NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT EN GELDERLAND. N°. 26. Woensdag I April 1885. Veertiende Jaargang Aon d'n Eemdiek. abonnementsprijs: VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. advertentiên: BINNENLAND. Feuilleton. t. pluim. AMERSFOORTSCRE COURANT. VOOR Per 3 maanden 1.Franco per post door het geheele Kijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdags en Vrijdags. Uitgever A. M. SLOTHOUWER, Amersfoort. Van 16 regels 0.40iedere regel meer 5 Cent. Advertentiên viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Aan de geabonneerden buiten de gemeente wordt verzocht het bedrag der abonnementsgelden, lste kwartaal 1885, te willen overmaken in post zegels of per postwissel, voor 5 April zullende anders daarover met 10 cents verhooging per post beschikt worden. DE UITGEVER. De Tweede Kamer is thans op recès uiteen gegaanmaar het is wel denkelijk, dat na hare terugkomst de ingediende grondwetsherziening aan de orde zal worden gesteld. Dat zij echter zal worden afgestemd achten wij zoo goed als zeker. De twaalf ontwerpen toch, die door de regeering aan de Kamer werden aangeboden, zijn van dien aard, dat ze geen enkele partij bevredigen kunnen. Waren vroeger uit de verschillende fractiën der Tweede Kamer met aandrang stemmen opgegaan, om eene grondwets herziening; nu men kennis gemaakt heeft met hetgeen het ministerie- Heems kerk als grondwetsherziening wil aange merkt hebben, verneemt men van alle zijden den roep: «Dat moogt ge houden! Daarmee wordt geene verbetering tot stand gebracht 1" Daar zijn zeer velen in den lande, die eene herziening der grondwet niet noo- dig achten, omdat zij meenen, dat be staande verkeerde maatschappelijke toe standen wel zonder eene herziening tot stand gebracht kunnen worden. De roomsch-katholieke partij, behou dens enkele uitzonderingen, verklaart zich er niet vooromdat er voor haar bij eene herziening niets te winnen valt. De antirevolutionaire partij verklaart zich als een eenig man tegen elke her ziening, waarbij niet door den staat de zorg van het onderwijs wordt losgelaten en overgegeven aan de ouders. Anderen weer zijn er, die bepaald op eene herziening aandringen, om algemeen stemrecht te verkrijgen. Bekend is het, dat voorstanders van deze beweging ook met deze herziening niet zullen meegaan. Nog weer anderen zijn er wie het om persoonlijken dienstplicht te doen is, en die dus tot eene grondwetsherziening, gaf zij dit, gaarne zouden medewerken. Nog minder steun evenwel vinden de ze dan de voorstanders van algemeen stemrecht. Wie kennis genomen heeft van den inhoud der ontwerpen tot grond wetsherziening, in ons vorig nummer opgesomd, zal zien, dat eene herziening, zooals deze nu door de regeering aan de Kamers is voorgesteld, geen van de hier boven genoemde richtingen voldoen kan en dus eene afstemming hoogst waar schijnlijk is. De eerste nieuwe aardappelen zijn H.H. M.M. den Koning en de Koningin aangeboden door P. Peters, tuinbaas op den huize »Bloemendaal" te Hees bij Nijmegen. Het ontwerp eener gewijzigde drankwet is met 56 tegen 4 stemmen, die der heeren van Alphen, Keuchenius, van Houten en T. Maekay, dcor de Tweede Kamer aangenomen. Bepaald is, dat bij gecombineerde be drijven het schenken van drank verboden wordt, maar de verkoop in gesloten fles- schen, zonder beperking van hoeveelheid is toegelaten. De liberale grondwet te 's-Hage heeft thans aan den heer R. A. W Sluiter de candidatuur voor de Tweede Kamer, in de plaats van den heer Wintgens, aan geboden. Men hoopt, dat deze heer die aanvaarden -al. Ook door de antirevolu tionairen is ïhans Baron Schimmelpen- ninck candidaat gesteld. Onder zeer vleiende bewoordingen heeft de Keizerin van