste aan bet verleden toebehoort, «niet aan mij. Ik voelde, dat het mijn «plicht was daar ter. minste eenige per- «soonlijke verdienste aan toetevoegen, «die ik u als eene hulde aan zou kunnen «bieden, waarop ik met eenige teden «trots zou mogen zijn. Indien er gestreden «had moeten worden voor het vaderland «en voor den koning, dan zou ik daar- «heen zijn gesneld. Maar dit is een oorlog «van de wetenschap tegen de onkunde, «van de beschaving tegen het barbarisme; «en ik heb rnij onweerstaanbaar gedron- «gen gevoeld hiermede mijne eerste sporen «te verdienen. «Helaas! ik bezwijk, en ik bezwijk «zonder eenigen toern te hebben ver- «worven «De koorts is mij overvallen en verlaat «mij niet meer; ik schrijf u dit in een «oogenblik van verpoozing, maar wan- «neer zij terugkomt zal mijn laatste uur «geslagen zijn. Ik schiijf u, om u een «laatst vaarwel toeteroepen, om u te zeg- «gen, dat ik u altijd oprecht en onver- «deeld bemind heb, dat ik u bemin tot «in den dood, dat ik sterf met uw naam «op de lippen, met uw briefje op mijn «hart, met uw beeld steeds in mijne ge- dachten. «Ik schrijf u, ook om u hem aantebe- «velen, die mij na u het dierbaarst op «aarde is; mijn vriend, mijn makker, hij «die mij meer dan een broeder is geweest, «een gouden hart, Orazio Spaturzi. «Toen wij vertrokken, droeg ik hem «reeds groote vriendschap toe; maar ik «k^nde hein nog niet in al zijne groot-, «heid van ziel ik hoogachtte hem nog niet zooals hij dat verdiende I «In deze maanden, die wij te zamen «hebben, doorleefd, is geen enkele schuil- «hoek zijner ziel voor mij verborgen ge- «bleven. Welk eene edelmoedigheid heb «ik in hem gevonden, welk een onwrik- «baren moed, welk eene warme genegen- «heid «Hij heelt mij verzorgd en verpleegd «met de liefde eener moeder; door hem «alleen heb ik het verre vadeiland, de «trouwe vriendenkling weinig gemist; «hij beminde mij en wist zich te doen «beminnen. Door zijne kloekheid, door «zijne zelfverloochening heeft hij mij «meermalen het leven gered al de ge- «varen, die mij bedreigden heeft hij voor «mij overwonnen. Alleen de koorts was «machtiger dan hij, machtiger dan zijne «vriendschap. «Geheel mijn zijn, geheel mijn ver sleden, alles wat ik van de toekomst «hoopte, heb ik voor hem bloot gelegd. «Wij waren één van hart en één van «ziel. Ik heb hem waardig geacht den «naam te dragen, die met mij te niet «zou gaan. Ik heb hein tot rnijn erlge- «naatn gemaakt en ik ben overtuigd, dat

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1885 | | pagina 1