Oostenrijk, namens haren Keizerlijken Gemaal, aan Dr. Mez- ger te Amsterdam de orde als grootoffi- cier met de ster van Frans Joseph aan geboden. Het aantal branderijen te Schie dam is het vorige jaar nog met 3'/2 gestegen. In werking zijn thans 365'/j branderijen en 3 stoombranderijen. Gelukkig Nederland, zeggen wij, dat zooveel gifbronnen bezit! Onder Woerden is verleden week eene boerderij, met 27 Hectaren grond, verkocht voor f19000. In de voorwaar den van verkoop was bepaald, dat f20000 als le hypotheek in het pand konden gevestigd blijven. Wel een bewijs, hoe alles, ook de boerenstand, onder den druk der tijden gebukt gaat. Aan de pupillenschool te Nieuwer- sluis doen zich thans geene gevallen van roodvonk meer voor. De zieken zijn her steld en de inrichting is geheel gedesin fecteerd. De overplaatsing van pupillen naar Kampen, die aanvankelijk was uitgesteld, was nu bepaald op verleden Maandag; terwijl als nieuwe pupillen op 8 April jongelieden zullen worden aangenomen. -- De 40e algemeene vergadeiing van het Ned. onderwijzers-genootschap zal dit jaar te Arnhem gehouden worden, op 29, 30 en 31 Juli. Tot afgevaardigden van Nederland voor de aanstaande bijeenkomst omtrent het Suez-kanaal, welke 30 dezer te Parijs geopend wordt, ziji'i benoemd het lid van den Raad van State kolonel M. H. Jansen, en prof. T. M. C. Asser, van Amsterdam. Mevrouw KleineGartman, de zoo gevierde actrice, neemt dit jaar afscheid van het tooneel, na daarop 50 jaren achtereen werkzaam te zijn geweest. Onder de plaatsen waar zij alsnog eene afscheidsvoorstelling zal geven, be hoort ook Gouda, waar zij op Maandag 27 April e. k. zal optreden. Op het adres van de ingezetenen der gemeente Jutfaas aan den Minister van Waterstraat, Handel en Nijverheid, om opheffing van den tol over de brug aldaar, is afwijzend beschikt. De nieuwe muntbiljetten zullen f50 en f10 groot zijn, maar van kleiner formaat dan tegenwoordig. Ze zijn op wit papier gedrukt, met keurig gegra veerde zwarte randen. Aan de bovenzijde leest men in den rand Koninkrijk dei- Nederlanden; in de hoeken staat 't be drag gedrukt. Aan de linkerzijde is het beeld van de Ned. maagd geplaatst met den leeuw aan hare voeten. In den rechterrand prijkt een keurig borstbeeld des Konings, ter grootte van onze post zegels. De watermerken zullen in de witte hoeken binnen den gedrukten rand duidelijk zichtbaar worden aangebracht en bestaan in een paar letters, die de serie der biljetten aanduiden. Naar men verneemt, zal over eeni- ge dagen een ontwerp tot heffing van meerdere opcenten op de Rijks perso- neele belasting de Tweede Kamer berei ken. De voordracht tot nadere regeling van den kinderarbeid zal binnenkort worden ingediend. Ook een verbod van veldar beid voor jeugdige kinderen is daarin opgenomen. Tegenover de liberale candidaten voor den gemeenteraad te Utrecht zijn thans door de kiesvereeniging vNeder land en Oranje" aldaar gesteld de heeren U. Baron Thoe Schwartzenberg en Ho- henlansberg, Mr. B. J. H. van Blaricu.n, N. G. Geelkerken en J. J. B. Goettsch. De vereeniging tot Christelijke verzorgingen van krankzinnigen en ze nuwlijders in Nederland geniet van alle standen in ons land blijken van onbe paalde toewijding. Haar ledental is reeds tot 1000 ge klommen, de contributie bedraagt reeds f4000 's-jaars en de giften nemen voort durend toe. Bij de omstandigheid, dat het aantal krankzinnigen nog voortdu rend toeneemt is dit zeker een verblij dend verschijnsel. Bekend is het toch, dat het getal, hetwelk in 1883 uit 4667 krankzinnigen in ons land bestond, in 1884 tot 4778 klom, derhalve 89 meer; terwijl nog 1000 personen geene plaats konden vinden. Waarschijnlijk tot 5 Mei, is de Tweede Kamer thans op recés geschei den. Donderdag was het 249 jaar geleden dat de Utr. Hoogeschool gesticht werd. De rector prof. dr. Rauwenhoff hield bij die gelegenheid eene plechtige redevoe ring in de Nederlandsche taal. Na afloop daarvan werd er door de thans veree- tiigde studenten eene rijpartij in 63 rij tuigen gehouden, voorafgegaan en gevolgd door een muziekcorps. In den avond brachten de studenten eene serenade aan de aan een gastmaal vereenigde pro fessoren en bij den commissaris des konings. 't Is te hopen, als Utrecht het volgend jaar het 250jarig bestaan der Hooge school viert, dat er dan geene enkela aanleiding meer beslaan zal voor deze stad, die vrees geeft, dat hare roem ruchte Hoogeschool zal worden opgehe- Te Vlissingen is bericht ontvangen, dat de reis van de Koningin van Enge land voorloopig is uitgesteld. Misschien staat deze verandering in de plannen van H. M. in verband met de tijdingen, welke men laatstelijk uit Rusland ontvangen heeft. De hoogleeraar Prof. J. P. J. Vale- ton te Utrecht en Ds. M. A. Adiiani te Maarssen, zijn beiden benoemd tot be stuursleden der Utrechtsche Zendings- vereeniging. Naar men verneemt, zal weldra een der lucifersfabrieken der firma Men nen en Keunen, te Eindhoven, naar Port a Maison worden overgeplaatst. Als men haast heeft, is het zeer lastig iemand niet goed te kunnen ont wijken. Op de Rozengracht te Amster dam nu hadden Woensdagavond twee heeren blijkbaar groote haast. Zij wilden elkander passeeren, doch het vermakelijke schouwspel deed zich voor, dat -/.ij niet voor elkaar uit den weg konden komen. Weck de een naar links, denkende dat de andere ter rechterzijde zou doorgaan, dan nam juist de ander ook zijn weg in die richting. Na zoo een paar minuten heen en weer gesprongen te hebben, steeds elkaar in den weg blijvende, maakte de bijdehandsche daaraan een afdoend einde. Hij gaf namelijk zijn te genpartij met zijn elleboog een flinke duw, waardoor deze de geurige Rozen gracht in draaide. Met veel moeite werd hij door eenige mannen gered. De haastige duwer had intusschen zijn weg vervolgd. In de Domkerk te Utrecht zijn Zondag in het geheel 508 nieuwe leden bevestigd: Door Ds. Koningsberger des moigens 236 mannelijke en dpor Ds. Duval Slot houwer, des middags, 272 vrouwelijke leden. Beide keeren werd er gedoopt. Vertelling in den Eemlander tongval. DOOR Maar hie most en zou 't zegge »Boer," begon ie, en hie hoestte en wier zoo rood as vuur, Boer, 'k heb joe en de vrouw wat te vraoge." De boer keek 'm raor an en de vrouw lachte half. uWat zou-j-er van zegge, as ik je dochter 's vroeg om d'r mee te gaon? 'k Heb zoo innig veul met d'r op." De boer keek z,n wief 's an, krauwde z'n kop 's en zee, ïHent, meen-je dat?" Wis en wraftig" zee Hent en hie kreeg weer 'n kop as vuur. jDaor mot ik nog 's over denke, want 't hét d'r nooit over gedocht," zee de boer weer. Daor motte w' 's op slaope." Hent gong weg en docht d'n heele middag pgrgens over as over Henf ep wat de boer zegge zou. 't Liep naar wensch af. Wel vergat de boer niet, dat zijn knecht »niet zoo heel veul in de melk had te brokke", maar hij was toch altijd oppassend en werkzaam geweest. En dat is ook wat waard. Dan had de vrouw, blakende van liefde voor haar eenig kind, het hare er toe bijgebracht om haren man over te halenen de lezer weet evengoed als ik, dat de zwakke sekse sterk is in 't zoeken en aanwenden van argumenten, 't Kon dus wel niet anders, of de boer moest voor zijne twee bestrijdsters ware amazonen zwichten. De strijd had bijna eene week geduurd eene eeuwig heid voor de twee minnende harten. Hent gong acht daog laoter om vuuf uur z'n stuk ete. Je begriep wel waor ie over docht, Wils kwam 'm tege loope, en wat ze zee, begriep je ok wel. Had z'n deere hum zeute koek op 't brood gedaon. Nee, dan niet, maar 't brood smaokte hum toch net zoo. Wat de boer en de vrouw hum zeeje, kon-ie haost niet hoore, en toe ze hum 'n hand gaove en Wils ok en toe die twee mekaar, toe wier-ie zoo raor om z'n hart, dat ie verdreid I begos te grimrae. Saves om half negen gong ie naor huus. Blie, heel blie, da spreekt van zelf. Hié keek 's op naor de maon, 't was net of-ie op de tore van de Lange- noord vasthong, en tege Hent stong te lache. Zoo hard as-'n kiewiet liep Hent langs d'n Eemdiek. We zulle-n hum maor naor 't Eemhuus laote gaon, en maor niet hoore wat-ie z'n moeder vertelt. Daor begriepje ales of. 't Is leinte gewörde. De wienter is veur Hent heel gaw veurbi gewist. Ili hét verscheije keer met Wils schnotse gereje op d-'n Eein. Een hoop ininsche hén aon den diek gestaan en hén d'r heel wat van te zegge gehad. 't Is leinte gewörde. Verscheije blompjes bleuje-n al aon d'n Eemdiek. 't Is ok al nao Paoschc. Kom, gao's mee naar 't Eemhuus. Je meent zeker, as dat Hent getrouwd is. As je de deur op doet van 't Eem huus, dan mot-je niet schrikke. Kiek, die bleike jong is Ilent. As ik 't je niet zee, ha-jum zeker niet gekend. Goa maor 's zitte, dan zal z'n moeder wel 's zegge wat er gebeurd is. Heel wat meer as dat je denkt. Hent zal er wel niks niet van hoore, hie slaapt gevallig. Luuster dan maor »'t Was Sunle-Peter smargens heel vroeg, toe Hent de deur uutgong: ze zuuwe op Kreijenhörst dörsche. Hie was d'r al kort bi gekomme (laoter hèt-ie mien alles verteld) toen-ie zag, dat er die kant uut brand was. Maor hie had nog niks geen kwaad arg. Hie liep wat harder om 't op Kreijenhörst te zegge, dan konne ze helpe. Maor daor markt-ie in 't lest, dat 't Kreijenhörst zelf is. Medeen toen-ie 't volk opschrèwe zou want hie zag niks komt de boer hum tege holle op 't losse peerd. Hent bleef effe stam en toe de boer hum veurbi holde, riep-ie tege Hent: «Hent, in'n God, wat heije noe toch gedaan?" Hent, is d'r zoo aokelig van geschrokke, dat-ie d'r neer gevallen is; en toe-n-ie weer bikwam han z'm hier in huus gedraoge. Ik docht dat-ie gek wier. »Ales is haost afgebrand, want 't duurde 'n heele tied eer de boer met de brand- spuut weerom was. De boer en de minsche gaove Hent de schuld. Hie liét suns die tied niks meer gedaon as rniemere want je begriept, dat ie niet meer met Wils gaon moch. Och, hie had zoo veul met d'r op, en dan nog zegge, dat ie 'n brandstichter is." Late-we maor gaw heen gaon, want we zouwe met 't ouwe vromrnes nog be ginne ie grimme. Jk hét gehoord, as dat de boer van Kreijenhörst niet in de brandkast was, hie is pas half zoo riek as vrogger. Of Wils nog an Hent denkt 'k Mag ales niet zegge, maor dat is zeker. We schrieve het veurst van Junie. Aan d'n Eemdiek zit Hent en hie kiekt gedurig de kant van Soest uut. Hie denk weer aon den hooitied van vleeje jaor. 't Is krek of-ie lacht. De voegels hén ok schik, en 't waoter in d-n- Eem ok, hie kan 't op den diek hoore. Hie is niet zoo wit as onderlest. Wordt ie beter? 'k Zal je nog's wat zegge. Kewan, lawe dan gunter 's gaon zilte in 'tgras. Eergister is er 'n boerejong op hol gewist. Hi hét z'n eiges arg bezeerd en de minsche zegge, dat ie gaw starve zal. Daor bin ok al gereclitsluu bi 'm gewist, want hie hét gezeid, dat-ie de brand op Kreijenhörst angestoken hét. De knecht van hulli het ok meegeholpe, en die zeit ok dat 't waor is. De boerejong was arg leed op Wils d'r vader gewörde; de jong had altied zoo'n goed oog op d'r gehad, maar de boer had 'm op de teene getioje. Uut leejigheid stak ie toe Kreijenhörst in brand. Van marge is de knecht al weg-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1885 | | pagina 1